Scaune noi pe puntea Titanicului

Da, bine, o să ţină şi asta. Apoi?

miercuri, 26 ianuarie 2011, 5:07

Da, bine, o să ţină şi asta. Apoi?

Ca să elimine o parte din iritarea Fiorentinei şi să construiască o platformă de compromis, fraţii Becali au mimat că pleacă din relaţia cu Mutu. L-au împins în faţă pe Pietro Chiodi, un independent recomandat prin următoarele:

1. Victor Becali i-a botezat toţi copiii.
2. Chiodi are sediul în aceeaşi clădire cu firma fraţilor Becali de lîngă Piaţa Floreasca.
3. Necunoscut în Italia, el şi-a luat licenţa de procurator în România.
4. I-a însoţit pe fraţi şi pe Mutu, în calitate de şofer, în mai multe momente, inclusiv la procesul „Sibutramina”.

Fiorentina se va face, probabil, că nu vede. Pînă la urmă o interesează jucătorul, nu impresarii. Şi mai departe?
Problema e la Mutu, nu la alţii. Se pot roti cluburi, procuratori, astre, degeaba dacă el nu-şi gestionează rezonabil finalul de carieră! Altfel, asistăm doar la rearanjarea scaunelor de pe Titanic.

Poate Mutu asta? „Vreau să joc din nou în tricoul Viola! Mi-e dor să fac reverenţe după gol”, declară el. Super PR! Ştie să lucreze cu mingea, cu trăirile şi iluziile altora, mai are nevoie doar să-şi cunoască propriile sentimente şi se poate bucura de cîţiva ani de forţă şi de bani.

Dar asta, partea cu el însuşi, e cea mai grea pentru cel mai mediatizat jucător din istoria fotbalului nostru. Nu cel mai talentat, ci cel al cărui talent a fost admirat de cei mai mulţi români. Ca şi căderile, de altfel.


Comentarii (11)Adaugă comentariu

Jiji B. Kli  •  26 ianuarie 2011, 17:45

Fotbalul si fotbalistii au fost mereu asa: manelisti interlopi. Gheara e cel mai bun exemplu. Fratii procuratori -se chiama asa pt. ca e mereu procuratura pe urmele lor – au adus numai un iz suplimentar de mahala, care lipsea in masura actuala din fotbalul romanesc. Zic romanesc pt. ca daca parintii unui international englez sint prinsi la furat in supermarket sau vind „prafuri” prin cartier, inseamna ca problema e globala! Singurul lucru care ramine de facut, daca vrem ca societatea civila sa nu se degradeze si mai mult, este sa discutam numai despre prestatiile din teren si nu despre oamenii care evolueaza pe terenurile de fotbal.

mad_musu  •  26 ianuarie 2011, 18:03

io m-am saturat de mutu si de ideile acestor impresari ai poporului
ceea ce face mutu cu impresarii lui acum e tipic romanesc – ascunde gunoiul sub pres
– dar pentru mutu toti acesti oameni de bine fac eforturi imense sa il tina pe linia de plutire pentru k interesele financiare sunt inca mari si de actualitate – nu demult borcea propunea o cheta publica k sa scapam briliantul de datoria catre englezi – io unu as da bani k sa nu mai aud de el
cu riscul de a deveni nesimtit, astept ziua cant mutu nu o sa mai insemne nimic, k interes financiar – cine o sa ii mai deschida usa?

Pavel  •  26 ianuarie 2011, 19:54

Cum adica „cel al cărui talent a fost admirat de cei mai mulţi români”? Ce, Nas Alb e etalon de talent si admiratie?

vasco  •  26 ianuarie 2011, 20:33

Mafia!

florin  •  27 ianuarie 2011, 0:03

HAGI A FOST Este Si VA FI CEL Mai Admirat fotbalist roman SI DOBRIN cu litere mari mosuuuu nu mwtu daaaa……ori suntem romani ori nu mai suntem..!!!!!

petru  •  27 ianuarie 2011, 0:23

Asta ne arata inca odata , daca mai era nevoie, ca acesti interlopi care paraziteaza de ani de zile fotbalul romanesc sunt cam narozi. Daca asta e ideea care le-a trasnit in cap ca sa abureasca opinia publica din Italia , trebuie sa ne intrebam cat de jos am ajuns noi in Romania ca asemenea specimene sa faca legea in fotbal. Iar „fenomenul” nu e nici el prea istet daca in frecventatia lui intalnim pe „fostul mare fotbalist” Gheara , pe fostii vanzatori de bilete la Patria recalificati in pickpocket-i in Italia sau, nu de mult, un fost talhar sarb alaturi de care se simte mult mai in largul sau decat cu colegii de la nationala.
Trist. Apropo de caractere , foarte buna emisiunea de la Realitatea cu ex-stelistul Adrian Ionescu. Ascultam si ma gandeam ca astia de acuma sunt de pe alta planeta. Ar merita sa-i luati si voi un interviu.

Cătălin Tolontan  •  27 ianuarie 2011, 9:33

pavel: pentru ca media a multiplicat in ultimul deceniu accesul oamenilor la competitiile sportive, un jucator de azi este urmarit de mult mai multi oameni decit inainte

Cipri  •  27 ianuarie 2011, 10:05

Simpatic!

Cristi  •  27 ianuarie 2011, 11:15

Oare de ce atata publicitate in jurul lui Mutu? Doar noi il vedem unul din marii fotbalisti ai Europei, cu toate ca a dezamagit peste tot pe unde a jucat. Diferenta dintre el si ceilalte tinere sperante ale Romaniei a fost talentul enorm cu care a fost inzestrat. A dezamagit la echipele mari(Inter-poate nu era copt si Chelsea) si s-a facut remarcat la cele mici (Parma , Verona si nici Fiorentina nu e forta in Italia in momentul de fata), tipic fotbalistului roman. Performante? Un titlu si o cupa cu Dinamo. Atat. Chivu a fost capitan la Ajax, a iesit campion in Olanda si Italia si a castigat CL anul trecut. Dar nu e promovat deloc, doar un citat din presa din Italia dupa fiecare meci(joaca bine sau nu joaca binePacat ca i se ofera atata publicitate unui asemnea jucator, pe cand cei care muncesc cu adevarat (ce-i drept, nu prea avem cu ce ne mandri) sunt marginalizati din simplu fapt ca nu vand ziarul.

gilos  •  31 ianuarie 2011, 12:10

Talent admirat de cei mai multi romani ?
I-ai inclus cumva si pe cei care-l huiduiau in Ghencea, cand s-a suparat „briliantul” si n-au mai vrut sa joace cu nationala in Bucuresti ?
Mediatizat de fitzuicile voastre avide de scandal o fi fost, dar sa pastram totusi simtul masurii…

Oliv  •  1 februarie 2011, 0:00

E o diferenta intre talent si a se folosi cu adevarat de el. Pana la urma, rezultatul e doar 1 % talent si restul de 99% munca, iar din pacate desi Mutu talent are, nu a muncit suficient sa il puna in valoare. Mai mult de atat a tinut paginile de scandal ale ziarelor de profil si nu numai, ca orice pusti teribilist care a dat de bani si nu l-a tinut nimeni in frau.
Abia acum parca se vad si in fotbalul autohton tehnici de control ale fotbalistilor, fie extreme prin neplata salariilor la visinii, fie prin reguli clare si pedepse la alb rosii. Caci la ceilalti demult se pune altfel problema.