Avocatul Poporului Microbist – Gazeta a dedicat azi 9 pagini lui Radu Cosasu

vineri, 10 decembrie 2010, 12:13

Aşa arată un ziar dedicat unui om: Radu Cosaşu. Nu s-a întîmplat nimic cu el, este sănătos, lucid, acid şi mai convins ca niciodată că „a fi cronicar sportiv este tot ce-mi pot dori”. Frază care a stîrnit perplexitatea prietenului său Andrei Pleşu, care a scris în Dilema că: „E ca şi cum l-ai auzi pe Maupassant declarînd că sensul vieţii e să ajungi campion la popice”.

În schimbul acesta de replici stă satisfăcută şi toarce, scărpinată la tălpi, toată vanitatea noastră de microbişti. Pentru cei care înţeleg absurdul şi gingăşia prinse în bannerul afişat într-o tribună iugoslavă, „Te iubesc mamă, dar nu ca pe Dinamo Zagreb”, pentru noi, cei care credem că literatura te învaţă ce se cuvine să faci, iar sportul te salvează cînd o dai în bară, Radu Cosaşu este Avocatul Poporului Microbist.

În numele sutelor de mii de oameni care îl citesc scriind în Gazeta Sporturilor şi în numele unei redacţii onorate de colaborarea cu el îi urăm, după un calendar propriu, puţin întîrziat în acord cu temporizarea din fotbalul nostru, La Mulţi Ani! Şi o soartă mai bună pentru Progresul.


Comentarii (12)Adaugă comentariu

Eugen  •  10 decembrie 2010, 1:21

La multi ani!

ahil_peleianul  •  10 decembrie 2010, 2:54

problema de copyright:
M-ar interesa sa stiu cam prin ce an ati vazut (sau e atestat) sloganul:
“Te iubesc mamă, dar nu ca pe Dinamo Zagreb”. Poate stiti ca pe zidurile fostului stadion Ion Moina era inscriptionat la un moment-dat (deviza preluata de multi u-isti): „Mama te iubesc, dar nu ca pe U”. Asta era deja in anii 90.
Nu stiu dak e chiar important, e doar din pura curiozitate.

PS. Pt anecdota: cineva mazgalise, sub deviza de mai sus, urmatoarele cuvinte: „Atunci du-te sa manci la U” (n.m. forma regionala a vb „a manca” apartine autorului anonim.)

rumburaku’  •  10 decembrie 2010, 8:29

catalin … te risti cu vreun pronostic la votul din plen in cazul rizi?

vasco  •  10 decembrie 2010, 10:14

La multi ani!!!
Cit despre „soarta mai buna pentru Progresul” ,ar fi fost posibil dar intr-o tara fara Mitica Dragomir,fara dosarele lui securiste despre fiecare dintre posibilii amenintatori ai tronului sau,fara ca acei „amenintatori”sa fi fost santajabili…si as putea continua mult si bine dar fara nici un folos,toate acestea exista,mai putin Progresul.Dar e bine ca mai exista OAMENI ca si Radu Cosasu!Inca odata LA MULTI ANI!!!

Cristi  •  10 decembrie 2010, 10:48

La Multi Ani! Radu Cosasu este unul dintre oamenii care m-au ghidat, discret si cald, din cand in cand, prin viata si cariera din ultimii 12-15 ani. Respect.

explorish  •  10 decembrie 2010, 10:57

frumoasa initiativa, felicitari.
si la multi ani domnului avocat! 🙂

brod  •  10 decembrie 2010, 11:15

frumos titlu! şi foarte potrivit pentru radu cosaşu. într-adevăr, câtă diferenţă între microbist şi fan(atic)! un om cu farmecul lui cosaşu, un mare scriitor care a refuzat întotdeauna să-şi aroge ifose, merită nu doar respectul şi admiraţia oamenilor de bună calitate, dar şi locul cuvenit în istoria literaturii române… într-o galerie a rarităţilor fermecătoare. la mulţi ani, sănătate, chef de viaţă şi de scris!

Bogdan  •  10 decembrie 2010, 11:28

La Multi Ani!

Robert  •  10 decembrie 2010, 12:22

La multi ani, multa sanatate!

cantona  •  10 decembrie 2010, 12:42

Intr-adevar, laudabila acest mic omagiu pt. un mare scriitor, care merita recunostinta noastra…eu il citesc de peste 20 ani, iar rubrica lui Belphegor a fost ani in sir preferata mea! Legat de faptul ca nu apare la tv, iata-l aici in singurul interviu televizat de care am stiinta, sper sa il vada cat mai multi! La multi ani, tuturor, si tie Tolo!

http://www.tvr.ro/inregistrari.php?file=DATA-2010-11-17-15-50.flv&id=Literatura de azi

Ovidiu  •  10 decembrie 2010, 17:14

Buna aia cu Progresul 🙂

Sanatate maestrului!

Romulus  •  12 decembrie 2010, 1:37

Felicitari pentru initiativa!
Radu Cosasu e un personaj extraordinar care din pacate nu face tiraj in Romania de azi si tocmai de-aia e de apreciat ca Gazeta a sacrificat 8 pagini pentru el. E un gest superb pentru singurul om care ma face sa mai cumpar acest ziar in fiecare vineri.

De ce n-o mai cumpar in rest?
Pai si din cauza unor motive precum acest articol jenant: http://www.gsp.ro/gsp-special/media/trupa-din-ghencea-face-audienta-televiziunilor-si-umple-stadioanele-din-romania-steaua-si-restul-ligii-i-219525.html

Ni se da in articol numarul de oameni veniti la meciurile Stelei in DEPLASARE !!! Senzational !!! Adica aia or fi stelisti toti ?!??
In clasamentul spectatorilor veniti la meciurile acasa (cei care in proportie de macar 90% sustin echipa gazda) Steaua are cam jumatate din cati are Universitatea Craiova, care a strans 18000 de oameni pe meci, in medie, desi e la retrogradare…
Nu contest ca Steaua are numarul cel mai mare de admiratori din Romania, insa cand e vorba de venit in frig pe stadion ca sa suporti (in toate sensurile :)) o echipa care nu prea joaca nimic si nu are rezultate, se pare ca stelistii cam stau acasa!