S-a intors publicitatea de stat in ziare!

Sa nu credeti ca nu se vede! Sa nu mizati pe ignoranta tuturor! Inca mai sintem destui cei care observam ca, in conditiile in care piata de publicitate din presa scrisa s-a redus in 2010 cu 70% fata de 2008, in ultimele doua luni a revenit in forta publicitatea de stat. Evident, in titlurile prietene Puterii.

vineri, 26 noiembrie 2010, 1:13

Sa nu credeti ca nu se vede! Sa nu mizati pe ignoranta tuturor! Inca mai sintem destui cei care observam ca, in conditiile in care piata de publicitate din presa scrisa s-a redus in 2010 cu 70% fata de 2008, in ultimele doua luni a revenit in forta publicitatea de stat. Evident, in titlurile prietene Puterii.

Ministere, primarii si prefecturi arunca pe piata sute de mii de euro pe luna. Ca si in vremea lui Adrian Nastase, statul vrea sa hotarasca cine si cum traieste pe piata! Iar situatia e cel putin la fel de periculoasa precum atunci. Pentru ca totalul publicitatii din presa scrisa s-a intors undeva spre anul 2000, dar in acei ani PIB-ul Romaniei era de aproximativ 40 de miliarde de euro, adica de aproape trei ori mai mic decit astazi.

Cu alte cuvinte, presa scrisa revine cu un deceniu in urma: economic si ca obiceiuri ale statului in raport cu ea.


Comentarii (17)Adaugă comentariu

genghinni  •  26 noiembrie 2010, 14:05

P.D.L.si P.S.D. provin din F.S.N. avand aceleasi calitati si defecte. (MODERARE: Postul este off topic)

stresu  •  26 noiembrie 2010, 14:11

Poate ca ai dreptate.

Poate ca nu !

Nu stiu si nu ma intereseaza !

Io am deschis un ziar de sport si as fi vrut sa citesc SPORT, as fi vrut sa citesc editorialul tau, un jurnalist bun, legat de acest fenomen.

De ce nu te angajezi la un alt jurnal unde subiectele politice sunt la ordinea zilei ?
Oare voi primi raspuns sau voi avea parte de un comentariu cenzurat si… SUSPENDAT in a mai posta comentarii ?

Astept…, cred in destin !

deontologie2.0  •  26 noiembrie 2010, 14:19

bravo catalin. stai cu ochii pe ei. mama lor de pedelisti.

Cătălin Tolontan  •  26 noiembrie 2010, 15:00

stresu: citiva cm mai jos aveti articolul publicat in ziar. Aici v-ati enervat degeaba pe un post de media intr-un blog!

stresu  •  26 noiembrie 2010, 15:25

Din pacate nu m-am enervat.
A fost doar o constatare.
Daca am deranjat, din nou, SCUZE !

Rational Idealist  •  26 noiembrie 2010, 17:02

D-le Tolontan, nu ma mira ca unii si-ar dori sa va dedicati exclusiv jurnalismului sportiv!
Cred insa ca sunt mult mai multi aceia care isi doresc sa va continuati investigatiile cu curajul, independenta, consecventa, sangele rece si seriozitatea care va caracterizeaza.
Traim vremuri grele, iar existenta unora ca dumneavoastra (ar fi bine sa fie mult mai multi!) este foarte importanta pentru ce se va intampla cu noi. Faceti cu adevarat un serviciu public si eu, unul, accept bucuros pretul pierderii partiale – si, sper, doar temporare – a unui valoros jurnalist sportiv.
Aveti intregul meu respect si solidaritate.

PS: Presupun ca este cu totul utopic ca presa sa-si dezvolte singura niste principii si norme privind finantarile de la stat? Culoarea politica a puterii se schimba, de presa independenta vom avea mereu nevoie. Aici vina evident nu este a presei, ci a jucatorilor politici din toate taberele care preseaza asupra ei in multe feluri, de la imixtiunea editoriala a patronului la publicitatea de stat alocata preferential; dar cu un minim de solidaritate profesionala, presa s-ar putea apara cat de cat.

Cătălin Tolontan  •  26 noiembrie 2010, 17:16

Rational Idealist: presa si-a sindicalizat, prin BRAT, un asemenea document, care mai apoi a fost negociat cu Guvernul, BRAT si Freedom House au organizat si un seminar la care au venit functionarii de achizitii din toata tara, li s-a explicat cum se face un plan media. Din pacate, nu se aplica. Multumesc, nevoia este reciproca!

