AIBA a refuzat azi comitetul olimpic: „Dacă nu se fac alegeri, FRB e dezafiliată!”

”Mulțumim pentru ceea ce ați făcut pînă acum pentru sportivi, dar decizia noastră este fermă”, scrie în scrisoarea pe care Federația Internațională de Box Amator a trimis-o la București către COSR. Forul olimpic român propusese zilele trecute ca boxerii, fete și băieți, care au șanse de calificare la Olimpiadă să concureze sub steagul olimpic al COSR ca să evite efectul dezafilierii cu care este amenințată FRB în urma faptului că, deși suspendat, Rudel Obreja continuă să fie președinte al FRB. ”Cei de la AIBA au fost politicoși, dar clari. De la 1 septembrie FRB va fi dezafiliată dacă nu se fac alegeri și sportivii români nu vor participa la nici o competiție internațională”, a  spus azi Ioan Dobrescu, secretarul general al COSR.

marți, 23 august 2011, 1:05

”Mulțumim pentru ceea ce ați făcut pînă acum pentru sportivi, dar decizia noastră este fermă”, scrie în scrisoarea pe care Federația Internațională de Box Amator a trimis-o la București către COSR. Forul olimpic român propusese zilele trecute ca boxerii, fete și băieți, care au șanse de calificare la Olimpiadă să concureze sub steagul olimpic al COSR ca să evite efectul dezafilierii cu care este amenințată FRB în urma faptului că, deși suspendat, Rudel Obreja continuă să fie președinte al FRB. ”Cei de la AIBA au fost politicoși, dar clari. De la 1 septembrie FRB va fi dezafiliată dacă nu se fac alegeri și sportivii români nu vor participa la nici o competiție internațională”, a  spus azi Ioan Dobrescu, secretarul general al COSR.


Comentarii (17)Adaugă comentariu

Begaprunzer  •  23 august 2011, 13:29

Multumim Obreja!
Dai o mina de ajutor sportului romanesc si in special boxului( a se citii: ultimele doua cuie le-ai batut tu la sicriu si ai fost primul care a pus mina pe lopata si l-ai acoprit cu pamint).

cezar  •  23 august 2011, 13:30

Pai atunci, de ce nu se cara Obreja asta ?

Parerea mea este ca ANS si Comitetul Olimpic Roman ar trebui sa-i arate usa !
Pai ce, baietii si fetele alea iau sute de pumni in cap, fac mii de ore de pregatire, ca sa compromita totul dobitocul asta ingamfat ?

doze  •  23 august 2011, 13:36

santaj.

lardin  •  23 august 2011, 13:44

Ce va mira, ziaristilor?
Este tipic romanilor. Ne credem de neclintit, avem scaunele afiliate de partea dorsala. De fapt, partea cu diplomatia se traduce la noi ceva de genul: „Sunteti patetici!!!”. Poate ati uitat cazul Severin la Parlamentul European.
Mi-e scarba de tara asta, iar fiecare zi care ma chinuie imi intareste convingerile.

stresu  •  23 august 2011, 13:52

Tolo,

1. Ne spui si noua, te rugam, ce a facut (sau ce n-a facut)Obreja ? De ce a ajuns „obiectul” unui santaj al F I B ?

2. De ce Obreja nu-si da demisia ? De ce tine, cu dintii, de acest scaun ?

BOGANIBM  •  23 august 2011, 14:08

obreja inca te respect dar nu distruge o federatie pentru o ambitie prosteasca multi boxeri s-au pregatit o viata pentru a ajunge la olimpiada nu le distruge visele anii de munca si de ce nu carierele.nu cred ca vrei sa ajungi persona non grata in box oa realizezi ca vei fi hulit peste tot pe unde vei aparea daca inchizi portile boxului

Cosmin  •  23 august 2011, 15:57

Bravos mister Tolontan,dintre toate stirile,ati ales-o pe asta cu Obreja. Platiti toate reprosurile venite de la Rudel. Sededuce o unda de satisfactie,”ai patit-o Rudele!”.Un ziarist ce ar fi putut fi important se lupta cu idei sportive,descrifate printr-o palitica de partizanat.Pacat,ca si ziarist-de fotbal,in primul rand-Tolontal e o valoare,ca si „comentator polilico-sportiv e o deceptie. Chestie de optiune personala !Cit de urmariti sint Vochin sau Geambasu,si cit de urmatit e Tolontan.De ce alegi asa dle ?

