Cînd e frig

Era în vremea cînd fotbaliştii erau filmaţi puţin şi iubiţi mult. „Dar pe el l-a omorît tocmai ceea ce a iubit mai mult”, spune Adriana Klein, soţia în vîrstă de 50 de ani a lui Mişa Klein. Aceeaşi vîrstă ar fi avut-o azi fotbalistul dispărut în plin antrenament cu echipa sa, Bayer Uerdingen, pe 2 februarie 1993.

miercuri, 2 februarie 2011, 9:24

Era în vremea cînd fotbaliştii erau filmaţi puţin şi iubiţi mult. „Dar pe el l-a omorît tocmai ceea ce a iubit mai mult”, spune Adriana Klein, soţia în vîrstă de 50 de ani a lui Mişa Klein. Aceeaşi vîrstă ar fi avut-o azi fotbalistul dispărut în plin antrenament cu echipa sa, Bayer Uerdingen, pe 2 februarie 1993.

Ori de cîte ori afară e frig, frig rău, frig de-ţi curg mucii şi ochii, Adriana şi-l  aduce aminte. „Aşa de frig era în ziua în care a murit”, spune ea. Nu ar fi trebuit să se antreneze. Avea o bronşită netratatată de doctorul echipei, testele medicale obligatorii i se falsificaseră, proştii şi lacomii fără frontiere!, a făcut un atac de cord şi a durat 10 ani ca să se afle adevărul. Pînă la urmă, adevărul nemţesc a învins lehamitea nemţească. Există ambele. 

Puţini din suporterii de azi l-au văzut. Nu e vina lor. Klein a învăţat şi a iubit fotbalul pe vremea în care programul la televizor avea patru ore, iar meciurile erau transmise în ultimul moment, fără să fie anunţate. Dacă erau transmise.

A crescut la şcoala Corvinului, alături de Andone, Mateuţ, Rednic sau Gabor, era o mîndrie să aparţii, în sens larg, unei şcoli stilistice de fotbal. Hunedoara era o Universitate, Craiova, alta, Ploieştiul conta în fotbalul nostru, Aradul, Oradea şi Timişoara, la fel, iar Steaua şi Dinamo rivalizau nu doar la uniforme cu panglici, ci şi la diferenţe subtile de tehnică şi tactică, predate încă de la centrele de copii şi juniori.

Cum juca Klein? Tare şi bine. Era fundaş stînga, dar flutura un stîng ca o sabie din Stăpînul Inelelelor. Centra şi şuta impecabil. Şi alerga, dar nu haotic, nu măsurat cu sateliţii omniprezenţi de azi, ci disciplinat, o disciplină care l-a făcut om de bază la Dinamo şi în echipa naţională a anilor ’80. A fost echipa care a spart gheaţa pentru generaţia lui Hagi şi Popescu şi care a ajutat-o să nu se teamă de nimeni, după cum au recunoscut chiar ei. Dar pentru ca frica să dispară, pentru ca să poată veni Columbia, Argentina şi Anglia, mai întîi au fost zilele geroase în care Mişa Klein a continuat să alerge. Şi nu trebuia, chiar nu trebuia.


Comentarii (41)Adaugă comentariu

ilpadrino  •  2 februarie 2011, 9:34

EXCEPTIONAL. cand scrii asa te citesc cu drag.

yaruk  •  2 februarie 2011, 9:48

Da, a fost un fotbalist foarte bun, mi-a placut,pacat de el,pana la urma se vede treaba ca si dragostea de fotbal e ucigatoare.
In ziua de azi nu cred ca mai sunt jucatori care sa iubeasca atat de mult fotbalul iar acest lucru se vede… ma refer la romani

Caligula  •  2 februarie 2011, 10:02

Frumos! Sa nu mai spui ca suntem ipocriti. Apreciem lucrurile de calitate.

dan  •  2 februarie 2011, 10:44

Multumim Catalin. Ce om, ce fotbalist!

victor L  •  2 februarie 2011, 11:09

Felicitari si multumesc ca ne mai amintiti de fotbalistii care ne-au parasit.
Cu un mic amendament: 4 ore de tv erau de „ziua lor” ori a partidului.
Eu stiu de doua; puteau fi 24 daca ma uitam la sârbi.

effe994  •  2 februarie 2011, 11:25

N-am mai vazut pe nimeni sa centreze „covrig” cun o facea KLEIN nici nu cred c-ar reusi ,cel putini ai nostri ,care majoritate n-au habar de ce vorbesc

Cipri  •  2 februarie 2011, 11:28

Minunat articolu.
A fost un fotbalist mare.
Ce vremuri ……

UnRoman  •  2 februarie 2011, 11:43

Mi-au dat lacrimile,frumos articol.Pacat ca uneori oamenii care inseamna ceva se sting prea repede,mult prea repede.

