Prea tîrziu

Echipele au adus în ghete mai multă mînie decît la meciul din campionat, încheiat cu un 0-0 sterp. Cupa obligă la o altă metafizică a tibiei pentru că nimic nu se poate relua, a doua şansă nu există, doar calificarea contează.

joi, 11 noiembrie 2010, 11:47

Echipele au adus în ghete mai multă mînie decît la meciul din campionat, încheiat cu un 0-0 sterp. Cupa obligă la o altă metafizică a tibiei pentru că nimic nu se poate relua, a doua şansă nu există, doar calificarea contează.

Rapid a părut că domină întîlnirea, dar, aici a semănat cu întîlnirea predecedentă, echipa lui Lăcătuş s-a grupat încordată în propriul teren. Şi a aşteptat. Fiecare ratare rapidistă a fost penalizată cu o ocazie, la început microocazie, stelistă.

Giuleştenii n-au înţeles mare lucru din somaţiile repetate şi, după încă o oportunitate risipită la poarta lui Tătăruşanu, în minutul 49 s-au trezit cu mingea sărind în terenul lor. Tănase a preluat calm, a ridicat capul, a zvîcnit cu ristul către Surdu. Vîrful subestimat al Stelei a cîştigat două clinciuri, şansă, dar şi luptă deopotrivă, şi a reluat cu stîngul din drop în poarta goală, execuţie pretenţioasă ca un lung de linie de la tenis.

Rapid a atacat cu toate liniile, cum se scria pe vremuri, dar Tătăruşanu a plonjat, a barat, a prins şi a respins ca o panteră, iarăşi un clişeu. Portarul Stelei a scos cel puţin 4 baloane clare de gol în ultimele 20 de minute ale meciului, ale furiei şi ale frustrării rapidiste, o echipă care şi-a declanşat tîrziu vocaţia ofensivă. Prea tîrziu pentru Cupă.


Comentarii (36)Adaugă comentariu

Prea tarziu  •  11 noiembrie 2010, 23:52

Prea tarziu
Prea tarziu
Curge vinul ghiurghiuliu.

Gabriel  •  11 noiembrie 2010, 23:53

frumos articolul.cam „brief” totusi.Una peste alta Steaua a parut echipa mai buna.
Hai Steaua!

deco  •  11 noiembrie 2010, 23:56

Felicitari. Un articol care rezuma meciul in chitensenta sa. Rapid e o echipa buna dar Tatarusanu este un portar intr-o forma fabuloasa. Parca ar apara poarta cu pretul vietii. In aces meci, nici Buffon, nici Cech, nici Cassilas nu ar fi putut apara mai bine. E drept a avut noroc la 2 suturi aproape de bara, dar la acelea nici 2 portari nu puteau interveni. Steaua a jucat bine, se putea si mai bine, si a aratat ca poate castiga un meci greu si fara Stancu, ceea ce m-a surprins. Cei mai buni jucatori: Tatarusanu, Tanase si Surdu. Cred ca Tanase incepe sa merite banderola de capitan. Hai Steaua!!

Venoame  •  12 noiembrie 2010, 0:00

A fost un meci frumos, fara trageri de timp, cu un ritm foarte bun pt campionatul nostru de 2 lei 50. Daca macar jumatate din ce se joaca in liga 1 s-ar desfasura asa am vorbi de alte numere in tribune.

Felicitari echipelor si galeriei Rapidului.

adi  •  12 noiembrie 2010, 0:04

Acum nu mai scrii despre comportamentul galeriilor, nu ? Cand CFR-ul incearca sa combata asemenea evenimente, sari cu gura mare !

Jiji B. Good  •  12 noiembrie 2010, 0:19

@adi sti povestea cu drobul de sare? Paszkany a facut o aroganta si nu a schimbat nimic nelasindu-i pe dinamovisti in stadion.. A vrut sa faca puncte la public, pt. ca vrea in politica dar asta n-ai de unde sa sti!
Fiara e mai inteligent decit credeam. Cu Dinamo a atacat, a facut, a dres dar a pierdut! Ce a facut Andone cu el a facut el azi cu Sumuica! Bravo!

