ULTIMA ORĂ: Testul acoperișului Arenei Naționale a ieșit tot ”dificil inflamabil” și ”fără picături arzînde”

Efectuată la laboratorul IGSU, proba a fost filmată la cererea firmei Max Bogl

vineri, 5 februarie 2016, 7:18

de Mirela Neag și Cătălin Tolontan

Max Bogl a ridicat de la laboratorul IGSU rezultatul testului de foc al materialului Duraskin, din care este compus acoperișul Stadionului Național.

”Practic, se confirmă testul efectuat în 2012. Membrana groasă, a acoperișului fix, este una de clasă ”cs3d0”. Iar membrana mai subțire, din care este compus acoperișul retractabil, este ”cs2d0”, chiar mai bine”, a spus o sursă a ziarului.

Potrivit testului, membrana intră în clasa ”c” – ”dificil inflamabil (greu combustibil)”, iar  ”d0” înseamnă că dacă acoperișul ia totuși foc, nu cad picături arzînde.

Pasul următor pentru autorizarea stadionului este cel al introducerii rezultatului de azi într-un ”agrement tehnic”, efectuat de un institut cu care Max Bogl a încheiat un contract și care poate face acest lucru în aproximativ două săptămîni.

Apoi, mingea va ajunge la o comisie a IGSU, care, pe baza agrementului, va lua o decizie.

Testul al cărui rezultat a fost livrat azi a fost filmat integral, la cererea expresă a nemților de la Max Bogl.

Constructorul speră ca stadionul să fie redeschis la timp pentru amicalul România – Spania din 27 martie.


Comentarii (27)Adaugă comentariu

Unicfeminin.ro  •  5 februarie 2016, 19:18

Asa merg treburile in romanica noastra, se construieste, se semneaza avize de functionare si constructie pe bani, iar pe urma cand e un scandal mare, hopa Arena Nationala nu are aviz ISU nu are aia…acoperisul e facut din nu stiu ce material care nu e omologat la noi in tara, pai nu s-au putut interesat dinainte cum e treaba, ca doar nu au construit o baraca in spatele blocului si tine lemne in ea.

Dan  •  5 februarie 2016, 19:13

Tolo, nimic despre ziaristii care iau cate 50 eur de la Ana Maria Reghe sa scrie de bine despre ea in timp ce ea face marsavii pe banda rulanta?http://www.prosport.ro/highlight/cui-da-sotia-lui-reghecampf-la-m-stucan-despre-insulta-grosolana-pe-care-frf-o-inghite-vinovata-in-timp-ce-tace-malc-si-da-informatii-pe-surse-presei-15035285. Poate ar trebui sa va mai semnati si voi articolele prin gsp….

Alexbibirica  •  5 februarie 2016, 19:34

O veste buna ! Incep sa se miste lucrurile !

luciann  •  5 februarie 2016, 19:40

Cate luni le-au trebuit ca sa faca testul!?

Kyro  •  5 februarie 2016, 19:42

Acoperisul ca acoperis, dar scarile de acces pentru parcarea subterana au aparut?

grandetorito  •  5 februarie 2016, 19:45

DE CE cuvintele "pastile", "pilule", "comprimat", "tableta" sunt considerate impotriva regulilor site-ului!!?!?! UNDE SCRIE IN REGULILE SITE-ULUI CA ACESTE CUVINTE AU ASPECT JIGNITOR, INSTIGATOR, VULGAR SAU TRIVIAL?!

dinamo_fan  •  5 februarie 2016, 19:45

Eu zic sa demoleze stadionul si la un pret si mai umflat sa construiasca unul nou conform cu toate standardele. Scenariu imposibil ? Nu si in Romania.

ULTIMA ORĂ: Testul acoperișului stadionului a ieșit tot ”dificil inflamabil” și ”fără picături arzînde” | Punctul pe știri  •  5 februarie 2016, 19:50

[…] By Cătălin Tolontan […]

jhon  •  5 februarie 2016, 19:53

...”dificil inflamabil”, ”greu combustibil”....???!!!!! Ce formulare e asta nebunilor ? Nu era mai simplu ...”greu inflamabil” sau cu ”risc scazut de aprindere” ?

Catalynn  •  5 februarie 2016, 20:37

Sa înțeleg ca astia de IGSU au fost extrem de ocupați de le-a luat atat pt un test banal?! Si sunt atat de ocupați in continuare ca le mai ia inca 2 luni sa isi omologheze propriul test?!

ioan  •  5 februarie 2016, 20:51

destul de tarziu, dar totusi e bine si in al 12 lea ceas! aveti si dumneavoastra un merit in asta , domnule Tolontan!

pawn  •  5 februarie 2016, 21:03

atentie! daca se da drumul la stadion, toata lumea se va intreba in urma caror presiuni a fost inchis! parerea mea este ca nu ar trebui sub nicio forma ca pompierii sa faca sluj in fata oricarei puteri vremelnice. pentru ca maine puterea se schimba si te baga la beci pentru ce-ai facut sub ceilalti.

pawn  •  5 februarie 2016, 21:08

a, deci de asta a fost inchis stadionul, pe urma dat afara seful isu, iar acum se constata ca stadionul e bun. pentru ca malai-mare de la cotroceni si ciolanos sa fie in loja oficiala la meciul cu spania. pompierii ar fi cei mai mari fraieri sa-si dea acordul sub presiunea asta politica.

gkz  •  5 februarie 2016, 21:18

se presupunea ca era din hartie igienica ,si juca dinamo pe teren propriu :)

Stelist=Roman  •  5 februarie 2016, 21:20

Va rog domnule Tolontan sa faceti o ancheta si in cazul abuzurilor ilegale ale armatei impotriva clubului de fotbal FC Steaua Bucuresti. Aceasta este o manusa pe care vi-o arunc ca si provocare. http://www.activenews.ro/sport-fotbal/Razboiul-marca-contra-marca-Cum-a-inregistrat-Armata-in-2013-prin-metoda-COPY-PASTE-marca-inregistrata-de-FC-Steaua-in-2004.-Au-copiat-chiar-si-erorile.-DOCUMENTE.-Cum-a-interpretat-ICCJ-protocolul-din-1999-125226

R  •  5 februarie 2016, 21:58

Probabil IGSU va aviza pozitiv dar cu condiții de conformare. Adica nu ne mai e frica de foc dar faceți-va formalitățile...

