Eterna problemă oltenească

„Putere absolută”. Pretenţia aceasta l-a enervat pe Becali în relaţia cu Piţurcă. Aşa a crezut patronul. Dar, cînd pretenţia a început să se materializeze şi antrenorul a început să schimbe şi cheile de la maşinile directorilor din club, abia atunci a realizat Becali ce înseamnă nervi. A făcut în aşa fel ca tehnicianul să plece.

miercuri, 29 decembrie 2010, 8:06

„Putere absolută”. Pretenţia aceasta l-a enervat pe Becali în relaţia cu Piţurcă. Aşa a crezut patronul. Dar, cînd pretenţia a început să se materializeze şi antrenorul a început să schimbe şi cheile de la maşinile directorilor din club, abia atunci a realizat Becali ce înseamnă nervi. A făcut în aşa fel ca tehnicianul să plece.

„Putere absolută”. Asta a cerut Piţurcă cînd a ajuns la Craiova. Mititelu se aştepta să i se pretindă şi jumătate din împărăţie, aşa încît cererea nu l-a mirat foarte tare. În numele emulaţiei create de aducerea lui Piţi, ar fi dat orice. Şi a dat mai mult decît şi-a imaginat.

Pentru că Piţurcă vrea nu autoritate, ci într-adevăr putere absolută. Sigur că, în cazul Universităţii Craiova, antrenorul are justificarea problemelor financiare. Mititelu a cheltuit ca nebunul în ultimii ani. Multă vreme, a dat senzaţia că e un paravan pentru alţi bogătaşi autentici. De fapt, în spatele acestei legende urbane stă cu mare probabilitate doar pasiunea sa autentică şi cheful de a-şi băga banii în echipa vieţii, bani mereu mai puţini decît fanatismul său afişat.

Povestea nu s-a terminat. „Am impresia că Piţurcă vrea să-mi ia clubul”, spune Mititelu. Greu de spus. Ca să-l ia, ar trebui să existe o miză, un plan, o perspectivă de afaceri sau de performanţă. Deocamdată, de ani  buni, singurul care crede în Universitatea pe bani e Mititelu. Înconjurat de specialişti ai Opoziţiei Fotbalistice Eterne, de mari foste vedete care nu ştiu dacă să se bucure sau să ţină degetele încrucişate şi faţă în faţă cu o primărie penală şi ostilă, Mititelu e cel care investeşte. Nu că asta ar fi neapărat o calitate.


Comentarii (32)Adaugă comentariu

MARIUS78TL  •  30 decembrie 2010, 0:06

SCURT SI LA OBIECT.ASTA E REALITATEA

motanul incaltat  •  30 decembrie 2010, 2:01

Sunt suporter U si cred ca daca ar folosi un Management adecvat nu un plan cincinal,Craiova ar putea fi sus in campionatul romanesc si o sursa de profit substantial.Din pacate,Mititelu e departe de asa ceva…In schimb,s-a incurcat cu Piti-reprezentantul Diavolului.Daca nu foloseste usturoi din plin(cu Piti-prazul nu are efect) si multe cruci sfintite cred ca o poate incurca rau…Vom urmari din nefericire aceasta telenovela fara sfarsit filmata la Craiova…Nu stiu daca suntem brazilieni Europei la fotbal dar stiu sigur ca suntem brazilienii Europei la telenovele ieftine.

LEU  •  30 decembrie 2010, 2:39

UNIVERSITATEA CRAIOVA ESTE CA O FEMEIE FOARTE FRUMOASA PE CARE TOTI VOR SA O F… DAR NIMENI NU VREA SA O IA DE NEVASTA. A VENIT UN „PROST” CARE A LUAT-O DE NEVASTA. IN ULTIMII ANI EA STATEA CAM „APLECATA” DAR EL A REUSIT CAT DE CAT SA O FACA SA STEA DREAPTA. S-AU FACUT MULTE GRESELI, CEA MAI MARE FIIND DEMITEREA LUI NAPOLI, CONTRACTE DE SUTE DE MII DE $ DOAR PT FAPTUL CA JUCATORII INTRAU PE TEREN,CEARTA CU TOATA LUMEA( DE MULTE ORI PE DREPT), NU S-A DORIT ADUCEREA LUI GICA POPESCU ALATURI DE ECHIPA. SA NU UITAM TOTUSI CA EL E SINGURUL CARE A ZUGRAVIT CASA SI A FACUT-O SA ARATE FRUMOS, SA NU UITAM CA A AVUT CEL PUTIN 10 JUCATORI CU OFERTE DE PESTE 1 MIL DE EURO, CULMINAND CU OFERTELE PT COSTEA REFUZATE TOATE PT UN SINGUR TEL, CASTIGAREA UNUI TROFEU, SI NU IN ULTIMUL RAND SA NU UITAM DE PIEDICILE ,CAVALERILOR IN NEGRU. TOATE ACESTE LUCRURI NE-AU ADUS IN ACEASTA SITUATIE. EU CA SUPORTER AL UNIVERSITATII IMI DORESC SA FIU MANDRU DE ECHIPA MEA. P.S. IN ACEST CAZ CUVANTUL „PROST” ESTE UN CUVANT FRUMOS.

