Noi aventuri cu stadioanele. BONUS: percheziție acasă la primarul de Cluj!

UPDATE2. Cinci procurori, trei bărbați și două femei, au ieșit chiar acum din casa lui Sorin Apostu, transportînd documente cu saci. Știrea mi-a fost dată de colegul meu din Cluj, Radu Bichiș. L-am trimis în redacție ca să continue povestea nescrisă a stadionului, pentru că restul îl fac televiziunile, după cum excepțional și, ei,  bine, patetic!, a scris azi în Jurnalul Național ziarista Adriana Oprea-Popescu.

miercuri, 9 noiembrie 2011, 10:54

UPDATE2. Cinci procurori, trei bărbați și două femei, au ieșit chiar acum din casa lui Sorin Apostu, transportînd documente cu saci. Știrea mi-a fost dată de colegul meu din Cluj, Radu Bichiș. L-am trimis în redacție ca să continue povestea nescrisă a stadionului, pentru că restul îl fac televiziunile, după cum excepțional și, ei,  bine, patetic!, a scris azi în Jurnalul Național ziarista Adriana Oprea-Popescu.

UPDATE1: Casa primarului de cluj Sorin Apostu este percheziționată și primarul este audiat de procurorii anticorupție! Citynews confirmă știrea pe care mi-a oferit-o colegul meu Radu Bichiș. 

Două știri despre cele două stadioane noi din România, publicate în ziarul Gazeta de azi:

1. Peripeția Național Arena continuă. După ce a cheltuit 240 de milioane de euro cu stadionul, Sorin Oprescu a ajuns la al doilea gazon deteriorat în două luni de zile! ”Soarele nu pătrunde suficient și iarba are probleme”, a  fost explicația  proprietarilor, ca și cum abia acum ar descoperi care este arhitectura stadionului. Mai mult, Mircea Sandu a susținut că ”UEFA nu va permite de la finalul lui februarie 2012 nici un meci pînă la finala Europa League, din mai ca să protejeze gazonul”. Ideea unui stadion pe care să se joace o dată pe trimestru este unică în lume, așa că ziaristul gsp Theodor Jumătate a verificat la UEFA, care l-a infirmat explicit pe șeful FRF: ”Nu există alte restricții decîte cele obișnuite. E nevoie de 10 zile de pauză înaintea finalei, pauză în care să nu se dispute un meci de fotbal”.

2. PSD și PD-L și-au dat mîna peste Cluj Arena. Gazeta publică azi un prim episod despre culisele construirii stadionului Cluj Arena. Colegul meu Radu Bichiș a scris că o firmă din Gherla, în spatele căreia se află vicepreședintele PSD Dănuț Canta a obținut contractul de jumătate de milion de euro pentru a monta pista de atletism. Cel care s-a ocupat de investiția în stadion a fost vicele PD-L Cluj Radu Bica, teoretic rivalul politic al lui Canta, practic prieten în acest business. Între timp, Bica a fost ridicat de DNA. Astăzi, chiar în ziua publicării subiectului din ziar, procurorii  au ridicat documente și din Primăria condusă de Sorin Apostu. Nu se știe dacă această descindere are sau nu legătură cu Bica.


Comentarii (28)Adaugă comentariu

Constantin  •  9 noiembrie 2011, 11:20

Se va dovedi ca are !!

Luca  •  9 noiembrie 2011, 12:45

Ciudata dorinta lui M Sandu de a cadea in derizoriu cu declaratia data despre National Arena … O fi avut vreo intalnire de taina cu Oprea ? I s-o fi promis sprijin politic ? Despre Ghencea ce sa zic … Cred ca sunt 2 variante : Oprea are un interes imobiliar sau , chiar vad in Becali (caruia i-au facut un bine expulzandu-l din Ghencea) un adversar politic periculos in viitoarea campanie electorala .
Iar despre recuperarea numelui de Steaua , ar fi interesant sa vedem si alte procese de genul acesta : Sportul Studentesc + U Cluj/ Ministerul Invatamantului , Rapid/ Ministerul Transportului , Dinamo/MI .

iowin  •  9 noiembrie 2011, 13:00

*Step by step* 😉

just.samba  •  9 noiembrie 2011, 13:01

E plina tara asta de hoti.

