Imaginați-vă ce le-ar fi făcut parlamentarilor o televiziune publică aflată în slujba cetățeanului!

Slăbită și cu puține resurse la dispoziție, față de vastitatea temelor care au nevoie de ea, presa liberă și nepartizană cîtă a mai rămas în România a ripostat ieri, atrăgînd atenția asupra încercării Parlamentului de a sacraliza corupția. Presiunea jurnaliștilor a contat, după cum scrie și Cristian Pantazi, redactorul-șef al Hotnews. Siteurile de media au remarcat și ele reacția, aici și aici, prin Laurențiu Ciocăzanu.

miercuri, 11 decembrie 2013, 3:52

Slăbită și cu puține resurse la dispoziție, față de vastitatea temelor care au nevoie de ea, presa liberă și nepartizană cîtă a mai rămas în România a ripostat ieri, atrăgînd atenția asupra încercării Parlamentului de a sacraliza corupția. Presiunea jurnaliștilor a contat, după cum scrie și Cristian Pantazi, redactorul-șef al Hotnews. Siteurile de media au remarcat și ele reacția, aici și aici, prin Laurențiu Ciocăzanu.

Dar, urmărind cum fiecare face ce poate, care cu liste precum Gândul, care cu pagina 1 cu măști pe față, precum ediția tipărită a Adevărului, nu te poți opri să nu te gîndești cum ar fi fost ca televiziunea și radioul publice să fie în slujba interesului cetățenilor. Imaginați-vă ce forță reală de apărare a democrației ar avea două instituții de presă care au un buget cumulat de 300 de milioane de euro pe an, adică aproape atît cît au toate celelalte televiziuni, radiouri, ziare și siteuri din România luate împreună! Cîte se pot face cu acești bani!

Știu că de cînd tot rostesc aceste două cifre TVR – 200 de milioane de euro și RRA – 100 de milioane de euro, politicienii și factorii de decizie din România s-au sesizat. Adică și-au dat seama că sînt niște bugete uriașe. Evident, scopul trezirii lor e cum să dispară cît mai mulți din acești bani în buzunare private și nu cum să apară un jurnalism corect, incisiv și de calitate din ruinele celor două promisiuni etern neîndeplinite. Dovadă mișcările de trupe din ultima vreme.

Dar, chiar și așa, măcar dreptul de a ne juca în vise îl avem. În mod sigur, în România s-au fura mai puțin și ar exista un mai mare respect pentru lege și pentru performanță dacă cei doi coloși ar respecta motivul pentru care oamenii le dau banii.


Comentarii (39)Adaugă comentariu

Petrescu Horia  •  11 decembrie 2013, 16:16

Ce „le-ar fi facut” Tolo, ce le-ar fi facut. Lor. Parlamentarilor

mariuss72  •  11 decembrie 2013, 16:19

Pastrind proportiile, cam ce ar fi facut un ziar de sport dedicat cu adevarat sportului. Mi-am permis o remarca rautacioasa dar care nu e prea departe de adevar…in afara de asta, respect pentru munca dumneavoastra si pentru ca va pastrati principiile ca om si ca jurnalist.

Cătălin Tolontan  •  11 decembrie 2013, 16:38

2, mariuss72: buna ca poanta, dar mie mi se pare, sincer, cam departe de adevar. Evident, lucrind la Gazeta, sint subiectiv. Dar ca poanta, inclusiv cu doza de semnal pentru noi, e buna 🙂

ceindianul  •  11 decembrie 2013, 17:02

hotnews + adevarul+gandul = presa independenta? ai uitat de romania libera si ev silei (sau zilei). si ele independente. de cine oare? in slujba cui oare? nenea tolontan daca esti jurnalist de investigatii ia vezi matale cum s-a facut averea fam basescu? ce zici? te apuci de treaba? sau esti „independent”?

