TOLO.RO
Cătălin Tolontan aminteşte cîteva dintre lecţiile pe care le-am primit cu toţii de la Steaua
marți, 5 decembrie 2006, 8:29
Cătălin Tolontan aminteşte cîteva dintre lecţiile pe care le-am primit cu toţii de la Steaua
Steaua se desparte de Ligă, purtînd cu ea suficiente amintiri încît nu mai trebuie să vină un jurnalist antipatic să tragă linie
pentru că Steaua a retrezit speranţa, de acord, pentru că a fost suficient ca fotbalul nostru să simtă banii şi aripa mătăsoasă a Ligii şi lucrurile s-au schimbat pentru totdeauna
dar Steaua are şi lucruri pe care ea însăşi trebuie să le înveţe, du-te încolo, măi ziaristule!, da, chiar aşa, conducerea ar trebui să priceapă că dacă ceri preţuri vestice pentru bilete e prea puţin să obţii un punct din trei meciuri pe teren propriu
după cum am aflat că în fotbal nu e suficient doar să participi, asta mergea la Olimpiade, şi acolo pe vremuri, lucrurile s-au schimbat
sau că e nevoie de vedete, dar şi de doctori care să vindece starurile, că am putut organiza şi transmite meciurile la standard Champions League, să terminăm în fine cu complexele de inferioritate!
nu sîntem inferiori
nu sîntem superiori
sîntem la fel cu ei şi asta e lecţia supremă a unei competiţii care pentru noi a început la Kiev şi se termină la trei ore cu avionul şi la două secole mai la Vest
la anul o s-o luăm de la capăt, probabil cu două echipe, mulţumim, Steaua, am scăpat de „acum sau niciodată!”
HINGHERU • 6 decembrie 2006, 1:04
poate e da cred ca e prin curte pe la cineva,a murit beat
HINGHERU • 6 decembrie 2006, 1:06
cred ca are clona vreo criza de nu mai zice nimic,saracu acu e pe jos si se tine de cap
Joao • 6 decembrie 2006, 1:08
sa inteleg ca a sunat la numarul gratuit si a primit ajutor ?
HINGHERU • 6 decembrie 2006, 1:08
e tare bancu cu einstein,ptr clona nu e fotbalist ceh
HINGHERU • 6 decembrie 2006, 1:09
au reusit sa-i scoata tubul de fixativ din cur?
Joao • 6 decembrie 2006, 1:10
probabil
HINGHERU • 6 decembrie 2006, 1:12
ajuta-ne doamne sa picam cu cainii ca ciorile sufera de mladalie
Joao • 6 decembrie 2006, 1:13
sa dea domnu sa nu avem ocazia sa dam peste dinamu
Joao • 6 decembrie 2006, 1:14
nu vor ajunge acolo !
HINGHERU • 6 decembrie 2006, 1:14
cred ca daca ii eliminam isi arunca porcea si pe nevastasa pe geam
Joao • 6 decembrie 2006, 1:14
aha
HINGHERU • 6 decembrie 2006, 1:15
stiu dar ce n-am voie sa visez?
Joao • 6 decembrie 2006, 1:17
pai tu vrei sa se bucure borcica ca a scos pe werder sau bordeaux ?
Nerusinatul • 6 decembrie 2006, 1:18
mai draga Tolo,nu stiu daca rezultatele din CL au imputinat spectatorii din
Ghencea,
sau daca i-a inmultit pe cei ai lui dinamo(am vazut ca nu!)
dar asta ar trebui sa fie ultima ta grija
pt.ca tu si cand spui „multumesc”,il suieri printre dinti
si daca crezi ca esti tare uita-te un pic mai sus
si ai sa vezi un mucea de la dinamo,cu foarte putini ani si la fel si meciuri
cum spune el ca STEAUA s-a calificat norocos si dinamo a batut „tot” in Europa!?
probabil fiul lui borcea se refera la complexul comercial.
multumim Tolo(apropo ce metafora stilistica ai folosit cand ai scris asa?)