kELOO  •  12 noiembrie 2010, 0:28

In primul rand rusine pt. galeria Stelei, respect pt. cea a Rapidului.
Respect pt. jucatorii ambelor echipe, au facut o mare risipa de efort.
Rapidul merita mai mult, prin prisma ocaziilor din repriza a 2-a. A fost intr-un fel meciul din campionat de luni, insa in oglinda.
Ca suporter al Stelei, l-am privit cu pastilele si defibrilatorul langa mine. Bine ca s-a terminat!

calin  •  12 noiembrie 2010, 0:31

parerea mea,desi sunt stelist,e ca steaua a fost mai atenta ca in meciul de campionat,a tras concluziile necesare,iar in meciul din aceasta seara a punctat exact acolo unde nu o facuse luni,in poarta rapidului,insa pe mine nu m-a incantat jocul,asa cum a facut-o in meciurile cu utrecht sau napoli

MOS CRACIUN  •  12 noiembrie 2010, 0:45

corect, exact ca steaua in meciul cu dinamo !!!

Daniel  •  12 noiembrie 2010, 0:46

In sfarsit Domnule Tolontan! Ati scris despre fotbal…Felicitarile mele sincere!
Un singur sentiment vreau sa impartasesc colegilor care posteaza: Cand voi ziceti ca Steaua e comunista, rusinoasa, nedreapta, adusa de tancuri comuniste…eu zic: Respect Rapid! Fie ca cel mai bun sa castige! Stelist pana la moarte, RESPECT! Daniel

fanulumocanu  •  12 noiembrie 2010, 0:56

nu stiu, cred ca nu stiu…cum se face ca atunci cand steaua castiga va apucati toti de plans de mila invinsilor.corporatistii pro sunt cei mai tari, mi se par chiar piaza rea pentru steaua.

luni, steaua a avut doua bare dar meciul a fost echilbrat. astazi, steaua a marcat si s-a retras intentionat dar voua v-a iesit ca rapid a jucat exceptional si fotbalul e nedrept.

nu v-a iesit cumva si ca in doua manse disputate sub pod, steaua a fost echipa mai solida si net superioara tehnic si tactic?

chiareu  •  12 noiembrie 2010, 1:49

NU a existat steaua pe teren timp de 89 de minute jumatate.30 de secunde la faza golului a existat steaua, iar 90 de minute a existat un Tatarusanu venit de pe o alta planeta.stelistilor, puneti leu cu leu fiecare care va dati stelisti, jumate ii dati sa ii scoateti pe huliganii aia din sectii si jumate sa ii faceti statuie lui Tatarusanu.MI-AR FI RUSINE SA MA DECLAR STELIST, MI-AR FI RUSINE.P-A-T-E-T-I-C

jandarmu’  •  12 noiembrie 2010, 1:59

normal ca steaua a fost peste rapid a stiut ce vrea de la acest meci spre final a fost dominata ca asa a vrut nu ca a jucat rapid de nu mai stia steaua unde este

spectator  •  12 noiembrie 2010, 4:37

La primul meci, Steaua a dat 2 bare iar rapidistii numarau niste ocazii care nu au prea fost – la meciul asta Steaua a dat 1 gol la o actiune foarte frumoasa iar rapidistii numara suturile pe linga poarta ! Cineva trebuie sa le explice cum se joaca fotbalul…

scorpionul  •  12 noiembrie 2010, 6:40

@Gabriel: Cu siguranta nu te referi la meciul de aseara. Sau te referi? Subiectivismul impins atat de departe descalifica. Felicitari Stelei pentru calificare. Exceptand calificarea nu am ce felicita: nici joc, nici „galerie” (sau cum s-o numi fauna aia care flutura steaguri ros-albastre). In meciul de luni Steaua a jucat mai inteligent si mai „aplicat” decat a facut-o Rapidul, intrun meci totusi deosebit de echilibrat (pacat ca la 0-0). Aseara a avut mult, foarte mult noroc. I-a iesit rezultatul, fara dubiu. Dar nu poate fi vorba de un meci echilibrat macar. Pacat de mizeria de „tentativa de scandal” privitor la barele Giulestiului. Daca as fi GSP-ist mi-as cere scuze. Macar acum. Ca in cazurile precedente, nu v-ati simtit datori (Vrabioru, nocturna, etc). Inca o data, felicitari pentru calificare.

