Cum am ajuns să fiu copiat într-o fițuică tipărită de pedeliști

”Pedeliștii de la sectorul 5 ne-au promis o excursie la mare dacă difuzam pe străzi acest ziar”, au declarat, potrivit martorilor oculari, la Secția 14 de Poliție cei doi tineri care, alături de alții, au distribuit azi în București zeci de mii de exemplare dintr-o fițuică de campanie. Cele 8 pagini în cromatică verde lasă impresia că au fost concepute de susținătorii lui Nicușor Dan împotriva lui Sorin Oprescu, dar, de fapt, au fost realizate de oamenii de campanie ai PD-L după cum au recunoscut puștii reținuți de poliție.

miercuri, 6 iunie 2012, 1:52

”Pedeliștii de la sectorul 5 ne-au promis o excursie la mare dacă difuzam pe străzi acest ziar”, au declarat, potrivit martorilor oculari, la Secția 14 de Poliție cei doi tineri care, alături de alții, au distribuit azi în București zeci de mii de exemplare dintr-o fițuică de campanie. Cele 8 pagini în cromatică verde lasă impresia că au fost concepute de susținătorii lui Nicușor Dan împotriva lui Sorin Oprescu, dar, de fapt, au fost realizate de oamenii de campanie ai PD-L după cum au recunoscut puștii reținuți de poliție.

Autorii au copiat postul  meu de pe blog despre Nicușor Dan ca să dea senzația că fițuica e opera acestuia, dar sînt atît de reduși încît, fără să-și dea seama, se trădează lăudîndu-l pe Videanu și criticîndu-l pe Oprescu în chestiunea Stadionului Național.

Mă întreb cît de speriați sînt toți oamenii din sistem dacă un tip fără strop de charismă, ”dar încăpățînat ca un catîr turnat în bronz”, caracterizare făcută lui Nicușor Dan de un simpatizant, i-a pus la asemenea cheltuieli și consum de energie. Nu se tem, evident, că va cîștiga, ci se tem de altceva.

Dacă, în condițiile în care a făcut o campanie scurtă, fără mulți bani și ignorată de televiziuni, Nicușor Dan va lua un număr încurajator de voturi, mulți oameni vor realiza cît de slab e actualul sistem politic și poate le vor veni idei să intre în politică. Nu e vorba despre mine, ca să opresc și alte eventuale lături, care oricum probabil că vor veni.

Dar e vorba de un recensămînt al eventualităților și de fapt asta e miza. Politicienii actuali și clienții lor vor să ne dezguste total și să conchidem că nimic nu e posibil.

Există, evident și puncte de vedere contrare mie, perspective argumentate și interesante, așa cum e cel al Iuliei Popovici pe criticatac. Mai sînt și altele care semnalează pericolele idealizării și alte lucruri absolut corecte, inclusiv defectele lui ND. Dar nu la ele mă refer.

Mă refer la această fojgăială caraghioasă care a dat naștere unei foi penale de campanie. Vă temeți de Nicușor Dan?! Oau!!! Păi ce faceți atunci dacă se trezesc mult mai multe dintre vîrfurile de dreapta dar și de stînga ale generației decrețeilor (ND e doar unul!), ce faceți dacă vă treziți pe cap cu industria creativă sau cu oamenii de afaceri care sînt liberi de complicitățile cu statul?! Ce faceți dacă specialiștii și managerii din IT&C sar gardul în politică? Atunci vă veți trezi brusc în fața următoarei probleme: ND și ceilalți ca el se recomandă prin numele lor, adică prin istoria lor profesională sau antreprenorială. Nașpa moment pentru politicieni!

Cei ca ND și-au clădit cariere, afaceri sau o încredere publică și nu e nimic greșit, Iulia și Costi, să se recomande cu numele lor. Pentru că numele lor înseamnă efort constant, în decenii de studiu și de muncă, ca și la ND. Așa se face reprezentarea publică peste tot în lume. Iar succes pentru ei a însemnat și succes și prosperitate pentru cei din jurul lor!

