Primarul zero, zero, zero

Răspuns în cifre unui potop de vorbe.

marți, 14 decembrie 2010, 11:26

Răspuns în cifre unui potop de vorbe.

37 de baze sportive sînt necesare, potrivit experienţei ultimei Olimpiade, pentru organizarea Jocurilor. România deţine zero baze moderne în Bucureşti.

Şi mai e nevoie de 70 de hectare pentru Satul Olimpic, locul de cazare al sportivilor, antrenorilor, medicilor, arbitrilor şi oficialilor. 42 de blocuri cu 16.000 de locuri de cazare, ridicate de la zero, într-o zonă distinctă şi total securizată, compun Satul Olimpic. Noi avem zero locuri.

Stadionul cu 91.000 de scaune de la Beijing, „Cuibul de Pasăre”, a costat o jumătate de miliard de dolari. Noi avem zero stadioane, pentru că cel aflat în construcţie la „Lia Manoliu” nu poate fi folosit, neavînd pistă de atletism.

40 de miliarde de dolari a cheltuit China în total. Noi avem zero dolari bugetaţi, suma necesară organizării Olimpiadei reprezentînd cam cît tot bugetul ţării pe un an de zile!

Zero telefoane a dat Sorin Oprescu la COSR ca să afle aceste cifre înainte de a propune Consiliului General  din data de 17 decembrie 2010, ora 11:00, „Proiect de hotărîre privind aprobarea depunerii candidaturii Municipiului Bucureşti pentru a găzdui Jocurile Olimpice de vară din 2020”.

Conform timpilor oficiali necesari candidaturilor, dosarul va fi depus în 2011, în 2013 CIO va decide gazda JO din 2020, iar noi trebuia să ne apucăm de studii, lobby, concept şi dosar cam în 2005.

PS: Candidatura pentru organizarea unei competiţii sportive majore este vitală în sensul modernizării României şi regăsirii unui spirit comunitar. Dar, ca orice lucru serios iniţiat într-un stil ridicol, candidatura propusă de Oprescu obţine efectul invers.


Comentarii (27)Adaugă comentariu

m1ha1  •  14 decembrie 2010, 23:54

vine campania si cum n-are bani, Oprescu s-a gandit sa mai minta odata poporul. S-ar scoate cu Cartea Recordurilor si cu Olimpiada, nu-i asa ?

calauza  •  15 decembrie 2010, 0:52

E simplu, propunerea a fost facuta pentru a mai obtine ceva expunere mediatica, nu cu ganduri reale de succes.

Am impresia ca cine a gustat o data din ulciorul penibilului nu se mai poate opri.

dumitrascu dorin  •  15 decembrie 2010, 3:49

Eu,cand vorbesc cu cineva despre Romania,spun ca „asta e tara in care totul e la vrajeala”.Din pacate,asta e inca o dovada.Din fericire pentru mine,peste 6 luni,eu-inginer,sotia mea-jurist,si fetita noastra care astazi implineste 12 zile(tati o iubeste foarte mult),plecam definitiv din tara asta blestemata,plina de hoti si de lasi!!!Plecam in Franta,mi-am botezat fetita Erin,m-am jurat ca nu mai pun piciorul cat traiesc in Romania,si nici nu o sa ii spun fetitei mele ca e romanca!!!

diss  •  15 decembrie 2010, 4:12

Tolo, ai dreptate dar spune-mi mie un lucru care este tratat cu seriozitate in Romania.Oprescu, un alt primar de „top” pentru Bucuresti, nu a reusit sa acceseze (trebuia sa aiba si proiecte viabile) nici macar fondurile europene pentru modernizarea capitalei si vorbeste de Olimpiada ca si cum ar vorbi de o vizita de „lucru” in Titan!Tipic romanaesc,nimic nou sub soare!
Catalinbe ce s-a intamplat cu toate anchetele declansate de tine? Eu nu am vazut niciun rezultat palpabil,sau poate ma grabesc cu concluziile.Felicitari si poate te „apuci” si de grei fotbalului romanesc ( Nasu,Corleone) in speranta ca ne vei scapa,in sfarsit,de ei! Dupa cum vedem nici macar locul 57 si urna a 4 valorica ( Malta,LIchenstein pregatiti-va ca venim!) nu ii deranjeaza.
Sarbatori fericite!