punga  •  30 decembrie 2010, 2:51

Un an nou Puternic Cataline.. frumos gandit… Toate cele bune..
Iar mititelu asa cum e … e prostu nostru sufletist si pt asta eu unu il respect… pe piturca… taca paca 😉

ciupi  •  30 decembrie 2010, 5:27

cel care scoate bani din buzunar cam aiurea-n tramvai, prin asta intelegand sa cumperi cartofi atunci cand ai nevoie de castraveti, nu poate fi salvat nici de un antrenor apartinand unei categorii cu vederi inverse din punct de vedere economic, nici de scanteile cu glezne care rasar la tot pasul in tinutul fotbalistic oltenesc. o gandire coposiana i-ar fi trebuit craiovei, fiindca – iata – in giulesti talentele rasar cam unu la zece comparativ cu ce iese din semintele oltenesti, dar se iau bani frumosi pe ele si in langa podul grant se cunoaste tehnica intinderii milionului pana la limita rabdarii celor care isi pun gleznele la bataie pe tot felul de promisiuni.

ady  •  30 decembrie 2010, 11:34

Piturca incearca un lucru imposibil tot din dorinta de performanta la care viseaza si Mititelu. Vrea control deplin mizind ca el este singurul care stie ce jucatori trebuie sa vina la Craiova, citi bani sa ia, ce jucatori pleaca, unde si pe cit. Doar ca exact astea sunt lucrurile care conteaza si pentru patron. Nu vad cum Piturca merge pina la capat alaturi de Mititelu pe principiul ca doua sabii nu intra in aceeasi teaca. De fapt, problema lui Piti este ca nu isi da seaman ca nimeni pe banii lui nu poate sa ii ofere lui Piti un club in care sa taie si sa spinzure de capul lui. Indiferent cit de multa dreptate sau talent ar avea.

Cătălin Tolontan  •  30 decembrie 2010, 11:34

punga: multumesc, si tie un an bun!

yaruk  •  30 decembrie 2010, 11:50

Normal ar fi ca dintr-un milion milion luat pe ,sa zicem,costea ,cu acesti bani sa mai scoti vreo doi trei de costea,cel putin si sa mai investesti in infrastructura si copii…
Rosemborg a vandut doi jucatori iar pe banii luati si-a modernizat stadionul.
La multi ani Cataline si un an nou fericit!
P.S Cind se va reusi canalizarea intregii energii oltenesti pe aceeasi directie si in acelasi sens atunci craiova va avea echipa.Pana atunci …telenovela continua

Scippio  •  30 decembrie 2010, 11:53

Pe cine mai intereseaza? De fapt, majoritatea acestor echipe de fotbal au ajuns jucariile unor mitocani parveniti peste noapte, care au reusit pe baza de tupeu si invarteala sa acumuleze niste bani in baltoaca cenusie a tranzitiei romanesti. Ele nu mai sunt ceea ce au fost odata, s-au pastrat doar denumirile. Dar dincolo de firma exista cu totul altceva.
Victoriile n-au ajuns altceva decat prilejuri ca aceste ipochimene sa se fuduleasca iar infrangerile motive sa-si ridice poalele-n cap. Steaua, Dinamo, Rapid, Universitatea Craiova, Politehnica Timisoara, acele echipe iubite candva au incetat de fapt sa mai existe. Sub numele lor, folosit in mod imoral si pe nedrept, joaca de fapt FC Becali, FC Borcea, FC Mititelu, FC Iancu, etc.
Ce motiv ar mai avea un om normal la cap sa se consume pentru aceste surogate?

vasile  •  30 decembrie 2010, 12:06

Pana acum, sa gasesti coerenta in infaptuirile lui Mititelu mi se parea ca si cum ar fi dai de o cacofonie intr-o tableta a lui Tolontan. De cacofonie, iata, am dat: „Asta a cerut Piţurcă cînd a ajuns la Craiova“. Nu ca asta ar insemna ca Mittelu va deveni vreodata rational.

vlad  •  30 decembrie 2010, 13:22

Cam neclar articolul si ca scop si ca scriere.