Dacă se va întîmpla asta atunci oamenii vor avea de ales între niște nume care le pot inspira încredere și alte nume care au îngropat România.

PS: Apropo de politicienii români actuali. De la ei așteptam o reacție inteligentă față de propunerea directorului general al firmei de asigurări AIG ca vîrsta de pensionare să crească la 80 de ani. Și de unde am avut reacții? De la un ziarist precum Răzvan Boanchiș, probabil cel mai bun cronicar al moravurilor de zi cu zi, și de la o amică susținătoare a lui ND, care mi-a spus: ”Dar dacă ne vom pensiona la 80 de ani ce se va întîmpla cu cei tineri, cînd vor promova și ei pe pozițiile noastre?! Oricum, șomajul tinerilor 25 de ani este enorm și în țările dezvoltate, darămite în cele emergente!”. Imaginați-vă bucurie pe un ”tînăr” de 60 de ani, care, după 40 de ani de așteptare, locul unui șef pensionat la 80!

Gîndesc la fel pe această temă și, chiar atunci cînd gîndim diferit, prefer să fiu în dezacord cu oameni cu IQ-ul ridicat și necorupți decît să fiu în acord cu proștii și cu hoții. Dacă ăsta e elitism, asta am aflat că sînt.


Comentarii (23)Adaugă comentariu

alex  •  6 iunie 2012, 14:00

Alex Says:
June 6th, 2012 at 2:00 pm edit

Tatal meu a fost impuscat in Revolutie pentru ca voi sa puteti vota liber. Acum a aparut unul care merita votat. Ce mai vreti?!

Am facut stenciluri pentru Nicusor Dan de nu mai suportam mirosul de aerosol. Un prieten a fost dus pe sectie. Sute de oameni au facut ce au putut pentru campania lui gratuit. E greu de priceput pentru mintile voastre care gandesc numai pe bani, dar noi am facut-o pe gratis. Noi nu suntem ca voi.

Va place ca sunteti mintiti? Va place ca se cheltuie banii vostri pe rahaturi prinse cu fundita?

Stiu ca ar trebui sa va vorbesc frumos, dar nu va mai suport. Nu mai suport gandul ca tara asta ar putea fi altfel daca nu ar fi inecata in minciuna din cauza voastra care o mai suportati in halul asta.
Nu mai suport cum va luati de unul din cauza ca e un pic mai sus ca mizeriile ce ne conduc (nici macar nu sustin ca as fi de acord cu toate ideile lui).

Miscati-va fundul la vot, puturosilor. S-a murit pentru acest drept. Puteti avea minima decenta sa mergeti pana in cabina de vot.

Laszlo  •  6 iunie 2012, 14:27

La fel cum s-a murit si pt. dreptul de a nu vota. E alegerea mea daca ma duc la vot sau nu!
Sunt din acelasi aluat cu toti. Asa ca du-te bai Alex, cu Nicusor Dan cu tot si lasa-ne cu texte de campanie.
Hai pa!

Georgero  •  6 iunie 2012, 14:29

Like!

Anti pdl-isti vopsiti sau independenti  •  6 iunie 2012, 14:30

Amice , votul e un drept , nu o obligatie .. cat despre pseudo independentul Nicusor Dan , stim cu totii cine se afla in spatele acelui asa-zis ong-ist.. votul meu va merge spre cine cred eu de cuvinta. Eu si toti cei pe care-i cunosc votam Oprescu si USL. E dreptul meu si mi-l voi exercita ca de fiecare data.

simici  •  6 iunie 2012, 14:40

Ai mintea agera Tolo, functioneaza in regim de urgenta in aceste ultime zile de campanie el(r)ectorala.
PS: pt cititori, acesta e un contra-atac la postarea pe blog a lenutei: http://www.elenaudrea.ro/campania-negativa-a-usl-in-bucuresti-intrece-orice-limita.html

din postarea lenutei sunt de acord cu o parte din titlu, care se aplica tutoror (atat candidatilor cat si galeriilor media „limbiste” si total „impartiale”): „ati depasit orice limita, stimabililor”

vali  •  6 iunie 2012, 14:53

Cataline,
Stai linistit cu temerile tale privitoare la reactia politicienilor in fata candidaturilor de tip ND. Nu se tem defel, din contra umbla usurel la butoane si-si agita vocile independente si nonconformiste, de genul: zoso, arhiblog, nwradu, dante…
Citeste-le postarile pe blog din ultimele 2 saptamani si o sa te convingi singur.
PDL-istilor si USL-istilor nu le e teama de niciun viitor sumbru pentru ei, nu exista asa ceva.

