Viața e totul

Cînd traversezi satele noastre, mai degrabă decît să se protejeze pe ei înșiși, oamenii au grija vitelor sau a gîștelor. Găinile se descurcă singure, sînt mai iuți.

joi, 12 mai 2011, 12:01

Cînd traversezi satele noastre, mai degrabă decît să se protejeze pe ei înșiși, oamenii au grija vitelor sau a gîștelor. Găinile se descurcă singure, sînt mai iuți.

Acum un an, cînd un compatriot ucidea o femeie în străinătate, ziarele titrau: „Pur și simplu, românii nu au același respect pentru viața umană ca noi”. Ne-am supărat. În fond, au dreptate. Iar felul în care Olanda și Utrechtul reacționează la drama lui Mihai Neșu ne dovedește ce înseamnă respect pentru fiecare viață.

Marți, la antrenament, jucătorul lui FC Utrecht „a băgat o alunecare”, povestesc coechipierii. Neșu, 1,76 m și 66 kg, a căzut și s-a prăbușit sub uriașul Schut, 1,92 m și 95 kg. Nu și-a mai simțit mîinile și picioarele pe care pînă acum, la 48 de ore de la accident, încă nu le-a mișcat. Detalii exacte au venit de la Gabriel Berceanu, trimisul Gazetei la fața locului și propunerea proaspătă pe care redacția o face acestei meserii, ea însăși tulburată.

Jurnalistul a mai văzut ceva: o sumedenie de colegi, oficiali de la club, suporteri și medici sînt preocupați de viața lui Mihai Neșu. Orele sînt critice, pronosticurile sînt incerte, dar cei din Utrecht se gîndesc nu doar la viitorul lui Mihai, ci și la felul în care va arăta existența lui. Într-un oraș în care se aude simfonia monotonă a pedalelor de biciclete, oamenii s-au unit. Cîțiva au cerut Ambasadei României un steag pe care să-l afișeze la meciul de duminică, alții se roagă, unul îi va aștepta tatăl la aeroport și toți, indiferent dacă l-au cunoscut vreodată, se gîndesc la el.

Nu, nu e deloc puțin. De fapt, e totul.

Pe stadionul Galgenwaard din Utrecht nu lipseşte bannerul tricolor alături de imaginea lui Mihai Neşu


Comentarii (44)Adaugă comentariu

no matter  •  12 mai 2011, 0:16

asa este, dle Tolontan, viata oamenilor in romanica zilelor noastre conteaza cel mai putin, din pacate! Noroc, dak putem spune asa, ca Mihai Nesu nu s/a accidentat in Romania, ca era vai de el, saracu’! Multa sanatate, Mihai si Dumnezeu sa te aiba in paza sa! Multumim olandezilor din utrecht si de peste tot pt grija ce i-o poarta acestui minunat sportiv roman, care n-a suparat pe nimeni niciodata!

adi  •  12 mai 2011, 0:24

speram cu totii sa se faca bine

adicristea  •  12 mai 2011, 0:36

Corect! Iar „noi” scriem pe forumuri ca „ce penibil era Nesu”, „ca ce jucator ratat” si alte asemenea „minuni” in loc sa-l incurajam (recunosc totusi ca procentul celor fara minte este surprinzator de mic, probabil sub 5% dintre mesajele de la articolele cu Nesu sunt de genul celor de la inceputul mesajului).

Locuiesc in UK si recunosc mentalitatea celor din Olanda. Pentru ca in Vest peste tot e la fel, oamenii se incurajeaza si se ajuta intre ei, indiferent de echipa cu care tin, de culoarea politica, a pielii, de religie.

Ca intamplare petrecuta chiar saptamana trecuta am asistat din tribuna la meciul Reading – Derby County. Jucatorul Robbie Savage s-a retras la 36 de ani dupa o cariera in care a jucat la Leicester, Birmingham, Blackburn (a fost si-n lotul lui Man United, dar nu a jucat). A fost cunoscut ca un jucator foarte dur, fiind eliminat de multe, multe ori. Dar Sambata, toti suporterii lui Reading l-au aplaudat in picioare la inceputul si sfarsitul meciului. Asta inseamna mentalitate sanatoasa.

