TOLO.RO
Înainte de a fi ştiinţă, industrie, artă şi joc, fotbalul e presiune. Toată lumea se pricepe la asta. Rapid a pus presiune pe Ligă, Dinamo, pe Copos, Badea, pe Dinu „Vamă”, cu toţii au pus presiune pe arbitru, iar Ganea a pus presiune pe Rednic după ce a aflat că va fi rezervă.
duminică, 1 octombrie 2006, 10:21
Înainte de a fi ştiinţă, industrie, artă şi joc, fotbalul e presiune. Toată lumea se pricepe la asta. Rapid a pus presiune pe Ligă, Dinamo, pe Copos, Badea, pe Dinu „Vamă”, cu toţii au pus presiune pe arbitru, iar Ganea a pus presiune pe Rednic după ce a aflat că va fi rezervă.
Să pui presiune a devenit o expresie uzată pînă cînd nimeni nu mai ştie exact ce înseamnă. E ca în dimineţile de sîmbătă sau duminică, atunci cînd se aude vocea femeilor oarbe care cîntă printre blocuri. Nu înţelegi ce spun, dar ştii că cer bani şi glasul lor îţi strînge inima, reverberînd printre paralelipipedele de beton.
Aşa se simt toate presiunile din fotbal. Şi, pînă la urmă, cedezi. Pînă cînd vine cîte un arbitru străin, precum ungurul Kassai, care nu înţelege limba tînguielilor şi a răfuielilor noastre şi are curajul de a da penalty în minutul 3, împotriva clasamentului şi a calculelor. „Mă întreb dacă un arbitru român ar fi avut acest curaj”, a zis imediat Grădinescu. Toţi ne întrebăm. Da, a fost corect şi, nu, complotul universal nu există.
În mod paradoxal, această decizie şi-a pus amprenta asupra meciului şi, în final, a ajutat inclusiv pe Dinamo. Pentru că echipele şi-au văzut de joc şi trupa mai fluidă a reuşit să se impună. Nu numai că n-a stricat meciul, ci l-a aşezat în matca unei partide normale. Ce mult înseamnă asta!
Munteanu • 2 octombrie 2006, 2:44
In afara faptului ca nu aveti nimic in comun rivalitatea proverbiala intre Timisoara si Bucuresti , spuneti ceva credibil pentru ca de povesti becaliene , recte Stoiciene ne-am saturat. Adica sa va da-ti mare cu nimic ceea ce face tot guvernu!
Xulescu • 2 octombrie 2006, 2:45
De cate meciuri cu eliminati mai are nevoie Steaua ca sa realizeze ca problema ei este jocul shi nervii creatzi artificial de conducere nu arbitrii. De la inceputul campionatului au ceva cu toata lumea sau cred ca tota lumea are ceva cu ei shi au reusit sa creeze o presiune enorma pe jucatori, de parca nu au shi asa prea multa presiune, cu jocuri din 3 in 3 zile. Shi nervii cedeaza meci de meci. Poate in sfarsit dupa meciul asta vor recunoaste ca pozitia lui Dinamo din clasament se datoreaza in primul rand jocului.
Adrian • 2 octombrie 2006, 2:47
xulescu de ce e acum maimulta presiune decat anul trecut?
anul trecut Steaua a jucat unde a jucat si trebuia sa ia si campionatul
acum e doar la inceput.si si locul 2 iti da o sansa la liga
de ce e mai mult presiune acum?
Munteanu • 2 octombrie 2006, 2:47
Mai baieti de cata educatie aveti nevoie ca sa va dati seama ca viitorul nu inseamna BECALI
Munteanu • 2 octombrie 2006, 2:49
Si inca ceva : NU CONFUNDATI STEAUA cu becali
RomaniaFootball • 2 octombrie 2006, 2:52
pt Xulescu:
Becali a recunoscut ca Dinamo joaca bine, a fost se pare impresionat ca a reusit sa intoarca rezultatul in meciul cu Rapid.
Momentan a zis ca e ok si locul doi, sa nu cumva sa-l piarda si pe ala.
Sinceritate 100%, nu l-am vazut niciodata asa de sincer.