Mircione  •  6 iunie 2012, 15:16

Mai e putin pana la alegeri si in nici un caz nu l-as vota pe Oprescu sau Prigoana (motivele le sititi cu toti si sunt vizibile in conditiile in care Bucurestiul are un buget de 4,6 miliarde de lei) si am porcedat ca orice om cu minim de inteligenta si minim de interes pentru orasul in care traieste. Am dat un search pe google sa vad canditatii pentru primaria generala a Bucurestiului si am analizat putin, Nicusor Dan chiar a iesit in evidenta si lui ii voi acorda votul meu, sper sa va uitati si voi peste planurile lui pt oras si peste CV. (partide precum USL sau PDL au oameni platiti din bani publici care impanzesc internetul de comentarii mincinoase sau de ridicare in slavi a propriilor candidati) daca crede-ti ca Nicusor Dan merita da-ti mesajul mai departe pentru popularizarea lui cinstit si nu pe bani cum fac altii.(Dinita Mircea)

Kendo  •  6 iunie 2012, 15:16

@Alex – daca ai facut stenciluri pentru nicusor dan asta pana nu mai stiai de tine, inseamna ca ai mult timp liber. A aparut unul care merita votat?! De unde a aparut asta, nene? Din neant? Si merita votat pentru ca asa zici tu, pentru ca asa zice tolontan sau pentru ca asa e la moda printre hipsteri? Tare mi-e ca daca individul asta e ales – n-are decat, din partea mea – toti exaltatii astia ca tine o sa aiba o crunta dezamagire. La Revolutie s-a murit si pentru ca eu sa am dreptul sa fiu apolitic, sa NU FIU OBLIGAT sa ma raliez la vreun partid sau altul. Nu-ti convine? Fa-ti un stencil in dos si fa-i reclama politicianului tau preferat. Te pomenesti ca o fi individul asta vreun Kennedy (nu ca ala nu avea bube-n cap) si nu stim noi astia, puturosii.

bogdan  •  6 iunie 2012, 16:09

A vota cu Nicusor Dan e un act civic mai degraba decat unul politic. E un vot pt un om care a salvat milioane de euro din bugetul orasului, care a impiedicat distrugerea orasului. De aici a aparut ND, e un om care s-a luptat pentru orasul asta asa cum ar trebui sa facem toti. Pana la urma e vorba de banii nostri, de sanatatea noastra, de copiii nostri. Iar pentru toate astea trebuie sa fim responsabili. Daca noua nu ne pasa de noi, luand atitudine, atunci ce putem face??? Nu o sa vina nimeni sa ne salveze, nici ND, nici Mesia.. deocamdata pot doar sa subscriu la programul lui ND si sa-l votez…

George  •  6 iunie 2012, 16:22

am observat ca un cetatean normal evolutia candidatilor.Este foarte clar pt
oricine ca Oprescu este favorit. Electoratul Dan Nicusor se asemena foarte mult cu electoratul Dl Prigoana. Momentan actiunile Dan Nicusor realist
vorbing doar dilueaza voturile care le ar lua Dl Prigoana. Sper din tot sufletul
sa NU ii faceti un mare favor lui Oprescu. Daca nu o faceti intentionat,
deschide ti ochii si fiti realisti. Stiti foarte bine ca un om cu care se poate
discuta mai bine este Prigoana, si reprezenta raul cel mai mic momentan sa
spunem asa. Haideti sa fim realisti sa nu ne taiem singuri craca de sub
picioare si sa ne trezim cu inca un mandat nedorit !!