Cat despre Nesu – sper sa lupte cu destinul asa cum a luptat intotdeauna pe terenul de fotbal, fara menajamente, onest si muncitor. Sa fii sanatos, Mihaita!

munina  •  12 mai 2011, 0:37

Calp. Articolul.
De ce nu il intrebi pe Sandu de ce nu s-a urcat intr-un avion?
De ce nu il intrebi pe Popescu (Pompiliu) de ce nu s-a urcat intr-un avion?
Evident, Utrecht e mult mai departe de masina, de vila, de gratar si de somn (in cazul in care gratarul a fost de peste…)
Poate suna cineva din FRF, dimineata, sa o trezeasca pe Mimi, care sa caute un translator, care sa fie suficient de lucid incit sa poata traduce un mesaj inexistent, care sa isi sune o verisoara din Olanda, cu taxa inversa…

gabone  •  12 mai 2011, 0:59

Tot respectul si admiratia personala pentru acest copil, un adevarat gladiator al fotbalului. Un copil, ce a crezut mereu ca riscurile de a intra uneori la sacrificiu, a baga capul in gheata unui adversar, fac parte din regulile acestui sport. Si le-a asumat. Acum plateste. Cu aceasta plata, a punctat infinit mai mult in inimile noastre decat cei care ne vand iluzii zilnic in fata televizoarelor. Fii tare Mihaita. Galatenii sunt alaturi de tine. RESPECT

sandu veres  •  12 mai 2011, 2:18

Sunt profund marcat de ce a patit acest copil cu ,,par balai”L-am apreciat totdeauna pentru felul in care lupta pe teren,desi uneori cam riscant pentru el,sper din toata inima ca Acela care toate le tine in Mana Sa sa se indure de el si de tineretea lui sa-l redea sanatos in mijlocul familiei si va indemn pe toti care simtiti cu acest copil sa ne idreptam rugaciunile noastre spre Dumnezeu Singurul care poate sa-i redea sanatatea lui Mihaita. Domnul sa te binecuvinteze si sa te intareasca Mihai

viorel  •  12 mai 2011, 4:31

acea dreptate divina mult propovaduita se pare ca este doar o iluzie .un baiat care si-a vazut de munca lui ,nu a tinut prima pagina arevistelor de scandal suporta un accident stupid care nu s-a intamplat nici macar in timpul unui meci.singurul lucru care conteaza acum este ca Mihai sa redevina omul care a fost ,un pic cate un pic si sa-si faca din nou familia fericita .un galatean care te respecta si iti doreste insanatosire grabnica

Stiinta82  •  12 mai 2011, 8:33

Un exemplu pentru o generatie care nu baga o alunecare care sa nu-si juleasca tricoul, care se gandeste in ce club isi sparge diseara banii de prima prea usor castigati, o individualitate intr-o generatie de loseri (si nu ma refer numai la fotbal). Mihaita Nesu merita (sau NU merita, cum vreti sa puneti problema) sa se numeasca ROMAN. Craiova este alaturi de tine!

Marius Tunduc  •  12 mai 2011, 9:21

Unde e Gigi, Borcea, Iancu, MM, Porumboiu, Mititelu, Sandu, Lupescu, Dragomir si altii ratati care ne umplu televizoarele si viata de cacat.
Unde e boc, basescu, si altii nesimtiti in astfel de momente cand ca si natiune ar trebuii sa fim uniti de drama unui MARE roman.
Nicaieri!!! In tara spagii, a minciunii, a tepelor, a drogurilor vandute in scolii, a mertanelor si gipanelor care te stropesc razand cand trec pe langa tine viata unui om e un mizilic. Iar vedetele astea cu milioane de euro nu misca un deget pentru a arata ca sunt OAMENI
In tara lui Columbeanu si a Zavorancei, a Danielei crudu care anunta razand ca o proasta ca si-a mai pus-o cu unul pe 5000 de euro, in tara Biancai, papusa gonflabila, si alui Botezatu creatorul de moda ratat, acestea sunt stirile cele mai importante si orice jurnal de stiri, sport, politic, tre sa inceapa cu ei, si sa ne faca pe noi si mai idioti.
De la 1918 – avem o tara cu caracter – 0, cu viitor – 0, insa suntem plini de smecherism.
Inchei citandu-l pe MARELE BRANCUSI care transmite-a academiei romane o scrisoare plina de adevar:
cand am plecat v-am lasat saraci si prosti, iar azi can ma intorc va gasesc si mai saraci si mai prosti.
Iarta-ne Doamne, si te rog salveaza-l pe Nesu!!!