Cătălin Tolontan  •  30 decembrie 2010, 14:19

vasile: 🙂

STATIC DIN CRAIOVA  •  30 decembrie 2010, 14:31

Un articol naspa si nedocumentat
mititelu a tinut echipa asta din bani suporterilor care au cumparat bilete, din dreturile de televizare si ce mai vandut din magazinul UCRAIOVA in mare parte si cand nu a mai avut bani a mutat echipa la severin ca cica vezi doamne nu il ajuta nimeni la Craiova cu bani
Sa interesat cineva cam ce afaceri are MITITELU?si cum sa dea primaria bani unui club 100% privat fara sa aiba ceva de castigat.Daca mititelu nu ar mai face circ pe la tv(ca lui ai place multa sa apara la tv de fapt asta este si marea problema ca de cand a venit Piti nu prea mai aparea pe la TV CA sa faca el pe salvatorul craiovei) voi de la ziar ce a-ti mai scrie sau ce a-ti mai comenta.mititelu este un sarac care a capturat acest brand numit U.CRAIOVA ca sa-si faca publicitate pe seama lui ca pana sa nu ia U.CRAIOVA NU STIA NIMENI DE el. Acum el pozeaza in victima ca vezi doamne vrea piti sa-i lui clubu si una si alta.Eu ma-am saturat de minciunile acestuia si cred ca multi suporteri care iubesc acest club sunt de aceeasi parere. (c.m.d.a.)

victor L  •  30 decembrie 2010, 15:13

Piti nu a rezista ni la cazinouri; parca si de acolo a fost dat afara.

victor L  •  30 decembrie 2010, 15:14

…nici la cazinouri, scuze.

constantin  •  30 decembrie 2010, 15:54

Multumesc Catalin! Pentru Eroare Judiciara!Tot ce iti doresti sa ti aduca noul an !!La Multi Ani!

sundance  •  30 decembrie 2010, 19:34

@ incaltat : Pai esti ipocrit ! Voi tocmai cu planul cincinal ati cistigat cam tot ce aveti in vitrina !

costel58  •  30 decembrie 2010, 21:46

Mititelul este un tip bine intentionat, care cu adevarat crede in jucatori si in performanta echipei.De la buna intentie la performanta trebuie si competenta. Piturca este un tip competent, dar extrem de posesiv (materialist). Cei doi sunt ca doua sine paralele de caleferata si extrem de paraleli cu inalta performanta. In rest vom avea parte de mult „can-can”.

gery76  •  31 decembrie 2010, 2:42

Marea greseala a lui Mititelu a fost ca a invrajbit o mare parte a suporterilor craioveni impotriva lui Gica Popescu care a fost vor ,nu vor carcotasii ultimul mare simbol al Craiovei ,iar eu pot sa spun ca Popescu a avut cea mai mica vina in nerevenirea lui la Stiinta principalul vinovat fiind tot Mititelul prin oferta injositoare pe care i-a facut-o.Cand Popescu voia sa cumpere pachetul majoritar de actiuni,jucator fiind toti cei care-l injura acum se gudurau pe langa actualul”mogul bun”G.C.Paunescu care este cea mai mare paguba a Romaniei de dupa revolutie.Singura solutie a Craiovei este impacarea urgenta intre suporteri si marele nostru jucator Popescu in folosul ambelor parti.

Rad(man)  •  31 decembrie 2010, 3:17

Citesc blog-ul tau de citiva ani. Traiesc in Canada de 15 ani si comentariile tale despre sport sau despre „smecheri” post-revolutionari, ma fac sa „simt romaneste”. Mutltumesc Cataline. Keep up the good work. Un nou an cu multa sanatate si putere de munca.

porojao  •  31 decembrie 2010, 8:25

Asta este problema in fotbalul romanesc… Patronii de acum au devenit mici ceausei, atotstiutori, fara habar si nicio legatura cu managementul adevarat al unui club sportiv. Credeti ca Wenger sau Sir Alex ar putea lucra cu unul din acesti patroni? Nici nu-mi vine sa le zic patroni, mai degraba speculanti (pe vremuri se folosea cuvantul bisnitari)…

Darie  •  31 decembrie 2010, 10:22

Salut! La multi ani, sanatate, intelepciune! Un an mai bun, plin de realizari si cat mai putin stres!
Cu respect,
Darie

ManoNegra  •  31 decembrie 2010, 13:58

”Mititelu a cheltuit ca nebunul în ultimii ani.”….domnule Tolontan…in afara de vreo 7 salarii decente acordate unor jucatori nu vad unde e aceasta investitie nebuneasca…ptr 2011 imi doresc sa vindem toata echipa in afara lui Lung , sa scapam de datorii si sa jucam cu jucatori de 17-18 ani,daca ii mai antreneaza si Piti….atunci sa te tii vericule….hai La Multi Ani !

