Medalie după mii de ani!

Echipa feminină de spadă s-a calificat în finală. E prima medalie sigură de la Rio! De la Helsinki 1952, România n-a mai început atît de modest o Olimpiadă

joi, 11 august 2016, 8:03

de Luminița Paul și Cătălin Tolontan (arena Carioca 3 – Rio)

 

Încep semifinalele.

Sala e aproape goală. Mai sînt în cursă doar perechile Estonia – China și România – Rusia.

Simona Gherman trage cu Logunova, dublă campioană mondială cu echipa în 2013 și 2014.

Capătă 3-1 repede. ”Capătă” e un fel de a zice  că nu cresc punctele precum iarba. Apoi 4-2.

Pentru prima oară de la începutul Jocurilor, în sală se aud scandări regulate ”Rooo-mâ-nia! Rooo-mâ-nia”, ca pe ”Național Arena”, ca la Cluj și la Timișoara.

A existat o galerie jurnalistică și la meciul dintre Tecău și Mergea și brazilieni, dar la tenis e mai dificil să te manifești.

Simona are o serie entuziasmantă. Un asalt permanent care urcă scorul la 9-4.

Miza este uriașă, o victorie înseamnă calificarea în finală și o medalie asigurată!

Ana Maria Popescu intră pe planșă. În fața ei e Șutova.

Se ajunge la 11-7. Planșa scîrțîie precum nisipul pe Copacabana, un nisip atît de fin că îți cîntă sub tălpi.

În timpul duelului asta se aude. Doar metalul întretăiat din cînd în cînd și melodia podelei de concurs.

Ana rezistă unei ușoare reveniri a rusoaicei, care e campioana mondială la individual din 2009. Românca ia din nou inițiativa și urcă avantajul la  13-7!

E din nou rîndul Simonei Pop, cu Logunova.

simona pop
.

E tare, tare de tot în această zi mezina echipei noastre! Crește avantajul la 18-10.

În cealaltă semifinală, chinezoaicele, marile favorite ale acestei Olimpiade care nu suferă favoriții, pendulează deasupra unui scor periculos cu Estonia.

E rîndul Simonei Gherman.

Simona e apăsată, suferă încă după înfrîngerea de la individual. În sfertul cu SUA a ezitat.

Are are nevoie să se scalde în altă apă, după cum zicea Heraclit sau antrenorul Podeanu (foto), la distanță de mii de ani, e nevoie să ștergem sentimentul de neputință venit tocmai din faptul că de mii de ani n-au trecut 6 zile fără o medalie românească la Olimpiadă.

antrenor podeanu
.

Mai exact din 1952, cînd am luat medalie în a noua zi.

Jurnalistul Marian Burlacu a căutat această statistică a fricii și a speranței. Din 1952!

64 de ani au trecut de cînd România n-a mai avut un start atît de modest la Olimpiadă

Am mai avut începuturi ezitante.

Dar, în 1964 de pildă, Iolanda Balaș a cîștigat medalie în a cincea zi. Aur că Iolanda cîștiga doar aur.

Cine va sparge gheața? Acum fetele sau, la noapte, Mergea și Tecău?

În ”Carioca 3”, după mii de ani de suferință, Simona Gherman crește avantajul la 10 tușe, cu scorul de 23-13.

Ana Maria Popescu intră și ea la luptă. Kolobova e disperată. Recuperează punct cu punct, pentru că altă șansă pentru ele nu mai e. Se scade la 24-18, dar distanța e încă mare.

CP_01732 Popescu
.

”Roo-mâ-nia!”, ”Roo-mâ-nia!”. Cozmin Gușă e unul dintre șefii galeriei formată din 20-30 de oameni, oficiali, colegi de lot, antrenori de la alte sporturi.

Mai avem 5 puncte avans! Nu, 6, pentru că Ana strigă de furie și punctează! Sau invers.

26-20 și mai sînt trei asalturi. Simona Pop intră din nou. Sătmăreanca e marea revelație a zilei. Urcă la 28-21. 29-21!

Scrima e sportul unde succesiunea e atît de rapidă încît ai sentimentul că timpul nu descrește, ci crește. În cîteva secunde se dau patru tușe. Sîntem la 31-23.