alex  •  12 mai 2011, 9:27

O intrebare … cand vine in tara si la ce aeroport? Multumesc

geoegroeg  •  12 mai 2011, 9:43

Fii tare Mihaita ! Arata-ne ca esti rezistent ! Te asteptam pe teren in cel mai scurt timp posibil ! Galatiul este alaturi de tine ! RESPECT pentru olandezi si cum inteleg ei sa sustina un om de caracter, cu este MIHAI NESU !

Ionut  •  12 mai 2011, 9:55

Mihaita ne gandim la tine si speram sa te vedem ca „mai bagi o alunecare”. Stim ca vei alerga din nou pe teren deoarece esti un suflet imens intrun corp mic.

Dragos  •  12 mai 2011, 10:21

Cand am auzit prima data stirea despre Mihai, am ramas surpris sa nu aud pareri de rau cu privire la urmatoarele meciuri in care va lipsi. Ci numai regrete pentru accidentarea lui si starea critica in care se afla. Ma bucur ca oamenii de acolo sunt oameni, medicii sunt medici, iar suporterii sunt suporteri ai jucatorilor si nu ai golurilor echipei.

dvnd  •  12 mai 2011, 10:22

Eu si familia mea ii dorim lui Mihaita Nesu insanatosire grabnica si ne rugam pt sanatatea lui .Iubesc fotbalul tocmai datorita celor ca el si sper sa-l revedem cat mai repede inapoi pe teren.

urod  •  12 mai 2011, 10:35

catre no matters: cand folosesti expresia ¨Dumnezeu sa te aiba in paza¨ este…dupa trecerea in nefiinta. Mihai Nesu traieste, desteptule!
Multa sanatate, Mihai!

tom  •  12 mai 2011, 11:11

D-ale nemuritorilor Asistăm fără voia noastră la un spectacol grotesc alimentat de o parte a mass-media, altfel o forţă incontestabilă. Pe baza unui rechizitoriu frust, opiniei publice i se furnizează victima perfectă care întruneşte următoarele condiţii: echipă de categorie inferioară, fără patron tumultuos, cu obiectiv ajustabil şi tradiţie insignifiantă pentru bazinul naţional microbistic. Parcursul formaţiei noastre a fost privit cu condescendenţă până când „gluma”, etichetă-şablon, s-a îngroşat. Brusc, FC Oţelul Galaţi a devenit un „lider scandalos”, „liderul din ofsaid” sau „campioana greşelilor de arbitraj”, titlurile din presa de specialitate fiind de multe ori reproduceri mot-a-mot ale afirmaţiilor transpirânde care ocupă spaţiul de antenă de dimineaţa până seara. Nu este culpa FC Oţelul Galaţi că anumite publicaţii scriu cronica urmărind meciul la televizor, ratând astfel evenimente demne de a fi consemnate. Formatorul de opinie, neavând astfel toate elementele la dispoziţie, reflectă un adevăr trunchiat, o realitate cosmetizată care poate constitui punctul de plecare al unei campanii denigratoare fără precedent. Unde este obiectivitatea mass-media dacă la nici trei minute de la terminarea unei partide sunt sunaţi finanţatorii echipelor adverse ca să dea verdicte în direct şi la ore de maximă audienţă? Cum este posibil ca victoria FC Oţelul de la Chiajna, 2-1 cu CS Victoria Brăneşti, să fie anatemizată după ce doar ultima fază a meciului este disecată? Golul lui John Ibeh, marcat la scorul de 1-0, dar anulat injust (este părerea noastră, dar de ce n-ar fi literă de lege şi opinia FC Oţelul Galaţi?), nu s-a bucurat de nici măcar o reluare în emisiunile de specialitate. Imparţialitate? Rara avis! Partida cu FC Universitatea Craiova a fost tratată în aceeaşi manieră: „Liderul câştigă cu două goluri din ofsaid.” Reluările televiziunii care a transmis evenimentul nu permit decât în prima situaţie observarea unui ofsaid minor (dar este ofsaid), în schimb un alt atac al lui Paraschiv, la 1-0, este oprit incorect sub acelaşi pretext. Nicio reluare, niciun comentariu! Acelaşi joc, tot în prima repriză: Silviu Ilie este călcat în mod odios pe abdomen de un adversar (fără minge!) şi ratează câteva partide, dar cartonaşul roşu aferent unui asemenea gest rămâne în buzunarul arbitrului. I se mai întâmplă şi „liderului scandalos”. Până şi jocul cu CS Gaz Metan Mediaş încheiat la egalitate a beneficiat de ghilotină: „Oţelului i s-a acordat un penalti în minutul 94, deşi faultul s-a produs în afara careului.” Lovitura de la 11 metri a fost ratată, dar subiectul este altul: jucătorul care faultează în minutele de prelungire, Ivan Vukadinovici, a provocat şi penaltiul clar din minutul 61 transformat de Liviu Antal. Având deja un cartonaş galben, fundaşul de origine sârbă ar fi meritat eliminarea, dar nu s-a întâmplat acest lucru. Cine şi împotriva cui a greşit arbitrul, stimaţi judecători? Este indecent să publici aberaţiile unor vieţuitoare care mai întâi au ademenit pe cale oficială (consultaţi siteul lui FC Timişoara!) adversarul lui FC Oţelul din etapa a 32-a, pentru ca apoi să-şi permită să decreteze că „Oţelul a omorât fotbalul”. Practicile primitive ale „nemuritorilor” sunt tolerate, în timp ce formaţiile vinovate că „nu au băgat zeci de milioane în fotbal” (citat dintr-un clasic care iubeşte cantitatea, nu calitatea) trebuie arse pe rug. Iertare, domnilor, că ne dorim să câştigăm campionatul fără să ne fi anunţat ţelul încă de la început! Sau trebuia cumva să-i cerem voie vreunui nemuritor? FC Oţelul Galaţi

