Steve Jobs: „Găsește ceea ce iubești!”

A murit Steve Jobs. Tot ce poţi scrie la moartea lui găseşti în acest discurs fabulos ţinut la Universitatea Stanford, în 2005.

joi, 6 octombrie 2011, 9:40

A murit Steve Jobs. Tot ce poţi scrie la moartea lui găseşti în acest discurs fabulos ţinut la Universitatea Stanford, în 2005.

Partea I

Partea a II-a


Comentarii (23)Adaugă comentariu

cosmin  •  6 octombrie 2011, 10:19

Impresionant n-am cuvinte…iSad

Stancu Daniel  •  6 octombrie 2011, 10:23

Partea cu Moartea…m-a cutremurat cu adevarat….numai cei ce au fost in preajma ei pot avea o asa reveletie…Dzeu sa-l odihneasca.

Alin  •  6 octombrie 2011, 10:29

Minunat speech.

Dan  •  6 octombrie 2011, 10:31

Pentru 2005:Daca povestea ar fi fost adevarata, nu ar fi citito….
Azi:dumnezeu sa-l ierte!

ilarionciobanu  •  6 octombrie 2011, 10:33

tolo, scuze pt off-topic
de cateva zile bune blogul tau se incarca foarte foarte greu (sta mai bine de 15-20 secunde) si nu cred ca are legatura cu firefox de pe comp meu, avand in vedere ca celelalte pagini pe care le frecventez se incarca normal

Tibi  •  6 octombrie 2011, 10:38

Impresionant..

cristi  •  6 octombrie 2011, 10:56

impresionant.superb.pacat ca asemenea discursuri istorice ale unor personalitati marcante nu sunt popularizate si la noi.las ca noi avem…dar cate/cati nu avem…nu imi pierd timpul sa le rostesc numele.Inca o data : IMPRESIONANT !!

Gopo  •  6 octombrie 2011, 11:26

Felicitări Cătăline!

Cătălin Tolontan  •  6 octombrie 2011, 11:39

Gopo: Multumesc, dar nu. De e felicitari mie? Chiar nu e cazul. Orice om si-ar dori sa aiba un astfel de discurs, dar doar Steve Jobs a fost cel care l-a putut imagina si rosti.

roman  •  6 octombrie 2011, 11:55

A murit un mare om! Asa cum se intampla in fiecare zi cu oameni intelepti, pe care insa nu-i cunoastem. Acest discurs este emotionant fiindca totul este extrem de real si fiindca Jobs a fost un om mereu natural, care nu a facut niciodata compromisuri in ceea ce priveste principiile sale de viata.

fanulumocanu  •  6 octombrie 2011, 12:00

oameni ca el , probabil , n-au nevoie de proptelele numite dogme, prejudecati si in final bun simt. au propria lumina care-i conduce. dar noi ceilalti ne permitem revolutia asta?
sunt sigur ca discursul a fost pentru aia 2-3 insi care se aflau in multime… alergatori de stafeta

Marius Comanescu  •  6 octombrie 2011, 12:20

Domnule Tolontan, de Petre Tutea ati auzit?…

Nestor  •  6 octombrie 2011, 12:52

Sensibil, speculativ, motivational, dar rudimentar. Sunt sigur ca asa a fost gandit. este reteta succesului – mai ales in USA – si evident ca o cunostea foarte bine.
Dumnezeu sa-l ierte!

Marius  •  6 octombrie 2011, 14:30

Din pacate astfel de „roade ale intelepciunii” sunt uitate intr-un coltisor si ne aducem aminte de ele doar in astfel de momente. Pe langa un discurs este o filozofie de viata, o filozofie care are la baza partea nemateriala.
Multumim pentru ca ni le-ati prezentat domnule Tolontan.

Calin  •  6 octombrie 2011, 14:48

Scuze Nestor, dar eu vad in acest mesaj exact opusul modelului de educatie american (si nu numai). Educatia capitalista are ca si scop doar obtinerea unor competente, independente de latura vocationala a individului. Jobs prin mesajul lui simplu (dar nu rudimentar), indeamna la cautarea vocatiei, la a aprofunda ceea ce-ti place. E un mesaj profund.

Cantemir  •  6 octombrie 2011, 19:01

A murit de cel mai parsiv cancer de pe lumea asta:http://camarasdelumini.wordpress.com/2011/10/06/cel-mai-parsiv-cancer/

mogul  •  6 octombrie 2011, 22:29

Timpul tău e limitat, nu îl irosi trăind viaţa altcuiva. Nu trăi blocat în doctrine, care înseamnă să trăieşti după rezultatele gândirii altor oameni. Nu lăsa zgomotul altor opinii să îţi înăbuşe propria voce. Şi cel mai important, trebuie să ai curajul să îţi urmezi inima şi intuiţia. Ea ştie deja ce trebuie să fii. Orice altceva trebuie să fie într-un plan secund….

F A B U L O S

Jaaz  •  7 octombrie 2011, 9:55

Catalin… de ce publici acest discurs doar astazi? Si de ce am impresia ca vor trece zilele de jale si atat de putini isi vor mai aminti despre acest discurs?
Lansez o provocare… hai sa urmarim marturii ca aceasta mai des si inainte ca acesti oameni sa nu mai fie printre noi.

gopo  •  7 octombrie 2011, 11:25

Felicitări pentru că ai ştiut să faci un necrolog adevărat. Ai ştiut când să te opreşti, că ai fost îndeajuns de „ziarist” încât să nu cazi în capcana ridicolului, care e modus vivendi în presa noastră, încercând să umpli un gol cu o înşiruire de cuvinte pompoase dar fără însemnătate.
În rest e cum ai mărturisit chiar tu…

samraldfon  •  7 octombrie 2011, 13:43

Ce ar trebui sa invatam de la acest om :vis, viziune, munca=LIDER (nu manager, ca este diferenta mare ).Sa te ridici mereu si sa nu privesti esecul dacat ca un mic pas spre succes.Asa ca hai sa invatam macar un lucru, sa muncim mai mult si mai ales sa muncim inteligent.

inna  •  9 octombrie 2011, 17:54

Intreg discursul reprezinta o lectie de viata pentru fiecare dintre noi asadar sa ne urmam inima si intuitia ca doar astfel putem gasim o identitate, un sens…

Barengott  •  9 octombrie 2011, 23:06

Pe cand o ancheta cu privire la cheltuirea banilor la National Arena? Sunteti datori cu o astfel de ancheta dupa umilinta pe care am trait-o.

Adrian Teiu  •  2 iulie 2013, 13:34

Nu stiam de aceste doua materiale video, mersi!