Cosașu de nepovestit

UPDATE: Paginademedia a remarcat un articol fabulos al lui Andrei Crăciun în Adevărul. Cînd l-am citit, ieri, în ediția tipărită, vreme de cîteva zeci de secunde n-am știut în ce cheie să-l iau. E o bijuterie de ironie și autoironie.

sâmbătă, 12 noiembrie 2011, 3:15

UPDATE: Paginademedia a remarcat un articol fabulos al lui Andrei Crăciun în Adevărul. Cînd l-am citit, ieri, în ediția tipărită, vreme de cîteva zeci de secunde n-am știut în ce cheie să-l iau. E o bijuterie de ironie și autoironie.

O dată la două săptămîni, ”Dilema” îmi pune o întrebare din sport căreia încerc să-i fac față. E onorant și, în același timp, e din start acceptarea unui pariu pierdut. Pentru că răspunsul apare în pagina care găzduiește și rubrica ”Din vieața unui extremist de centru” a lui Radu Cosașu, cel care scrie și în Gazetă.

Să publici în aceeași pagină cu Radu Cosașu e ca și cum ai juca fotbal 1 la 1, ”cel mai tare sport posibil” (Ioan Chirilă), contra lui Messi pe un teren de 11 contra 11. Plus că în aceeași pagină publică și Cătălin Ștefănescu. În fine, misiune dificilă cum ar veni.

În această săptămână, vă recomand ambele texte ale vecinilor de quadrați. Quadrat? Așa se măsurau paginile în tiparul înalt atunci cînd am intrat în presă, atît de bătrîn sînt! Cătălin Ștefănescu a scris despre dispariția regizorului Liviu Ciulei, iar Radu Cosașu, nu, asta nu v-o spun și nici nu vă dau un link, luați revista de la chioșc! Mă rog, ca și cum v-ar fi greu să găsiți pe google siteul ”Dilemei”… Și apoi să vedeți gratis conținutul. Se tot gîndesc ei să-l pună cu plată, și Gazeta a lansat o versiune premium pe iPad, dar nici cititorii cu bani nu se înghesuie, nicăieri în lume, să plătească ziarele și revistele pe net.

Cel mai recent și detaliat studiu despre tablete, realizat de Pew Research Center’s Project for Excellence in Journalism, arată că 11% din populația adultă a SUA deține o tabletă, 53% dintre ei o fac pentru a citi știri, doar navigarea pe siteuri e activitatea cu pondere mai mare!, dar doar 14% plătesc direct accesul la reviste sau ziare și numai 20% dintre cei care n-o fac ar da 5$ /lună dacă asta ar fi singura cale ca să-și asigure accesul la sursa de informații favorită. Dar cum să fie singura cale?!

Așadar, mai bine vă ofer linkurile. Cătălin Ștefănescu și Radu Cosașu.

Nici un pic de consecvență din partea mea, așadar. În loc să rămîn ferm în a susține cumpărarea de la tarabă a revistei, vă indic unde să vă duceți să citiți free. Nu fiți, totuși, foarte exigenți în fața inconsecvenței acestui blog! Vorba unei replici din filmul ”Contagion”, descoperită tot în ”Dilema” de Marius Chivu: ”Blogul nu e scris. E doar graffiti cu punctuație”.


Comentarii (13)Adaugă comentariu

victor L  •  12 noiembrie 2011, 17:13

O sa-i scriu si domnului Cosasu: nu e in chestie, Raskolnikov era rus si bause votca, bautura care i-a inspirat pe rusi la a inventa „ruleta ruseasca”. 😉

Gabrial (+blog)  •  12 noiembrie 2011, 17:39

Abia acum am citit cele doua editoriale care sunt absolut geniale mai ales cel scris de Radu cosasu.

Intrati pe blog sa cititi „Presedinte analist”

je  •  13 noiembrie 2011, 0:15

Stiti de cite ori/cit timp apare pe gsp.ro link spre articolele Domnului Cosasu ?
Unui utilizator obisnuit de pe net ii este aproape imposibil sa ajunga la ele. Stiati asta ?

clerc  •  13 noiembrie 2011, 10:59

Prietene,

esti destul de talentat, inteligent si experimentat intr-ale scriiturii ca sa nu mai ai nevoie de asemenea reverente fata de comilitonii Dilemei. Exceptindu-l pe Cosasu, care joaca in alta liga, ce era nevoie de atitea salamalecuri in fata (cui?) lui Stefanescu si Chivu? Ori in fata „geniilor” de elitarzi ce nu vind nimic, dar primesc onorar – de la Patriciu? Voi, la Gazeta, macar truditi inteligent si produceti capital, pentru ca vindeti… dar amarastenii aia cu staif narcisic,aia de ce ar fi superiori lui Tolontan, Vochin, Geambasu, Paul ? De ce? Pe bune, ca nu pricep!
Zau, prietene, zau asa…