Andrei  •  11 decembrie 2013, 17:16

Presa si tv’u sunt cele mai nocive pentru cetateni . Imbibata cu minciuni si cel mai grav formatoare de opinii pentru publicul larg . Vedem zi de zi la tv CANCAN’uri si aici ma refer la politicienii care doar isi trimit sageti unul altuia si fel si fel de acuze , exact ca si in emisiunile sportive , nu se discuta nimic de fotbal concret . Nu se poate nimic de bine in tara asta …

Andrei  •  11 decembrie 2013, 17:18

Domnule Tolontan mult succes si spor in continuare in ceea ce faceti ! As prefera politicieni care stau stramb si judeca drept decat invers ! Cu respect !

sly  •  11 decembrie 2013, 17:24

Semnale clare in ceea ce priveste presa sportiva ati primit de mult timp si nu ati facut nimic.Dovezi:scaderea numarului de cititori ai editiilor tiparite si cititorii de online, iar prosport e doar o pagina care reia alte site-uri, nici macar de sport(de altfel asta va deveni si gsp).

catmanol  •  11 decembrie 2013, 17:29

2, mariuss72 – da, din pacate nu mai avem ziare de sport.

florin  •  11 decembrie 2013, 17:33

Tolo mai bine lasa sportul si hai la oaste,hai sa punem mana cu mana pana renastem societatea civica pe care au spulberat-o nemernicii astia timp de 23 de ani cu mass-media asta de mahala.Ai adresa mea de mail in datele de reply.Hai sa facem ceva ca nu se mai poate!

aham  •  11 decembrie 2013, 17:37

problema e grava la nivelul presei in general. aproape toata e aservita.. mai putin publicatiile mici care nu intereseaza pe nimeni si etno tv(probabil, nu e sigur nici la ala). iar cand publicatiile astea mici dau de vre-un subiect de-asta, sunt oprite intr-un fel sau altul. macar pe vremea lu ceasca nu exista „parerea” cum ca presa ar fi libera, azi ne mintim singuri. tu ai scapat momentan doar pt ca nu se asteapta nimeni de la un ziar de sport sa loveasca in politic dar in curand or sa-si bage oameni si la voi, ca sa fie mai siguri. sper sa ma insel.

cititor9  •  11 decembrie 2013, 17:47

Nu exista presa independenta. Nici nu are cum sa fie. Problema e daca e corecta sau nu. Ira hotnews.ro sau Adevarul sunt mault mai corecte decat dcnews.ro sau JN. Dar pentru unii, daca un ziar nu-l injura pe Basescu toata ziua inseamna ca e vandut sau cumparat.
Te rog doar s acompari comentariile cititorilo hotnews.ro cu ce e pe dcnews.ro.

marynboy  •  11 decembrie 2013, 17:47

Pacat ,de ce nu scrieti articolul in gazeta????oricum respect pentru tolo!chiar daca ziaristii au ajuns mai jos decat ”fotbalul”mai sunt unii care pot fi numiti Ziaristi!!!!Sunt Rari tot mai Rari !!!!

Q  •  11 decembrie 2013, 17:58

Tolo, te-ai delimitat vreodata de jurnalistii care scriu cu stomacul si care sunt majoritari in presa de astazi? Din cate stiu, nu.

Presa din Romania de astazi este toxica. Ar cotcodaci orice ca sa primeasca o mana de boabe. TVR si SRR traiesc exclusiv de la buget, pot intelege usor alinierea lor. Statul cu mana intinsa devine insa inexplicabil in zona privata. Despre asta nu ai opinii, Tolo?

misu  •  11 decembrie 2013, 17:59

Mafia usl vrea sa puna mana pe toate parghiile acestei tari !!!!

cetateanul surmenat  •  11 decembrie 2013, 18:07

Daaaaa…….., dar ia imagineaza-ti ce ar fi facut o presa independenta cu puterea cand au zburat din bugetele familiilor de bugetari 25% din bani . Evident, tu nu esti bugetar, nu te intereseaza; sau ce tine de basescu si boc e subiect tabu aici? Am mai comentat si la subiectul galei Bute despre legaturile BRD cu clanul mafiot base-udrea dar ai tacut chitic.