Ba da, dupa meciul cu Bistrita, la declaratiile de dupa meci era foarte linistit, tacut, mi s-a parut chiar ciudat. banuiesc ca si-a dat seama ca steaua joaca slab, nu mai era vorba de un meci su rapid sau dinamao unde a fost si scuza omului in minus.
http://romaniafootball.blogspot.com/2006/10/dinamo-rapid-un-derby-care-nu.html
laur • 2 octombrie 2006, 2:53
mai tudor si asa esti analfabet…. macar taci …apropo de moti…el este cel mai „corect „.nu mai vb de moti ca imi vine greata….cred ca tu ai uitat multe ma…dar hai sa te las pe tine sa-ti amintesti
Xulescu • 2 octombrie 2006, 2:53
Adrian, presiune e din cauza conducerii care vede peste tot comploturi shi se cearta cu toata lumea in loc sa vada de ce de cateva meciuri Steaua joaca in inferioaritate numerica, iar jocul lasa mult de dorit (In campionat).
Munteanu • 2 octombrie 2006, 2:56
Romaniabotball.
Nu obisnuiesc sa raspund ,dar daca vreai neaparat sa -ti raspund exprimati parearea
Xulescu • 2 octombrie 2006, 2:56
Munteanu, Becali a insemnat f mult pt Steaua. Fara el, cu „genialul Paunescu” la conducere, probabil ca azi ar fi semanat cu Craiova.
RomaniaFootball • 2 octombrie 2006, 3:03
Aroganta deranjeaza f mult, nu numai la Becali si MM. Sunt si altii: Borcea, Turcu, Iancu de la Timisoara, etc.
Pacat ca aceasta se transmite si la suporteri si singurele argumente in dicutii legate de fotbal sunt legate de cine e mai al dracu si nu de a comenta un spectacol. Asta e singura problema.
Adrian • 2 octombrie 2006, 3:04
si nu sunt comploturi?
poNpiliu • 2 octombrie 2006, 3:04
Adrian, nu am decat sa-ti spun ca esti un MARE idiot cu ochelari de cal..
Adrian • 2 octombrie 2006, 3:06
bai
macar MM si Becali se pot mandri ca au facut oechipa de liga campionilor…dar restul?
ce echipa a facut borcea de exemplu avand in vedere ca daca termina pe locul 1 dinamo merge in Liga campionilor pe spatele Stelei si al Rapidului?
Adrian • 2 octombrie 2006, 3:06
multumesc ponpiliu si la fel si tie si familiei tale
Munteanu • 2 octombrie 2006, 3:07
Xulescu
Respect omul care ajuta fara sa ceara nimic (IISUS HRISTOS) a ajuns CINEVA.
OMUL CARE SE CREDE CINEVA INDIFERERNT, e un nimeni.
poNpiliu • 2 octombrie 2006, 3:08
Si nu vad care ar fi problema? De ce pe spatele RApidului si ale Stelei? Daca sunt asa buni, de ce nu ies ei pe locul 1, sa se duca iar in CL? Ah, am uitat, din cauza arbitrilor..
Munteanu • 2 octombrie 2006, 3:10
Daca ati inteles , daca nu inseamna ca CRIOGEEEEEEEEEEEEEEEEEEEENIA SALVEAZA ROMANIA
Adrian • 2 octombrie 2006, 3:11
ponpiliu daca stii de ce mai intrebi?:D
dinamo are lot de retrogradare.sa fim seriosi!
mare hotie se face.In Liga merita daor Steaua si Rapid.restu sunt doar niste echipe parazite care s-au trezit peste noapte mari cluburi de fotbal pt ca 2 echipe din aceeas tara ca si ele au ajuns in sferturi respecti semifinala unei cupe europene.
dinamo a tras inapoi romania.dinamo nu a facut altcevade cat sa strice coeficientul pt ca a participat fara sa aduc puncte.
Munteanu • 2 octombrie 2006, 3:15
THINK
poNpiliu • 2 octombrie 2006, 3:17
Cum BA, copacule? CU 3 titulari la nationala de tineret ( Moti, Radu Stefan, Pulhac), cu cei mai buni marcatori din campionatul romanesc in activitate ( Niculescu, Danciulescu), Ganea- fotbalist cu mare experienta internationala, Catalin Munteanu, la fel, Ze Kalanga etc, etc.. Unde maica-ta pe gheatsa, e asta lot de retrogradare?