Psihologii îi spun chestiei acesteia flux, pierdere pozitivă în ceea ce-ți place să faci, dar aici, în Carioca 3, sindromul se numește Ne-au- înghețat-inimile-și-facem-pe-noi-de-frică în fiecare secundă care refuză să treacă.

Trage Ana Popescu, e 35-27, iar în fața ei e Logunova, o dreptace. Și, de regulă, dreptacele sînt încurcate de stîngace.

Primul punct e egal: 36-28. Orice punct simultan acordat ne favorizează, împinge scorul spre eliberatorul 45.

37-28! 38-28! 39-28. S-au deschis ușile sălii de conferință de presă, mergem în finală și pe podium! Nu că ar fi ceva gata cîștigat, mai e un asalt.

Simona Gherman începe de la 40-29. Kolobova îi ciupește un punct. Și-l ia înapoi. 41-30. 42-30.

.
.

Mai avem trei tușe, că așa vorbim cînd cîștigăm la persoana întîi plural. Cînd pierdem, sînt ”ele”, cînd cîștigăm sîntem ”noi”.

Am cîștigat 45-31, avem medalie.

După mii de ani!

Finala cu China e la 00:30, ora țării lui ”noi”!

.
.


Comentarii (39)Adaugă comentariu

Zarathustra  •  11 august 2016, 20:18

Felicitari pentru argintul Olimpic. La ce-am vazut azi la chinezoaice, ar trebui ca asiaticele sa joace numai intr-un picior iar ale noastre sa aiba un noroc absolut chior. Francezul le-a dus pe '***' spre perfectiune.

Acest comentariu a fost moderat pentru că nu respectă regulile site-ului.

Ed  •  11 august 2016, 20:25

Felicitari! Bravos! Hai cu aurul! Nu "NE" oprim!

Sanautanu Constantin  •  11 august 2016, 20:27

Mult umim fetelor! Ufff, in sfarsit! Multumim iubitilor mei reporteri! Poate unul dintre cele mai frumoase articole de sport! Mi-au dat lacrimile citindu-va. De emotie. O emotie pozitiva. Multumesc frumos!

Cătălin Tolontan  •  11 august 2016, 20:28

@Zarathustra: da, chinezoaicele sint favorite, dar la citi favoriti am vazut pierzind aici... Hai sa vedem.

Vicentiu  •  11 august 2016, 20:29

Mulțumesc nationalei de fete pentru bucuria adusa

Stefan  •  11 august 2016, 20:32

De dragul memoriei...daca tot o invocam pe marea Iolanda Balaș Soter , macar sa o facem corect, fara sa-i gresim numele...in rest, Bravo Romania !

Keegan  •  11 august 2016, 20:34

Unde le-ai vazut pe chinezoaice ? La vreun canal din China ? Este drept ca asisticele sunt mari favorite dar fetele noastre le-au spulberat pe rusoaice cu 45-31 ! Estonia nu e Rusia ! Poate se întâmpla minunea si castiga Romania !

Clord  •  11 august 2016, 20:35

La cum se misca sportul mondial si la cum reusim noi ca tara sa tinem pasul, in curand o sa atingem esenta jocurilor olimpice: participarea! Bravo fetele!!! Sa batem China!!!! Succes Mergea-Tecau!

Ana  •  11 august 2016, 20:36

Felicitari fetelor! Cei care le-au ponegrit ar trebui sa isi ceara scuze oricum, nu doar acum ca au castigat! Superb text! Poate cu asa talent la scris e o alegere mai buna cronica imediat dupa meci decit livetext, dar nu poate sa inlocuiasca un livescor decent si nici informatiile de baza pe care le asteapta cititorii pe gsp.

Odette  •  11 august 2016, 20:42

,, Cand pierdem, sint ,, ele", cand castigam sintem ,, noi" . ,, Tara lui ,, noi" - Foarte bine punctat! Bravo! Galerie a fost si ieri la handbal.

bakunin  •  11 august 2016, 20:50

Problema e ca micutele *** n-au emotii, sunt automate de scrima. Trebuie sa facem un meci perfect tactic, sa conducem de la inceput si sa nu cedam niciodata initiativa, fiindca e imposibil sa revii contra chinezoaicelor; vor da tuse duble pana la Apocalipsa

Acest comentariu a fost moderat pentru că nu respectă regulile site-ului.

criticul  •  11 august 2016, 20:54

Bravo fetelor pentru această calificare în finală la Olimpiadă! P.S.Domnule Tolontan vedeți că-n articolul scris de dvs.s-a strecurat o mică eroare de scor,nu era la un moment dat 49-20,ci 40-29,corectați articolul!

dinamo_fan  •  11 august 2016, 21:01

Felicitari din suflet fetelor ! o mica greseala mai sus: "Simona Gherman începe de la 49-20". 39-30 cred ca era de fapt. HAI ROMANIA !

