Cum a legitimat un primar PNL sătenii ca să obţină bani pentru un teren de fotbal

Ce a crescut în România cu 88% în 2009? Consumul de Nurofen. E cel mai popular medicament şi are vînzări cît următoarele trei din clasament. Ne doare capul.

marți, 18 ianuarie 2011, 4:27

Ce a crescut în România cu 88% în 2009? Consumul de Nurofen. E cel mai popular medicament şi are vînzări cît următoarele trei din clasament. Ne doare capul.

La început a fost un pont. Bun, haios, suculent. Prea bun pentru a fi adevărat: „Un primar dintr-o comună din Vrancea a inventat un club sportiv doar pe hirtie ca să obţină bani pentru un teren de fotbal”.

Colegul meu Marius Mărgărit a verificat şi gluma s-a făcut informaţie. Ziaristul a călătorit în Vrancea, la Vintileasca, a vorbit cu oamenii, cu primarul şi Gazeta vă invită mîine să descoperiţi terenul de 150.000 de euro construit într-o comună unde oamenii au primit legitimaţii de sportivi fără să facă sport niciodată. Elevi si nu numai.  

Nu e nimic spectaculos sau sever, doar o comedie pe bani publici la 1.000 de metri altitudine, aer curat şi secţie de badminton pentru săteni şi pădurari, o comedie începută în 2008, pe vremea guvernului Tăriceanu. Primarul Marian Georgescu e din PNL, soldat credincios al partidului şi băiat bun, a tras pentru Nini Săpunaru, penelist ales deputat în colegiul unde toată lumea face sport. Apoi, dacă s-a tot rostogolit investiţia, treaba s-a finalizat, „acuşica s-a terminat”.

„Uliţele sînt praf, teren ne trebuia nouă?”, se întreabă oamenii din Vintileasca, amintindu-şi că locul era folosit o dată pe an, cînd se organiza bîlciul, ce fac ei acum cu iarmarocul, doar pe terenul de fotbal nu vine nimeni, niciodată? Echipă de fotbal nu există în sat, dar sînt săteni performeri pe acte – crescători de vite, elevi, tăietori de lemne, chiar şi băiatul popii a prins o legitimaţie că fără club nu se putea raporta la judeţ, la partid şi, mai sus, la Guvern şi nu veneau banii să se facă terenul!

Da, nu vedem esenţialul. Sîntem prea încordaţi şi ne doare capul. Noroc că se pregăteşte primarul să facă, lîngă teren, „un fel de parc, un spaţiu verde, cu băncuţe”. Cînd intră în sat hurducaţi pe drumul de pietriş, pămînt şi beton, sătenii se închină: „Spaţiu verde la Vintileasca în pădure!”.


Comentarii (57)Adaugă comentariu

Robert  •  19 ianuarie 2011, 16:17

Catalin, eu nu inteleg ceva si poate poti sa-mi explici si mie. Luam exemplu acest articol. Ai sesizat ceva cel putin dubios, investigatie la care au lucrat maxim 2 persoane, corect? Chiar nu exista nicio autoritate care sa se autosesizeze si sa mearga acolo sa verifice? Trebuie doar sa ceara facturile de la furnizori, sa verifice daca preturile sunt normale si daca toata suma a fost folosita pentru acel teren. Ca a facut un teren si nu a asfaltat o ulitza, asta e alta problema. Primarul a cerut, statul a acceptat. E problema statului, nu a primarului.
Si o alta intrebare: acei 150000 euro erau bani europeni sau bani locali? Cred ca conteaza acest lucru.

vlad  •  19 ianuarie 2011, 16:54

Domnule Tolontan, finantarile pentru baze sportive s-au dat prin OG5 sau OG7. Nu mai retin exact, important este ca prin aceasta ordonanta guvernamentala nu s-ar fi putut obtine finantare pentru nimic altceva (drum, alimentare cu apa, canalizare etc.)Atunci, oricat de bizara pare aparitia acestei baze sportive, din punctul meu de vedere acest primar si-a facut treaba. Probabil stiti cat de greu este sa faci un club sportiv din nimic :). daca veti verifica nu este singura comuna care a procedat astfel…va pot spune alte 10-15 comune care au procedat la fel. Faptul ca nu este singura nu scuza cu nimic dar totusi un lucru bun facut este un lucru bun facut. Odata infiintat acest club sportiv si avand infrastructura..poate se va realiza ceva acolo. Cat despre parcul care va aparea langa, finantarea se obtine prin fondurile de mediu pentru crearea de spatii verzi(iarasi alti bani care nu pot fi folositi in alta parte). Nu stiu ce ma face sa cred ca acest primar a avut documentatii si pentru drum, apa sau canalizare.

stalker_rapid  •  19 ianuarie 2011, 20:10

aceleasi anchete de 2 lei care nu au nici un rost.

ptr Robert  •  19 ianuarie 2011, 20:20

banii europeni sunt tot bani de la noi…Fiecare tara membra UE contribuie la bugetul UE; noi deocamdata am platit mai mult decat am fost in stare sa primim. UE reprezinta un pas in minus ptr Romania financiar vorbind….