Munteanu • 2 octombrie 2006, 3:21
Ultima intreabare are un substrat , binenteles mintile luminate cu care am discutaat au explicatii , problema va fi in momentul in care imi vei cere mie explicatoie…..
Adrian • 2 octombrie 2006, 3:25
nu te supara ponpiliu dar si craiova avea cica o super echipa acum 2 ani cand a retrogradat.erau jucatori cu experienta si unii care cica erau buni.
cei 3 juniori si-au demonstrat valoarea in meciul de tineret contra germaniei cadn au reusit sa faca tara de tot rahatul.nici acum nu imi vine sa cred ca nemtii aia le-au dat craci si apoi gol.incredibili
cat despre marii golgeteri sa nu uitam ca au mai existat astfel de jucatori:georgescu,dumitrache,mateut.jucatori buni dar nu asa de buni cum li se facea reclama.dinamo e specialista in golgeteri prefabricati deci titulatura de cel mai bun marcator in activitate ma cam lasa rece.
aaaaaa si sa nu uitam de prestatiile acestor mari golgeteri in afara.0
cum au plecat asa au venit
ganea a fost odata…dar timpul lui a trecut si nu cred ca o sa mai tinamult pana o sa isi puna si el ghetele in cui.
kalanga asta inca nu m-a impresionat.e ca f petre.chiar mai slab decat el.macar fl petre mai dadea si cu stangul in minge.kalanga habar nu are sa dea cu stangul in minge.dar are iteza destul de buna.
in rest catalin munteanu,denis serban…au fsot adusi de giovani respecti borcea pe pile.e clar ca nu sarea borcea sa il laude pe serban daca nu dadea gol
sa nu mai vorbim de super loturi ca rednic nu are oki la jucatori.a retrogradat craiova si si-a demonstrat calitatile cadn l-a aduspe marele portar care acum e rezerva(nu ii stiu numele) ala din noua zeelanda.
Rares • 2 octombrie 2006, 3:29
Nu dinamo a castigat, ci Rapidul a pierdut.Daca se termina 3-0 pentru Rapid la pauza, n-avea nimeni de comentat.Asa insa, cei cu bulanul mai mare au castigat.Iar Ropotanu’ pizdii trebuia elimanat de 3 ori..FORZA RAPID!
poNpiliu • 2 octombrie 2006, 3:30
OK
Visiniul • 2 octombrie 2006, 3:51
Nimic de comentat. Bravo Dinamo ! A fost un meci foarte frumos. Cu toate respectele pentru Razvan, cu toata bucuria pe care ne-a dat-o anul trecut…… antrenorul nostru iar a pierdut meciul. Schimbari fara niciun orizont. Buga..out.. Zicu out… pentru Grigore ?????????? Cand era 3-1 ??????? Eu inteleg ca isi dorea fortificarea mijlocului si om in plus la constructie…dar Lucian si cu Ryan nu aveau cum sa faca ceva. Pase pentru cine ? Pentru doi debutanti ..sau debutanti in formula asta ?
Nae Constantin ??? Oare a uitat de el ??? Sapunaru ?? Se vedea clar ca Rada este lenti si imobil, motiv pentru care Artiom a facut efot dublu (iar suflul l-a parasit cand sa respinga din gheata lu` Ze Kalanga). Ce .. pana mea, Razvane ? Ce se intampla de ne tot bagam cu fundul in poarta cand conducem ??? Ce dracu sunt schimbarile alea ???
Mai bine te trezesti. Campionatul e pierdut.. CL pentru noi, e departe iar. Ramane Uefa. Vezi ce faci acolo.. ca e pacat de MUNCA TA !! E pacat de pasiunea ta si efortul de pana acum. Ai cel mai bun lot din tara. Cel mai valoros. Se vede asta din avion……. nu ai scuze !! De jumatate de an auzim acelasi cantec: „a pierdut Rapidul, nu a castigat adversarul”. Ba uite ca astazi a castigat adversarul ? Schimbari inspirate, schimbari de registru tactic foarte bune..s.a.m.d.
Eu sunt rapidist.. niciodata nu sunt trist 🙂 .. dar cred ca o sa ma intristeze munca ta de ani..irosita. Ai potential. Nu-l da dracu` pe replici impotriva stelei.