floriN  •  12 noiembrie 2010, 6:44

vina apartine >
1. tatarusanu, pe care copos incapabil sa-l transfere acum 2 ani, cind si coman plecase
2. sumi pt alcatuirea echipei cu cassio=atacant cu spatele la poarta
3. duarte si marc antonio, din cauza carora s-a luat golul, cel mai slab joc la rapid
4. gh copos, incapabil sa faca transferuri sa aduca un atacant pe care il va regreta toata viata
5.tudor a fragmentat jocul rapidului, ingaduitor ci faulturile si teatrul stelistilor
6. in min 10 meciul trebuia suspendat. o singura bricheta , ascunsa in buzunarul sau,din mina lui deaconu a reusit
7.in 2 meciuri cu steaua , rapidul n-a dat un singur gol, acasa, c-un public de exceptie.
8. rapidul n-are atacanti.

ciupi  •  12 noiembrie 2010, 8:00

doua victime colaterale ale ligii bezmitice mi-au oferit aseara patruzeci si cinci de minute demne de cascadorii rasu’plansului, singurele momente de retinut fiind cele care s-au desfasurat intre maimutele imbracate si pulanele pline de ura nesportiva. dupa pauza nu mai stiu ce-a fost, ajunsesem la parma.

pentru Jiji B. Good  •  12 noiembrie 2010, 8:30

Paszkany i-a lasat pe dinamovisti pe stadion, pe galeria dinamovista din Bucuresti in sectorul destinat galeriei oaspete, iar pe ceilalti, acolo unde si-au cumparat bilete. Logic. Si la Dinamo-Craiova, fanii olteni au fost legitimati inainte de a fi lasati pe stadion.

Dan  •  12 noiembrie 2010, 11:22

Catalin,

Mi-ar fi placut mai mult daca scriai despre faptul ca, in Romania anului 2010, niste oameni cu mainile ridicate sunt batuti de catre jandarmi. Ei n-ar trebui nici macar judecati de catre fortele de ordine, nicidecum batuti.
Cum sa imi incurajez eu copilul sa mearga pe stadion? Daca ajunge sa fie judecat si batut pentru fapta unui om de langa el de catre jandarmi?
Pacat de meci. Mi-ar placea sa vad mai des in Romania echipe conduse pe tabela care incearca sa revina pana in ultima clipa, asa cum a facut Rapid aseara.

cris  •  12 noiembrie 2010, 11:22

cu un tatarusanu in forma asta, poate ca se scot cele macar doua puncte de care avem nevoie in meciurile cu liverpool si napoli. Aala e testul adevarata pentru echipa.

DD  •  12 noiembrie 2010, 11:35

Vad ca mai sunt pe aici rapidisti care spun ca meciul trebuia oprit definitiv si sa castige rapidul la masa verde, ca si cand a fost bricheta a fost la fel! Ei bine nu, la meciul cu bricheta, acea bricheta a lovit arbitrul de centru in moalele capului si ea a fost aruncata dintr-un sector rapidist ! Plus ca aseara Rapidul nu a jucat nimic, a dominat ultimele 20 minute ca orice echipa care are de recuperat un gol pe final. Steaua a jucat inteligent, Rapidul a fost zero barat ! Dar a avut grija sumudica sa faca spectacol, cand a sarit la bataie la ianuli. Cu Dinamo intotdeauna a fost un respect anume intre jucatori si oficiali in timpul meciului ! Cu rapidul,niciodata!

PS: Rapidul in doua meciuri acasa cu Steaua nu a reusit sa dea un (1) gol ! Statistica ramane, nu ocaziile de gol !

adriang  •  12 noiembrie 2010, 11:51

De Dinamo-Craiova nimic?

observator  •  12 noiembrie 2010, 12:04

d-l Tolontan, daca nu va e frica de adevarul incomod „suflarii steliste” care asigura probabil 85% dintre clientii/cititorii dvs, faceti o comparatie simpla: o bricheta – suspendarea definitiva a meciului si meci pierdut echipei a carei galerie se vace vinovata de aruncarea acelei brichete si 500 de petarde plus 500 de bete – intreruperea meciului 10 minute si apoi reluarea sa. Unde sunt Dragomir, Sandu, si chiar Basescu care l-a premiat pe arbitru pentru decizia luata. Daca nu va e frica de adevar, faceti un reportaj in care sa-i intrebati pe cei 3 cum comenteaza aceasta comparatie.

cancarena  •  12 noiembrie 2010, 12:42

Ai uitat sa scrii de Tudor Brad Pitt care a fluierat tot pentru steaua.
Plus ca la ultima faza a fost penalty.
Tolo, esti stelist ca si comentatorii Pro TV.
Si ai uitat sa povestesti despre imbecilitatea jandarmilor care loveau stupid suporterii. Ma intreb cine sunt mai rai, jandarmii care isi ostoiesc setea de violenta sub acoperirea uniformelor, sau suporterii?