Nelush T.  •  19 ianuarie 2011, 21:05

Da, acum imi dau seama, aseara nu mi-am amintit, tot dansul a realizat si aductiunea cu apa, cu 3-4 ani in urma. L-am sunat sa ma ajute sa va trimit pozele promise si mi-a spus ca a pierdut, din pacate, finantarea pentru un proiect 322 si pentru niste drumuri, unul spre manastirea Muntioru, la parintele Macarie, si altele pe care spera sa le realizeze cat mai curand. Realizarile si pierderile acestea nu sunt doar ale Primariei, ci ale comunei intregi.Sigur, dorim sa se faca mai mult, dar asta nu se va realiza cu singura conditie de a ne improsca primarul cu noroi.Cred ca sunt niste conflicte de interese la mijloc si sunt sigur ca problema se va lamuri pana la urma.Succes, Domnule Tolontan!SPORTUL MERITA MAI MULT!

Nelush T.  •  20 ianuarie 2011, 7:14

Am citit articolul in „Gazeta”. Preotul, „martorul care se minuneaza” s-a tinut toata viata numai de trasnai, si acum e prin tribunal cu un scandal legat de agresarea unor credinciosi care se duceau la Manastirea Muntioru, am aflat de acasa ca puteti gasi informatii inMonitorul de Vrancea. Iubite, batai, betii, treburi de-astea…La alegeri tine ba cu unul, ba cu altul, nici el nu mai stie cu care si se pare ca nu reuseste niciunul sa-i fie pe plac.Odata a spus ca a vazut cu ochii lui cum un politist bagase pistolul in gura unuia ca sa-l impuste. S-a facut scandal monstru, tot asa, cu presa, ca acum, pana plitistul a fost mutat, ca le statea-n gat iar acum omul isi vede de munca lui demonstrand ca e un bun politist, baiatul lui e la Academia de Politie, mi-a fost coleg si imi este prieten, Poenaru. D-nul Vacaroiu e presedintele PSD Vintileasca, cred ca a lipsit mult de la sedinte ca bse ocupa cu afaceri si de fapt locuieste cu familia la Buzau, ma si mir ca l-ati gasit. Oamenii din sat, cei varstnici, normal ca nu-si dau seama la ce-i buna o baza sportiva-ei nu vad nici la ce-a fost buna Revolutia, acum sunt suparati pe Basescu ca nu-i mai lasa sa-si ia algocalmin fara reteta, nu inteleg ca medicamentul acesta le poate afecta grav sanatatea-nu sunt ei vinovati de asta, ci viata grea pe care o duc si faptul ca nu sunt informati. Mi-amintesc ca acum trei-patru ani erau numai scandaluri prin sat, ca de ce face primarul atata mizerie pe drum cu aductiunea de apa, ca doar ei au trait toata viata cu apa din fantana si n-au murit. Acum toti sunt multumiti ca au apa-n case, si-au facut bai in casa, dar sunt nemultumiti ca trebuie sa plateasca taxa, o nimica toata pe an. Sunt sigur ca intr-o zi vor fi multumiti si de bancute , si de lumini, si de baza sportiva, chiar si acum sunt destui care realizeaza ca sunt importante.Din sat am aflat ca Ticuta Pisaroschi se lauda prin sat ca a chemat presa acolo si ca gata, s-a terminat cu primarul.Ei, dar el este presedintele PDL Vintileasca, acum face si liceul la fara frecventa, mai are un frate care abia a facut ceva scoala, spun oamenii ca statea ca haiducul, prin padure, si acum se lauda prin sat ca este RAPORTOR LA UNIUNEA EUROPEANA.
Va rugam sa veniti la vara, vom fi toti in vacanta si se mai poate vorbi despre baza sportiva…Fara niciun fel de legatura cu politica si cu oamenii ei…Va urez numai bine!

Pisaroschui  •  10 ianuarie 2012, 0:36

Padure nu mai aveti ce vedea, ca numai un mandat ii mai trbuie Primarului Georgescu ca munti unde odinioara erau copaci seculari sa se are sa se planteze cartofi, de aceasta marsavie de distrugere a patrimoniului comunal a beneficiat mafia locala pana la Dumitresti. Unde sunt Baile ce a apartinut comunei? la finul cuie? Cineva care acum are aver inestimabele la nivel de Vintileasca cu foarte putini ani in urma familia lui cumpara pe datorie mancare si mai grav cand sa cununat a imprumutat pantaloni si acum ne da lecti de democratie, nu ii est rusine? Sunt multe probleme aici dar deocamdata face obiectul unei anchete.