fuller  •  23 august 2011, 16:05

Nici nu mai conteaza daca Obreja are dreptate in meciul lui cu federatia internationala. Prin atitudinea lui, care sacrifica boxeri ce au muncit multi ani pentru o sansa, doar ca sa isi satisfaca orgoliul personal, Obreja dovedeste ca nu are ce cauta ca reprezentant al boxului romanesc. Un adevarat lider ii pune pe cei pe care ii reprezinta mai presus de interesele personale. Nu inteleg de ce cei care santmai sus in functii sant cu mainile legate in acest caz, si lasa boxul romanesc sa fie distrus de un singur om… Chiar asa de incompetenti am ajuns In Romania?????

unu  •  23 august 2011, 16:14

nu ajungea ca boxul amator romanesc e un rahat in ultimii ani, mai trebuia sa aiba si un motz, pe rudel obreja. bai rudele, judeca-te cu aiba, dar nu din postura de presedinte frbox. nu ti-e mila de sportivii care au tras o viata pentru olimpiada iar acum din cauza incapatanarii tale o vor vedea la televizor? sa-ti fie rusine pentru acest comportament, poti cauta dreptatea pana in panzele albe, sunt de acord cu asta, dar nu nedreptatindu-i pe altii.

Doc  •  23 august 2011, 17:10

Nesimtitul de Obreja nu se cara, obligand sportivii sa treaca la profesionism, unde are el interese.

teo  •  23 august 2011, 17:21

Pacat de sportivii nostrii care muncesc sa poata ajunge acolo sa dovedeasca ceva pentru ei si pentru intreaga lume dar pentru ca unul ca el care crede ca toti trebuie sa se sacrifice pentru el nu poti sa crezi.Domnul Obreja faceti bine daca va retrageti din conducere si nu ajutati cu nimic daca ramaneti in functie doar ca sa fiti presedinte.Aveti din ce traii fiindca vad ca sunteti aproape de Bute la profesionisti.Gata ajunge lasatii pe cei tineri sa ajunga si ei unde au dorit si pentru care au muncit.Sa fiti iubiti.

iancu jianu  •  23 august 2011, 17:39

De ce nu-si da demisia Obreja ? Ce vrea sa demonstreze ?

Sau macar sa-l dea cineva afara, daca el este inconstient !!!

macarone  •  23 august 2011, 17:57

Dovada de NESIMTIRE tipic romaneasca !!!…Asta si cu Adrian Severin sunt monumente de NESIMTIRE !!!….Libidinoase personaje !!!…Pentru asta nu merge NIMIK in Romania ca toti se gandesc numai la binele personal si DELOC la binele celorlalti !!!

Regiunea Centru  •  23 august 2011, 18:00

Boxerii sa se apuce de alegeri ca nu e de gluma. Ne facem de ras. Auzi sa concureze sub steagul COSR !

petre stelistu  •  23 august 2011, 19:34

Cel mai bun lucru pe care-l poate face Obreja,e sa demisioneze si sa continue lupta impotriva boxului mondial,daca e sigur de mizeria ce se afla in acest sport si mai ales daca are sprijin si din alte parti.O fi el cum o fi,dar boxul profesionist cat si cel amator a ajuns destul de corupt.Eu nu inteleg cum Bute nu are adversar,fiindca daca merg in Canada pot castiga meciul doar prin KO.

andy_1982  •  24 august 2011, 10:26

La noi e ceva caracteristic…..decat sa plece obreja mai bine sacrificam toti sportivii, lasa-i sa stea acasa, ce ne trebuie noua performanta….
Nu inteleg cum tin unii atata de un scaun, mai ales cand vad ca nu mai au nicio sansa……obreja crede ca poate trage aceleasi sfori in europa cxa si in romania.

eugen  •  26 august 2011, 17:16

Obreja e un neica nimeni, el stie ca atunci cand va parasi federatia de box( in curand) nu-l va mai baga nici dracu in seama. D-aia tine cu dintii. Oricum un individ ca el care are interzis peste tot nu mai are ce cauta in nici un fel de functie. Atata tupeu si nesimtire ca la rudotel obreja e greu de gasit. Presedintele autosuspendat :))) incredibil, e de rasul curcilor.