Un simplu cetatean,

Mirceaq  •  6 iunie 2012, 16:47

Sa va fie rusine voiam sa votez cu Prigoana acum cand vad de ce e in stare PDL o sa votez cu Oprescu!!!

Mircione  •  6 iunie 2012, 16:54

Il sustin pe Dan Nicusor da ce sanse sa aibe saracu la cata coruptie e in Romania si cum merg treburile la noi. Exemplu ar fi ca stiu partide care platesc sute de oameni pentru a face campanie online si nu numai(si zic asta ca l-am mirosit pe George de la o posta e simpatizant PDL platit din banii nostrii) ne agitam, vorbim, disctuam, dar degeaba… Alt exemplu e ca am incercat sa distribui mesajul meu de mai sus si pe alte ziare insa nu mi-a fost acceptat de moderatori, in conlcuzie ce sa mai zicem Cataline…. 😐 cand nemernicii astia au ajuns sa controleze 90% din toate sectoarele inclusiv din presa cum sa se mai afirme un roman? poate sa aibe el si 1000 de facultati daca nu esti prieten cu unu pus bine degeaba. Romania a ajuns sa aibe un sistem construit exact ca in perioada comunismului, sa nu ai acces la lucruri, posturi, finantari, apropbari, semnaturi daca nu ai pile. Sa le fie rusine ca nu am atras nici 20% din banii de la uniunea Europeana sau bani din fonduri structurale, dar de ce ? pentru ca toate se dau pe pile si etc…. e o intreaga poveste si o lunga dezbatere dar intram in altele. Succes Dan Nicusor!

Mircione  •  6 iunie 2012, 16:59

George cum poti sa compari tu vreodata electoralul lui Prigoana cu cel al lui Dan Nicusor, as vori urat dar nu vreau sa ma cobor la nivelul tau esti josnic, jalnic, mizerabil etc..
Prigoana a dat mare concert de manele in weekend unde din populatia prezenta 90% erau tigani si oameni subdezvoltati intelectual, care fura prin autobuze si care nu stiu sa citeasca sau nu au macar studiile elmentare de 4 clase, asa ca nu inteleg ce bati tu campii acolo.

RoLand  •  6 iunie 2012, 17:34

toate antitezele pe care le poti face intre doi-trei candidati sunt artificiale: ce a/nu a facut unul sau altul…ce va face unul sau altul…

intrebarea mea este: unde sunt dezbaterile?? Sa-i vad pe cate doi certandu-se, laudandu-se, injurandu-se unul pe celalalt…dar SA-I VAD….intr-o dezbatere organizata la o sala de conferinte sau ceva…sa-i vad acolo umar la umar cum se rup in declaratii…cu timp alocat fiecaruia, ca la carte…cum se face prin america la alegeri.

din cate am inteles Nicusor Dan a mai incercat intalniri cu Oprescu, pe la unele evenimente gen lansari de carte, dar se pare ca acesta din urma nu se mai prezenta cand auzea „din surse” ca ND ar aparea la posibile dezbateri.

pana la urma fiecare cu preferintele sale electorale, dar sa nu-i mai aud pe unii cum aseamana electoratul lui ND cu fatza-de-porc-prigoana…pana la urma mai bine Oprescu decat alt personaj portocaliu.

alexut  •  6 iunie 2012, 19:08

Nu mai vreau sa traiesc in tara asta, mi-e sila de toata clasa politica, mi-e sila de televiziuni, mi-e sila de postaci. Multumesc Tolo pentru verticalitate…

Alex  •  6 iunie 2012, 19:40

Placerea de a conduce o masina : MASTERCARD
Bucuria de a petrece o vacanta frumoasa:MASTERCARD
Fata lui Oprescu cand va pierde in fata lui Nicusor: DE NEPRETUIT!

