alş, poza cu Marilyn, fotbalul

O veste tristă, într-o zi de sîmbătă. Siteul reportervirtual.ro anunţă că a murit Alex Leo Şerban, 52 de ani, critic de film şi om care avea curajul să spună „Cred că, din păcate, viitorul va fi al mulţimilor!”.
Acum aproape un an, am crezut că au trecut trei luni cînd m-am apucat să-l caut, dar nu, a fost acum un an, în mai 2010 Alex  Leo Şerban a oferit un interviu Mariei Andrieş „pentru cititorii Gazetei Sporturilor”, aşa cum ne place nouă să scriem, să credem şi să ne încăpăţînăm.

sâmbătă, 9 aprilie 2011, 3:18

O veste tristă, într-o zi de sîmbătă. Siteul reportervirtual.ro anunţă că a murit Alex Leo Şerban, 52 de ani, critic de film şi om care avea curajul să spună „Cred că, din păcate, viitorul va fi al mulţimilor!”.
Acum aproape un an, am crezut că au trecut trei luni cînd m-am apucat să-l caut, dar nu, a fost acum un an, în mai 2010 Alex  Leo Şerban a oferit un interviu Mariei Andrieş „pentru cititorii Gazetei Sporturilor”, aşa cum ne place nouă să scriem, să credem şi să ne încăpăţînăm.

Deşi nu era microbist, ne-a oferit cea mai bună definiţie a stilului sportiv, şi nu numai, din România. „Am ajuns la concluzia ca românii sînt geniali luaţi individual, dar împreună sînt o catastrofă, pe bune! Nu ne ies chestiile colective”, a sintetizat alş, făcîndu-l pe Andrei Vochin să exclame, la şedinţa de sumar, după nu ştiu ce meci prost al nu ştiu cărei echipe, „Ce analiză să mai fac?! a zis clar Şerban în interviul Mariei care-i treaba”.

Recitiţi aici discursul lui alş despre fotbal şi viaţă! Este emerit şi discret, aşa cum a fost şi omul. Ori de cîte urmăream cîte un film, îi căutam cronica, a lui şi a lui Gorzo în primul rînd, cu acel sentiment că „poate a văzut ce am văzut eu”, confirmare de la distanţă pe care, cînd jurnalismul era pentru mine o himeră, am visat că voi reuşi cîndva să o transmit fanilor în cazul cronicilor de fotbal. Habar n-am dacă mi-a ieşit în sport, dar lui îi ieşea, aproape de fiecare dată.

I-a plăcut presa, cîtă vreme a crezut că se face cumsecade şi inteligent. A renunţat să se mai considere ziarist cînd a avut impresia că, în lumea netului, e-jurnalismul devine altceva. În care nu se mai regăseşte, după cum nu s-a mai regăsit în România, pe care a părăsit-o pentru Argentina. S-a întors şi, ne anunţă ştirea, a murit în urma ununi cancer limfatic, la Bucuresti.

Am deschis la întîmplare o carte a lui, „Dietetica lui Robinson”. Textul se numeşte „Amintirile unui viitor cadavru” şi prezintă aranjamentele amuzante şi sobre pentru cînd n-o s- mai fie. Vorbeşte serios, chiar dacă e atît de inteligent!

„Cei care rămîn au datoria să ducă cenuşa în Toscana şi s-o împrăştie în pisaj”. Asta la punctul 1.

La punctul 4, spune că şi-a dori la catafalc micşandre sălbatice, „florile mele preferate”. Şi adaugă punctul 5, mizînd, desigur, pe proasta noastră organizare: „Iar dacă nu şi nu, chiar nimeni nu va găsi acele flori blestemate (cresc mai mult în Franţa, în Provence) atunci vreau să fie adusă la înmormîntarea mea cîte o poză – oricît de mică, indiferent de unde luată – cu Marilyn. Hai că asta nu e greu!”.


Comentarii (16)Adaugă comentariu

mihai  •  9 aprilie 2011, 15:32

Cred ca reusesti si tu sa fii sus de tot, chiar daca spui ca „habar n-ai”. Nu mai fii asa de modest ca nu iti sta bine. Articolul este super, cu o nota de tristete, insa nah…n-ai cum sa nu fii trist dupa moartea unui astfel de om.
PS: (TOLO: inteleg ce spui, dar nu la acest post isi are loc remarca)

fanulumocanu  •  9 aprilie 2011, 15:54

ma bucur ca-ti citesc articolele.
daca viitorul va fi al multimilor dar impreuna suntem o catastrofa e destul de trist. asta chiar daca in formulare „multimi” are alta conotatie…

oreste  •  9 aprilie 2011, 15:58

Umberto Ecco,presedintelui de-atunci al Uniunii Scriitorilor (Laurentiu Ulici, cred) la plecarea din Romania, dupa o vizita scurta in care a avut ocazia sa stea de vorba cu români din diferite categorii sociale, de la vlădică pana la opinca: Luati individual, voi, românii, sunteti foarte destepti. dar ca popor sunteti niste tampiti!
Gabriel Liiceanu la o intalnire cu Virgil Magureanu,la sediul GDS, pe vremea cand Magureanu era seful SRI-ului: Ne-a disparut capacitatea efortului comun
Concluzia: nimic nou sub soare