Bravo Dinamo ! Felicitari pentru campionat ! Voi oricum nu v-ati intalnit, spre deosebire de Steaua, cu adversari care „vor sa joace la Dinamo”. Sau nu asa multi (doar vreo 2 de la Timisoara).
Forza Rapid !
Visiniul • 2 octombrie 2006, 3:55
& arbitrajul ? Am auzit conducerea echipei pe care o sustin, ca cerea nu stiu ce demisii dupa meciul nostru de la Arad. Mai precis, pentru faza cu Zicu (eliminarea).
Ok, bun, sa fie. Dar domn` Dinu Gheorghe si domn` antrenor Razvan… stiti cate suturi pe poarta am avut noi, la meciul de la arad ? DOUA !
Sunteti penibili si ne faceti de rusine dand in arbitri si aruncand vina pe ei.
Nu jucam nimic. Meritam locul 90000.
ciprian • 2 octombrie 2006, 3:58
ADRIAN
te vad asa agitat de parca esti singur impotriva comunismului..nu mai critica dinamo ca nu esti in masura ..10-0-0 spune tot…
Xulescu • 2 octombrie 2006, 4:33
Pai mai Adriane daca Dinamo are echipa de retrogradare, restul clasamentului e in Divizia B ???????????
Xulescu • 2 octombrie 2006, 4:36
Ah, shi Adriane Rednic a plecat de la Craiova cu mult inainte de a retrograda, unde a ajuns dat afara de la Rapid dupa ce luase campionatul pt a face loc cuplului celebru Giovani-Petrescu.
johnny • 2 octombrie 2006, 5:16
Adriane du-te si te culca ca esti idiot baiatule , Dinamo lot de retrogradare ? Vorbesti aiurea, ia jucatorii individuali si vezi fiecare ce poate , in comparatie cu steaua care are un loc extrem de subtire dar a avut un joc de echipa care a sustinut-o. Adriane, Dinamo inscrie in medie 3-4 goluri pe meci , Steaua cate inscrie ???
Adriane, Dinamo anul asta va ajunge departe in europa, ai sa vezi !!!! . Mai bine uitete la steaua, si multuniti-i lui Zenga si Protasov , ptr performantele de anul trecut, nu lu Olaroiu care e tufa de horezu’. Performantele de anul trecut sunt unice si nu le veti mai face niciodata . Veti vedea de acuma incolo cine este steaua, cine este olaroiu si unde veti mai juca in anii urmatori prin europa ……
Nu va bateti joc de munca unui om, Rednic a facut o echipa, si merita felicitat ptr ca Dinamo e echipa momentului in romania.
Xulescu • 2 octombrie 2006, 5:21
Da Johnny, shi mai ales cum a luat echipa, dupa dezastrul din primavara. Nota 10 pt Rednic
Gabriel R • 2 octombrie 2006, 5:27
Intr-adevăr ,d-le Tolontan, presiunea care a existat înaintea acestui meci şi în timpul meciului a fost o presiune normală.Au existat un învins şi un învingător stabilite în mod corect.Presiunea aceasta a existat şi înainte de celelalte meciuri jucate şi toată lumea cunoştea, încă înainte de începerea campionatului uriaşa miză aflată în joc,dar mai ales miza financiară şi cea de imagine pentru campioana României,calificată eventual,direct în grupele Ligii Campionilor.Toată lumea cunoştea miza pentru cele trei eventuale paricipante în Cupa UEFA.Toţi diriguitorii FRF şi ai CCA,cunoşteau că vor exista astfel de presiuni,că arbitrii români vor ceda foarte uşor acestora,date fiind necinstea şi corupţia acestora,lipsa lor de verticalitate şi de profesionalism.Interesant este faptul că ei şi-au dat seama de acestea abia înaintea meciului jucat de Dinamo cu Rapid .Aceasta dovedeşte o rea credinţă manifestă şi premeditată spre a „dirija”campionatul în anumite direcţii .Circulă un zvon,potrivit căruia, acţionarul unei echipe plecat, chipurile, prin „uşa din dos”a acesteia în dosul uşilor închise sau la adăpostul întunericului îşi continuă vechile năravuri ajutându-şi „dezinteresat” clubul de suflet.De altfel,acesta merge pe stadion,chiar şi în deplasările fostei sale echipe pentru a-şi contempla”opera” şi a supraveghea(aceasta face de o viaţă!)”corecta”desăvârşire a acesteia.