klau75  •  31 decembrie 2010, 14:09

Articol total neinformat…Eu sunt din Craiova si de aici nu se vad lucrurile chir asa.Puteti sa ne spuneti domnule Tolontan ce investitii de milioane a facut mititelu atata timp cat clubul este inglodat in datorii? Daca sunteti niste ziaristi obiectivi, de ce nu faceti o ancheta a modului cum a preluat acest individ clubul de la staicu, contribuind si el la retrogradare pentru a scoate un pret cat mai mic? De ce nu va informati asupra afacerior care sunt zero ale lui mititelu?El ar vrea ca tota lumea sa dea bani, iar el sa conduca, ori in ziua de azi nu se poate asa ceva!Iar problema ca nu mai este nimeni in Craiova care ar putea sa tina echipa este total falsa…singurii lui bani sunt in acele hartii pe care ar vrea sa scoata bani, din niste terenuri pe care niciodata nu le-a avut…

dant  •  31 decembrie 2010, 19:01

Stiinta, pentru a avea pretentii, trebuie mai intai sa aiba echipa, jucatori care sa formeze o echipa. Piturca? Mititelu? Chiar nu conteaza in ecuatie. Sunt prea prosti pentru a constientiza cata patima e in sufletul suporterilor si ce „capital” imens inseamna asta. Din nefericire, aici, oltenii se irosesc fara sens.
Speculatiile din ultima vreme nu au fost decat condiment pentru spectacolul mass-media.

fiul gj  •  31 decembrie 2010, 23:24

La multi ani …
de la un oltean .. 🙂

Navajo  •  1 ianuarie 2011, 15:47

Cataline, am primit cartea, iti multumesc tare mult!
Nu renunta nici in acest an la anchetele tale si iti doresc sa ai succes in activitatea ta, sanatate si impliniri.
LA MULTI ANI!

mikadoo73  •  1 ianuarie 2011, 20:51

Sant suporter al Craiovei de mic,dar cred ca sint realist cand afirm ca Stiinta a ajuns cel mai penibil club din prima Liga,poate cu exceptia Pandurilor.Ca angajatii sa fie sefii patronului cred ca numai la Craiova e posibil.Pe de alta parte vai de mama lui de patron care accepta ca antrenorul sa investeasca si care cedeaza semnaturile unor jucatori,dar asta desigur pt.ca e pur si simplu falit.Pe de alta parte pretentiile maretului manager-antrenor-patron Puti mi se par penibile : vrea un nou stadion, nu stiu cate transferuri etc.De unde pana la venirea geniului pustiu Puti aveam nu stiu ce mari talente,acu deodata lotul e f.slab.Culmea e ca majoritatea suporterilor sint de acord cu acest mare impostor Puti(nu ca Mititelu ar fi mai breaz).In concluzie la craiova e jale mare si ma tem ca nu mai avem scapare.

Clujeanul din Atlanta  •  2 ianuarie 2011, 0:36

”Mititelu a cheltuit ca nebunul în ultimii ani.”
Aste e buna… Eu nu imi aduc aminte de nici un transfer spectaculos . Pe ce a cheltuit? Stadion nu a construit,antrenori scump nu a avut ,iar pe jucatori nu a dat milioane cum a facut Clujul sau Rapid sau Dinamo.

Stelian  •  2 ianuarie 2011, 10:07

LA MULTI ANI !
CRAIOVA ESTE PASIUNE,DRAGOSTE,EMOTII TRAITE LA MAXIM,FOTBAL SPECTACULOS SI MULTE SURPRIZE,DIN PACATE MAI MULT NEPLACUTE IN ULTIMII ANI.
NU AVEM NICI PUTEREA SI NICI CALITATEA SA JUDECAM OAMENII,INDIFERENT CA E VORBA DE MITITELU SAU DE PITURCA.SUNTEM DOAR OAMENI,NU DUMNEZEI.
DACA PUTEM SA APRECIEM EFORTURILE FACUTE DE UN PATRON SUFLETIST SI MUNCA UNUI ANTRENOR DEDICAT,PUTEM SA INTELEGEM CA MUNCA E PRESARATA SI CU REZULTATE MAI PUTIN POZITIVE,NU DOAR LA EI CI LA FIECARE DINTRE NOI.
PROPUN CA FIECARE SA SE OCUPE MAI MULT DE VIATA LUI,SA ISI INDREPTE PROPRIILE GRESELI SI SA INVETE DIN REALIZARILE ALTORA.SA NU MAI ARUNCAM MEREU CU NOROI SI CU PIETRE IN ALTII.
E O LECTIE DE VIATA PE CARE AR TREBUI SA INCEPEM SA O INVATAM !
IN REST,NUMAI DE BINE !

moneycenter  •  2 ianuarie 2011, 11:52

ar fi interesant de vazut ce se va intampla cu Craiova daca Piturca ar deveni proprietar.
macar ar fi un patron de club mai putin care sa urle la tv dupa fiecare etapa.

mieusa  •  2 ianuarie 2011, 17:45

La Multi Ani ! Craiova !