Dorinţa lui Rednic

Pe vremea cînd remarcam şuturile şi driblingurile lui Hagi, Radu Cosaşu ne-a tras de mînecă şi ne-a vorbit despre „decarul cu cele mai bune pase din fotbalul mondial”.

marți, 19 decembrie 2006, 5:37

Pe vremea cînd remarcam şuturile şi driblingurile lui Hagi, Radu Cosaşu ne-a tras de mînecă şi ne-a vorbit despre „decarul cu cele mai bune pase din fotbalul mondial”.

Păstrînd proporţiile, asta pierde Dinamo prin plecarea lui Cătălin Munteanu. El a jucat 28 de meciuri / 26 ca titular din totalul de 31, a marcat 4 goluri şi a reuşit 9 pase decisive. Rednic e curajos dacă vrea să modifice atît de radical mijlocul terenului, aducînd forţă şi viteză, acolo unde haita a avut tehnică şi joc elaborat.

Deocamdată, antrenorul a reuşit în aproape toate mişcările gîndite, dar nici n-a pierdut vreun fotbalist. Să vedem ce se va întîmpla după plecările lui Ganea şi lui Munteanu. Fotbalul nu se judecă la kil şi nu are nici o relevanţă o întrebare de genul: sînt Vranjkovici şi Bălace peste Munteanu şi Ganea?

Informaţiile din club spun că Rednic îşi doreşte un ritm mai alert şi o talie mai bună la mijlocul terenului. Ceea ce înseamnă că e posibil să mai asistăm la plecări şi sosiri în linia mediană a lui Dinamo. Poate că alt tehnician ar fi conservat lotul care i-a adus un sezon maiestuos, cel puţin pe plan intern, dar Rednic a decis să rişte. Dacă îi intră cărţile, e mare!

Comentarii (377)Adaugă comentariu

Radu_C  •  19 decembrie 2006, 17:42

Asa este. Cel mai mare regret, presupun k si al toti dinamovistilor este plecarea lui Ganea. Dar k si Catalin Munteanu, se vede k nu sunt dinamovisti inascuti si cum se cearta un pic cu Borcea pleaca. Parerea este k e dovada de neprofesionalism.

titi preda  •  19 decembrie 2006, 17:43

m-am prins, Rednic e …..stelist!

Radu_C  •  19 decembrie 2006, 17:43

*innascuti

ionut_manciu  •  19 decembrie 2006, 17:43

daca ii intra cartile ..e mare …DACA NU-I INTRA , VA DA DIN NOU VINA PE JUCATORI , CONDUCATORI , FLUX MARITIM , POKEMON SI LITERATURA PASOPTISTA…C-asa e obisnuit .

red-dog  •  19 decembrie 2006, 17:43

Ganea ar fi trebuit sa ramana la Dinamo…a riscat mult Rednic aici,Catalin Munteanu este mult prea lent pentru ce vrea sa joace Dinamo,ar mai trebuii jucatori la mijloc …Hai Dinamo !!!

Andreiut  •  19 decembrie 2006, 17:44

Perfect adevarat

dinamo forever  •  19 decembrie 2006, 17:45

sper din tot sufletul ca lui rednic sa ii iasa pt ca altfel va avea probleme mari de tot.
super tare articolul, ca majoritatea atunci cand nu sunteti rautacios. mi se pare cea mai pertinenta atitudine ce poate fi luata la momentul acesta fata de ceea ce se peterce la dinamo

edyedmond  •  19 decembrie 2006, 17:47

frumos de tot….vezi cataline ca ai ochi de ziarist sportiv….in europa nu merge doar cu pase …tre sa alergi….la noi inca nu s-au descoperit jucatorii tehnici si muncitori…cand ii vom avea atunci vom fi niste fericiti….oricum daca munteanu era chiar asa un jucator de baza nu cred eu ca rednic renunta la el…de ganea nu mai vb ca m-am saturat…multumim pt goluri si pt determinarea din teren…sictir pt declaratiile si scandalurile provocate…va dati seama ce frumos se va intelege cu copos:))))…se darama giulestiul cand o afla ganezu ca se diminueaza contractele daca nu sunt in primele 3 locuri:)))….in rest bafta rednic..e bine ca se misca repede si are majoritatea jucatrilor doriti in perioada de pregatire