diss  •  15 decembrie 2010, 4:44

Cataline, hai sa iti spun una si mai tare!
Auzi tu, Nasul a fost deranjat ca statul roman nu i-a spus decat „felicitari ca te-ai facut bine”, dupa operatia de cancer din Franta!
Uita sa ne spuna ca operatia si tratamentul l-a facut pe banii cluburilor ajunsi la el „via” Corleone ca doar prietenul la nevoie se cunoaste! Ii aduc eu aminte ca suma aceea ,imensa dealtfel, putea ajuta la vindecarea a cel putin doua-trei cazuri disperate care nu au nicio sansa.
Dar sa nu uitam de marinimia nemarginita a oamenilor din fotbal!Pentru ca tot vin sarbatorile , stati sa ii vedeti pe Lupescu (e si el bun la ceva!),Argaseala, Prunea, Dinu-vama si alti ca ei impartind plase cu 5 portocale si 7 napolitane pe la azilurile de batrani!
Nasule, pentru tine si Corleone cifrele astea magice 5 si 7 alaturate va dau masura „profesionalismului” cu care a-ti condus fotbalul romanesc; pe locul 57 a ajuns nationala!
Bravos si la mai mare!

Zavalita  •  15 decembrie 2010, 6:35

Cu un leadership de genu asta nici nu ma mir ca lucrurile sunt cum sunt in Romania….De fapt in Romania tupeul si megalomania( Oprescu le are pe amandoua) sunt confundate cu leadershipul si competenta; altfel nu mi explic cum de un asemenea incompetent a ajuns primarul unui oras de 2 milioane de oameni.

Ovidiu  •  15 decembrie 2010, 7:02

Super, se reverifica faza cu teoria, la care suntem buni, si cu practica, la care suntem zero. Dar ne mandrim cu carnatul cel mai lung (masinile in coloana din Iancului pana la Universitate) intr-o vineri seara.

ciupi  •  15 decembrie 2010, 7:12

ce dumnezeu, nimeni nu mai are voie sa viseze in romania?!

calin  •  15 decembrie 2010, 8:26

Ce facem, mr. Tolo? Ce naiba mai facem intr-o tara in care evidenta, certitudinea nu are valoare in fata unui sistem care se ascunde in spatele propriilor vicii? Cum adica Ridzi sa fie judecata de un judecator …corupt? In mod cert nu ar mai fi justitie!!! Adica Ridzi ar avea de suferit… :))))

Din punctul meu de vedere, asta e momentul in care, daca mai era nevoie, lucrurile s-au separat iremediabil si ireconciliabil. Cei care vor merge in urma lui Ridzi se vor umple pana la gat de ridzi-col si vor disparea in categoria „si altii”. Iar decizia cea mai grea nu e a noastra ci a lui. Stii tu care…

george  •  15 decembrie 2010, 8:52

domnule tolontan,aratati devarata fata a impostorilor de genul primarului oprescu! bravo! cum pot oamenii sa se informeze despre adevaratele performante ale conducatorilor, cand majoritatea ziaristilor nu indraznesc sa le puna o intrebare incomoda. moderatorii le ciugulesc din palma, nimeni nu le pune la indoiala vrajeala. de ce trebuie red-sef al gsp sa faca asta, de ce nu o fac ziaristii simpli?

scipio  •  15 decembrie 2010, 9:04

Eu sunt lamurit cu Oprescu de prin 2002–2003 cand problema lui era succesul SMURD-ului si a lui Arafat la Tg Mures. Ii era frica ca SMRUD-ul va inlocui serviciul de ambulanta si ii strica lui socotelile. A avut nu stiu cate aparitii la TV in care a dat de pamant cu Arafat. De atunci s-a vazut cine ce rezultate are si ce lasa in urma.