Cătălin Tolontan  •  13 noiembrie 2011, 11:00

je: e un neadevar ce spui! Dar, ca sa te conving si sa raminem in spiritul postarii, uita-te de cite ori a aparut trimitere de pe pagina 1 a ziarului. De f multe ori, iti garantez. Dupa cum probabil n-ai citit nici editia speciala dedicata aniversarii sale la 80 de ani. Gazeta i-a dedicat lui Radu Cosasu un numaru intreg, a fost singurul ziar din Romania care a procedat asa. Vrei adevarul? Calitatea costa, e imposibil de obtinut pe gratis. Iti recomand ziarul tiparit. Pe net este un freamat mult mai mare al stirilor si schimbari in timp real si evenimente amestecate.

je2  •  13 noiembrie 2011, 13:07

@catalin tolontan: pai pe net sunt freamat si schimbari, dar problema e ca nu aveti oameni care sa stie sa gestioneze principalele informatii ale zilei si cum sa procedeze cu ele.

oricum, nu stiu daca la voi chestia cu ipadul este sau nu profitabila, dar da-mi voie sa cred ca pierdeti bani. posibil insa sa ma insel, doar tu stii

fotbal  •  13 noiembrie 2011, 16:09

3 articole delicioase ca prajitura de duminica. al tau, cu dragostea neconditionata pentru dinamo e simpatic tare.
n-am stiut ca scrii la tema pentru revista. lasa-l liber, Dilema! sa ne bucuram impreuna de gandurile dilematice ale lui tolo!

victor L  •  13 noiembrie 2011, 19:08

dle Tolontan,
ca dilematic ar trebui sa stiti ca „adevarul nu se confunda intotdeauna cu dreptatea”.
Dvoastra spuneti „Vrei adevarul?”, dar nu aveti dreptate; caci @ je se referea la cite link-uri pe Gazeta online apar. Nu se referea la ziarul pe hirtie (unde spuneti adevarul, caci un fictionar ca Radu Cosasu binemerita asa ceva).
Ca sa intru la articolul saptaminal al dlui Cosasu trebuie sa accesez pe T. Octavian si de acolo sa intru unde doresc. Nu merita dl Cosasu ceva mai simplu? Intrebari din astea au mai fost puse.
Poate acceptati ca nici Gazeta sporturilor nu e perfecta 😉

darius  •  14 noiembrie 2011, 9:55

Poate ca am cumpara daca am avea ce sa citim…ma refer aicia la calitate. Dar pt. ce Dumnezeu sa cumpar ziarul daca primele 5-6 pagini is despre steaua si gigi becali? Bun, ca mai apare cate o editie speciala o data la doua luni, cum a fost si aceasta cu Nadia Comaneci, nu inseamna mare lucru. Ii exceptia care confirma regula: nu oferiti calitate, nu va cumpara lumea. Sau, ma rog, nu va cumpara lumea care-si doreste sa citeasca ziare de calitate. Io zic ca-s destul de multi si astia, chiar daca prin targ umbla vorba ca is din ce in ce mai putini.

Asa ca nu are rost, domnule Tolontan, sa comparati dumneavoastra gsp-ul cu Dilema. Pentru ei exista un public care ar da bani ca sa-i citeasca pe net, sunt absolut sigur. Pentru dumneavoastra(gsp-ul) s-a dovedit, in afacerea cu ipad-ul, ca nu.

Cătălin Tolontan  •  14 noiembrie 2011, 10:37

je2: avem oameni foarte buni care fac selectia stirilor pe net si care editeaza articole originale. Siteul acesta e de ani buni pe primele locuri intre toate siteurile din Romania.

darius: nu citesti ziarul, imi este limpede. Te uiti la televiziuni si crezi ca citesti Gazeta Sporturilor 🙂 Daca ai citi-o ai vedea de cind n-a mai aparut Becali pe coperta. Si ai vedea ca Hamilton, Loeb sau Federer apar in fotografii mai des decit Becali

Mihai Brezeanu  •  14 noiembrie 2011, 14:29

Ha! Urmare a recomandarii tale, mi-am cumparat revista la chiosc 🙂

vlad  •  15 noiembrie 2011, 10:02

Multumesc ca mi-ati atras atentia asupra seriei excelente de articole pe care le-ati publicat in Dilema. Sunteti un jurnalist sportiv exceptional si este mare pacat ca scrieti din ce in ce mai rar despre sport.

Miapu  •  24 ianuarie 2012, 17:05

Da da