Claudiu  •  6 iunie 2012, 21:07

Domnule Tolontan, faptul că dumneavoastră ați fost plagiat de X semidocți de la nu știu ce partid politic (toți politicienii sunt înconjurați de tot felul de lingăi buni doar când se află în fața „biroului”) intră la categoria „anormalitate devenită normalitate”. De ce credeți dumneavoastră că profesorii universitari folosesc doar cuvinte alese, dar nu sunt receptivi la ideile progresiste? Pentru că sinonimele pretențioase au rolul de a ascunde plagiatul. Munca e grea și e mai ușor să-i plagieze pe unii de care nu știe „prostimea”. Cred că singura concluzie (nici măcar idee) progresistă la care elitele noastre intelectuale au ajuns după scandalurile de plagiat ar fi următoarea: „Ai dracului, ăștia cu internetul lor ne-au stricat fabrica de lucrări științifice!”. Așa că semidocții au preluat modelul pentru că asta au învățat de la elite! Din păcate nu sunt de acord cu dumneavoastră care spuneți că sistemul e slab pentru că e exact invers! Să admitem că Nicușor Dan câștigă alegerile ce facem ulterior cu un consiliu dominat de politicieni puși doar pe căpătuială în conformitate cu sloganul electoral „AFACERI MULTE ȘI PROFITABILE CU STATUL SUSȚINUTE DE BUZUNARE LARGI, DAR TOTUȘI NEÎNCĂPĂTOARE” și de alții la fel de valoroși ca cei care v-au copiat? Eu cred că politicienii din consiliu îl vor sabota de fiecare dată când vor avea ocazia pentru a demonstra că și Nicușor Dan e la fel ca ei!
P.S. „Mintea luminată” care a propus ridicarea vârstei de pensionare la 80 de ani ar trebui să-și facă un control la psihiatru pentru că media de viață în România e mult mai scăzută decât vârsta propusă de domnia sa pentru pensionare și ca sfat să gândească înainte de a deschide gura pentru că astfel de inepții îi pot cauza indigestii și e păcat să pierdem un așa mare gânditor. Trist e că avem foarte mulți gânditori în România care gândesc cu „biroul”!

grig  •  6 iunie 2012, 21:24

Eu ma intreb de ce nu se retrage Prigoana ca sa nu mai fure voturi de la Nicusor Dan? Haide ma Prigoana ca oricum nu te crede nimeni cand ne iei cu transport in comun gratuit! Mai sunt 3 zile in care poti sa te retragi!

vic  •  7 iunie 2012, 0:00

Postacilor, ce vi s-a mai dat de lucru zilele astea.. Si tot voi sunteti furiosi de starea tarii dar nu aveti coloana vertebrala sa va denuntati angajatorii. Aia da revolutie. Dupa ce v-au flamanzit toate partidele normal ca sunteti disperati dupa bani si n-aveti cum sa-i refuzati „ca ar face altul treaba asta”. Dezgustator

alen  •  7 iunie 2012, 0:29

ha ha si totusi de ce ati oprit ancheta referitoare la constructia stadionului national, care incepuse asa promitator? :)amaratul de patinuar l-ati tocat, f bine, dar stadionul facea cat vreo 20 de stadioane. pai pentru unii ciuma, pentru altii muma?

ioana  •  7 iunie 2012, 16:26

@George
te straduiesti in zadar sa dai copy-paste textului postat de tine mai sus. Am recunoscut cateva expresii din acest text si vrand sa ma lamuresc am descoperit surpriza… 🙂 te vari in toate discutiile cu tema alegerilor pentru primaria Capitalei, si improsti cu noroi in Nicusor Dan si programul sau pentru Bucuresti!
Incearca macar sa reformulezi, simplu blogger ce esti!

Hai Nicusor Dan!

Alex  •  10 iunie 2012, 21:36

Nicusor Dan a reusit. Si nu oricum. Ma asteptam la maxim 5% la Primarie si vreo 2,5% la Consiliu. Mi-a depasit asteptarile.
Tot efortul a meritat, chiar daca sunt destule abordari ale lui ND pe care nu le impartasesc.

pool online  •  1 august 2012, 1:53

macar au mai ajuns la mare cei 2 tineri? :))