Mihai  •  9 noiembrie 2011, 13:02

E tare asta cu primarul Clujului, dar de ce nu il au in vizor si pe asta de la Buc? TOTI FURAAAA!

Lenti din Cluj  •  9 noiembrie 2011, 13:31

Mama mia, Romania asta e mai mult decat surprinzatoare. Daca si pentru stadionul din Cluj care a costat de 5 ori mai putin decat cel din Bucuresti s-a luat spaga, plus problema cu gazonul de pe National Arena, eu am ramas „no comment”. Nivelul de nesimtire in randul unora dintre politicienii tarii (indeferent de culoare) a ajuns la cote incredibile. Problema e si tacerea celorlalti, care poate stiu ce si cum se face si tac. Nu mai avem modele, etaloane de oameni cinstiti, binevoitori, onesti, nepatati si cu „coloana vertebrala”. Trist!

altu  •  9 noiembrie 2011, 13:37

Bugetul pentru ridicarea arenei nationale a fost inițial de 119 milioane de euro. Când a ajuns la stadiul de finisări, costurile se ridicaseră la 213 milioane de euro, o depășire de buget de 94 de milioane de euro. Cluj arena circa circa 45.000.000 de euro…De aproape 5 ori a fost mai scumpa national decat cluj… unde a disparut diferenta?!

cristian  •  9 noiembrie 2011, 13:43

REVOLUTIEEEEEE!!!!!

costi  •  9 noiembrie 2011, 13:47

sa nu fie facute aceste investigatii doar de ochii lumii,pentru ca apoi sa se musamalizeze tot.puscarie minim 10 ani si gata,cei care se vor ocupa pe viitor de aceste treburi sa aiba exemplu ce patesc daca baga mana pana la cot

J o h n s o n  •  9 noiembrie 2011, 14:12

Am inteles …este limpede ca trebuie sa aflam cu ocazia asta ca DNA nu tine cont de culoarea politica asa ca drumul spre Oprescu este deschis din acest moment iar clujenii sa priceapa si ei ca „tăt Bocu nost îi cel mai cinstit”…Vedeti cu ce se ocupa Institutiile Statului ? Ii lasa sa fure pana obosesc dupa care-i salta selectiv functie de interesul de moment al Partidului Stat adica al lui Basescu…

Taunul  •  9 noiembrie 2011, 14:15

Mda, chiar nu v-ati plictisit de toate aceste „anchete” („uite domne ca avem si noi justitie in tara asta…”)??? A FOST CINEVA CONDAMNAT ???? NUUUUU. Spectcol pt. fraieri….

Gheo cu capra  •  9 noiembrie 2011, 14:37

hopa, hopa … mai sa fie, felicitari DNA, incep sa ma simt din ce in ce mai bine ! sa nu fie cu deochi, se pregateste ‘nea Boc sa revina la primarie ?

„U”  •  9 noiembrie 2011, 14:51

Ce treaba are Apostu cu stadionul?

adia  •  9 noiembrie 2011, 14:52

daca acest stadion a fost umflat … acela de la bucuresti cum de a costat de 7 ori mai mult?

adi  •  9 noiembrie 2011, 15:53

Primaria Cluj-Napoca nu are nici o legatura cu stadionul. Acesta a fost construit de Consiliul Judetean.

monica  •  9 noiembrie 2011, 16:31

Pista de atletism de la Cluj Arena este mai mica decat standardele internationale si nu poate fi omologata. Federatia de atletism poate confirmaacest aspect. In plus, peluza dispre Somes a cedat iar drenajul stadionului este facut gresit. Noroc ca nu a plouat pana acum.

calin  •  9 noiembrie 2011, 16:35

Pista stadionului din cluj e jenanta.am fost la meciul cu kuban si discutam cu cativa prieteni de cat de jenanta e,chinezarie,cred ca mocheta aia a costat maxim 10000 eur.dar oricum diferentele sunt enorme la nationala arena,care e nefinisata in exterior si in nici un caz nu putea costa atat..oare cat se va mai fura in tara asta??

