Camere cu reducere in Cairo

Revolutia din Egipt, „Ceausesco moment”, dupa cum spune un comentator pe BBC, stapineste toate canalele internationale de stiri . Este o seara istorica. Cele mai bune imagini le difuzeaza Al Jazeera, versiunea in engleza, „uita-te la ei, parca au toti scoala BBC”, remarca, entuziast, Vlad Petreanu.

vineri, 28 ianuarie 2011, 11:49

Revolutia din Egipt, „Ceausesco moment”, dupa cum spune un comentator pe BBC, stapineste toate canalele internationale de stiri . Este o seara istorica. Cele mai bune imagini le difuzeaza Al Jazeera, versiunea in engleza, „uita-te la ei, parca au toti scoala BBC”, remarca, entuziast, Vlad Petreanu.

Populatia a iesit pe strazi la Cairo, Alexandria, Suez si-n alte orase mari ai acestei tari cu 72 de milioane de locuitori. Oamenii cer demisia presedintelui Mubarak.  Politia pare ca s-a retras in cazarmi, au aparut tancurile armatei, armata care, ca si in Romania lui decembrie ’89, este intimpinata de o multime cutremurata de emotie, de spaima si de bucurie. Oamenii imping tancurile, le mingiie cu miinile si tipa ca s-au saturat „de saracie si de coruptie”.

„Lumea musulmana se tunisizeaza”, spune un profesor din Qatar. E pregatit Vestul sa accepte rezultatele unor alegeri libere in aceste tari, unde a sustinut pina in ultimul moment regimuri autoritare, dar laice?! Pe Twitter apar imagini in araba care dau fiori la Paris si la Washington. Unii comentatori occidentali vorbesc deja despre pericolul ca Fratia Musulmana sa preia puterea. O alta solutie sint generalii. Ard cladiri ale politiei peste tot in Egipt, tensiunea pluteste, mai putin la posturile noastre TV, unde defileaza tema obisnuita: care pe care!  Noroc cu Internetul, care isi pastreaza umorul in plina derulare planetara. Cind cauti „Egypt”,  primesti oferte de camere ieftine in Cairo. „Reducere de 60%”. Tare!

Vazuta dinspre presa, e o noapte aparte si pentru televiziuni si pentru ziare si pentru siteuri. Fibra jurnalistica, fie si slabita de criza, stie inca sa se intinda peste lume. Pe CNN se transmite in direct conferinta de presa de la Casa Alba. Robert Gibbs, purtator de cuvint intre timp demisionar, isi incheie mandatul cu o intilnire in care transpira abundent. Ziaristii nu-l iarta, el sta stoic in fata lor, „monitorizam situatia cu atentie”, „violenta nu e o solutie”, nu poate spune prea multe, rezista si raspunde calm si suferind la fiecare intrebare in parte. Minut dupa minut, defectul de vorbire i se accentueaza, parca asisti in avans la ceremonia Oscarurilor, acolo unde favorit e „Discursul regelui”, povestea suveranului bilbiit George al VI-lea, care si-a invins nesiguranta si a condus Anglia prin Al Doilea Razboi Mondial. Dar nimeni nu se enerveaza, nimeni nu iarta, si presa si Gibbs isi fac meseriile.

La noi, pe ecrane continua paruiala politica ieftina. Cine a facut de ris Romania in lume, cine o compromite… Bun moment! La cita treaba au americanii si europenii, numai noi nu-i interesam. Am avut, nu demult, sansa si tancurile noastre. Am jucat prost, corupt, incompetent, total dezbinati si am pierdut.

E aproape miezul noptii in Romania.  „Conducatorii din orice tara poarta raspunderea popoarelor lor”, spune, asudat, omul cu stema Casei Albe in spate.


Comentarii (18)Adaugă comentariu

Cantona  •  29 ianuarie 2011, 0:29

Doar atat: chapeau, Tolo!

Daniel  •  29 ianuarie 2011, 0:53

Au taiat telefonia mobila si internetul, dar totusi lumea continua sa se adune, am vazut si eu cateva relatari CNN si BBC, au aparut multi morti si mai grav e ca din ultimele stiri presedintele nu cedeaza, e o tara mare si probabil altora le convine ce vad avand in vedere si importanta geografica in care se afla Egiptul, pana la urma probabil nimic nu e intamplator.

Foarte curios e ce va fi cu China in conditiile in care lumea murmura, deocamdata neconvingator ca este principala putere econimica in acest moment.