Dan Patru  •  11 august 2016, 21:08

Titlul este inselator. Vanare de vant, de likeuri pe facebook si pe clickuri pe gsp. Romania nu mai castigase o medalie de mai putin de patru ani. Sau, cuantificand timpul la ceea ce reprezinta el in ciclul olimpic, de acum 4 zile. Sa-ti fie rusine, Catalin Tolontan. Manelistule.

Jastrow  •  11 august 2016, 21:17

@Zarathustra: fetele le-au batut deja pe chinezoaicele in finala campionatului mondial din 2011, si de mai multe ori in cupa mondiala. "Francezul" le respecta pe ele, hai sa facem la fel!

Catalin  •  11 august 2016, 21:18

Bravo fetelor si Felicitări! Ma bucur pentru medalia voastră! Frumos articol! Cat despre noi?! Noi nu meritam nicio medalie, nici măcar nu meritam sa fim pomeniți ca tara în sport! Felicitări Simonei Halep pentru neparticipare! O șansă în plus la alta medalie chiar ar fi fost mult prea mult pentru condiția noastră!

Thomas Brams  •  11 august 2016, 21:20

Cu 2 ( DOUA ) asalturi = MEDALIE . Concurenti 9 ( NOUA ) tari. TARE ! Acum o sa curga Imnurile Gloriei

Odette  •  11 august 2016, 21:21

@ Dan Patru: Hahahaha... Cica ,, manelistule ''! De parca tu ai fi Diego Florez! Mai degraba cred ca e rocker. Of, viata mea! :)))

Adrian Rusu  •  11 august 2016, 21:28

Cum merge tara asta, asa merge absolut totul...

iosif szepeschy  •  11 august 2016, 21:31

Bravo scumpele noastre ,eu totdeauna am avut incredere in voi si in federatia noastre .Sint la Verona si daca cistigati aurul cint si o arie din Nabucco .M-ati facut cea mai frumoasa cadou in concediu .Felicitari din inima.Hai Romania.Poate scimbam numele hotelului nostru Spada de aur-Sa dea dumnezeu.Al vostru IOSCA SZEPESCHY_fost campion monndial spada din pacate pt germania

Dan Patru  •  11 august 2016, 21:45

La scrima feminin trebuia sa venim cu minim un aur si un argint. Macar e sansa la aur. Sansa norocoasa, ca am jucat cu pepsi ilight, n-au intalnit nici Corea de Sud, nici Franta. Daca nici acum nu o sa ia aur... sa ramana acolo.

Catalin  •  11 august 2016, 21:57

Domnule Szepeschy, îmi permit o remarca. "Din fericire" cred ca ati câștigat pentru Germania! Nu degeaba plecam din ce în ce mai multi afara! Pentru o Românie mai frumoasă! O Românie nelocuita!

Costy  •  11 august 2016, 22:11

Offf....a venit si ziua asta cu 3 calificari in finale. Bravo lor. Tinem pumnii pentru aur

Daniel Nitu  •  11 august 2016, 22:31

Chiar era nevoie sa ne manjesti bucuria cu "Cozmin Gusa, seful galeriei" ? Daca era altul , taceai ca - vorba aceea- in iarba... O fi bine? Rusinica, tontonele...

Mb  •  11 august 2016, 22:33

Cat sunt de mandru ca am cunoscut aceste fete , bravooooo , bravo dl. Podeanu , bravo Ana Pascu.

Filbert  •  11 august 2016, 22:38

@Iosif Szepeschy: Domnule, nu sinteti un 'fost campion mondial' ci sinteti si veti fi mereu un campion mondial.