johan  •  12 mai 2011, 11:15

@urold: cand treci in nefiinta nu mai poate nici Papa de la Roma sa-ti mai faca nimic, Dumnezeu te tine in paza in viata cand treci in nefiinta iti astepti rasplata pentru ce-ai facut cat ai trait, deci ceea ce a scris e cat se poate de bine. Cat despre Mihaita sa-l ajute Dumnezeu ca sa treaca cu bine peste acest accident! Suntem alaturi de tine Mihaita si ne rugam pentru tine!

Calin Rosca  •  12 mai 2011, 11:19

Mihai iti tinem pumnii in greaua incercare.Sunt convins c-o vei dribla.Te asteptam in teren pe National Arena sa schimbi tricoul cu un alt luptator,Lionel Messi.
Bafta si Multa Sanatate!

DD  •  12 mai 2011, 11:37

Multa sanatate Bishon ! Datorita celor ca tine, lumea iubeste fotbalul ! Lupta ca intotdeauna ! Esti puternic si luptator ! Sa-ti dea Dumnezeu sanatate !

daniel  •  12 mai 2011, 11:49

Sa speram ca totul va fi bine pt Mihai.Nimeni nu merita sa traiasca o astfel de tragedie,cu atat mai putin el pt care fotbalul era totul.Imi amintesc determinarea lui de pe terenul de fotbal,deposedari,alunecari…absolut tot ce facea o facea cu o determinare maxima.Ar fi un mare pacat sa ramana imobilizat la pat,dar eu am increderea ca isi va reveni si chiar daca nu va mai juca fotbal macar sa poata merge pe picioarele lui in continuare.

Doamne Ajuta !

Justice  •  12 mai 2011, 11:59

Va rog nu mai vorbiti la modul trecut !!!!
Mihaita este si va fi incontinuare !
Clujenii sunt alaturi de tine.

florin  •  12 mai 2011, 12:14

Sa ne rugam toti pentru Mihaita ,ca el sa treaca cu bine peste acest eveniment nefericit .Eu si (cred ca nu gresesc),si toata suflarea Dinamovista ,ai dorim insanatosire grabnica .Mihaita este un baiat de toata isprava si chiar daca a activat la o echipa rivala ,eu l-am apreciat pentru daruirea si talentul lui Insanatosire grabnica Mihaita ,romanii sunt alaturi de tine ,indiferent de echipele pe care le simpatizeaza.

