Ridzi a cedat părţile sale în 3 apartamente şi 3 terenuri

UPDATE: Melinte i-a suspendat astazi, 4 mai, pe cei 4 de pe lista Ridzi.

miercuri, 4 mai 2011, 12:25

UPDATE: Melinte i-a suspendat astazi, 4 mai, pe cei 4 de pe lista Ridzi.

4 dintre acuzati sînt inca în funcţii
Dintre cei 12 oameni trimisi in judecata de catre DNA, 9 sint foşti angajaţi ai MTS si 4 dintre ei sînt încă în funcţii, unii cu atribuţii de directori, inclusiv la Achiziţii.  Potrivit surselor Gazetei, Mihai Mărcuţă lucrează la ANS, Daniela Popa coordonează la Departamentul de Achiziţii al ANS, Florin Mircea a ajuns în Direcţia Economică a Bibliotecii Centrale, aflată în subordinea ministerului lui Daniel Funeriu, iar Petru Dragomir conduce Direcţia Economică a ANS.

Sechestru pe locuinţele lui Ridzi
Ca să recupereze suma de 650.000 de euro, pe care ei o considera prejudiciu, dar care trebuie confirmata de catre instanta, procurorii au pus sechestru pe imobilele Monicăi Iacob Ridzi, pe conturile bancare ale Elenei Vârstă şi pe aproximativ 275.000 de euro din conturile Artisan şi Mark.

Monica Ridzi a înstrăinat, prin donaţie, în ultimele 12 luni, participaţiile sale la 3 apartamente şi 3 terenuri, conform declaratiilor ca parlamentar, dar a păstrat un apartament şi o casă, pe care procurorii au aplicat sechestrul.

Primul termen al procesului va fi pe 7 septembrie la Inalta Curte de Casatie si Justitie. Curtea judeca infractiunile savirsite de parlamentari, membrii Guvernului, inalti magistrati si ierarhi sau militari, dar numai „cei cu grade de maresali, amirali, generali si  chestori”.

Nici Monica Ridzi şi nici avocaţii ei nu au putut fi contactaţi ca să comenteze acuzele DNA. La ultima sa replică pe blog, fostul ministru a notat: „Dumneavoastră, tuturor care veţi citi această postare de blog, vă spun atît : Monica Iacob -Ridzi nu a greşit cu nimic din punct de vedere penal”.


Trei dintre acuzaţi: Paul Diaconu 1, Dan Toia 2 şi Mihai Mărcuţă 4. Între ei este Vladimir Ciobanu 3, fostul director juridic al MTS, care s-a opus contractului 2 Mai


Comentarii (21)Adaugă comentariu

radu  •  4 mai 2011, 13:41

domnule Tolontan, foarte sincer va intreb…si as dori un raspuns la fel de sincer, chiar credeti ca vreunul din oamenii astia vor primi sentinte cu executare?

Cătălin Tolontan  •  4 mai 2011, 14:34

radu: acelasi gen de intrebare primeam si la inceputul anchetei. „Credeti ca va demisiona?”. Am spus ca da. Apoi a urmat. „Credeti ca vor fi trimisi in instanta?”. Am spus ca da. In ambele situatii am spus „da” pentru ca era convinsi ca nu poate ramine ministru si ca acele fapte vor fi aduse in fata unui tribunal.

Acum, la intrebarea dvs nu stiu ce sa raspund, dar vom urmari si relata acest proces pina la final. Judecatorii sint cei care, obiectivi si liberi, vor decide. Stiu ca suna iluzoriu, dar acest caz a fost, inca din prima sa zi, insotit de candoarea ca se poate schimba ceva.

Ionut  •  4 mai 2011, 15:02

Inca un pas …Sa speram ca nu va fi ultimul. Asteptam confiscari de averi (facute ilegal) si condamnari!!!!
Keep an eye on them!!!

victor L  •  4 mai 2011, 17:46

Un banc, cred, pe plac:
„Procurorii DNA au trimis-o în judecată pe Monica Iacob-Ridzi. Doar nu era s-o declare nevinovată prin SMS!”

niculae  •  4 mai 2011, 18:05

Totul va fi un mare FASSS! Cu asa-zisa noastra justitie nu sunt sperante ca macar un mafiot va plati in aceasta guvernare portocalie !

Cătălin Tolontan  •  4 mai 2011, 18:11

niculae: pina acum n-a fost un mare fis

spun  •  4 mai 2011, 18:20

„Florin Mircea a ajuns în Direcţia Economică a Bibliotecii Centrale” cred ca directia asta nu e la Melinte si nu putea ea sa il demita

Cătălin Tolontan  •  4 mai 2011, 18:49

spun: era, probabil, tot pe schema ANS

spun  •  4 mai 2011, 19:13

pe un site gasesc ca directia asta a biblotecii era in subordinea lui funeriu

axl_rose_1974  •  4 mai 2011, 19:15

Felicitari, incep sa imi schimb parerea despre Dvs. Incep sa apara si fraze mai aproape de ce inseamna jurnalism.
Avem informatii, avem prezentarea surselor informatiilor, avem incercarea de contactare a apararii… chiar daca nu au putut fi contactati… In spirit de gluma spun acum, nu au putut fi contactati sper ca nu inseamna ca nu ati avut credit pe telefon ?
Oricum, apreciez progresele.
Cainele de paza al societatii trebuie sa isi faca datoria. Daca Ridzi este dovedita vinovata, va plati.