Iorgu  •  9 aprilie 2011, 16:55

Cred ca intr-o privinta s-a inselat. O vechipa formata din 11 Messi nu poate retrograda. Chestia asta cu geniul individual e o iluzie, o himera de tip stalinist care aduce inca multe pagube si va continua s-o faca pina la primul audit adevarat al societatii romanesti! Altfel „de mortibus …”!

A murit Alex Leo Serban : insomnii  •  9 aprilie 2011, 16:58

[…] Un editorial foarte bun despre cel ce afost Alex Leo Serban cititi pe tolo.ro. Şi legatura cu poza cu […]

GentleGiant  •  9 aprilie 2011, 17:17

Nu stiu de ce in ultimii ani a ales sa fie un adevarat troll pe unele bloguri, dar pot sa zic ca o sa-i duc lipsa. Era un personaj extrem de elitist si tocmai de aceea imi placea, in aceste vremuri ale masselor si ale mediocritatii cu staif. RIP, Als, si poate Dumnezeul in care spuneai ca nu crezi o sa-ti dea niste vesti bune 🙂

nicoara  •  9 aprilie 2011, 19:05

leo serban a fost un ovrei de treaba. sa-i fie tarna usoara

Cosmin Alex Purice  •  9 aprilie 2011, 19:22

Nu l-am cunoscut personal pe Alex Leo Serban dar l-am admirat foarte mult.Ii citeam cronicile, mi-a placut intotdeauna stilul lui, eleganta si umorul cu care scria si despre filmele care nu i-au placut, fara sa jigneasca si fara sa dea verdicte…Mi-a placut cand am citit ca acum doi ani, la implinirea varstei de 50 de ani si-a invitat toti prietenii la Institutul Francez la o proiectie de film.M-am intristat cand am auzit ca paraseste Romania si l-am invidiat putin pentru ca urma sa locuiasca in Argentina.Spre dimineata am vrut sa beau o cana cu lapte si am turnat laptele din cutie intr-o cana cu poza lui Marilyn Monroe.Era o cana la care am tinut foarte mult, primita cadou de la o prietena buna…cand am vrut sa beau am scapat cana din mana si s-a spart… dimineata am aflat despre moartea lui Alex Leo Serban si, acum cateva minute am citit ca i-ar placea ca la catafalcul lui fiecare sa aduca o poza cat de mica cu Marilyn Monroe.Ramas bun, Alex Leo Serban, ingerii sa te aiba in paza!

eftimie  •  9 aprilie 2011, 23:51

No, sper că în interviul ăla a zis de concluzia aia cu inteligenta că-i aparţine lui Noica. Poate a notat undeva Maria da’ a uitat să menţioneze. Numa’ zic. Altfel, Leo o fost băiat de gaşcă, abia după ce o dispărut vom vedea că o să rămânem doar cu Andrei Gorzo şi IM. Nistor pe felia asta. Oricum, Dumnezeu să-l ierte.

Costin Stucan  •  10 aprilie 2011, 0:15

Stranie coincidenta, Tolo. La cateva ore dupa Alex Leo Serban, uriasul regizor Sidney Lumet (Serpico, Dog’s Day Afternoon, 12 Angry Men, Network) a murit, la 86 de ani, tot din cauza unui cancer limfatic. Dumnezeu sa-i odihneasca!

woodstock69  •  10 aprilie 2011, 2:57

Alex Leo Serban a plecat, din pacate.Intai la Buenos Aires, apoi de tot.Era trist acum cateva luni cand si-a incetat aparitia editia print a revistei HBO.Acolo ii citeam cronicile de real cunoscator, apoi cautam filmele pe care le recomanda.
Acum,poate, Alex este mai aproape de Marilyn Monroe…

otto  •  10 aprilie 2011, 11:07

Are dreptate, viitorul va fi al multimilor.. dar, din fericire, al celor inteligente…

Gabi  •  10 aprilie 2011, 13:20

nu stiu ce e asa rau ca viitoril va fi si al multimilor. nu cred ca-ti trebuie putere sa zici ca e pacat ci o prostie. pana la urma nu conteaza ca va fi bine sau rau sau pacat ci ca va fi …

Tagore  •  10 aprilie 2011, 14:00

Pai,e corect ?

geanina  •  11 aprilie 2011, 22:10

articole interesante ca de fiecare data

laura  •  13 aprilie 2011, 1:13

frumos tare ce-ai scris. miscsandre n-au fost, dar toata lumea a bagat la cap cu Marilyn.