Robert  •  12 mai 2011, 13:17

Multa sanatate Mihaita, sa te ajute Bunul Dumnezeu sa depasesti acest trist moment!

Cătălin Tolontan  •  12 mai 2011, 13:36

DD: frumos, da, asa e, datorita pasiunii celor ca Nesu iubim fotbalul

nelu borsan  •  12 mai 2011, 15:03

Acelasi stil de joc, la sacrificiu, il au si cativa jucatori de la Otelul printre care se afla: Antal, Giurgiu,Sarghi,Rapa…..jucatori care te fac sa vii cu placere la stadion si care, prin efortul si determinarea lor, te obliga sa-i respecti !!! Multa sanatate Mihaita Nesu si tot respectul pt. caracterul tau !!! D-zeu sa te ajute !

chris_gali  •  12 mai 2011, 15:46

Ca romanii n-au respect pt viata se vede la tot pasul in romania !…de la cainii maidanezi care sfasie nestingheriti oameni si copii nevinovati la drama din spitale in care oamenii mor cu zile din cauza dotarilor medievale.Pe soselele patriei ne mor cu sutele din cauza ca nu avem autostrazi !!!…N-avem respect pt viata in schimb avem respect pt politicieni,care nu sunt altceva decat niste infractori cu imunitate !!!….avem respect pt toti interlopii si toate panaramele de femei care in romania au devenit vedete mondene !!!…suntem la ani lumina distanta de civilizatia Europeana !!!

ghostfacekillah  •  12 mai 2011, 16:52

Salut. Sunt unul dintre zecile de studenti romani care invata in Utrecht si unul dintre, probabil, sutele de romani care incearca sa „se descurce” in acest oras. Dintre toti, doi romani foarte cunoscuti aici: Nesu si un acordeonist care zilnic se posteaza in fata unui supermarket. Nu am apucat sa-l vad pe Nesu jucand pe viu in Olanda, insa proprietarul apartmentului in care locuiesc tine sa-mi aminteasca de fiecare data ca Nesu e jucatorul lui preferat. De ce? Pentru ca e muncitor si pentru ca aduce un pic de fantezie in jocul batavilor. Nesu, fa-te bine! Nu vreau sa fiu egoist, dar as vrea ca olandezii sa se gandeasca in continuare la tine cand le spun ca sunt roman, nu doar la acordeonistul de la supermarket.

ww11  •  12 mai 2011, 17:09

aceasta natie era stramba rau dupa fanarioti…a car influenta ca mentalitate nu e deplin stinsa ba chiar intinereste dupa 90….a vrut si ceva a facut saracu rege ferdinand 1866-1918 si apoi ceva mai spre bine fi-su carol i….da a venit razboiu 2 cu rusi cu mihai rege tradator,cu churchill care ne-a vandut,desi culmea americannii roosvelt s-a opus,stalin a aprobat si iacata-ne in comunism…nici asta n-a facut prea mult rau pana prin 80`…ba chiar trezise impotriva firii..sentimentul national………… -asa din vorbe ca de fapt nu….ca sa ajungem in anii astia de gratie..a domnului…care o fi asta ….ca nu-i nici american nici rus nici altceva….si ne trezim…tradatori fata de nemti ww2…fata de rusi..inselati de engleji….si nebagati in seama de americani…………..asa ne-am comportat asa ne-a dat…………ba chiar… dupa.90` desi ne iubeau chinejii …am reusit s-o stricam si cu astia asta made basescu caruia ii trebe marea neagra care e controlata de rusi 100% ei au lacuri de marime asemanatoare….da nea base chior cum e…..asta ar fi pe scurt devenirea noastra…..de ce ne mai mjiram…………..

calinescu_  •  12 mai 2011, 17:50

TOATA APRECIEREA NOASTRA PENTRU ACEST MINUNAT BAIAT !!!!!!!!
SI-A ACHITAT CIOBANUL DATORIA FATA DE EL ??????
TE ROG FRUMOS SA NE COMUNICI SI SA FACI PUBLICA MIRLANIA ACESTUI PERSONAJ ……!!!!
MAI NOU SE CREDE IMPARAT ….!!!!!

Cătălin Tolontan  •  12 mai 2011, 18:02

ghostfacekillah : multumesc pentru mesaj!