Mihajlovic11  •  26 noiembrie 2010, 18:25

Din pacate cred ca este doar inceputul. Uita-te ca este un ziar ca se numeste chiar PUTEREA si care are maxim doua machete publicitare. Sunt curios cum se finanteaza ziare de genul asta??? Adu-ti aminte ca in 2008 nici o agentie mare nu se baga la licitatii acum toate participa la licitatile de stat, a devenit cascavalul mare 🙂

stresu  •  26 noiembrie 2010, 18:38

Pt. Rational Idealist si nu numai…

Stimabile,

Am mai spus-o si cu alte ocazii
Eforturile şi riscurile domnului Tolontan sunt laudabile dar… zadarnice.

Au fost, rând pe rând, mai multe cazuri: Ridzi, Udrea ş.a.
Întrebare: Sa întâmplat ceva cu distinsele doamne ? NU !

Dosarul doamnei Ridzi sta ascuns prin nu stiu ce sertar, Udrea a ramas, in continuare, MINISTRA SEFA. In plus au mai aparut alte abuzuri (ex. 180 diferit de 88, scuzaţi nu mai ştiu cifrele exacte).

Si atunci ? Daca nu rezolva nimik (raman doar eforturile laudabile)macar sa ramana pe specificul blogului si ziarului.

Reporter Virtual » Revista presei despre presă  •  27 noiembrie 2010, 1:04

[…] Cătălin Tolontan: S-a întors publicitatea de stat în ziare. Redactorul-şef al Gazetei Sporturilor a scris că, în ultimele două luni, a revenit în forţă publicitatea de stat. “În condiţiile în care piaţa de publicitate din presa scrisă s-a redus în 2010 cu 70% faţă de 2008, în ultimele două luni a revenit cu putere publicitatea de stat. Cu alte cuvinte, presa scrisă revine cu un deceniu în urmă: economic şi ca obiceiuri ale statului în raport cu ea”. […]

sandy  •  27 noiembrie 2010, 9:50

„Cu alte cuvinte, presa scrisa revine cu un deceniu in urma: economic si ca obiceiuri ale statului in raport cu ea.” – Pacat ca nu si la calitate…

Minerva  •  27 noiembrie 2010, 22:27

Catalin, daca doresti sa ne tii la curent de ce ne spui dupa 2 luni? Sa zicem ca s-ar accepta publicarea anunturilor si in GSP, de fatada democratiei. Oare ai accepta in ziarul condus de tine sa apara astfel de reclama?

exike  •  28 noiembrie 2010, 10:04

Va rog sa mi raspundeti la o mica problema.Ce s a intamplat cu colectia „Ioan Chirila”?E greu de acceptat-pentru mine-ideea de a astepta o carte cate 4-5 luni.Romanele lui Stieg Larsson le ati abandonat dupa 2 carti?Respect politica de management,dar va rog sa mi raspundeti.Cand si daca vor mai fi carti.Multumesc anticipat.

Cătălin Tolontan  •  28 noiembrie 2010, 15:20

exike: nu am abandonat nici un proiect, cartile vor continua sa apara.Pentru dvs sint prea rare, pentru puterea altora de cumparare sint prea frecvente. Cind vor aparea, veti afla in curind. Multumesc!

minerva: nu e vorba dc accepti sau nu, e vorba ca sute de mii de euro merg intr-o singura directie fara nici o egatura cu audienta publicatiilor

alik  •  29 noiembrie 2010, 1:07

ce sa facem asta este

hendro  •  30 noiembrie 2010, 6:43

Se revine la realitate cu tiraje, preturi, salarii, PIB…

florin  •  1 decembrie 2010, 15:44

Daca tot vorbim de publicitatea in ziare si reviste, ar trebui sa discutam si de practica trusturilor de presa care detin si televiziuni. In goana lor dupa publicitate la TV, au oferit publicitate in revistele care apartin trustului la preturi modice (ca sa nu zicem gratis).
Asa au reusit sa distruga o mare parte din presa scrisa. Ar trebui ca aceste „obiceiuri” sa dispara, asta daca mai dorim presa scrisa.
Corect ar fi ca fiecare sa-si vada de partea lui (dar ce este corect in tara asta?)