Cînd Oțelul privește din public

Ionică Serea, arbitrul cumpărat de Cornel Penescu pentru a o ajuta pe FC Argeș într-un meci cu Steaua, este primul om pe care o condamnare definitivă îl scoate din închisoare. Direct pe ușă îl scoate! Serea va ajunge afară, în căldura verii care începe să vină, fără metafore și fără recurs. Ieri se ducea liniștit la penitenciar, azi nu mai e primit acolo.

vineri, 6 iunie 2014, 9:54

Ionică Serea, arbitrul cumpărat de Cornel Penescu pentru a o ajuta pe FC Argeș într-un meci cu Steaua, este primul om pe care o condamnare definitivă îl scoate din închisoare. Direct pe ușă îl scoate! Serea va ajunge afară, în căldura verii care începe să vină, fără metafore și fără recurs. Ieri se ducea liniștit la penitenciar, azi nu mai e primit acolo.

Înalta Curte l- a condamnat joi, 5 iunie, pe fostul “central” la trei ani cu suspendare. Pentru că arbitrul era salariat al închisorii din Focșani, “lucra și el ceva acolo, la birou”, Administrația Penitenciarelor e obligată să-l demită.

Dacă pe Serea fotbalul îl scoate din închisoare, pe Dan Adamescu l-a băgat în arest. Procurorii l-au reținut pentru 24 de ore și îl acuză pe unul dintre cei mai bogați oameni din țară că a mituit doi judecători ca să-i bage firmele în insolvență. Printre aceste dosare, la loc de cinste, este și cazul clubului de fotbal Oțelul Galați, “cumpărat” și falimentat de Adamescu.

Cînd, acum un an, Gazeta scria că Oțelul a încasat 19 milioane de euro din Liga Campionilor, bugetul său pe 5 ani!, și că insolvența n-are nici o noimă, Adamescu ne-a dat în judecată, iar magistratul care judeca acest caz a furat dosarul de la arhivă “ca să nu-l vadă presa”. Episodul apare în stenogramele DNA și e edificator pentru ce fac oamenii ca să nu fie prinși. Se feresc de presă și de procurori. Acesta este stresul lor!

Desigur, pînă cînd vor exista sentințe definitive, atît Dan Adamescu, cît și judecătorii sînt nevinovați.

Din păcate, prezumția de nevinovăție n-a mai apucat să acționeze în cazul avocatului de insolvențe al miliardarului, care s-a aruncat sub metrou. Și nici în cel al Oțelului, club falimentat chiar de către Adamescu. Un tată a doi copii și un club de fotbal campion național, lor li s-a aplicat sentința imediată a faptelor.

Spre deosebire de ei, Adamescu se simte apărat de lege și e foarte bine! Că la judecată se vor prezenta mai multe spectre decît siluetele care vor intra pe ușa tribunalului, acesta e misterul nelămurit al vieții.

Dar spectrele sînt, de fapt, cele neschimbătoare și nepieritoare.


Comentarii (12)Adaugă comentariu

Cînd Oțelul privește din public | Strategik.ro  •  6 iunie 2014, 10:02

[…] Read more here: Tolo […]

Adrian  •  6 iunie 2014, 10:20

Din pacate pentru Otelul cred ca e prea tarziu. Adamescu a fost arestat pentru mituirea unor magistrati, cazul disparitiei banilor din conturile clubului nu a fost cercetat de nimeni, nici macar de presa; Gazeta Sporturilor are, datorita politizarii structurilor statului, jurnalisti de investigatie mai buni, mai abili si mai profesionisti decat angajatii organelor de ancheta, care nu vad, nu vor sa vada si nu vor sa descopere adevarul din spatele unor personaje.

Mihai  •  6 iunie 2014, 10:33

Pe imbuibatul asta nu o sa-l agatze nimeni, doar l’au speriat ca sa-l stoarca de niste bani, e un securist vechi si ii va turna pe multi …

Cititor dijaba  •  6 iunie 2014, 11:31

Nu care cumva ca GSP să rişte analiza modului în care cluburi cu ştaif între care Galaţi , Dinamo…şamd au obţinut licenţa şi după care regulament! Vine o vacanţă dulce , apoi ma vorbim.
Există cerere de vreo revistă a penitenciarelor din Românika şi GSP vrea să acapareze această nişă ?

Mihai  •  6 iunie 2014, 11:36

Sper ca domnulTolontan,sa investigheze cum au disparut toate cele 19 milioane din contul Otelului si cum au disparut circa 8 mil. de euro de cand a venit Adamescu.Toti care au furat trebuie sa platesca.Sa ii aduca pe toti care au fost si sunt la acest club Stan,Bors,Adamescu si sa li se ia declarati.

Io  •  6 iunie 2014, 12:07

am mai spus-o, domnul Tolontan nu-si face de ras profesia si nu uita care sunt valorile fundamentale ale vietii!

Mai sper ca GSP sa reia si probleme mai vechi, genul Patinoarului din Brasov!

Cititor dijaba  •  6 iunie 2014, 12:17

@Io
Care ar fi profesia lui Tolo , pe care onorabilul n-o face de rîs?
Despre valorile fundamentale ale vieţii nu te mai întreb !

aham  •  6 iunie 2014, 12:19

adamescu e doar un exemplu. dintre toti parvenitii de dupa revolutie, nu cred ca-s nici 1% care sa nu fie hoti. asta e una din marile probleme ale societatii si „marea relaizare” a capitalismului salbatic. cand erau nemernicii de comunisti aveam nomenclatura, acum avem oligarhie de tip mafiot.

judge stan moustache  •  6 iunie 2014, 13:45

asta este numai unul din ..protejatii mei.
le vine randul si la altii… 🙂

io  •  6 iunie 2014, 15:43

cataline sa stii ca te citesc mereu. as putea spune ca sunt fan :).
si acum ceva off : desi e mai vechi, trebuie sa recunosti ca titlul din TNR (nu stiu daca iti sunt simpatici sau nu) „Preventiv! Un om de afaceri s-a autodenunţat când a văzut maşina lui Tolontan în faţa casei”, este genial. sau asa mi se pare mie..

Sorin  •  6 iunie 2014, 18:38

„condamnată, pentru 25 de lalele furate, la 2 ani și 6 luni de închisoare ” plus celelalte …

La Adamescu, pariem pe doi ani si 3 luni cu suspendare ?

Filme Online  •  4 iulie 2014, 15:07

Sa stiti ca este aiurea ca tot baga bogatii romaniei la puscarie.. pt ca statul are de pierdut .. de preferat ar fi asa sa faca ”mai nene ai prejudiciat statul cu 1 milion euro ia da tu frumusel inapoi 2 ca data viitoare sa fi cuminte, si uite asa bani se strang ca bogati avem destui ..