Cîteva exemple de jurnaliști, ponturi și recomandări proaspete

Din interviul lui Cristian Tudor Popescu pentru paginademedia eu am reținut că nu mai citește deloc ziare tipărite. Poate că acesta este unul dintre motivele pentru care, în polemica recentă cu Mircea Badea, CTP scrie: ”Dar dl Badea mă somează să spun ce este jurnalismul şi să dau exemple de jurnalişti. Din păcate, nu pot să fac asta în stadiul de descompunere la care a ajuns presa; pot, în schimb, să spun ce nu e jurnalism”. Există, așadar, un loc unde ambii par că au aceeași opinie: lipsesc jurnaliștii și lipsesc pînă într-acolo încît profesia s-a vidat de conținut și de rost.

miercuri, 22 februarie 2012, 11:53

Din interviul lui Cristian Tudor Popescu pentru paginademedia eu am reținut că nu mai citește deloc ziare tipărite. Poate că acesta este unul dintre motivele pentru care, în polemica recentă cu Mircea Badea, CTP scrie: ”Dar dl Badea mă somează să spun ce este jurnalismul şi să dau exemple de jurnalişti. Din păcate, nu pot să fac asta în stadiul de descompunere la care a ajuns presa; pot, în schimb, să spun ce nu e jurnalism”. Există, așadar, un loc unde ambii par că au aceeași opinie: lipsesc jurnaliștii și lipsesc pînă într-acolo încît profesia s-a vidat de conținut și de rost.

O listă scurtă cu oameni reali și faptele lor jurnalistice:

1. Cristiana Sabău, jurnalista de la publicația electronică Timp Online din Bistrița, a cărei anchetă a dus la demisia ministrului Botiș. A primit premiul Alianței pentru o Românie Curată.

2. Mirela Neag, colega mea de la Gazeta Sporturilor, care are la activ zeci de investigații, unele premiate cu premiul Ioan Chirilă. Chiar azi, Mirela a scris cum studenții de la Biblioteca Centrală Universitară au ajuns să-și mănînce sandwich-urile în fața clădirii sau într-o săliță cît o celulă pentru că bufetul bibliotecii a fost luat de o firmă-client PDL, aceeași care a căpătat și restaurantul clubului sportiv Olimpia.

3. Sorin Pâslaru, redactor-șef al Ziarului Financiar, una dintre cele mai documentate voci ale crizei. Iată articolul lui de azi.

4. Daniel Befu, jurnalistul de la România Liberă care a trimis sms-urile către parlamentarii români, propunîndu-le o afacere de lobby din partea unui bogătaș din Emiratele Arabe Unite și a publicat apoi serialul în ziar.

5. Alex Nedea, de la Adevărul, autorul a mai multe dezvăluiri. Iat-o pe cea de azi, semnată împreună cu Raluca Dan, despre un raport al Curții de Conturi.

6. Iaromira Popovici, cea care a alcătuit în cel mai recent număr din ”Dilema Veche” un excelent dosar despre ”Starea reportajului”. Să găsești mijloacele interesante pentru a dezbate pe atîtea voci este jurnalism de primă mînă.

7. Iulia Barbu, una dintre semnăturile care se încăpățînează să semnaleze în Jurnalul Național cazuri precum acesta de azi.

8. Alexandru Căutiș de la Kamikaze și dezvăluirile sale de acum și dintotdeauna.

Și ponturi din media:

A. Marea supriză a parteneriatului dintre The Group (Zoltan Szigheti – Mihaela Nicola) și rețeaua mondială de publicitate Omnicom este și mai mare dacă aflăm că Szigheti a cumpărat aproximativ 30% din Omnicom România. Acum cîteva zile scriam că vor apărea achiziții care ne vor suprinde și vor schimba percepția noastră despre felul în care merg lucrurile în comunicare. Cînd o agenție locală cumpără share la o multinațională asta arată ceva foarte tare.

B. Vor mai urma surprize. Pe mai multe piețe.

 

 

 


Comentarii (14)Adaugă comentariu

Razvan  •  22 februarie 2012, 12:07

Evident ca exista jurnalisti valorosi in Romania. Insa nu e mai simplu sa scuipi si sa injuri, ori sa emiti teorii pretioase despre descompunerea presei, decat sa cauti si sa citesti materiale de presa? Cum poti sa vorbesti depre presa si jurnalism, cand nu prea mai consumi acest produs?!

Alex  •  22 februarie 2012, 12:45

Catalin, impresia mea este ca trustul pro capitalizeaza valoarea de imagine a unor „jurnalisti” (ex. CTP, Esca) in anumite scopuri. De cand s-a alaturat marelui trust CTP a incetat sa transmita propriile mesaje, ci se face un excelent transportator al „adevarurilor” care i se soptesc, folosindu-se de faima de „n-are mama, n-are tata” capatata de-a lungul timpului. De ce are mediapro (sau alti oameni din afara care controleaza mediapro) acest interes, vom afla probabil.

socului  •  22 februarie 2012, 12:46

Dar cu Badea ce-a avut ?!
Mircea era pana la tirada CTP-ului fanul nr 1 al acestuia , as spune ca un exeget al CTP-ului… Cred ca asta il sperie pe marele jurnalist , faptul ca Badea l-a adoptat neconditionat si neinteresat.. Sincer , cand am vazut emisiunea lui Badea cand a spus ca ptr el CTP a murit, i-am simtit tristetea si parerea de rau (ca pentru o persoana draga , apropiata lui ..) . Chiar m-am intristat si eu … Oricum. ma asteptam la aceasta abordare a CTP , deoarece nu-i convenea ca-i sunt citite editorialele in prefata la emisiunea lui Mircea.. El crede ca nu se mai vinde ziarul din cauza aceasta ..si a lovit unde stia ca doare ptr a schimba acest lucru . CTP tine la Badeaca la un fiu , dar … afacerile sunt afaceri .. TRIST ..

