Primarul Poteraş trimis în judecată într-un caz în care a păgubit şi clubul Rapid

Primarul PD-L al Sectorului 6, Cristian Poteraş, a fost trimis în judecată pentru „abuz în serviciu contra intereselor publice, cu consecinţe deosebit de grave”, a anunţat acum cîteva minute un comunicat DNA.

miercuri, 2 martie 2011, 1:56

Primarul PD-L al Sectorului 6, Cristian Poteraş, a fost trimis în judecată pentru „abuz în serviciu contra intereselor publice, cu consecinţe deosebit de grave”, a anunţat acum cîteva minute un comunicat DNA.

Potrivit procurorilor, în anul 2006 mai mulţi angajaţi ai primăriei, printre care şi primarul, au eliberat ilegal 6 titluri de proprietate pentru un teren de aproape 120.000 mp din Bucureşti, a cărui valoare de piaţă era de 58 de milioane de euro.

Cum existau 6 proprietari, „inculpaţii au procedat identic în toate cele 6 cazuri”. Terenurile aparţineau, printre alte entităţi publice, şi Clubul Sportiv Rapid. Din grupul de persoane care a pus mîna pe terenuri, şi care le-a unificat, făcea parte şi soţia vărului lui Cristian Poteraş.

Unii dintre proprietarii de drept au vîndut drepturile litigioase pentru aceste terenuri cu 400.000 de euro şi, după ce ele au intrat în posesia grupului invocat de DNA, suprafeţele comasate au fost vîndute cu o sumă totală de 82 de milioane de euro.

„Da, primarul Poteraş a încercat să înstrăineze terenului clubului SC Rapid. Vorbim despre zona din Giuleşti, unde este sala Rapid, chiar în spatele stadionului”, povesteşte Mihai Zaharia, preşedintele SC Rapid, club separat de echipa de fotbal. „Noi n-am ştiut nimic, am aflat cînd ne-a sunat avocata femeii puse în posesie de Poteraş că trebuie să ne înţelegem. Din cîte ştiu, şi prefectul Mioara Mantale semnase hîrtia”.

Zaharia spune că a fost imediat la DNA ca sa reclame situatia. El rosteşte şi numele George Copos şi face o legătură între acest caz şi datoriile pe care FC Rapid le are la CS Rapid. „Fotbalul ne datorează 6 milioane de dolari, pentru întreţinerea stadionului din ultimii ani de zile. Dacă ar fi ieşit mişcarea, CS Rapid se desfiinţa şi nimeni nu le mai cerea datoria. Copos şi Poteraş sînt în relaţii foarte bune”, mai spune Zaharia, care aminteşte că George Copos a cerut chiar acum cîteva zile primarului să-i dea clubului de fotbal stadionul.

Zaharia mai spune că „am anunţat azi FRF că dacă echipa de fotbal nu ne plăteşte în două săptămîni datoriile nu vor mai juca pe stadion!”.


Comentarii (17)Adaugă comentariu

Primarul Poteraş trimis în judecată într-un caz în care a păgubit şi clubul Rapid – Informatiile care conteaza intr-un singur loc  •  2 martie 2011, 14:01

[…] povesteşte Mihai Zaharia, preşedintele SC Rapid, club separat de echipa de fotbal. Mai mult : Primarul Poteraş trimis în judecată într-un caz în care a păgubit şi clubul Rapid var a2a_config=a2a_config||{};a2a_config.linkname="Primarul Poteraş trimis în judecată într-un […]

Andrei  •  2 martie 2011, 14:10

primarul Poteras este super corupt..
are tot felul de deal-uri cu clanul vasiloi, cei care detin patinoarul din drumul taberei si firma de ridicari de masini..

restul, anchetati voi

cezar prusac  •  2 martie 2011, 14:21

saracii pdl-isti – daca n-ar fi la putere ai zice ca-s incoltiti :))

e bine si cu trimisu` in judecata dar pe cand niste finalizari in aceste cazuri?! – chestii de-alea – judecat fond-apel-recurs – decizie definitiva si irevocabila – de-astea cand o sa vedem?!