agrafa  •  11 decembrie 2013, 19:16

de unde legea asta cu imunitatea ? faptele lor sunt mult mai grele si mai devastatoare fata de o intreaga populatie (aflata in colaps) , decat ar putea un gainar sa faca … dc ei sa nu plateasca pt suferinta a milioane de oameni ????? „plata ” ar trebui sa li se faca dubla in comparatie cu cea facuta de un om oarecare … asa ar fi NORMAL dar cum nimic nu`i normal in tara la noi , nimic nu e de mirare … Pentru ei, normalitatea are crengi ofilite şi se achiziţionează fără licitaţie, la suprapreţ. Normalitatea se împarte în pungi de plastic, constă într-un cozonac şi ouă de la ferma lui dom’ primar. Normalitatea se plimbă prin Parlament, desfăcută la şliţ prin vot democratic.

Dragos B  •  11 decembrie 2013, 19:55

E RRA sau SRR? Sa-nteleg ca numai RRA ia o suta de milioane? Pentru RRC si RRM (singurele pe care le ascult constant) ce ramane?

Miki Maus  •  11 decembrie 2013, 20:56

Idealul unui ziarist din sectorul privat e o televiziune publică mamut?? Credeam că ne-am săturat să plătim jurnalişti mercenari care combat pentru Băsescu şi restul.

Idealul meu e mai golănesc: desfiinţarea TVR şi valorificarea activelor pentru acoperirea datoriei.

În altă ordine de idei, merită observat că în realitate proiectul de amnistie excludea faptele de dare de mită şi primire de foloase necuvenite. Informaţia le-a scăpat din greşeală colegilor de la ProTV – între două înjurături la adresa parlamentului…

werg  •  11 decembrie 2013, 21:29

scrie tolontane despre coruptia din vest si lasa prostiile din romania ca sa inteleaga si romanul de ce este asa cum este si nu poate fi altfel datorita unui sistem anormal si desigur asa cum s-a vazut nefunctionabil. din cauza asta se imbulzesc marii inteligenti vestici sa dea lectii romanilor deoarece stiu ca acestia sint informati exact pe dos despre un vest luminos plin de cinstiti cind ei sint ultimii la materia asta si nu de ieri de azi ci de cind se stiu pt ca altceva n-au facut vreodata. oazele financiare nu sint inventia romanilor tot asa cum nici evaziunea fiscala nu este o descoperire romaneasca ci a vestului. la ei dispar trilioane si nu se scoate nici macar o vorba despre coruptie! schauble a luat ciubuc de la un armator s-a stiut pt ca s-a scris in presa iar drept pedeapsa a fost pus in guvern ministru de finante. nemtii au tupeul sa vorbeasca de coruptie in romania cind merkel face petreceri pe banii publici pt ziua de nastere a unui bancher?! despre restul adica campionii demnocratiei care l-au scos pe mandela de pe lista teroristilor acum citiva ani dar nu se sfiesc sa-l plinga acum cu mare reclama si servitorii lor insulari nici nu mai are rost sa spun pt ca intrec la materia asta orice imaginatie. mincatorii de lalele sint niste zerouri perfecte care nu merita nici o atentie. deci astia vin sa ne spuna noua romanilor ce este bine sau rau?! astia vin sa ne spuna noua de coruptie intr-un sistem care n-ar funtiona nici macar o secunda fara acest veritabil motor al societatii vestice?!
tolontan scrie ce trebuie nu propaganda asta fara sens!

nicu  •  12 decembrie 2013, 2:03

cei doi colosi respecta motivul pentru care oamenii-politicieni le dau banii; ii doare pe ei undeva de omul simplu;

mihai  •  12 decembrie 2013, 7:49

Din nefericire, ajunge sa citesti cateva din comentariile de mai sus, sa intelegi de ce este posibil. In rest, respect, dle Tolontan

flipper  •  12 decembrie 2013, 13:53

catalin tolontan,

sa inteleg ca exista ceva speante pentru TVR sau RRA? intuiesc corect in ceea ce te priveste?