Codrutzu  •  19 decembrie 2006, 17:47

Forza Steaua!!! fara ganea….. le luam fatza!!!

dan  •  19 decembrie 2006, 17:48

Ganea nu are creier, dovada scandalurile care le-a adus, mai bine altcineva, eu sincer ma bucur ca a plecat, toata ziua vb gura fara el!! sa vedem ce mai aduce rednic ca balace e PRAF!! daca poli a vrut sa scape de el, e o MARE PETARDA GEN GIGEL COMAN!!!
MAI BINE EMEGHARA..DAR BORCEA E ZGARCIT

TDR  •  19 decembrie 2006, 17:48

Normal bai Tolontane ca o sa-i iasa ca doar nu o sa se intample ce vrei dumneata,adik sa nu-i iasa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
GO DINAMO!!!!!!!!!

zoliBOY  •  19 decembrie 2006, 17:49

PERSONAL MA BUCURA PLECAREA CELOR 2 JUCATORI!:)AWEA SI DINAMO 3 JUCATORI SI P 2 DINTRE EI Ii LASA LIBERI…..foarte bine:)))ramane sa plece si niculescu si moare dinamo si borcea:)))Forzza STEAUA

edyedmond  •  19 decembrie 2006, 17:49

ai scos bancul sfarsitului de ani codrutzule:))))…auzi la el titlu…

razvan  •  19 decembrie 2006, 17:50

borcea le da jucatori moca lu raped ca sa termine pe 2

vali  •  19 decembrie 2006, 17:50

Nu cred ca e vorba doar de norocul de a-i intra cartile. Eu zic ca stie ce face si riscul nu e chiar atat de mare.

dan  •  19 decembrie 2006, 17:50

ganea a dat goluri pe pasele lu danciu, claudiu si mijlocasi…daca nu erau ei avea 2-3 goluri la activ… asa ca… mai bine un jucator si cu creier…

coreligionarul  •  19 decembrie 2006, 17:50

munteanu e foarte foarte lent, face faza devensiva aiurea iar in spatele jocului sau bun se ascunde pulhac, la fel cum la steaua in spatele lui banel era ogararu. in meciuri cu nationalul si pandurii este ok dar in europa s-a vazut de departe ca nu face fata.
singurul atu al lui munteanu este experienta. cu siguranta ca ar mai fi avut loc la dinamo dar cu timpul ar fi ajuns rezerva.
balace, din cate am vazut la poli, are viteza, forta, centreaza si suteaza bine, este bataios si are la 28 de ani si experienta. eu spun ca e un schimb bun.

i`ve been away too long….  •  19 decembrie 2006, 17:52

doi dintre jucatorii echipei super laudate(fara rost) sunt cedati la rapid……….ceva interesant(pt care nu suntem dinamovisti,pt dinamovisti este o tregedie sau va fi)mai ales ca erau si titulari………..cred ca veti privi din nou la tv CL(binenteles pe STEAUA)…….ps:cine urmeaza? 🙂

tanase  •  19 decembrie 2006, 17:56

Cica din vara rednic va prelua Rapidul, de aia transfera jucatorii acolo 🙂

Daffy Duck  •  19 decembrie 2006, 17:58

Cataline,

cu alte cuvinte, in ziua de azi fotbalul Borcian brevetat se practica dupa cum urmeaza:

iei de la 1 pana la 11 jucatori care freaca banca de rezerve pe la echipe din Liga a doua si a treia din Europa. Asta cu ajutorul bunului amic nea Giovanni. Le dai salarii mici, dar bonusuri de obiectiv uriase: calificarea in primavara europeana si titlu.

Te folosesti de ei pana iei 13 puncte avans la sfarsitul turului, apoi ii dai afara sau ii fortezi sa plece, sa-ti dea banii inapoi, sa nu le mai platesti primele alea grase pentru calificarea in primavara (in premiera pentru Dinamo in ultimii 12 ani) si primele alea pentru calificarea directa in grupele CL pe post de campioni. Si aduci refuzati peruani de 200.000$ sau alti jucatori noi, fara prime, cu salarii mici.