shyne  •  2 martie 2011, 14:33

Sa fie asta cea mai mare nedreptate care s-a facut clubului Rapid… daca era vb de CS steaua sau dinamo nu s-ar fi ajuns niciodata aici, aia au „spate”…

stalker_rapid  •  2 martie 2011, 14:42

va primi un mare NUP

Cătălin Tolontan  •  2 martie 2011, 14:45

stalker_rapid: tocmai a fost trimis in judecata, deci nu a primit nup

gabi  •  2 martie 2011, 14:50

arestati-o si pe mioara(prefectul)sau ea este femeie si se respecta legea doar in cazul barbatilor.daca a semnat sa raspunda in fata instantei,daca e acolo trebuie sa cunoasca legile deci nu exista scuze.romania e la pamant decind sau pus femei in functi importante,puneti domnilor barbati adevarati altfel ne vom adincii tot mai adinc in criza asta.femeile vor mai mult decit pot produce de aceea e criza asta. e parerea mea si am dreptul la opinie.

scorpionul  •  2 martie 2011, 15:03

„Fotbalul ne datorează 6 milioane de dolari, pentru întreţinerea stadionului din ultimii ani de zile.” Datorie datorie dar nici chiar asa :)) 6 milioane? „Mai taie din coada” domn Zaharia, mai taie din coada…:))))

Vali  •  2 martie 2011, 15:12

Sa speram ca DNA-ul isi va face cel putin la fel de bine datoria si peste 2 3 ani.Ca de altfel … vorba cantecului „Aia`s hoti , astia`s hoti, mama lor la toti!”

andu  •  2 martie 2011, 15:28

voi chiar sunteti slabiti mintal..ca steaua ,dinamo au spate.. „Copos şi Poteraş sînt în relaţii foarte bune” nu vedeti ca al vostru va sapa ?:)))

Cristi  •  2 martie 2011, 15:35

Acest primar a fost „garantat” de basescu.
Sper sa ajunga acolo unde ii este locul.

io  •  2 martie 2011, 15:51

Pai, nu ma mira. Derbedeul asta a reusit sa instraineze un teren chiar din curtea unei scoli, care reprezenta terenul de baschet, pe care s-a construit ditamai viloiul. Deci in curtea unei scoli s-a inaltat un viloi. Erau doua terenuri mici, care reprezentau locuri de joaca pentru copii, in Drmul Taberei, care au fost si alea instrainate, pe care s-au construit 2 complexe comerciale. Ca sa nu mai amintesc si de un caz mult mai cunoscut: cazul Parcului Favorit.

vlad  •  2 martie 2011, 15:51

Urata treaba. Totusi este interesant cate dosare face DNA-ul in ultima vreme impotriva membrilor PDL. E adevarat ca de fapt nu e niciunul condamnat…. dar nu au fost condamnati vinovatii aproape deloc in ultimii 20 de ani, deci nu este socant. Insa chiar si asa, dauneaza grav imaginii partidului PDL, deci poate observam o schimbare a influentei de la varful DNA, care se presupunea ca este aservita lui Basescu.

„U” Cluj  •  2 martie 2011, 16:52

Lasa ca nici cu Mihai Zaharia nu mi-e rusine!!! 6 mil. de euro pentru intretinerea stadionului din ultimii 6 ani de zile??? Haida Deh!!! Cred ca a mai adaugat un 0 de la el. Astea sunt lupte politice din care din pacate , Rapidul are numai de pierdut.

Dinu Vama  •  2 martie 2011, 18:22

Poteras e ca toti politicienii, e prins cu mita in sac (ma refeream la animal, ca pt celalat sens nu am probe) si nu are onoarea sa-si dea demisia. Azi i-a cerut Udrea sa se autosuspende din PDL. Nici macar atat nu are bunul simt sa faca!!!

ladescu gheorghe  •  4 decembrie 2011, 0:20

Am incercat sa aduc la cunostinta DNA o alta fapta de coruptie ,abuz in serviciu al lui poteras .Nu mi-au primit sesizarea ,desi continea o hotarare judecatoreasca definitiva .Dovada clara a ceia ce eu sesizam.DNA mi-a respins sesizarea ,pe motv ca :NU ESTE INTEMEIATA . Am trimes-o prin posta si abia acum au trimes-o Parchetului. PAI CREDETI CA dna ESTE dna ???? Eu cred ca dna este asa cum am scris