CTP

De ce e Cristian Tudor Popescu un ziarist foarte bun? De asta.

marți, 31 ianuarie 2012, 6:28

De ce e Cristian Tudor Popescu un ziarist foarte bun? De asta.

Încă una din discursul de acum cîteva minute al președintelui Traian Băsescu. ”Dacă cineva ne-ar da venituri la buget atunci am crește pensiile și salariile…”. Această exprimare nefericită a președintelui e ceea ce în psihologie se numește ”act ratat”. Tocmai asta e discuția. Veniturile nu se dau, se fac. Se creează, se obțin, se produc, se muncesc. Așteptînd ca veniturile să vină de undeva, de la cineva sau de la un context favorabil, atunci ție nu-ți rămîne de făcut decît să tai costurile și să te plîngi că nu ai de unde.

Poetul Nichita Stănescu a observat cîndva că expresia ”Ce se dă?” era rostită pe la cozile ceaușiste. Nimic nu li se dădea, oamenii cumpărau, dar senzația  era că li se dă. De altfel, „Se dau salariile” a rămas în limbajul comun.

În timp ce CTP a sesizat ipocrizia, citatul cu ”veniturile date la buget” vine în completare și vorbește despre resemnarea în incompetență.

Sîntem în fața combinației ideale: ipocrizie și incompetență! Dar nu ni s-a dat. Am creat-o.


Comentarii (7)Adaugă comentariu

__Vali  •  31 ianuarie 2012, 19:29

„Cristian Tudor Popescu un ziarist foarte bun”
Seriously!

schmoukiz  •  31 ianuarie 2012, 19:37

In mod normal, cuiva din mediul privat, solicitarea ca statul sa isi creasca veniturile ar trebui sa ii dea fiori. Pentru ca statul nu are de unde creste veniturile decat storcand mai mult de la cei productivi. Sa inceapa iar sa fie proprietar de industrii, in speranta obtinerii de profit? Ar face-o iarasi in pierdere, iar daca printr-o minune ar face-o cu succes, ar fi doar prin concurenta neloiala, in dauna altcuiva de pe piata. Sa mareasca taxele salariatilor peste nivelul actual? Pai deja e greu de crezut ca se mai poate. Sa taxeze mai dur afacerile? Strainii ar pleca iar autohtonii ar trage obloanele, ori ar taxa consumatorii, acolo unde se poate. Sa taxeze economia subterana? E cel putin iluzoriu. Sa urce taxele pe consum ca in Ungaria? Nici asta nu ar mai merge.
Dar, desigur, ziaristii sunt ca politicienii, vorbesc mereu in functie de inclinatia ideologica si facand cu ochiul publicului pe care trebuie sa-l cucereasca.

Valentin  •  31 ianuarie 2012, 21:57

Atentie Catalin, atentie la doua aspecte:
1. Despici in 16 fiecare propozitie a lui Basescu si ii gasesti interpretari care nu mai tin de taramul rationalului sau al obiectivului.
2. CTP este un tip abil care s-a folosit de prilejul mortii lui Havel pentru a avansa incalificabilul „Iliescu dizident”.

Razvan  •  1 februarie 2012, 5:18

Mda, previzibil si mediocru ca de obicei. Tema asta cu veniturile la buget care nu vin din cer ci trebuiesc generate a fost abordata de Badea recent.

jan pitesti  •  1 februarie 2012, 9:30

speram pe viitor ca sportul romanesc sa fie de calitate si sa avem oameni profesionisti la conducere.jos mafia.

REAlista  •  1 februarie 2012, 9:32

Politicienii sunt invatati sa ia si e firesc sa se astepte ca veniturile sa vina de undeva…de la noi. Sa nu uitam „va rugam sa nu uitati nu producem cat furati”

panpage  •  1 februarie 2012, 11:52

De acord, acest articol este o dovada ca CTP este un mare ziarist. Pacat ca nu are caracter, daca publicul o cere, este capabil sa imprastie din abundenta ura si venin. Uneori, citindu-l pe CTP, il aseman cu televiziunile in cautare de rating cu orice pret sau cu paparazzi care dorm in copac pentru a prinde o poza din dormitorul unei vedete (in cazul lui, pentru un click in plus).