HINGHERU • 6 decembrie 2006, 1:19
se bucura el putin dar dupa aia se omoara
Joao • 6 decembrie 2006, 1:20
pai vezi d-aia ar trebui sa lase nevasta si copii in grija statului
Joao • 6 decembrie 2006, 1:21
eu plec, bye !
mai vb
szandelis • 6 decembrie 2006, 1:34
Cum zice si reclama de pe postul care transmite Ch. League:
„Cei mai buni sunt doar aici…”
Restul sunt pe TVR…
😉
Sociopatul • 6 decembrie 2006, 2:09
Daca as avea o margareta m-as gandi: sa postez, sa nu postez… 🙂
ullises • 6 decembrie 2006, 3:02
oilor….ia vedeti centralul care trebuia sa il elimine pe grobianul fundas de renume mondial…..a fost notat cu 4(patruuuuuuuuuuu)…….hoti penali….altfel erati undeva pe 5…..6……voi sunteti securistii de cativa ani……
emigrantu_stelist • 6 decembrie 2006, 3:56
Lyon – Steaua 1-2
Real Sport Romania • 6 decembrie 2006, 5:46
mare dobitoc esti tolomakule …
anyways, let’s talk about super football … barcelona, eeeh ??? …
am inregistrat meciul cu Bremen .. dar din nou .. e fisier de 4 GB .. la calitate de DVD … nu avem cum sa-l punem pe net …infrastructura lipsa si mai e problema cu drepturile de autor …he he he … asa ca ne bucuram numai noi d-acilea …
normal ca si-au respectat blazonul, ca doar nu-i steaua sa tremure-n bocanci, cand ei se antreneaza ani intregi sa joace fotbal, apoi joaca …
vezi ce titlu a castigat Adriano de la Inter la …
ioan plischi • 6 decembrie 2006, 7:20
aceste bloguri sunt si altceva decit un fel de baie de multime?!
liviu • 6 decembrie 2006, 8:23
Domn Tolontam, se pare ca si pentru ziaristi e greu sa srie din doua in trei zile si despre liga lu’ Mitica si despre Liga Campionilor (auleo, mai e si UEFA). Subtire articol. Al catelea…..?
elle • 6 decembrie 2006, 8:29
neinteresant
firca • 6 decembrie 2006, 8:37
Agentul 007(sapte infrangeri din totatatea meciuri)o v-a fura urat si de la echipa a doua a lui LYON….Dar asta e …e…echipa mare ….
adrianromanul • 6 decembrie 2006, 8:51
BA OAMENI BUNI „AVIS STEFAN BANICA ” LA CATI BANI SE BAGA LA STEUA SI LA MODUL CA E FACUTA LA BAZA CU JUCATORI ROMANI, SA SPUNETI MULTUMESC CA V-A FACUT CUNOSCUT NUMELE TARII SI AL BUCURESTIULUI PRIN EUROPA , CA DE VREO CATIVA ANI AM CAM SOMAT!HAI SANATATE!
adrianromanul • 6 decembrie 2006, 8:53
FORTZA STEAUA!HEI!HEI!HEI!IAR CAINII, JAVRELE CA ASA SE LAUDA EI CA SE NUMESC SA LATRE LA HOTI,ADICA LA EI, NU LA STELISTI , PT CA EI, JAVRELE SUNT PREA MICI SI PREA MURDARI PT OUN SIMBOL ASA MARE CUM ESTE STEUA!HAI SANATATE,OAMENI BUNI!
elenapp • 6 decembrie 2006, 8:54
IUBESC STEAUA!!!!!!!
Red dog • 6 decembrie 2006, 8:56
„Steaua a retrezit speranţa”?
“Acum sau niciodată!”
sau altfel spus, daca nu noi, cine?
Gulgute de adormit copii, menite sa trezeasca zazanii printre suporteri…
Mai e vreo miza la 21,45 ????
Poate doar orgolii comentate pe
http://WWW.Tolo punct Ro
FORZZA DINAMO !!!!
mujotutun • 6 decembrie 2006, 9:12
nu suntem superiori (Realului si Madridului)
nu suntem inferiori (Kievului)
Ba chiar!
In orice caz, faptul ca, din acelasi „patriotism” pupincurist se transmite acest meci lipsit de orice miza, in locul unuia tare, gen Man U – Benfica, arata „cine suntem si ce vrem”.Si cand ma gandesc la comentariul dezgustator pe care va trebui sa-l inghit, nici macar (eventuala) caruta de goluri pe care-o va lua Steaua nu ma poate consola.
