Despre lipsa de patriotism a comentatorilor de tenis

Luminița Paul și Dragoș Suciu vor comenta pe Eurosport finala de mâine de la Roland Garros

vineri, 9 iunie 2017, 11:21

UPDATE: ProTv a achiziționat și el finala. Aici meciul va fi comentat de Mihai Mironică și Cristian Tudor Popescu.

 

Transmisă de Eurosport, semifinala dintre Simona Halep și Karolina Pliskova a fost comentată de Luminița Paul și Dragoș Suciu.

Stilul lor echilibrat a stârnit, imediat, radicalisme.

”Mi-e silă!”, scrie pe propriul blog un ziarist. În opinia lui, ”doar proștii o țin pe aia cu imparțialitatea”.

”Cine e comentatoarea? A ținut cu cehoaica!”, acuză unul dintre comentariile revoltate de pe net.

Chiar, cine e comentatoarea?

Jurnalistă de aproape trei decenii, Luminița Paul este genul de redactor care n-a făcut, niciodată, vreo concesie spectaculosului în detrimentul relevantului.

Enervant personaj, așa-i?

Viața ei în redacții n-a fost și nu e ușoară exact din acest motiv.

Luminița a relatat publicului de la șase Jocuri Olimpice, campionate mondiale și europene, de la o sumedenie de sporturi și a acoperit sute de turnee de tenis.

Nu cu multă vreme în urmă, ea a primit o ofertă de la forurile internaționale de tenis, ca să treacă în corpul lor de media.

A refuzat ca să rămână jurnalistă.

Luminița Paul scrie la Gazetă și comentează la Eurosport.

Mulți oameni din sport consideră că, de la Doina Stănescu și până azi, tenisul din România n-a avut o voce feminină cu o asemenea claritate profesională.

În ceea ce-l privește pe Dragoș Suciu, celălalt comentator, el e un fost tenisman din Constanța.

În vârstă de 25 de ani, Dragoș a crescut în generație cu Simona, ”am și jucat împreună la niște campionate naționale de mixt”.

O accidentare l-a transformat în absolvent de Drept.

Suciu a rămas cu pasiunea tenisului și a devenit comentator de tenis la Eurosport.

Sigur că oricare dintre noi ne-am tăia o mână, convinși fiind că i-am depăși la microfon. Clasă, nene!

Comentatorul de azi de pe net știe să conducă mașina mai repede decât Sebastian Vettel, înțelege lumea modernă peste Bill Gates și vânează mai bine ca Old Shatterhand.

Vorba caricaturistului de la The New Yorker, care a creat această bijuterie de luciditate.

Nu e departe vremea în care vom acuza pilotul de Boeing sau Airbus ”că a rupt legătura cu pasagerii obișnuiți” pentru a ne propune la manșă în locul lui.

Zbor plăcut!

După meciul Simonei Halep, am întrebat-o pe Luminița Paul ce-și spune sieși când se așază la microfon.

”Că joacă doi oameni”. Și că fiecare dintre jucători are nevoie de respect.

Patriotismul nu înseamnă să joci hora la microfon când greșește adversarul. Facem asta acasă? Uneori da, dar nu la microfon.

De ce?

Pentru același motiv pentru care medicul îi tratează pe răniții ambelor tabere și avocatul are datoria să-și apere la fel clienții, indiferent dacă au greșit sau nu.

De aceea tribunele aplaudă îndelung valoarea și nu doar naționalitatea.

Cine a fost educat pe stadioane recunoaște acest moment unic, în care te ridici în picioare și saluți pe cel care ți-a învins favoritul. Nu doar că îi răsplătești rivalului efortul și meritul, dar îți reconfirmi umanitatea.

Reverența în fața valorii e clipa în care te simți mai bine cu tine.

Așa e sportul.

Există, în tradiția jurnalismului, presă care a stârnit războaie cu tonul său belicos și presă care a prețuit discernământul oamenilor, punându-le la dispoziție faptele și lăsându-i să judece singuri.

Sâmbătă, de la ora 16, ora României, finala Simona Halep – Jelena Ostapenko va fi comentată pe Eurosport de Luminița Paul și Dragoș Suciu.

 

 


Comentarii (113)Adaugă comentariu

Marius_Rapidus  •  9 iunie 2017, 20:40

Avand in vedere ca majoritatea telespectatorilor de la orice fel de sport sunt de fapt microbistii de fotbal, cred ca ar trebui chemat Ilie Dobre, macar pentru finala de maine.

florin stanescu  •  9 iunie 2017, 21:37

Domnule Tolontan ce este cu dumneata ! Parca incet,incet incepi sa te trezesti ....la realitate .

grebla  •  9 iunie 2017, 22:40

@Marius_rapidul de unde ai scos o si pe asta? Esti ziarist gsp/prosport, de ai impresia ca toata lumea se uita la fotbal?