Tăcerea presei « Singur pe bancă  •  29 ianuarie 2011, 1:18

[…] articol excelent la Cătălin Tolontan pe blog despre revoluțiile care nu sunt nici în alb, nici în […]

Tweets that mention Camere cu reducere in Cairo : Cătălin Tolontan — Topsy.com  •  29 ianuarie 2011, 1:37

[…] This post was mentioned on Twitter by ruxandraPRedescu and Cosmin Ionescu, Marieta Varga. Marieta Varga said: Nu înţeleg…se tunisisează? Îmi scapă ceva aici http://www.tolo.ro/2011/01/28/camere-cu-reducere-in-cairo/ […]

Valentin  •  29 ianuarie 2011, 3:00

ne-am facut treaba de figurantzi…

alex  •  29 ianuarie 2011, 9:31

La noi e ca in bancul asta: in Romania, mai multi protestatari au fost gasiti inarmati; aveau cutite in spate.

gabriel  •  29 ianuarie 2011, 16:39

intradevar “Conducatorii din orice tara poarta raspunderea popoarelor lor” mai putin la noi

vlad  •  29 ianuarie 2011, 18:43

Nasol e ca lumea musulmana e in fierbere. Foarte nasol e ca fierberea asta se intampla intr-un soi de oala sub presiune cu putine supape. Nu cred ca ar vrea sa vada cineva cum va fi cand va sari in aer capacul!

bogdan  •  30 ianuarie 2011, 11:49

si cand se uita la televiziunile de stiri de la noi, ce spune colegul Amar-de-zi?

baixinho  •  31 ianuarie 2011, 7:36

Cantona, chapeau bas, dacă tot vrem să ne dăm culţi în cap.

cezar  •  31 ianuarie 2011, 10:08

„Ceausesco moment” se petrecea cand altii erau in pregatiri finale de Craciun. Asa se intampla: unii agonizeaza si-si striga durerea pe patul mort.i.i, altii planuiesc concediul, unii tanjesc dupa 3 fire de faina, altii arunca fripturile la guno.i. Viata, in forma ei, este personala, unica, nedreapta pentru logica noastra. Mai degraba este o promisiune pentru „mai apoi”.

Don  •  31 ianuarie 2011, 14:41

Nu mai e mult pana scapam si de asta si vine altu’.

Oliv  •  31 ianuarie 2011, 15:37

Si totusi, o sa se schimbe vreodata si in bine? M-am saturat de atata hotie, coruptie, servicii si manipulare pe aproape toate canalele media..

Mm  •  1 februarie 2011, 14:27

Tu plangi ca televiziunile noastre nu transmit cum o fac americanii,englezii si eventual francezii?Pai chiar serios,ce treaba avem noi?Nu suntem prea aproape de ei ca cei din Quatar (Aljazeera),nu avem frati de sange in Israel ca americanii ca sa ne ingrijoreze vecinii lor si nici foste colonii ca francezii si britanicii unde sa avem chiar si acum influenta foarte mare.Atunci noi de ce sa nu ne ocupam de ale noastre?O ducem asa bine incat ar trebui sa stam toata ziua sa mancam semintem si sa ne uitam la egipteni?Poate altii au democratii,legi,infrastructura,societate asezata inca de acum 100-200 de ani si alta treaba nu au decat sa se uite la revolutiile altora,sa ne apucam noi sa ii copiem ca sa ne dam „culti in cap” (cum spunea cineva mai sus) e o prostie.Tot in numele „jurnalismului”?Eu unul m-am cam saturat sa vad „jurnalisti” care dupa ce fac temenele ajung consilieri sau ambasadori.Cuvantul asta e gol pentru multi oameni,iar daca vrei BBC in Romania sa stii ca va fi cand Romania va avea cultura,educatia,infrastuctura,etc ca in Anglia.Voi „jurnalistii” faceti parte din acelasi popor est european numit Romania si se vede din plin.
Nu cred ca la BBC s-ar fi calculat viteza mainii lui Basescu.Banuiesc ca acolo s-ar fi oripilat toti jurnalistii la un asemenea gest si cel care l-ar fifacut era practic „linsat” de adevaratii jurnalisti.La noi se vede ce au facut „jurnalistii”.Cum e turcul si pistolul.

Silviu Badescu  •  1 februarie 2011, 17:44

D-le Tolontan,

Va citesc des si apreciez foarte multe din ceea ce faceti si spuneti. Va scriu rar si numai cand am impresia ca faceti sau spuneti lucruri mai remarcabile decat prestatiile dvs. obisnuite, aflate oricum in general la un nivel ridicat.