Baldwin  •  5 februarie 2016, 22:41

Atat le-ar mai trebui, sa-si bage vreo comisie de audit nasul in hartiile lor. Vreuna ordonata de DNA.

Testul acoperișului, la Arena Națională. Va fi deschis stadionul la meciul din martie? | My Blog  •  5 februarie 2016, 23:42

[…] Firma Max Bogl a ridicat de la laboratorul IGSU rezultatul testului de foc al materialului Duraskin, din care este compus acoperișul Stadionului Național, informează Tolo.ro. […]

Testul acoperișului, la Arena Națională. Va fi deschis stadionul la meciul din martie? | ASTAZI.xyz  •  6 februarie 2016, 5:13

[…] Firma Max Bogl a ridicat de la laboratorul IGSU rezultatul testului de foc al materialului Duraskin, din care este compus acoperișul Stadionului Național, informează Tolo.ro. […]

capraru nicoale  •  6 februarie 2016, 8:15

Sa-i vezi pe astia de la IGSU ce grabiti sunt cand e vorba de propriile interese!
Sa vedeti ce preocupari au ofiterii de la PR din IGSU pe „dezinteresata” pagina de facebook „agenda pompierului” si alte publicatii din mass media. Toate materialele urmaresc sa-i faca pe ei eroi din orice rahat si sa impresioneze civilii gura-casca. Pe site-ul oficial al IGSU veti constata ca nu este actualizata legislatia!!! Adica ii doare in dos de fraieri si de orice altceva. In schimb sar ca arsi cand e vorba de interesul personal si/sau de grup.
Pai daca nemtii au prostul obicei sa nu le dea si lor o „atentie” asa le trebuie, sa se chinuie, iar fraierii de civili sa n-aiba parte de placerea vizionarii unor spectacole sportive.

capraru return  •  6 februarie 2016, 8:24

Nu intamplator au cerut nemtii sa se filmeze. Cerinta asta expresa a lor este cu siguranta neincrederea si monitorizarea procedurii si testului cu o armata de juristi. Am convingerea ca testul s-a desfasurat cu o totala scarba pompierstica. Atentia in cazul asta „civililor” trebuia indreptata prin orice mjloace pe teme coruptiei. Ar fi cazul insa, ca persoanele responsabile, daca au curaj si caracter, sa caute si sa depsiteze adevaratele persoane corupte din curtea mastodontului IGSU. Sa nu uitam ca in perioada 2006-2007 efectivele IGSU s-au triplat cu marele sprijin al unor persoane corupte care au „ajutat”, din diverse motive, pe alte actuale cadre. Raman la parerea ca acest mastodont trebuie reformat urgent si mai ales demilitarizat si descentralizat.

fgh  •  6 februarie 2016, 8:29

-ar fi interesant de aflat rezultatul testului rezistenței copertinei la …fulgere (fenomene atmosferice frecvente); dacă este OK, mă duc la manifestațiile organizate sub copertină (fie ea ”cs3d0”, fie ”cs2d0”).

Cristian  •  6 februarie 2016, 16:11

Am întrebare extrem de simplă, domnule Tolontan: De ce mai toate articolele de pe site nu sunt semnate?Le e jenă unora de inepțiile debitate?De verdicte date anapoda?De judecăți de valoare emise pe genunchi?De informații neverificate”pe surse”, sanchi?Întreb și eu, nu dau cu parul!În rest…tot respectul pt.anchetele dv.!

Man Gabriel  •  6 februarie 2016, 18:43

pai nu s-au putut interesa dinainte sa puna acel material la acoperis, ca materialul nu este omologat la noi in tara, daca nu era tragediat si scandalul cu Colectiv nici in ziua de azi Arena Nationala nu avea aviz ISU, toate merg pe bani in ziua de azi. Ai bani stai in fata, nu ai bani esti calcat in picioare.

Cristian Roscan  •  7 februarie 2016, 6:55

@ Kiro, sunt 6 randuri de scari in subsolurile Arenei Nationale! Doar Mirica nu le-a vazut, normal prefera intrarea VIP sau liftul panoramic! 😉

Less Hate More Speech  •  7 februarie 2016, 11:18

@grandetorito, cuvintele în sine nu sunt împotriva regulilor site-ului. Dar nu permitem comentarii care, într-un mod direct sau subtil, comit atacuri dure la persoană și/sau stigmatizează/denigrează persoanele care au diverse boli și dizabilități, inclusiv cele mintale (vedeți regula 8 și regula 9). Vă încurajăm să combateți interlocutorii cu argumente, fără a face aluzii la boli și dizabilități sau a folosi epitete înjositoare legate de subiectul acesta.

R  •  7 februarie 2016, 22:13

Scuze, nu are legatură cu arena... Marele prezident ascultaci: "N-am avut nicio sesizare in 10 ani în legătură cu Udrea." citez aproximativ: < > Să să jure pă uăchșorii lu' ăia micii că n-a auzit de Gala Bute. (E disperat că-l ascultă Iohannis cum îl asculta el când era presedinte.)