brod  •  15 decembrie 2010, 9:18

domnule tolontan, cum de n-ati observat ce perfect se asorteaza proiectul dlui oprescu de a organiza jocurile olimpice, cu celelalte minunatii: soselele suspendate peste bucuresti, parcurile cu caprioare… psasarelele sunt deja in floare. si cantaaaa!…
IN ACELASI TIMP, ACELASI PRIMAR OPRESCU A SEMNAT AUTORIZATIA DE „MODERNIZARE” A PASAJULUI MUNCII, OPERATIUNE CARE SE INTINDE PE 3 ANI! DECI, POATE FI GATA PANA INCEPE OLIMPIADA…

MoonMan  •  15 decembrie 2010, 9:20

Am un prieten care la fiecare betie se hotaraste sa faca ceva mare: Maine o sa creez o organizatie de lupta impotriva poluarii mediului, maine o sa dau bani sa construiesc o manastire pe varful OMU, etc.
Exact ca prietenul meu, Oprescu atunci cand simte ca are audienta se hotaraste sa faca un lucru mare. Diferenta dintre ei este ca prietenul meu este beat, vorbeste intre prieteni iar a doua zi se trezeste. Domnul Oprescu pare sa nu se trezeasca, ba mai mult pare sa fi inteles din experienta ca a da cu gura aiurea e mult mai de valoare in sufletul opiniei publice decat a face ceva cu adevarat. JO in Bucuresti este inca o gluma proasta si extrem de trista pe care Primarul orasului cu 6 sectoare o face. Un proiect ce se alatura glorios altor proiecte grandioase ale lui Oprescu: Autostrada Suspendata, Parcul cu ratuste si caprioare de pe Bulevardul Alba Iulia, Centrul Vechi si lista ar putea continua intr-o asha maniera incat aia de pe afara s-ar gandi daca nu cumva Bucurestiul este divizi de clowni a Circului de Stat.

vasglo  •  15 decembrie 2010, 9:22

Tolo,

Pe cand si o investigatie serioasa despre privatizarea Institutului de Cercetari Alimentare? 3.6 hectare de teren cu constructii de patrimoniu in Baneasa pentru 100.000 de euro (un apartament de 3-4 camere la bloc), asta de afacere, nu-i asa?….

SEVILLA86  •  15 decembrie 2010, 10:49

Mai ignorantilor,a facut si primarul o gluma si voi o luati de buna!Pai asa cum base si boc mint, de nici ei nu mai stiu cind spun adevarul sau nu tot asa si primarul Oprescu a facut o… aroganta gen jiji…

Krause  •  15 decembrie 2010, 11:10

Oprescu trebuia sa inceapa autostrada suspendata in septembrie cu bani de la chinezi! Vorbeste si el sa se afle in treaba ca e clar ca nu il ia nimeni in serios!

dragoscalin2002@yahoo.com  •  15 decembrie 2010, 12:01

Romania a imprumutat in ultimii trei ani peste 30 de miliarde de euro care s-au dus, VERSIUNEA OFICIALA, in plata de pensii si salarii. Cu banii acestia nu s-a facut nici o investitie majora. Daca s-ar fi infiintat 30 de companii, fabrici, intreprinderi, in 30 de judete din tara folosind pentru fiecare cate un miliard de euro, Romania nu ar mai fi avut nci 20% din somerii de astazi si acestea ar fi adus plus valoare.
Oprescu face bine ca propune organizarea unei astfel de competitii! Daca in urmatorii 3 ani vom imprumuta 30 de miliarde de euro SI II VOM INVESTII PE TOTI IN INFRASTRUCTURA, Romania ar iesi pe plus chiar daca,in mod evident, nu vom castiga niciodata organizarea unei Olimpiade care va fi gazduita de o tara nominalizata pe alte criterii decat cele sportiv-economice (s-a vazut la fotbal cu atribuirea Rusiei si Qatarului a organizarii CM din 2018 si 2022).
Dar apropos de Oprescu si stadion: nu ati sarit voi, ziaristii, in sus cand Oprescu a vrut sa construiasca stadionul CU PISTA DE ATLETISM? N-ati zis voi ca trebuie sa avem unul excusiv pentru fotbal? Acum nu mai este buna optiunea lui Oprescu?
Mai fratilor, eu nu va mai inteleg: primarul asta a facut in 2 ani si jumatate un stadion exclusiv din banii primariei, a terminat podul Basarab, a asfaltat Bdul Aviatorilor si arterele de pe langa care erau numai gropi, a proiectat si inceput deja o noua bretea de iesire pe autostrada A1, este in curs de realizare a magistralei nord-sud (Aviatorilor-Berzei-Laromet), a inceput constructia de parcari subterane la Universitate, Pta de langa Televiziune) si urmeaza si altele in zona Pietei Ateneului, Walter Maracineanu.
Omul asta chiar a facut ceva spre deosebire de toti ceilalti primari de dupa ’90. O vreti pe Elena Udrea sa reinfiinteze parcarile Dali? Se pare a multi de pe aici asa vor… Alegeti-l pe Videanu din nou sau poate pe Lis ca tot apare des pe la televiziuni si se lauda cu ultimile cuceriri…

