Ziarele urîte şi ziarele iubite

Fără comentarii. Doi şefi de redacţii despre ziarele  la care lucrează. Aici redactorul-şef de la Gandul şi aici editorul executiv de la New York Times.

vineri, 8 aprilie 2011, 12:47

Fără comentarii. Doi şefi de redacţii despre ziarele  la care lucrează. Aici redactorul-şef de la Gandul şi aici editorul executiv de la New York Times.


Comentarii (14)Adaugă comentariu

Gerhald  •  8 aprilie 2011, 13:46

Pai tinand cont ca sunt tot mai putine ziare – nu ne ramane decat sa le iubim, asa cum sunt ele!

Misiunea unui ziar « Singur pe bancă  •  8 aprilie 2011, 13:53

[…] via Cătălin Tolontan […]

fotbal  •  8 aprilie 2011, 13:58

recomand redactorului sef de la gandul.info sa-l citeasca pe editorul executiv de la nytimes.com, inainte de orice alta delimitare 🙂 nu strica niciodata si o noua perspectiva

moga  •  8 aprilie 2011, 15:31

jenant discurs al „jurnalistului” de la gandul, dar foarte ilustrativ pt lipsa de banda intelectuala si pt miticismul mioritic
Cine poate sa urle in mod repetat ca a urit presa scrisa? Mai ales cind si-a cistigat piinea din aceasta zona. Cu alte cuvinte admite ca mintit doar ca sa poata avea un ciolan mai acatarii. Jenant, mai ales ca stii ca o sa minta si de acum incolo.

Atunci de cesa mai citesc gandul? Cind singurul scop e sa faca vizualizari pt reclame si nicidecum decursu jurnalistic.

Jenanta fiinta.

mihai stancu  •  8 aprilie 2011, 16:49

Cataline, iti dai seama cu cita incredere l-a numit Sirbu pe baiatul ala acum 3 ani sef la Gindul? „Poti sa faci un ziar bun?”. „Pot, sefu, sa traiti!”. Si … de fapt … el ura presa scrisa … Totusi, si-a infipt coltii in ciolan. Iar azi respira usurat! Nu mai trebuie sa conduca un ziar tiparit. Risu’ plinsu’!

Michael  •  8 aprilie 2011, 17:45

Nu este nimic scandalos. Distanta dintre cei doi redactori sefi este la fel de mare ca distanta de la publicatia americana New York Times la cotidianul romanesc Gandul.Ar fi fost de mirare, daca ar fi fost scrise invers: americanul sa se laude cum se chinuia el sa dea titluri la articole, iar romanul sa nu dorma noaptea daca cumva dadea o stire falsa, insuficient verificata, sau tiparea opinii personale in loc de stiri gol -golute.

Victor Ciutacu  •  8 aprilie 2011, 19:39

E prima oara-n viata cand aud un sef de intreprindere declamand public ca-si uraste intreprinderea; si, in general, activitatea…

valentin  •  8 aprilie 2011, 23:52

cand ma gandesc la numarul romanilor care urmaresc a3 si rtv imi vine sa o iau la fuga, fara sa ma uit in urma… saraca pleava nu stie ca urmareste un program de retzete de prajituri realizat de mecanici auto…

Antonia  •  9 aprilie 2011, 4:25

Se autodenunta. Ca a urat presa tiparita – chipurile – cand probabil a fost singurul motor calauzitor de adevar intr-o societate certata tocmai cu adevarul insusi, printre tenebre pe care un cetatean oarecare – sa-i zicem Charles Foster Kane – nu a fost nevoit sa le imbratiseze. Drama unui domn din timpuri istorice luate aleatoriu, pentru care apartenenta profesionala nu a fost niciodata dovedita. Acesta este ziaristul: mult talent, nimic concret. In ochii vostri, ai cititorilor. Atat de efemeri, atat de inefabili, atat de insignifianti suntem. „O bagatela”, ati zice voi. „O drama”, am zice noi. Daca ati intelege ca noi am fost prima reduta aflata in bataia pustii de la inceputul acestei crize identitare cu care se confrunta a noastra Romanie… Si daca ati intelege ca de fapt, presa scrisa este proiectia disperata a setei voastre de adevar, pe cale de extinctie… Si daca nu ne-ati mai privi ca pe cyborgi fara cusur… Parca ni s-ar mai domoli inima si-asa resuscitata de dispretul vostru omniprezent si zdrobitor. Si pentru cine vrei sa mori, Domnule Ziarist?

petronela  •  11 aprilie 2011, 23:22

Domnu Tolontan dar de ce nu mai apareti la televizor??? Vrem si noi sa mai vedem un jurnalist adevarat si vehement cum mai apara adevarul!! Astept raspuns!!!

Cătălin Tolontan  •  12 aprilie 2011, 11:46

petronela: evit sa apar la televizor pentru ca nu mai simt in largul meu la tv in general. Imi place mai multu ziarul. Acesta e argumentul principal la care se adauga si faptul ca in mod particular ceea ce se intimpla acum la televiziunile romanesti e cam nashpa. Dar nu ma leg de asta neaparat, ci de prima parte. Multumesc!

ion  •  13 aprilie 2011, 16:37

offtopic: gadea este „nash”-ul din „nashpa e presa romaneasca”. 😛
ontopic: pai cam astea ar fi diferentele dintre jurnalismul romanesc si cel american, nu? stiu ca-i o platitudine ce spun, dar primitivismul asta ma sperie. si culmea, il apreciez pe redactorul-sef de la gandul. nu sunt toti sorin paslaru. 😛

altcineva  •  15 aprilie 2011, 13:02

Tipul de la Gandul e un oportunist oarecare. Americanul actioneaza si apoi are indoieli, isi face mea culpa, dar invata ceva din asta.
Nu-mi place sa fac generalizari de aceea cred ca avem de-a face cu un lider slab si un lider puternic.

Dorina  •  19 aprilie 2011, 16:58

As fi vrut sa nu dau click pe materialul redactorului de la Gandul. Un cuvant un pic exagerat as spune. Nimanui nu-i place sa citeasca despre oameni oarecare, oportunisti etc in presa romaneasca, dar el poate s-a dat prea repede batut. O pun pe seama varstei si a lipsei de experienta.