Kendo  •  12 decembrie 2013, 18:21

@aham – domnule, nu exista „vre-un”. Imi pare rau, dar nu inteleg cum un om care altfel pare sa nu fie chiar analfabet da cu mucii in fasole in halul asta. De unde mama lor a aparut „vre-un” si sora-sa, „vre-o”? NU EXISTA ASA CEVA IN LIMBA ROMANA si NU A EXISTAT NICIODATA.

Stiu, ce m-o fi apucat cu gramatica si pe mine, cand treaba e groasa, iar o mana de neispraviti isi bat joc de ce a mai ramas din tara asta?

Pai, in primul rand, romanul (adica si eu) s-a invatat sa comenteze pe internet si sa creada ca asa face ceva. Nu face nimic, sta in fund in fata unui calculator si da din degete. Pana nu-si misca hoitul si nu iese in strada, ca sa-i ia putin la suturi pe nenorocitii aia din Parlament, maimutele o sa rada in continuare si o sa fure, o sa zbiere, o sa arunce cu rahat unele in altele, lucru care se poate vedea la fiecare buletin de stiri, de la orice televiziune din tara asta.

Kendo  •  12 decembrie 2013, 18:38

Imi asum „de unde a aparut ele”. Graba strica treaba…

nbk13  •  12 decembrie 2013, 22:23

Rusine celor care comenteaza aici si n-au cumparat un ziar ne-tabloid de un an de zile. vreti a patra putere in stat, dar de cotizat o faceti doar pe factura de electricitate. vreti informatii corecte, dar gratis, de la eroi jurnalistici. TREZIREA!

valer  •  12 decembrie 2013, 22:40

adevarat:
http://www.cotidianul.ro/dna-efectueaza-perchezitii-la-consiliul-judetean-dolj-228151/

victor L  •  13 decembrie 2013, 11:09

De acord, dle Tolontan,
dar incercati si dvoastra sa va imaginati ce s-ar intimpla daca Felix ar putea pune mina pe TVR, asa cum intentioneaza prin tot felul de legi pe care le gireaza prin „ala micu`” si aliatii din uslam ;).

Marius  •  13 decembrie 2013, 12:27

Pai TVR este in slujba cetateanului. A cetateanului de la putere…

vasco  •  13 decembrie 2013, 14:39

Nu inteleg ce rost mai au articole de acest gen,zise anticoruptie,cind nu se spune nimic concret.In afara de „gala Bute”(niste polite platite cuiva?)ar exista si alte subiecte,tot din lumea sportului,pe care le stie toata lumea dar nu sunt amintite de catre „presa curajoasa”.Totul e vag si atunci cind chipurile se ia atitudine in cazul Craiovei,nu se ia atitudine fata de lucruri stiute despre clanul becali(frati si var)din frica sau chiar din complicitate,etc.Prin articole laudative despre becali si Steaua LUI,reusiti sa deveniti complici la mizeria generala,la glorificarea unor personaje corupte care au corupt si distrus fotbalul,sportul romanesc,apoi,din cauze personale,veniti din cind in cind cu articole „curajoase”ba despre unul ,ba despre altul.Ati uitat demult ca ar fi trebuit sa fiti formatori de opinii sanatoase,morale,dar ati devenit formatori de modele gresite(becali e cel mai clar exemplu,un biet infractor semianalfabet si psihopat).In pofida oricarei dovezi si a bunului simt i-ati prezentat faptele cu simpatie si ati creat falsa impresie ca ar fi la inchisoare nemeritat.In orice tara civilizata justitia s-ar fi sesizat si ar fi trebuit sa dati socoteala.De aceea consider articolul de fata doar praf in ochi.Curajul,deontologia trebuie sa existe la un jurnalist TOT TIMPUL!