Robert  •  2 februarie 2011, 11:54

EMOTIONANT! Un mare OM! Ar fi un moment ideal sa apara cat mai multe comentarii, pentru a demonstra ca dorim sa citim altceva intr-un ziar de sport.
P.S. Au si nemtii bubele lor, numai ca noi suntem obisnuiti sa fim umili in fata arogantei strainilor.

neptun  •  2 februarie 2011, 13:29

respect maxim pentru Misa,imi aduc aminte un meci al echipei nationale,sa accidentat la genunchi in min 3 si in vestiar impreuna cu doctorul echipei nationale Misa spunea asa,,mi-au spus nemtii sa nu vin sa mai joc pt echipa nationala a Romaniei,dar pentru mine nu conteaza ca sunt germaniile reunificate,eu tot Roman ma simt si am sa vin in continuare sa joc pentru Romani pentru ca eu ma simt Roman aici m-am nascut aici am crescut aici am invatat fotbalul,,.Un mare patriot ,mereu in inimile noastre.NE lipsesti mult MIsa.

johnneil  •  2 februarie 2011, 13:48

Ma bucur ca l-am vazut pe Klein jucand. Un om modest dar de care nu se trecea usor. Si asta nu din cauza ca ar fi fost un dur. Era un sportiv desavarsit. Era in stare sa inceapa un meci de fotbal imediat dupa ce abia se termina altul. Binenteles cu alte echipe. Primele nu ar fi tinut pasul cu el. Pacat ca sa stins prea repede.

adriani  •  2 februarie 2011, 13:50

Intradevar un mare fotbalist. Devenise celebra expresia comentatorilor sportivi: – centrari covrig gen Misa Klein. Sa-i fie tarana usoara.

jack sparrow  •  2 februarie 2011, 14:54

l-am vazut jucand , l-am admirat in multe meciuri , i se spunea „metronomul”, Dumnezeu sa-l odihneasca !

kosmyn93  •  2 februarie 2011, 15:49

a fost cel mai bun fundas stanga din istoria romaniei,era intradevar un adevarat metronom,un om cu o mentalitate sportiva cum rar gasesti,cineva pomenea de meciul cu Scotia cand Misa a jucat accidentat si de niste imagini din vestiar cu doctorul nationalei,acele imagini probabil mai exista in arhiva TVR-ului,ar fi formidabil daca ele ar mai fi redate,ar fi un exemplu a ceea ce înseamna sa fi un luptator pt fotbalistii tineri din ziua de azi !

cristi  •  2 februarie 2011, 16:01

Un mare fotbalist,poate sunt subiectiv fiind hunedorean,insa chiar a fost MARE.Cand s-a stins, toata Hunedoara l-a condus pe ultimul drum.Ar fi fost o mare speranta pentru Corvinul cel uitat de toti,fata de care s-a simtit cu adevarat legat toata viata,si hunedorenii stiu asta.In incheiere va spun doar o vorba ce circula in acele vremuri:”n-avem paine nici salam,da’l avem pe MISA KLEIN”.Un imens respect pentru un adevarat hunedorean.Si respect si pentru d-voastra ,d-l Tolontan ca ne aduceti aminte de marii jucatori pe care i-am avut.

Darie  •  2 februarie 2011, 16:18

Salut Catalin!
Flicitari pentru articol! Te mai face sa uiti de liberalizarea gazelor! :))
Pe langa un fotbalist, in adevaratul sens al cuvantului, a fost si un exemplu de urmat pentru majoritatea actualilor jucatori care doar „zgarie” mingea si sparg tabloidele cu diverse „bombe” sau „strambe”.
Cred ce el a inventat centrarea „covrig”
Multumesc

Dorin  •  2 februarie 2011, 16:32

Odihneacsa-se in pace:)

Poate ca unii din antrenori ar trebui sa-i dea exemplu pe Misa, pe Dorinel, pe Sabau, pe Petrescu, pe Selimesi inaintea unor Hagi, Mutu, etc… Dar iar revenim la „caratul pianului”…

alex grivei  •  2 februarie 2011, 16:45

O drama „frumoasa” a fotbalului romanesc…

mircea  •  2 februarie 2011, 16:50

Mare rau ! URIAS ! Nici nu-mi vine sa cred ca am avut un asemenea jucator. Tin cu Dinamo .Inaintea lui Misa era acolo pe stanga Nelu Stanescu ,, Babadag ”.Nelu la fel ,era in stare sa moara pe teren ,nu conta nimic , imi aduc aminte un meci avea capatana ziceai ca e cu turban .Sunt curios daca domnisoarele de azi de la Dinamo au auzit de Klein , Stanescu, daca isi dau seama in tricourile cui joaca .Klein zici ca era din Legiunea Straina , o forta .Ne cruceam cata forta avea .Incredibil.Dar poate ca era mai putin roman si mai mult neamt .Asta e !

viata  •  2 februarie 2011, 17:03

amintiri frumoase din fotbal si viata , multumim pentru ele

gilos  •  2 februarie 2011, 17:12

Ai dreptate, mare fotbalist ! Chiar ma bucur ca ne-ai mai amintit de el.