Aceasta este adevărata”presiune” din fotbalul românesc.Numai în această seară a existat un moment de normalitate pentru că în principal lucrurile se aflau pe”făgaşul dorit”.
Intr-adevăr în România de azi fotbalul, la nivelul foştilor miliţieni,astfel cum îl percep ei, este cu adevărat” ştiinţă şi artă”.
Cu deosebit respect,
Gabriel R.
johnny • 2 octombrie 2006, 5:52
Dle Tolontan, va intreb eu, daca era un arbitru roman si nu dadea penaltyul ala din min 3 ptr Rapid, dar Dinamo pana la urma ar fi castigat meciul , ce scriati pe prima pagina in ziarul de azi ???? Ce scandal urias ar fi iesit azi , ca vezi doamne Dinamo iar ar fi castigat chipurile iar cu arbitri …..
Pai vedeti ca Dinamo bate si cu arbitri straini , nu are nevoie de ajutorul nimanui. Bine ca au fost arbitri straini ca stiti ce s-ar fi intamplat ? poate un arbitru roman din greseala poate nu ar fi dat penalty in min 3 ptr Rapid ( asa cum nici azi nu au dat 2 penaltiuri clare impotriva stelei la iasi ) .
valy • 2 octombrie 2006, 6:42
Ce tot may dau gastele astea dyn cyoc ,chyar au luat toty symdromul jyjy becaly au adus sy arbytry strayny ,nycy astya nu sunt buny, nu styty ce sa may facety sa pyarda dynamo husenylor dynamo nu numay in campyonat este neinvynsa cy sy in cupa uefa ,ca sa va intre byne in cap daca vrety facetyva un campyonat al vostru sy nu va may deranjeaza dynamo ,acum nu may vorbyty de blatury va luaty de arbytry ca yy favoryzeaza pe dynamo dar lu dynamo nu ii sa dat un penalty nycy in cupa uefa nycy in campyonat DDYYNNAAMMOO joaca nu cerseste ca voy gunoyerylor sy spurcatylor.Hay ca ma plyctysyty va las sa va daty cu capu de zyd ca DYNAMO E MAY BUNA .
Wide@Wake • 2 octombrie 2006, 7:16
„deci” va spun io…arbitrul a fost cumparat..e din ungaria…o fi nepot de vara cu nashu lu’ Vizer….care a fost patronul lu’ sapaliaga..care acu..e la Faru’ ..care Faru’ l-a avut pe Zicu..care e rapidist..dar nu pana la moarte..deci aranjament:ppp
daca si acum acuzam arbitrajul..atunci sa chemam arbitrii din Ecuador si Tahiti..poate sunt impartiali.
Gabriel R • 2 octombrie 2006, 7:38
Pentru valy(ai dreptate când îţi scri numele cu litere mici).
Incerc să descifrez sensul mesajului tău,scris în cea mai neaoşă limbă gimnastică.Este foarte greu să încerci să transmiţi ceva când nu ai nimic să spui.Mai grav este că recurgi la insulte şi jigniri,care nu fac altceva decât să îţi dovedească puţinătatea intelectuală.Dacă se mai poate,încearcă să evoluezi.Stiu că este greu,dar fi perseverent.
daniel • 2 octombrie 2006, 7:43
adrian esti patetic tatica , ai stat pana la ora 03.00 sa debitezi ineptii ………..in ritmul asta o sa fii din ce in ce mai obosit si or sa te dea astia afara de la banca :))))))) FORTZA DINAMO
666 • 2 octombrie 2006, 7:57
Inventati teme de meditatie. Va pasati voua insiva ca apoi sa dati cu capul. Dupa ce ani de zile v-ati straduit sa impuneti minciuna pe post de adevar creind o cu totul alta realitate, acum de la inaltimea functiei sociale de gazetar, va folositi la greu de sofisme. Orice om normal ar fi dat acel penalti mai putin constiinta voastra indioelnica caci altfel nu ati mai avut voi ce scrie. Sunteti de o mojicie dusa la extrem.