@adrianromanul: lasa, ca ne-ai facut tu cunoscut destul numele tarii.
Edy • 6 decembrie 2006, 9:17
M-am saturat de toti cretinii de pe blogul asta!
Dupa tragerea la sorti spuneau toti dinamovistii k terminam cu 0 puncte, luam goluri la greu … samd! Acum Dynamo Kiev a devenit o ekipa terminata in viziunea lor!
Orice ekipa ar bate Steaua … inseamna k este varza, nu k a jucat Steaua fotbal!
Adrian Lupu • 6 decembrie 2006, 9:22
steaua a esuat in demonstratia pe care a dorit-o. NU se poate „bate” de la egal la egal cu nici o echipa serioasa. ca sa ii bati pe kiev nu trebuie sa „faci drumul” pana in grupele c.l.
„conducatorii” nu pot anunta tiumfal ca scopul lor e sa participe…
Forza_Farul • 6 decembrie 2006, 9:24
Multumim Steaua, d’abia astept editia urmatoaree a Ligii sa iesim din grupe, iar catzelusii astia cu gura mare sa planga ca au aceeiasi soarta ca Levski
Red dog • 6 decembrie 2006, 9:29
Conform teoriei acestui blog,
Ramine cum s-a stabilit:
Dupa 21, 45
Steaua va lua numa’ cinci !
Si nu uita
http://WWW.Tolo punct Ro
FORZZA, FORZZA, DINAMO !!!!
ionescu • 6 decembrie 2006, 9:30
Pentru unii articolul suna neinteresant ,asta pentru ca nu stiu ce inseamna CL.Ei sunt obijnuiti cu infrangerile de la echipe cu nume imposibile,iar acum cand au batut o echipa din Turcia(cu ajutorul arbitrului)si o echipa germana obosita si plina de pensionari cred ca au trecut Europa prin foc sa sabie.Eu cred ca asa se vad lucrurile dupa ce esti umilit de tot felul de echipe ..minuscule!
Mare pacat ca la anul ve-ti juca aici, in aceasta competitie pe care nici macar nu stiti sa o scrieti!!
forza_Rapid • 6 decembrie 2006, 9:30
Intrati pe noul site interzis minorilor: dinamvisti.ro :))
momo • 6 decembrie 2006, 9:40
Poate ar mai fi trebuit spus ca nu a venit inca ceasul, minutul sau secunda noastra. Am urmarit aseara Barca-Werder ca tot romanu’ pasionat de fotbal. Werder avea in componenta jucatori de origine braziliana, daneza, cameruneza s.a.m.d., consacrati, rodati in alte campionate vestice. Barca nu mai zic. Noi nu ne putem permite inca asa ceva, deocamdata.
Vom participa si la anul, pentru ca doar atat putem face.
dinamo se infige ca gaina la muci la milioanele de euro din CL, cu jucatori resapati, adusi pe zero lei sau la final de cariera.
tony_big_fan • 6 decembrie 2006, 9:42
Imi vine sa rad cand vad ce scriu fanii dinamovisti. A facut si dinamo 2-3 meciuri mai bune in europa si deja se cred stapanii europei. Pro TV transmite meciurile Stelei deoarece e un post comercial si transmite meciurile cu cele mai mari audiente nu meciurile pe care le-ar vrea suporterii dinamovisti frustati de faptul ca o vad jucand in fotbalul adevarat numai pe Steaua. Si inca un lucru important – Steaua nu datoreaza nimanui prezenta in Ch. League lucru pe care nu l-as putea spune intr-o eventuala prezenta a lui dinamo anul viitor in aceasta competitie.
momo • 6 decembrie 2006, 9:52
Eu as preopune celor de la PROTV ca in locul meciului OL -Steaua sa difuzeze inregistrarea meciului Chelsea-Levski de aseara. Fooooooooarte interesant!
Donald Duck • 6 decembrie 2006, 9:59
The duck is back!!!
Domnule Tolontan, Steaua a fost o deceptie anul asta in liga, hadeti sa o recunoastem. Fara sa jignesc pe nimeni dar rezultatele au fost cel putin dezamagitoare… 1-4 si 0-3 acasa indiferent cu cine ar fi jucat nu poate sa nu te puna sa pui capul in pamant… Romania poate sa bata Spania dar e in continuu denigrata iar Steaua pierde cu 0-1 printr-un autogol penibil la Madrid si este laudata. Nu e corect! Trebuie sa fim realisti!