Asta ai vrut tu sa spui in articolul tau, ca nu prea am inteles unde in povestea asta este maiestria lui Rednic? A, scuza-ma, Rednic este cel care tacit participa si acopera batjocura asta.

10-0 pe linie o sa ia „campioana” Dinamo daca doamne fereste se va duce la anul in grupele CL. Nu-mi spune tu mie ca o sa faca fata in grupe cu Vrankovici si peruani. Ii mai si periati ca „au invatat de la Steaua si isi intaresc lotul”. Pai daca Steaua n-a facut fata cu Radoi, Cristocea, Thereau, Badea si Dica, voi considerati Balace si Vrankovici intariri + plecarile lui Ganea si Munteanu !?

La Dinamo dicteaza FOAMEA DE BANI Cataline, nu mai incerca tu sa gasesti miscari ascunse de tactici ale lui Rednic.

Unde in lume ai mai pomenit sa joci jumate de campionat cu un mijloc si apoi sa-i dai afara si sa joci returul cu alti mijlocasi, conform unei noi tactici schimbate din mers?

Deci la Dinamo a devenit la moda contractul pe 3 luni frate. Nou brevet Porcica.

Razvan V  •  19 decembrie 2006, 17:59

C. Munteanu era titular de baza la Dinamo in conditiile in care la mijloc Rednic putea sa-i bage mai des pe Ropotan sau pe Predescu alaturi de Cristea,Ze,Margaritescu sau Serban.
Eu unul nu cred ca Rednic a cerut indepartarea lui ‘Cap de zmeu’ ci mai degraba Borcea… incep sa cred cu ardoare ca de fapt cei cu arici la buzunar sunt actionarii dinamovisti si nicidecum G.Copos care , iata cum ne fura 2 titulari dintr-un foc.
Ni s-au promis (pt a cata oara) transferuri de marca , dublarea posturilor,marirea stadionului,asfaltarea aleilor etc. si cand colo ei pastreaza „traditiile” de Obor … o fi oare de vina vreun alizeu ce vine d undeva din zona stadionului si care indeamna la negustorie si samsarie !?
Borcea , de sarbatori , iti dorim cu toti sa MORI !!!

molko  •  19 decembrie 2006, 17:59

Daca nu tii si la culorile clubului nu faci nimic.

GANEA: du-te invartindu-te. Foarte bun in teren, dar caracter=0. Toti suporterii dinamovisti te-au sustinut , dar tu vrei cioc si pene sa poti zbura dupa malaiul lui Copos. Sa vedem cine ii garanteaza un loc de titular la Rapid. Pana la vara se mai cearta cu cel putin 2-3 jucatori. E un gorobete.

Munteanu- f bun pasator, dar f lent. Eu l-as fi tinut. In orice caz nu i-as fi lasat sa plece gratis… Nu are loc la rapid decat daca pleaca Karamian.

Transferurile lui Dinamo pana acum=0. Desi am incredere in rednic, cred ca sunt de pluton ambele transferuri

grasu 76  •  19 decembrie 2006, 17:59

@coreligionarul
se poate sa ai dreptate dar iti spun ca o sa il urati pe balce precum il uram noi pe gigel coman, ala care mi-a mancat ficatul in meciul de la craiova.

balace e un jucator mediocru mostenit de iancu de pe vremea cand era panduru la tm, nu-mi amintesc sa iasa in evidenta cu ceva…daca a facut ceva la poli a facut pt ca era mai vechi intr-o echipa ce s-a schimbat din 6 in 6 luni.

eu zic ca c. munteanu are o mai mare experienta in meciurile internationale…balace cate are? cred ca rednic risca sa piarda tot ce a construit