Va citesc ca studiu social si nicidecum ca profesionisti in pana sporturilor. Voi vreti, fara scoala si fara dragoste de adevar, sa ajungeti voci. E greu. Multi chemati, foarte, foarte putini alesi.
DannyF • 2 octombrie 2006, 8:48
Oare cat mai dureaza pana isi da seama Lucescu ca trebuie sa se alinieze si sa renunte la linia de 3 fundasi? Rada este o gluma proasta, chiar si in meciul cu Madeira a jcat foarte slab, doar golul ce l-a marcat l-a facut sa nu ia nota sub 5… Acest Gica Popescu Reloaded – din perioada sa de glorie de la Dinamo – nu ar avea loc in primii 11.
Dar nu stiu cat de repede s-ar adapta el capitano Maftei, ca el doar libero stie sa joace.
Neaparat trebuie sa schimbe sistemul ca prea multe emotii avem cu cei trei fundasi!!
DannyF • 2 octombrie 2006, 8:52
Apropos, de ce nici un conducator de la Rapid nu isi calca pe orgoliu sa iasa in fata sa zica barbateste ca Dinamo e cea mai buna echipa pe care au intalnit-o in acest sezon?
Nu cred ca puteam castiga in fata lui Dinamo nici daca eram 100% odihniti.
elle • 2 octombrie 2006, 9:06
vedeti peste tot numaai greseli de arbitraj , blaturi si alte cakaturi , dar nu vedeti ce e clar ca lumina zilei :
Dinamo e pe primul loc ,pe merit , are cel mai bun atac ,o aparare super , nici mijlocul nu e rau ….si are posibilitatea sa schimbe si portarul in cazul in care greseste(la steaua e varzalaul de carlos si rezerva ????, iar la rapid daca nu apara coman … e minca , care mai bine nu e ….la Dinamo e Gaev caare apara destul de bine + Matache bun + Moss dar asta nu a convins)
Dinamo are lotul destul de mare si nu intra in colaps daca nu joaca nu stiu ce jucator
in 10 meciuri nu am primit nici un penalti …poate spune cineva cum de steaua primeste penaltiuri in fiecare meci si striga ca este furata…ciudat mod de a fura au arbitrii asti mai nou !!!……nu va vedeti propria neputinta!!!!
+++++ avem super antrenor ( rotatia jucatorilor ii iese de fiecare data ….bine ,ca trebuie sa ai si lot pt asa ceva !!!!!)
Pt ala care zicea ca Dinamo are lot de retrogadare : aia de la retrogadare primesc 3-4 goluri pe maci , Dinamo atatea inscrie!!!! Eu zic sa te uiti la alte sporturi ,ca la asta nu ai nici o treaba !!!
Hai Dinamo!!!!!
JohnnyPitesti • 2 octombrie 2006, 9:09
Am vazut ca sunt cativa mai sus care abereaza k de obicei. Dak si arbitrul asta este acuzat de partinire….. inseamna ca habar nu aveti de fotbal. Aseara DINAMO a dovedit ink o data ca la ora actuala e cea mai buna echipa din Liga 1. Pt stelisti, rapidisti, olteni, tmisoreni, etc. e normal sa fie insuportabil, dar makar dak nu aveti bunul simt sa recunoasteti ca DINAMO e superioara, makar abtineti-va de la comentarii irelevante. Oftica e mare, va inteleg ca sunteti frustrati sa vedeti o echipa de nota 10. Ultimii doi ani steaua a luat campionatul, iar noi nu am comentat asa ca voi. Vremea voastra a treecut , e vremea noastra. DECI obisnuiti-va. 😛
elle • 2 octombrie 2006, 9:10
Aaaa! si inca ceva !
un motiv mai penibil decat oboseala din meciul cu Madeira nu gaseati????
sa stiti ca si Dinamo a jucat joi in Uefa …… si nu s-a chinuit ca voi in Portugalia … dar a jucat ! asa ca mai cautati motive ( oboseala si arbitrajul deja nu mai tin!)