L-am prins jucand. Ca profil fotbalistic asemanator lui Klein a aparut mai tarziu Dorinel. Cu tot respectul pt cel mai selectionat fotbalist roman, Klein era mult peste, mult mai complet.

cosmin  •  2 februarie 2011, 17:21

imi fac prima oara aparitia pe acest forum si remarc o raritate: comentarii de bun simt si mai toate aducand un omagiu lui Misa. au si de ce.. ceea ce este insa de observat, din pacate, este faptul ca traim din amintiri iar acum sportul romanesc are alte criterii: rezistenta la bautura, femei, posibilitatea de a achiziona 2-3 masini intr-un interval de timp cat mai scurt si alte asemenea. din acest motiv as avea o rugaminte: va rog sa nu mai transformati peste noapte jucatori in „briliante”, „dicanio” etc. nu fceti decat sa cresteti artificial cota unor jucatori care nici macar nu stiu cum se scrie corect Michael Klein. Fiti mult mai instransigenti, mai critici. asa poate vom reusi stimulam mandria si orgoliul unora si vom putea sa mai traim si in prezent.
cu respect

speodan  •  2 februarie 2011, 19:20

a trecut ceva vreme de cand nu am mai simtit atata emotie citind un articol; mai mult, m-a impresionat solidaritatea tuturor celor care au comentat articolul; sunt hunedorean si am copilarit „fotbalistic” cu Corvinul si Misha Klein; va multumesc tuturor pentru gandurile frumoase exprimate…

ovidiu  •  2 februarie 2011, 19:20

Splendid,Cataline…
Asa a u fost toti care au trecut prin mana lui M.Lucescu: seriosi,cu spirit de sacrificiu, nu minteau fotbalul si viata in general
Mi-aduc aminte de acea echipa a Corvinului cand norma pe meci era de 4 goluiri cea ce o facea sa fie comparata cu Real Madrid …
Odiheasaca-se in pace!

Jorginho  •  2 februarie 2011, 19:48

Foarte frumos scris Tolo!Felicitari..nu credeam ca o sa te mai felicit cat de curand.Dar meriti cu prisosinta pentru cum ai scris!Toti iubitorii de fotbal din Romania l-am respectat si l-am iubit pe Klein!Cu ceva timp inainte de ziua aceea fatidica..in ziarul „Fotbal Plus” parca(sau poate altul..nu mai stiu)..citeam ca Mircea Lucescu ii facuse o vizita la Uerdingen si ramasese impresionat vazand ca Misa(care nu mai era la 25 de ani)era ttular si tragea ca nebunul la antrenamente.Citez din memorie, deci..aproximativ:
Lucescu:Misa…mai incet!
Misa Klein:Ce sa fac nea Mircea?Daca nu trag tare..e asta mai tanar si-mi ia locul
Imi amintesc destul de bine acea dimineata.Am cumparat ziarul de sport..mergeam la liceu..MISA KLEIN A MURIT!Am plans multi in ziua aceea..dar abia mai tarziu ne-am dat seama ca de fapt nu a murit!Si ca nu va muri niciodata la fel ca si ceilalti..raman aici povestile lor,exemplul lor,raman repere.Daca nu as crede in Rai as inventa conceptul ca sa existe pentru noi toti certitudinea ca atatia oameni buni,truditori si generosi care se sting langa noi(iar unii dintre ei atat de timpuriu)sunt acum in lumina si pacea Dumnezeului care ne-a creat.

ildiko  •  2 februarie 2011, 21:19

foarte frumos si emotionant articolul…mi-au dat lacrimile 🙁
macar de am invata ceva din aceste nenorociri,sa-i apreciem si sa-i respectam cum se cuvine pe acesti oameni valorosi,cat timp inca sunt in viata…nu doar sa regretam disparitia lor 😀
Michael Klein a fost o mare valoare in fotbal!!! Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!!
felicitari dl Tolontan!