In cazul de fata remarcabila mi se pare afirmatia dvs. din final „Am jucat prost, corupt, incompetent, total dezbinati si am pierdut.”.

Am, citit, am recitit si m-am intrebat ce se ascunde in spatele acestei afirmatii atat de decisive.

O prima ipoteza ar fi ca e vorba de o pasa proasta, caz in care scopul mesajului meu este sa va transmit un gand bun, de incurajare. Nu, eu nu cred ca am pierdut inca nimic, balanta ultimilor 20 de ani este ferm inclinata in favoarea majoritatii indicatorilor de bunastare si well-being, si nu e nevoie sa va spun eu acest lucru. A, ca multe lucruri nu merg asa cum ar fi bine sa mearga, ca deseori trebuie sa luptam (iar dvs. o faceti admirabil) pentru rational, pentru normal, pentru bun simt, este o chestiune reala, dar principiile logice, empirice si pragmatice nu ne permit sa afirmam pripit-generalizat ca „am pierdut”. Nu atata vreme cat, in general, traim mai bine si cata vreme dezbatem public si ne luptam, liberi, pentru mai mult normal si bine in viata noastra. Daca aceasta prima ipoteza a fost corecta, sper ca am contribuit macar un pic la descretirea fruntii dvs. :-). Eu nu renunt, sper ca nici dvs.

O a doua ipoteza, care ma ingrijoreaza ceva mai mult, este cea in care si dvs. ati putea aluneca, involuntar sau nu, catre aceasta tendinta observata in canalele media de a catastrofa excesiv, de a face permanente generalizari pripite, de a manifesta o toleranta extrem de scazuta la frustrarile inerente unui proces de tranzitie (sic! sa nu ne imaginam ca 20 de ani sunt suficienti…). Nu are importanta cine pe cine sustine, importanta este permanenta dihotomizare rau-bun, noi-ei, minunat-catastrofal, inteligent-creti.n, democra.t-dictato.r etc. Nu esti cu noi, deci esti cu ei; votati-ne pe noi pentru ca va fi catastrofal cu ei; NIMIC din ce spune puterea / opozitia nu este bun (asta este preferata mea, care imi ridica tensiunea), TOTUL este corupt, TOTUL merge prost, nu mai putem suporta, Basescu e DICTATOR STALINIST, Antonescu nu a facut NIMIC bun, Ponta e un IMPERTINENT etc. etc. etc. – doar pentru cateva exemple. Sunt genul de mesaje irationale care inchid dezbatarea inainte de a incepe, impiedica judecata nuantata, deliberarea informata, cautarea si utilizarea de argumente pro si contra unei idei, unei decizii, unei politici publice etc. Drama este ca, desi acest mod de a comunica public a fost initial deliberat, pare ca incepe sa fie din ce in ce mai extins si sa devine normalul statistic in spatiul public si in randul celor care urmaresc media. Imi doresc ca nu aceasta sa fie ipoteza corecta, nu de alta dar dvs. sunteti, pentru mine, printre putinii oameni rationali, critici constructivi, care comunica in media (si foarte important, sunt si cititi / urmariti de o larga audienta) in momentul de fata.
Nu ar fi o catastrofa, dar ar fi pacat.

Oliv  •  1 februarie 2011, 23:25

Pentru cine nu stie sau nu realizeaza, manipulare pe canale media se realizeaza peste tot in lume, probabil dupa modelul american. Si de obicei doar televiziunile de stat sunt fara fir rosu… Dar noi suntem inca in lumea a 3a.

Asa ca nu mai idealizati tarile din Europa de Vest sau USA, caci de acolo ni se trag coruptia si multe alte rele, noi suntem de vina doar pentru stilul balcanic, adica putina munca si orgolii implicit scandal cat incape.

Cătălin Tolontan  •  1 februarie 2011, 23:56

silviu badescu: am pierdut o mare sansa, la asta am vrut sa me refer. Nu, nu sint resemnat, obosit, singura ca sint, oricum incerc sa-mi pastrez nuantele. Multumesc pentru mesaj!

Oli  •  2 februarie 2011, 10:18

Am pierdut o batalie. Mai multe… Importante… Dar mergem inainte, avem dreptul sa speram, sa ne educam si sa credem in viitorul copiilor nostrii. Ar trebui sa invatam sa ne motivam si din frustrare, la fel cum a facut-o echipa de handbal a Frantei (super-reportaj Naum)…