Mr M  •  4 mai 2011, 19:54

Nu cred in asa ceva-trebuie sa fi naiv cum am fost si eu acum cativa ani sa crezi ca in Romania se poate face cea mai simpla dreptate la judecatorie.
Dintre toti judecatorii sunt cei mai corupti sau manipulati.
A crede ca sub dominatie – conducere pdl, psd, basesco-iliesci-… se poate face ceva bun pentru omenire mi-e mai greu sa cred decat faptul ca sfarsitul lumii va veni in dec 2012 cu atat mai mult eu sunt crestin si Dumnezeu a spus ca nimeni nu va stii aceasta.
Numai bine domnule Tolontan

cos  •  4 mai 2011, 20:43

Tolo, felicitari inca odata pt ceea ce faci impreuna cu colegii tai. Sper sa iti pastrezi energia si entuziasmul peste ani si sa-i inspiri pe altii sa faca la fel.
Cred ca anchetele voastre au grabit cu multi ani de zile revenirea Romaniei acolo unde trebuie.
Mult succes!

Grasu  •  4 mai 2011, 21:43

Cand o sa scrii si despre cele 400 de sali ale lui bombo atunci o sa te cred.Sau despre afacerile lui dragnea, oprisan sau mazare.Ce zici te bagi?

Cătălin Tolontan  •  4 mai 2011, 22:38

grasu: am scris demult 🙂 sintagma „cele 400 de sali ale lui nastase” a fost consacrata tot de o investigatie a gazetei!

Slabu  •  4 mai 2011, 23:01

Dan Toia (numarul 2 in poza) este momentan la Teletrans, o filiala a Transelectricii. Este director juridic acolo, dupa ce anterior a fost director si in Transelectrica. Circula zvonuri ca ar urma sa plece din Teletrans in scurt timp, se pare ca tot in Transelectrica. Daca n-o pleca direct dupa gratii, cine stie…

marian  •  5 mai 2011, 1:39

cataline, cei trimisi in judecata sunt invinuiti in acelasi dosar? daca da … inseamna ca peste 3-4 ani vom avea o finalitate a dosarului, vezi „dosarul transferurilor”, cel putin 24 de infatisari vor fi, cate 2 amanari de fiecare inculpat…, apoi alte si alte motive.

Ochirosi Paul  •  5 mai 2011, 7:19

Domnule Tolontan, cum credeti ca va fi condamnat cineva in Romania doar pentru cateva terenuri si case?
Aceasta persoana a adus servicii importante altei persoane sus puse aflata in functie si care poate schimba oricand si oricum pe oricine este acum intr-o functie importanta.
Chiar credeti ca justitia este independenta in aceasta tara corupta?
Este pacat ca au murit atat de multi in 1989 pentru ca nu s-a schimbat nimic in bine in tara noastra. Mai mult, cred ca mergem intr-o directie total gresita.
Oricum apreciez efortu lpe care il faceti.

Ritziii  •  5 mai 2011, 9:03

asa e nu a fost un mare fassss.e doar un fasss…..au fost dezvaluiri , au fost acuzatii, sesizari din oficiu, puneri sub urmarire penala, audieri in comisiile parlamentare, cereri de ridicare imunitate si cam atat
de ce sustin ca e un fasss? pentru ca nu se va ajunge niciodata la condamnare penala…si asta nu e vina lui Tolontan, e a noastra a tuturor acelor care nu merg la vot , acelor care sunt cumparati cu o galeata, a celor care merg la vot si voteaza din protie cu unu care li se pare lor ca e „simpatic”,….pana la urma asta e nivelul de educatie al natiunii

iulian din roma  •  5 mai 2011, 10:36

Sechestru pe 280 de mii de euro?pai ce salariu au angajati la stat in romania? eu cu sotia avem 3000 pe luna de mai bine de 6 ani si nu avem in cont mai mult de 2800 de euro!pai cum naiba au astia atatia bani in conturi?

gilos  •  5 mai 2011, 12:14

Well done Tolo !
Felicitarile mele pt perseverenta. Sper sa se lase si cu condamnari. Faptul ca au ajuns in instanta este oricum un succes, dar finalul logic ar fi ca cei care au incalcat legea sa plateasca.

despre varsta  •  8 mai 2011, 8:38

Tolo,
Uite cine preda la Institutul Diplomatic Roman (academia MAE): http://www.idr.ro/CV%20Ioana%20Varsta.pdf. Oare despre ce ii invata pe viitorii diplomati romani?:D