Sergiu  •  9 noiembrie 2011, 16:47

In sfarsit se duc la capul hidrei, tot clujul stia cum castiga firmele partenere ale primarului licitatiile, sincer nu ma mira. Nici Tise nu e departe, vedeti cazul Hotelului Univers T. Incet, incet se curata singuri!

Broscuţa Oac  •  9 noiembrie 2011, 16:54

Cum? În Ardealul civilizat şi european?! No, peste poate!

Eu credeam că doar noi ăştia, ţiganii din Bucale, furăm şi luăm şpagă. Vai, ce-o să gândească Măria Sa Mihai I şi Prinţul Charles?

victor L  •  9 noiembrie 2011, 17:06

Totusi, este imperios necesara intrebarea: DNA-ul nu mai este manevrat de Basescu?

Requiem  •  9 noiembrie 2011, 18:15

Ce conteaza? Echipe bucurestene cu DATORII la bugetul de stat, fac bani jucand pe National Arena construiti din bani publici !!! E FOARTE NORMAL aces lucru in Romania, precum Dinamo STENOGRAMATA va iesi campioana, Steaua vicecampioana samd. TRAIASCA ROMANIA !!!!!

Mîine, numai în ediţia tipărită a Gazetei, noi dezvăluiri despre neregulile de la Cluj Arena! | DinSport Network  •  9 noiembrie 2011, 18:42

[…] Noi aventuri cu stadioanele. BONUS: percheziţie acasă la primarul de Cluj! […]

Nicu  •  9 noiembrie 2011, 19:17

La National Arena cand incep verificarile. Daca la Cluj Arena s-au facut matrapazlacuri, mama, mama ce se va gasi la National Arena unde pretul este umflat de tot!!!!!!!!!!!! Da multi si mizerabili hoti mai are tara asta!!!!!!! Romania, tara de hoti!!!

dadan  •  9 noiembrie 2011, 19:42

Dle Tolontan, e evident ca PDL e un cuib de lepre care se cred protejate si, in consecinta, fura fara jena. Asta e implicit in articolul dvs si nu poate fi contestat. Am 2 sugestii/intrebari:
1. Comparati, chiar si ca studiu de caz, evolutia justitiei de la nupuri si riluri facute la comanda de partid, apoi la discutii si biletele catre ministrul justitiei prin intermediul premierului sau presedintelui si acum la anchetarea protejatului premierului din propria filiala cu mai putin de 1 an pana la alegeri. Are cineva vreun merit pentru aceasta evolutie? Sau are dreptate doamna Mungiu si ne intoarcem la dl Ponta pentru o reforma reala, la firul ierbii?
2. Daca la Cluj, la un stadion de 30 mil euro contruit, din cate se pare, corect, ies deja la iveala mai multe chestiuni cu implicatii penale, care o fi situatia la bucuresti, unde exista multiple vicii, iar stadionul a costat de 8 ori mai mult? Si cine o fi responsabil?

capra vecinului  •  9 noiembrie 2011, 20:16

Chiar daca l-ar aresta pe 30 zile pe Apostu tot ar fi departe de varful eisberg-ului .
Si la Cluj , ca peste tot ,in cel mai bun caz se loveste in esalonul 2 .
Mai sus nu se poate ajunge fara „unda verde„ de la Base`.

bogdan  •  9 noiembrie 2011, 20:50

din cate se pare Apostu este retinut pt licitatia cu camerele video de supraveghere din oras. oricum stadionul este facut de Cons Judetean , care nu are legatura cu Primaria. Si pt cei care zic de onestitatea ardelenilor : sa stiti ca Apostu e valcean daca nu grasesc.

adi  •  9 noiembrie 2011, 21:33

mare atentia APOSTU nu are legatura cu STADIONUL

stadionul e facut de Cons Judetean si APostu cu Tise sunt dusmani destul de mari, din tabere diferite.
pt ca is prea multi bani in cluj acesti 2 oameni s-au certat urat de tot in defavoarea mea, clujean de rand.

Apostu fifty-fifty nu are leg cu stadionul. el intradevar e mare shpagar

nicoleta  •  15 noiembrie 2011, 11:39

Pe usa de la birou avea afis cu „noi nu luam mita” ce penibillllllll!!!!!!!!!!!