Donald Duck • 6 decembrie 2006, 10:01
@tony_big_fan
mare o sa fie frustrarea stelistilor la anu cand si Dinamo o sa fie acolo. Multe rugaciuni trebuie sa spuna patronul Stelei ca sa nu se intample acest lucru…
tony_big_fan • 6 decembrie 2006, 10:02
@Donald Duck – Iarasi vise – ramane de vazut ce va fi la anul – multe se pot intampla pana atunci ….
tony_big_fan • 6 decembrie 2006, 10:05
@Donald Duck – Numai faptul ca Steaua pe rezultatele proprii a ajuns sa joace in Ch. League e o performanta mai mare decat tot ce a realizat dinamo in ultimii 15 ani deci nu stiu daca sunteti cei mai in masura sa criticati meciurile Stelei din Ch. League.
mimi shtiuca • 6 decembrie 2006, 10:06
In acest sezon spun cu mana pe inima ca am fost MARTELATI. Ziarele shi suporterii au facut mishto de tranferurile mele, Saban shi Carlos. Arbitrii ne-au ajutat cat au putut dar nu suficient, dovada ca suntem la 11 pct de Dinamo. Prietenii nu mai vor s-o puna de un blat cu noi ca i-am cam injurat pe toti. Ce bine era cand ne ajuta Vasluiul, Timisoara lui OLI sau prietenul Sechelariu. Anul asta ne-au „facut” shi jucatorii. In afara de gemenii Goian-Ghionea, „Roberto” Marin shi de Cernea, prea tarziu, restul parca au prizat aurolac. Da noi meritam locul 1, ca l-am mostenit de la stramosii nostrii pt a putea sa ne facem de ras in Liga an de an. Acu ne mandrim cu primavara in UEFA, ca deh, cati arginti a cheltuit Nea Gigi Viteazul in Cehia pt calificarea asta. Bine ca tot stramosii ne-au lasat un stadion construit in anii 70, cu nocturna shi tribuna oficiala, ca sa pot sa fac acu mishto de Dinamo, cu stadionul lor din 47. L-am spoit shi noi un pic shi acum ne dam mari. Nesimtitii aia de la Dinamo cred ca daca joaca bine ar trebui sa stea asa linistiti pe locul 1 shi calificatii fara probleme in primavara. Ei bine nu. Le-am tras-o la imagine. Ca ziarele tot de noi scriu. Ca sunt si ei oameni shi trebuie sa traiasca. Din cand in cand, uit sa-mi iau medicamentatia shi cum facem un meci bun ma-nbrac ca un barbat adevarat shi ies la bataie, altfel stau la cutie. Ma cert cu oameni de acelasi calibru cu mine: Shakira shi Gipsy King Louie Iancu de Timishoara.
ucl • 6 decembrie 2006, 10:06
multumim steaua, sa plece MM!
elle • 6 decembrie 2006, 10:10
adrianromanul Says:
December 6th, 2006 at 8:53 am
FORTZA STEAUA!HEI!HEI!HEI!IAR CAINII, JAVRELE CA ASA SE LAUDA EI CA SE NUMESC SA LATRE LA HOTI,ADICA LA EI, NU LA STELISTI , PT CA EI, JAVRELE SUNT PREA MICI SI PREA MURDARI PT OUN SIMBOL ASA MARE CUM ESTE STEUA!HAI SANATATE,OAMENI BUNI!
simbolul kurului
grigo • 6 decembrie 2006, 10:13
red dog „Steaua a ajuns in Liga jucand cu looseri ca Standard Liège.”
a aajuns s joace cu looseri din meritul ei k a facut coeficient in europa in ultimii ani
PS.coeficientul nu se aduna a data la 17 ani
Knd zici europa zici STEAUA!!!!!!!!
mimi shtiuca • 6 decembrie 2006, 10:14
steaua, tony_small_dick, ionescu, Forza_Farul, Edy PE EI VITEJII MEI. AVEM CU CE NE MANDRI SEZONUL ASTA. 11 pct in minus, arbitru cumparat in CL, plus vreo 5 in campionat, shi un joc mai ceva ca al Barcelonei.