Tataie  •  12 noiembrie 2010, 12:42

Un articol obiectiv si exact despre cum au stat lucrurile in teren.
Pentru rapidistii frustrati care posteaza aici doar refulari, le recomand sa revada meciul (desi e cam dureroasa pedeapsa!) si vor observa ca au inceput sa puna probleme Stelei din min 63, iar prin min 80 grigore trebuia eliminat fara echivoc… ca sa nu mai vorbim de marius c-tin care a fost iertat de cel putin 2 ori de al 2 lea galben (nu mai aduc in discutie „vitejiile” lui sumui(e)dica si bojogvici care trebuie suspendati cel putin 2 etape). In ceea ce priveste referirile la sansa Stelei, sa nu uitam de meciul din campionat, unde au fost 2 bare…

bogdan  •  12 noiembrie 2010, 14:40

Eu cel mai mult in meciul asta as aplauda atitudinea jandarmilor. Daca scandalagiii ar fi scosi din stadion de fiecare datga cind sar calul, in 2-3 luni am avea mult mai multa decenta pe stadioane. Asta mi se pare cel mai pozitiv lucru din acest meci.

Fritu_Presedinte  •  12 noiembrie 2010, 14:42

Frustrarea rapidista Continua…ha ha ha .. Nimicilor urlati de 30 ani si…nimic. ha ha ha

VOX  •  12 noiembrie 2010, 15:45

unde te intilnesti cu oamenii pt. ALIANTA pt. ROMINIA CURATA? ORA SI LOCUL???????????

Un suporter  •  12 noiembrie 2010, 15:57

Pentru cei care glumesc pe seama Rapidului…5-1…atat

calin  •  12 noiembrie 2010, 16:02

Tatarusanu a barat sau a parat?

lorenzo  •  12 noiembrie 2010, 16:31

Prea tirziu….Echipa Romaniei de scrima trage pentru intrarea in finala Campionatului Mondial de la Paris iar pe Gsp nu apare nimic..Este ziar de sport sau de fotbal?

takeda  •  12 noiembrie 2010, 17:10

nu credeam ca o sa spun prea curand lucrul asta despre fotbalul romanesc, dar mi s-a parut un meci bun. un meci jucat, pasional, cu ambitie, cu oarece „tehnicalitati”… not bad. dar, probabil cum spuneti: era meci de cupa… miza e diferita. isi permit sa piarda mai demn decat in campionat.

fight4justice  •  12 noiembrie 2010, 21:02

Foarte drept ce spui tu! Auzi, iti suna cunoscut numele Cornelia?

Basarabeanu alb-visiniu  •  13 noiembrie 2010, 22:19

Cica 5telistii n-au tras de timp…
Si Surdu ce facea cand se tavalea la coltul terenului si nu stia de ce sa se apuce chipurile ca l-ar durea? Si Martinovici de ce se tavalea tinandu-se de gat cand tocmai s-a dat reluarea si s-a vazut ca nici vorba sa fie atins acolo?
Cica 5teaua „s-a lasat” dominata, ca „asa a vrut”…
Daaa? D-aia a avut Rapidul 15-20 de ocazii?
Bai, atat a putut 5teaua voastra si se va vedea cu Liverpool si cu Napoli! Doar ca avut noroc, ca intotdeauna…

Apoi, suspendarea stadionului Rapid.
E foarte clar ca greseala clubului Rapid a fost in a permite 5telistilor sa vina la meci. Galeria 5telei trebuie interzisa in Giulesti pentru urmatorii 5 ani.

Patratzel  •  14 noiembrie 2010, 17:20

frumos blog … si articole bune o sa te citesc in continuare .. am si eu o poza pentru Basescu cu dedicatie …

fight4justice  •  14 noiembrie 2010, 23:18

Deci pana la urma cum era? Cornelia sau Cristina?