Vlad  •  22 februarie 2012, 12:55

Problema cu CTP este ca a ajuns previzibil.
Nu mai are sens sa-i citesti articolele pentru ca stii deja ce pozitie si ton va adopta, unul violent, sa gadile urechile rumanului.
Aproape ca a ajuns sa scrie mai bine Mihai Giurgea.
Am si eu o curiozitate, gandul.info din ce traieste? Inteleg ca publicatie printata nu mai au, doar website.
In website, reclamele sunt foarte rare…. care e sursa lor de venituri? Doar PSD-ul? (ca vad ca s-au pozitionat clar ca aplaudaci de ponta, care trag in aplaudacii de basescu(evz si restul) si in aplaudacii de antonescu (varanul et co).

alcide  •  22 februarie 2012, 13:40

Salut,
exista un argument vechi, nimic nu se compara cu mirosul acela de ziar proaspat tiparit, apoi esti liber sa citesti ce articole doresti…

ady 68  •  22 februarie 2012, 16:46

Catalin, Asta asta ceva foarte tare. Sunt OK cu ce spui tu. Arata cat de mult…! Clientii The Group stiu cat.

Cristiana Sabău  •  22 februarie 2012, 18:49

Mulţumesc, Cătălin. Totuşi, dacă ar fi să fac eu un top al jurnaliştilor, aş încredinţa locul întâi celui care m-a determinat să-mi preţuiesc viaţa şi sănătatea mai mult decât o fac de obicei. Felicitări pentru acele interviuri extraordinare cu Mihăiţă Neşu. Un jurnalist de calitate nu e unul care dă jos miniştri, ci unul care atinge inimile oamenilor.

Sebi Raducu  •  22 februarie 2012, 18:54

@Tolo: Când vine vorba de bârfele și informațiile despre media, devii cam mistic. Ultimul cu asocierea celor de la The Group cu Omnicom mi se pare cel mai interesant pont.

Cătălin Tolontan  •  22 februarie 2012, 20:39

cristiana sabau: multumesc si eu

o portocala  •  22 februarie 2012, 20:49

As mai adauga Vlad Ursulean, Vlad Mixich, Adelin Petrisor, Cristi Lupsa, Carmen Avram. Ma opresc aici. Ah, inca ceva: realizez ca asta-i Lista lui Tolontan :), dar sa stii ca si tu meriti sa fii pe ea. Oricum, esti clar pe shortlist-ul celor care te citesc – pentru fair-play, documentare, munca si calitatea articolelor.

Alex Nedea  •  23 februarie 2012, 10:05

Catalin,
Noi suntem mulţi, voi sunteţi prea puţini. Noi fiind reporterii care îşi fac zi de zi treaba străduindu-se să respecte rigorile profesiei. Voi fiind cei ajunşi în fruntea instituţiilor media din România străduindu-vă să respectaţi rigorile meseriei. Şi pentru că voi sunteţi prea puţini şi noi ne cărăm repede din breaslă. Eu mai stau. Mulţumesc.

adela  •  23 februarie 2012, 16:16

Pentru mine adevaratii jurnalisti sunt la Antena 3,in timpurile astea nu ma intereseaza jumatatile de masura. Oana Stancu cred ca este cel mai curajos si destept jurnalist din Romania

Stan Vlad  •  2 martie 2012, 1:18

Catalin,
Sunt convins ca stii de ele, dar daca tot lauzi jurnalistii care au ramas pe tarlaua tot mai parasita a presei, nu uita si de proiectele one-man-show din jurnalismul sportiv online. Doar doua exemple, la repezeala, http://www.anglofil.ro/, site despre fotbalul englez, si http://www.treizecizero.ro, un site despre tenis. Au unele texte peste ziarele de sport, fara suparare. Daca si cand vom avea cat mai multe proiecte ca astea si ca altele, jurnalismul sportiv are o sansa sa se salveze si dupa ce print-ul va intra definitiv sub apa.

Si subscriu si eu la lista de nume data de tine si de „O Portocala’.

Alexandru Căutiș  •  8 martie 2012, 23:14

Mulțumesc, domnule Tolontan! Din păcate nu am blog, că aș fi scris multe aprecieri la rîndul meu despre dumneavoastră. Dar vă asigur că le desfășor în gînd, iar dacă sughițați vreodată, să știți că s-ar putea să vi se tragă de la mine.
Cu respect,
Alexandru Căutiș