GraphisAdv  •  2 februarie 2011, 21:42

Multumim ca ne-ai luminat. Eu nu l-am vazut jucand pentru ca eram prea mic.
Frumos articol, multumesc.

gery76  •  3 februarie 2011, 2:02

Excelent articol!
Klein a fost de departe cel mai complet fotbalist din acea frumoasa echipa a Hunedoarei cu Ionita,Bogdan,Rednic,Andone,Vaetus,Gabor sau Mateut.Misa Klein n-a fost doar un fundas de mare travaliu dar la inceput a jucat excelent ca mijlocas stanga de neuitat pe acest post fiind jocul cu Suedia 2-0 de la Bucuresti cand a si marcat un gol splendid.Pentru astfel de articole meritati toata consideratia domnule Tolontan!!!

vasco  •  3 februarie 2011, 6:49

Sunt stelist deci antidinamovist declarat,dar au fost citiva fotbalisti de la ei pe care nu aveai cum sa nu-i iubesti sau sa-i respecti,printre care si Misa Klein.Odihneasca-se in pace!

ciupi  •  3 februarie 2011, 7:28

am alergat odata aproape de tot de el (fundasii stanga joaca intotdeauna in apropierea „tusierilor”) si in acea partida am remarcat faptul ca misa a fost atunci singurul coechipier al lui lucescu (juca inca nebunu’…) caruia mircea nu i-a facut vreo observatie timp de 90 de minute…

room  •  3 februarie 2011, 8:15

Pacat ca ne amintim asa de rar de Misa.

fanulumocanu  •  3 februarie 2011, 9:13

in felul asta poate vad si fotbalistii din ziua de azi ca fotbalul n-a inceput cu ei si nici nu se va termina. probabil ca la asta foloseste istoria…
daca am stii de unde venim, PITURCA n-ar trece prin mizeriile prin care a trecut de cand e antrenor, LACATUS ar avea si el trei ani legati ca antrenor in vreun loc iar lui HAGI nu i s-ar mai atasa textul tampit „ca fotbalist a fost mare dar ca antrenor…”

marian  •  3 februarie 2011, 9:32

nu l-am mai prins jucand la corvinu, dar tatal meu imi spunea mereu ca el era inima intregului oras, exemplu pt toti, omul care ii unea si ii facea mai puternici…Respekt MISA KLEIN

marian  •  3 februarie 2011, 11:30

intr-adevar a fost FOTBALIST,iar vreo asemanare a vreunuia din fotbalul nostru de acum cu el e exact la fel cu cea dintre tanase cu paris.p.s.:in acei ani 90 mai era si neamtul brehme cu acele centrari covrig .

aurubrad  •  3 februarie 2011, 11:50

super om super fotbalist! frumos din partea celor care isi amintesc cine a fost misa

cantona7  •  3 februarie 2011, 13:17

In meciul amintit mai sus, Romania – Scotia 1-0,Klein s-a accidentat insa ajucat pana la final.Imaginile respective nu pot fi uitate de nici un mare iubitor al fotbalului.Misa avea o glezna cat un pepene.La acea vreme, cu metodele rudimentare pe care le aveam(si le avem si astazi), doctorul nationalei P.Popescu a luat un ciocan cu niste dinti de fier si a inceput sa loveasca glezna plina cu apa a marelui fotbalist.Nu am auzit nici un fel de lamentare sau vreun tipat de durere.Respect.

Real Giulesti  •  3 februarie 2011, 13:29

Foarte frumos articolul!Bravo!Amintirea acestui fotbalist(in vremurile alea erau FOTBALISTI NENE,NU JUCARIE…ERAU BARBATI ADEVARATI,NU TRANSEXUALII GELATI DE ASTAZI!),si amintirea caracterului lui de luptator sint ca o gura de aer proaspat in peisajul dezolant al fotbalului nostru,si in pustietatea morala in care ne complacem cu totii…..RESPECT MISA KLEIN 4 EVER!!!

LIE  •  3 februarie 2011, 18:13

Mai TOLONTANE nu esti * decit scrii despre investitii unde esti afon.Fa si tu ce ai talent pe care il ai si te admir.

Eul’  •  3 februarie 2011, 23:20

Felicitari pentru articol! Un fotbalist extraordinar si un caracter deosebit Misa Klein.

baixinho  •  4 februarie 2011, 0:19

„Centra şi şuta impecabil”. Nu, Cătălin. Centra „covrig” şi juca impecabil. Sunt ferm convins că mulţi dintre cei din ziua de azi i-au analizat modul în care centra. Poate chiar şi Beckham. Prea seamănă stilurile ca să fie simplă coincidenţă. Iar dacă nu i l-a analizat, cu atât mai bine. Putem fi mândri că un român centra mai bine decât Beckham.

Ion de la tara  •  4 februarie 2011, 6:29

Fain articol. felicitari! Mai putin faza cu mucii si ochii, care se potriveste ca nuca-n perete…:)
Iar Misa Klein a fost un om si un fotbalist remarcabil. Si acum il regret… Ca el sunt putini jucatori din ziua de azi… RIP, Misa!