Laurentiu  •  11 august 2016, 22:51

Bravo fetelor!!!

fishman  •  11 august 2016, 22:58

felicitari fetelor.....dar si baietilor de la dublu tenis care au ajuns in finala asemenea...bv lor

mircea  •  11 august 2016, 22:59

Au batut americani, au dat la fasole rusilor e timpul sa batem inca o putere mondiala: China!! Succes fetelor !!! P.S.: Ce urat suna Gusa in acest splendid articol. -9.

Au fost odata un jurnalist  •  11 august 2016, 22:59

"Au existat o galerie".

radu  •  11 august 2016, 23:00

*** titlu......................din ce in ce mai penibil

Acest comentariu a fost moderat pentru că nu respectă regulile site-ului.

xyzetul  •  11 august 2016, 23:07

Felicitari, felicitari .... dar cui? Sportivelor care au venit nepregatite si care au cheltuit banii sportului ca sa faca tara de ras, sau fetelor care si-au comandat echipamentul cu doua - trei numere mai mici ca sa si-l rupa pe strada? Asa au fost declaratiile oficialilor sportului romanesc cu cateva zile in urma cand le era rusine cu evolutia sportivilor nostrii. Ne hotaram odata in ce barca ne asezam? Ori sportivii sunt de vina , ori managerii sportului romanesc au o palarie prea mare pe cap?

haideusicfr  •  11 august 2016, 23:12

Stimate domnule Tolontan eu am vazut ( fara sa vreau ,dar imi pare bine) o cursa a fetelor 8+1.A fost castigata de Canada ,iar romancele au venit pe locul 2.Am crezut ca a fost finala ,iar romancele au luat medalia de argint.Apoi am citit undeva ca ar fi fost recalificari. In ziarul dumneavoastra in fiecare numar sunt 4-5 articole despre Boldrin si Amorin care se transfera (sau nu) la Steaua.Alte articole mai importante nu sunt. Cursa pe care am vazut-o eu ce a fost ?

Lila  •  11 august 2016, 23:31

Bucuria victoriei mi-a fost stricata de tolo, gusa si ai lor! noi mu avem loc acolo! ***!

Acest comentariu a fost moderat pentru că nu respectă regulile site-ului.

pawn  •  11 august 2016, 23:48

o mica observatie: sper ca-cozmin gusa nu este invitatul delegatiei oficiale, adica pe bani publici, pentru ca atunci e caz DNA. iar daca nu e asa si s-a dus pe banii lui, e straniu cum patronul unei televiziuni plina de datorii are bani sa trimita 2 oameni acolo atata timp: pe el insusi si pe dorin chiotea.

Eddie  •  12 august 2016, 0:45

Foarte adevarat... Cînd pierdem, sînt ”ele”, cînd cîștigăm sîntem ”noi”. Ar trebui sa dedicati acest articol "criticului" Cristian Geambasu, oriunde s-ar afla el pe mapamondul lumii!

Florin  •  12 august 2016, 1:30

Zarathrusta...cine a câștigat tata intr-un picior??? (Aluzie la Ana-Maria) Susțineți frate sportivii ajunși acolo...ca nu suntem in aceasta situație a sportului din cauza lor. Hai sa ne bucuram cu ei!

Cico  •  12 august 2016, 8:21

pawn • 11 august 2016, 23:48 pawn: o mica observatie: sper ca-cozmin gusa nu este invitatul delegatiei oficiale, adica pe bani publici, pentru ca atunci e caz DNA. iar daca nu e asa si s-a dus pe banii lui, e straniu cum patronul unei televiziuni plina de datorii are bani sa trimita 2 oameni acolo atata timp: pe el insusi si pe dorin chiotea. Asteptati sa vedeti cine o sa apara zilele urmatoare la Rio; ati ghicit Rares Bogdan

Matei  •  12 august 2016, 17:55

nu ti-e rusine sa-l bagi pe Gusa in victoria fetelor?

Comentează

Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

Redacția GSP și partenerii noștri utilizează tehnologii precum cookies, profilare și prelucrare automata a datelor, pentru a personaliza către tine articolele și reclamele. Prin acceptarea cookie-urilor, ne ajuți să utilizam această tehnologie pe site și să ne finanțăm ziariștii. Ai posibilitatea să iei oricând altă decizie, printr-o simplă revenire pe site. Pentru detalii, te rugăm să citești Documentul de informare a utilizatorilor despre prezenta cookie-urilor pe site și Termenii de utilizare.

Da, sunt de acord