eu • 2 octombrie 2006, 9:12
Ma voi ati vazut ce a facut Lajos sau cum il cheama pe nenorocitul ala de arbitru la IASI???? @ lovituri de la 11 m clare ca lumina zilei pentru Poli Iasi…ce mai zice acum MM ca Steaua e dezavantajata de arbitri se vede clar pt cine sunt facute jocurile in campionatul asta…Pitesti, Giulesti, IAsi si lista va continua iar MM si Gigi Becali vor urla cat vor putea ca Steaua nu e respectata si ca e dezavantahata de arbitri! Felicitari pt Rapid si Dinamo singurele echipe adevarte din acest campionat singurele echipe care joaca doar pe teren! Felicitari pentru meciul de aseara!Felicitari dinamovistilor pt incapatanarea cu care cred in sansa lor si ca au 9 pct in fata Stelei! Hai Dinamo! sa ia campionatul orice echipa numai Steaua nu! Cred ca Dinamo merita sa il ia si il va lua daca Steaua nu va incepe cu jocuri murdare!Ma mira ca nimeni din presa sportiva nu zice nimik de meciul de la Iasi RUSINE sa va fie mai ales al cei din echipa GSP care scrieti timid cand steaua e avantajata dar cand e dezavantajata sariti si scrieti de numai…sa nu mai zic daca e avantajata Dinamo sau Rapid atunci e jale e tragedie nationala dar sper sa se arate valoarea anul asta si sa ia camp cea mai buna echipa nu cea cu gura cea mai mare HAI DINAMO, HAI RAPID…si mult succes in EUROPA si Stelei ar fi super sa avem 3 echipe in primavara!
Mihai • 2 octombrie 2006, 9:13
haideti sa vedem ce face dinamo in cupa uefa…;)
cris • 2 octombrie 2006, 9:15
DINAMO A DEMONSTRAT INCA O DATA DACA MAI ERA NEVOIE CA ESTE CEA MAI TARE ECHIPA DIN ROMANIA ASTA IN CIUDA STELISTILOR CARE MOR DE OFTICA CIND VAD CLASAMENTUL SI CARE ACUZA DINAMO CA MERGE CU ARBITRI.SA VAZUT ASEARA VALOAREA CIND AU FOST SI CONDUSI PE BUNA DREPTATE DIN MIN 3,DESPRE RAPID NICI UN CUVINT PTR CA SUNT NEVINOVATI SARACII.FORZA DINAMO.
firca • 2 octombrie 2006, 9:23
Acum ca s-au linistit berbecii la stana, cfr-ristii stau mici sub podul lor mare,
caini sau catarat pe cotetul lor zgarienori.Se uita in jos si totul e in ceata,unii mai au niste zbateri. Totul e invidie si reavointa.Normal ar trebui sa su se acorde locul 2 pentru ca diferenta de puncte v-a fi prea mare.
Marian • 2 octombrie 2006, 9:24
La scorul de 1-0 pt. Rapid, arbitrul a gresit decisiv, ca intotdeauna pt. Dinamo, decat ca acum nu mai exista suspiciuni. Buga a fost luat in brate de Radu Stefan iar arbitrul ar fi trebuit sa scoata cartonasul rosu si sa dea penalty pentru Rapid.
Nu ar fi fost corect Domnule Tolontan?
Cum naiba istoria unui meci se scrie favorabil pt. Dinamo dupa ce arbitrul trece peste niste decizii pe care ar fi trebuit sa le ia impotriva lui Dinamo.
Cu Steaua la fel, nu-l elimina pe Tames apoi il elimina usor pe Thereau.
Doua momente in 2 derbyuri cand arbitri puteau sa scrie istoria altfel, in mod corect. Rapid 2-0 si Dinamo in 10 jucatori. Steaua in 11 jucatori si Dinamo in 10 si nu invers.
Sa vedeti ce dezastru va fi pentru Dinamo cand arbitri in meciurile internationale nu va mai inchide ochii la astfel de faze. De obicei Dinamo este tinuta in brate pana isi da drumul la joc. In afara de atac Dinamo nu exceleaz[ cu nimic in joc.
flogsm • 2 octombrie 2006, 9:35
Dinamo este cea mai in forma echipa la ora actuala din campionatul asta al nostru…………nici steaua nu joaca rau dar parca toti jucatiorii sunt la ciclu asa de recalcitranti sunt…………:)…..rapidistii in schimb…….penibili…..restul echipelor sunt in campionat doar pentru a-l completa pana la ultimul loc…………