Mircea  •  12 mai 2011, 20:17

@ghostfacekillah: frumos mesajul, contine enorm de mult !
Mihai Nesu: multa sanatate !

banks  •  12 mai 2011, 20:51

Fa-te bine, mai baiatule… habar n-ai tu cata lume e alaturi de tine !
Vrem sa te mai vedem jucand, vrem sa-ti multumim ca ne dai ocazia sa ne revansam fata de tine, noi toti.

domnul Q  •  12 mai 2011, 21:29

noi romanii avem multe calitati suntem ospitalieri,joviali,sufletisti plini de viata,petrecareti,inteligenti,avem in acelasi timp si multe defecte peste care am sa trec.Exista insa o trasatura care ne lipseste si care de-a lungul timpului ne-a tras mult in jos ca natie.Probabil v-ati dat seama este vorba SPIRITUL CIVIC care ne lipseste cu desavarsire.
Olandezii ne-au dat o lectie din care,probabil n-o sa invatam nimic.

florin.b  •  12 mai 2011, 22:25

Luni, un ciclist belgian a murit in Turul Italiei ,am vazut apoi etapa imediat urmatoare care normal a fost neutralizata.Ati vazut cum s-au comportat spectatorii de pa margine ? Au aplaudat continu ,au fluturat steagurile Belgiei ,au onorat un OM.La fel se intimpla acum cu Mihaita al nostru ,baiatul asta traieste o drama ,dar nu o traieste singur are alaturi de el doua tari .Poate asta il v-a ajuta sa treaca mai usor peste tot .Impresionanta insa solidaritatea batavilor fata de Nesu un baiat care pare desprins de putregaiul tarii astea.Fii tare mihaita ,fii tare si revino !

rominho  •  12 mai 2011, 22:26

http://rominho.cristik.com/category/fotbal
Lupta Nesu.. suntem alaturi de tine !! Multa sanatate !!

Pato Basil  •  12 mai 2011, 23:28

Conteaza ca e in viata! Ii doresc tot binele din lume si insanatosire grabnica.

Mos Ene  •  13 mai 2011, 8:08

Olandezii se simt responsabili pt. tot ce s-a intimplat si isi iau responsabilitatea foarte in serios. Un jucator strain este mult mai vulnerabil decit unul bastinas si asta o stiu ei f. bine. Nu numai ca se comporta ca barbati adevarati dar dau si dovada de un gen de delicatete care face bine inimii -la figurat!

un dinamovist  •  13 mai 2011, 9:40

Ma rog la Dumnezeu pentru el , face parte din famila marilor luptatori in teren . Unii dintre noi nu il apreciaza pentru ca noi romanii – nu toti – nu apreciem munca si daruirea ci smecheria si manelele…Daca ati fost in Olanda , tara saraca , saraca ati vazut cum traieste poporul olandez , in liniste si bunastare in timp ce noi , intr-o tara daruita de Dumnezeu cu de toate aproape murim de foame.Ne meritam cu prisosinta soarta si o sa o ducem asa pana o generatie tanara mai hotarata si mai dreapta va schimba si fata tarii noastre si traiul nostru. Inca o data , sunt alaturi de tine , Bicho !

Gabi  •  13 mai 2011, 10:21

Si mie mi-a placut in interviurile pe care le-a dat.
La fotbal nu ma bag, nu ma prea pricep, nu de alta.

Gabi  •  13 mai 2011, 10:23

EATA!!
M-am grabit sa dau enter 🙁 …
Multa Sanatate, Mihai!

Tzopo  •  13 mai 2011, 14:32

Lupta Nesu!

nikos  •  13 mai 2011, 16:53

fate bine mihaita,tu mereu ai fost puternic doamne ajuta

Mariana  •  13 mai 2011, 21:08

Doamne ajuta sa se faca bine acest baiat. Pentru mine ramine ” berbecutul balai” asa il alintam cind juca.

sportsfantv  •  20 mai 2011, 16:54

Eu cred ca si romanii s-ar purta astfel fata de un stranier. Sa nu uitam de Falemi, sau, mai nou, Tony de la CFR ori Eric. Au fost si sunt destul de indragiti si cred ca am fi fost solidari in cazul unei tragedii.