Jean-Paul  •  9 iunie 2017, 22:43

Spuneti-le asta si cititorilor de pe site-ul treizeci.zero si va veti trezi cu niste "felicitari" cu mama dvs si cu sfintii la care va inchinati. Pe treizeci .zero esti "ejaculat", vorba lui vanghele daca indraznesti s-o critici cumva pe Halep, chiar daca ai dreptate. Va spun asta din proprie experienta fiindca am comentat ceva in genul ca ar trebui sa existe oarecare moderatie in exprimare, fiindca realitatea din teren nu justifica odele si ditirambii cu care era gratulata.....

Acest comentariu a fost moderat pentru că nu respectă regulile site-ului.

Lila  •  9 iunie 2017, 23:29

Ma bucur pentru ocazia de a face unele aprecieri despre comentatorii de tenis. Apreciez in mod deosebit modul in care a fost comentat meciul Simonei cu Pliskova, corect, discret si putin patriotism cat sa nu deranjeze cea ce mi se pare absolut normal. In schimb, la meciul cu Svitolina, „dl” Radu a luat-o pe ogoarele Ucrainei de parca avea in spate unul cu kalasnikovul pregatit de start. Halal comentator, fara sare si piper, repetitiv si mai ales cu un putine cuvinte la indemana, gen minunat, exceptional si cam atat! Si o alta chestie, de bun simt, nu se comenteaza in timpul punctului mai ales despre chiar altceva, in acest sens sunt cativa plini de filozofii nereusite, tocand urechile si nervii telespectatorilor cu verzi si uscate precum la „surprize, surprize”!

radu  •  9 iunie 2017, 23:41

Cred ca lucrurile sunt destul de simple. Publicul de fotbal (in care se incadreaza si nenea care a scris articolul ala jenant) a vazut ca joaca Halep in semifinale la Roland Garros, a deschis televizorul si se astepta la ceva gen meciurile de fotbal, cu racnete si isterii nationaliste la fiecare minge trimisa peste fileu. Expresii uzuale si corecte pentru un comentariu de tenis au fost "socante" pentru ei.. Publicul de tenis stie ca asa se comenteaza la tenis si a apreciat profesionalismul. Chiar nu cred ca merita scris un articol pe tema asta.

4Kan  •  9 iunie 2017, 23:56

Eu am ascultat comentariul de la meciul contra Svitolinei care a fost de o asa natura patriotica incat m-a facut sa mut imediat pe EurosportHD (unde aveam comentariul in engleza) :D

bazileon  •  10 iunie 2017, 0:32

Din pacate gsp a contribuit enorm la aceasta "educatie patriotica", mai ales in fotbal, Cele mai bune vesti inaintea unui meci era ca unul din adversari si-a rupt piciorul, ori cine stie ce alta nenorocire. *** Ba mai mult, incurajeaza vadit un patriotism local, stelisto-fecebesist desantat; lucrurile astea lasa urme; parca de aici ar fi trebuit sa inceapa dl Tolo pedagogia sa de MCR.

Acest comentariu a fost moderat pentru că nu respectă regulile site-ului.

JFM  •  10 iunie 2017, 6:11

Poate ca privind intregul tablou i s-a facut o nedreptate doamnei Paul dar mie nu-mi place pentru ca vorbeste mult in timpul disputarii pubctului lucru care a ajuns sa fie deranjant chiar si la transmisiile de fotbal la multi dintre comentatori, sa turuie fara pauza...De cate ori exista o alternativa la meciurile pe care dansa le comenteaza apelez la ea.Parca vad insa ca si Mironica la Oro TV va transforma aceasta partida intr-un meci de fotbal...Eurosportul are comentatori buni de tenis care s-ar descurca intotdeauna foarte bine si fara Luminita Paul.Un ziarist bun poate fi si acela care scrie,editeaza nu neaparat trebuie sa si comenteze.

Gabi  •  10 iunie 2017, 6:45

@Marius_Rapidus Tare de tot. E o gluma sau un sfat de urmat? :)

Sergiu  •  10 iunie 2017, 8:32

***

Acest comentariu a fost moderat pentru că nu respectă regulile site-ului.

Brandus  •  10 iunie 2017, 13:58

Eu as vrea sa comenteze doamna Tatoiu cu doamna Izraela in duplex cu domnu CPT pentru inaltul atriotism de care dau dovada in vastele lor culturi.

Auras  •  10 iunie 2017, 15:34

E unu senin care spune ca el nu simte nimic cand joaca Simona ca nu joaca in echipa si probabil nu mai e romanca ca joaca singura cand joaca,inseamna ca e nesimtit!