De la autostrazi suspendate la Jocuri Olimpice | Minutul si Scorul  •  15 decembrie 2010, 12:57

[…] “Proiect de hotărîre privind aprobarea depunerii candidaturii Municipiului Bucureşti pentru a găzdui Jocurile Olimpice de vară din 2020″ – concurează cu succes la titlul de cea mai idioată initiaţivă a anului. Detalii pe tolo.ro la Primarul zero, zero, zero. […]

Elton  •  15 decembrie 2010, 13:22

@dumitrascu dorin :

Du-te tare in Franta…si lasa-ne

Simona  •  15 decembrie 2010, 13:52

Nici nu ar fi trebuit sa dea el telefoanele, ci altcineva..

jrudj  •  15 decembrie 2010, 14:19

oparescu va trece acusica la pesederasti, in locul lui ponta care trece la unpr, si acest partid, care este cel mai bogat din europa de est, poate sa construiasca tot ce zice regulamentul si tolontan!!!! nastase si iliescu pot construi tot ce vor ei si cand vor ei: sunt cei mai buni din estul europei, deci, bukress-ul va gazdui olimpiada, dar trebuie sa vrea pesede-ul!!!!

FAQ Romania  •  15 decembrie 2010, 14:56

Dupa lis, ciorbea, basescu, videanu, crin halaicu eu as fi foarte fericit cu oprescu. Noroc ca nu locuiesc in Bucuresti.

msk  •  15 decembrie 2010, 15:37

Oprescu vorbeste asa, la misto … ca nu-l doare gura. In rest, cum spui tu Cataline: „zero, zero, zero”. Bucurestiul avea nevoie de altcineva, Oprescu e degeaba.

marian  •  15 decembrie 2010, 16:59

cel mai carnat dintre primarii capitalei ,zero barat el si cu prostovanu de vanghelie care nu e in stare de nimik, sectoru 5 cel mai jegos din jegu de bucuresti,arzavar focu de neoameni , o sa luati maciuca cand o sa muriti f rasa in c

Asm  •  15 decembrie 2010, 17:14

Haideti sa-l judecam dupa ce face, dupa cum cheltuie banii. A zis o prostie, o fantezie nerealizabila dar care nu ne costa nimic. Presedintele romaniei da declaratii contradictorii la distanta de un an, la drumuri de ex se pierd sume imense de bani si si dvs va crizati despre ceva relativ minor!

simplu suporter  •  15 decembrie 2010, 20:14

cine gandeste pe 15-20 de ani in Romania? doar cei care se hotarasc sa plece pt ca nu vor sa-si mai creasca si educe copiii in aceasta cloaca. iar conducatorii gen oprescu sunt mustele care s-au ridicat mandre din cloaca si zumzaie fericite ca au ce recolta din mizeria dedesubt. sorry, orice alta metafora mi s-ar fi parut prea blanda

virginia  •  27 aprilie 2012, 12:03

ei doamne din cauza unor ca cei ce seamana cu OPRESCU ma voi duce la vot in sfarsit pentru alegerile locale. sa speram ca toti cei care au minte, buna vointa si vor sa schimbe uratenia acestui ne-oras vor vota si nu tiganii rauvoitori, spagii si criminalii: pt ca la asa votanti asa alesi.