gogu  •  13 decembrie 2013, 20:50

nici nu am citit articolul (il citesc pe urma), raspund doar la titlu: n-ar mai fi parlamentari, doar puscariasi

mihai  •  15 decembrie 2013, 0:27

Daca televiziunea ar fi fost in slujba cetateanului, Parlamentul nu ar fi ajuns in situatia asta…

Vasile  •  15 decembrie 2013, 1:42

Articol bun domnule Tolontan,felicitari!Asteptam mai multe articole despre politicienii nostri mizerabili,de fotbalul nostru m-am cam saturat ca e praf…Ca o recomandare ar fi bine sa inlocuiti chilotareala de site cu cat mai multe articole din astea.
Ps:Mi-ar placea sa va vad si la alte redactii nu doar cele de sport.

flavius  •  15 decembrie 2013, 3:03

Slab articolul. Gen „ce bine ar fi daca ar fi bine”.

amne  •  15 decembrie 2013, 10:39

@Tolontan – intotdeauna devin iritat cand da cineva in TVR, dar nu pentru ca televiziunea de stat nu-si merita criticile, ci pentru ipocrizia celor care o critica. V-am mai scris ca mainstream media in Ro e toata aservita unor interese si mi-ati raspuns ca trebuie sa ma plang televiziunilor gen Pro TV. Ori nu ma credeti prea inteligent (nu c-as fi), ori dumneavoastra credeti ca mai exista mainstream media in Ro care serveste interesul consumatorului de presa.
Stiti ca Intact e un fel de Fox „News”, Mediapro e pentru decerebrati, iar restul mainstream media de la noi undeva intre cele doua. Doar ca in SUA mai avem un NYT (cu defectele lui pe care nu i le iert), un The Guardian in Marea Britanie, care tocmai ataca BBC-ul pentru a-l forta sa-si dezvaluie legaturile cu diverse grupuri de lobby, in Germania pana si tabloidele-si fac treaba, la noi cine face jurnalism in interesul exclusiv al cetateanului, i.e. bizonul de rand?
Nu mai consum presa romaneasca pentru ca imi provoaca repulsie nivelul la care a ajuns romanul mediu, reflectat in prestatia indivizilor care lucreaza in media. Asa ca va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti unde pot consuma media serioasa in limba romana si care sa aiba o audienta relevanta?
In cine mai putem avea incredere?

camolot sucit  •  16 decembrie 2013, 13:36

Ce bine era când TVR avea 95% din moderatori proveniţi de LABe1 , Excelentul zilei , Nasol TV şi ‘Hoţi nu-s , doar atârnători la buget’ , toate ascunse sub preş , nu-i aşa?
Bine a zis Cheloo , susţinut de presa obedientă ,că ăştia au politizat-o exagerat!

Tavi  •  17 decembrie 2013, 9:15

@amne

Incercati Dilema Veche, (http://dilemaveche.ro/) mai ales editia tiparita. Desi nu intra in aceasi categorie cu „ziarele” actuale, -prezinta altfel lucrurile, dintr-o perspectiva culturala- merita incercat. Cum apunea Catalin Cioaba, „Orice infern este suportabil, dacă paradisul culturii este cu putinţă.“

Claude  •  18 decembrie 2013, 23:48

Domnule Tolontan, atat de putin despre acest subiect(al acestei legi pro coruptie)? Faceti anchete desfasurate pe parcursul a cateva luni cercetand traseul unor sume de cateva milionae de euro….Cum ramane cu cea mai mizerabila lege adoptata de parlamentul Romaniei innultimii 24 de ani?

Recunosc…postez pe pagina dvs. pt ca eu chiar cred in stampila de pe aceasta pagina: „Jurnalism fara compromisuri” – altfel n-as pierde vremea.

“Imi spui tu mie care am zeci de ani in …” ? | BLOGcatCHINA  •  19 decembrie 2013, 13:42

[…] tot de dragul sinceritatii trebuie zis ca in contextul emisiunilor de la TVR e una dintre emisiunile destul de bune. Ai sanse sa vezi oameni de calitate si nici intrebarile nu […]