Red Rose cu Tzepi  •  19 decembrie 2006, 18:00

Pana acum eram obisnuiti sa aruncam noi maselele stricate… Acum am ajuns sa semnam cu jucatori refuzati la Timisoara si sa alergam dupa chifla de Plesan… Cu plecarile lui Ganea si Munteanu mai demonstram, o data in plus, cum se poate strica intr-o zi ceea ce s-a construit in sase luni…
Ganea are probleme cu bibilica dar a tras de multe ori echipa dupa el cu atitudinea lui iar Munteanu a fost cel mai bun mijlocas al echipei. Vom ramane cu inconstanta lui Cristea si driblingurile ombilicate ale lui Serban si vom inghiti iar ambitiile unui butelist si ale unui antrenor cu o inspiratie fantastica in aceasta toamna… pacat de al sau caracter…
In loc sa scapam de balastul gen Goian sau Galamaz, ne intarim pentru „shampionlig” cu transferuri de duzina si stricand ceea ce mergea… Tipic dambovitean…

Thanatos  •  19 decembrie 2006, 18:01

Rednic vrea sa creasca media de inaltime si are dreptate: asa arata toate echipele mari.. Mergand pe aceeasi idee un fizic corespunzator care nu e dublat de o viteza si o tehnica adecvata nu inseamna nimik..e nevoie de toate calitatile astea insumate..

Sincer la meciul cu Tottenham sa vazut cel mai tare diferenta de talie intre jucatorii lui Dinamo si cei englezi: daca tot vrei sa joci in Europa trebuie sa ai un joc european si o echipa solida dpdv fizic: nu te poti risca sa iei gol in mod stupid din corner pt ca asa degeaba ai muncit un meci intreg ..

Asta e politica lui Rednic: eu am anticipat o mai devreme : a venit Mendy, a devenit titular Ropo, a plecat Predescu , Munteanu..

Dragi frati Dinamovisti: voi chiar credeti ca facem treaba cu alde Munteanu si Ganea in Europa?? is ffff buni in camp intern..se potrivesc de minune la liga lu Mitica dar in meciurile din Europa au fost Jalnici..

si hai ca mi dau si eu cu parerea asupra transferurilor:

Vranikovici – reusit, hai sa zicem de nota 7-8
Balace – varza (sper sa ma insel)
Homei – ramane de vazut (oricum tanarul promite mult)
Emegara – sper sa vina: daca vine o sa fie la concurenta cu Pulhac..ceea ce e bine..

P.S Sunt convins ca Rednic o sa l promoveze din ce in ce mai tare pe Mendy ..pustiul ala merita..

toteu  •  19 decembrie 2006, 18:03

steaua ar trebui sa-si faca probleme…toata strategia asta e menita s-o trimita pe rapid pe 2. 🙂
Oricum, Dinamo are nevoie de forta la mijlocul terenului. Posesia si tehnica nu sunt de ajuns…numai daca ne aducem aminte cum Dinamo a fost dominata categoric la mijlocul terenului, indiferent ca era vorba de Xanthi, Beitar, Besiktas, Arges, Vaslui sau Tottenham. La Dinamo problema nu era in aparare, ci la mijloc…de multe ori apararea era pusa in dificultate tocmai pentru ca mijlocasii erau dominati de adversari.

MadMM  •  19 decembrie 2006, 18:04

„sa vedem ce mai aduce rednic ca balace e PRAF!! daca poli a vrut sa scape de el, e o MARE PETARDA GEN GIGEL COMAN!!!”
Bine spus !!!!!Ce afaceri face si Poli: slabeste echipele fruntase:))))!!

grasu 76  •  19 decembrie 2006, 18:05

ee pana la urma cica vine karamian la dinamo, a zis-o chiar el astazi…sa vezi circ acum

grasu 76  •  19 decembrie 2006, 18:07

deci dinamo si rapid se iubesc la infinit …..misto de tot asta

jackal  •  19 decembrie 2006, 18:08

@Daffy Duck

Daca esti cine cred eu vreau sa-ti spun un singur lucru…nu ai zis tu ca daca rednic va avea rezultate va fi iubit de suporteri???

tandd  •  19 decembrie 2006, 18:09

Tanhatos-perfect spus.Media de inaltime si forta au ajuns sa fie un factor foarte foarte important in fotbalul european,nu se mai reduce totul doar la tehnica,asta se juca acum 20 ani,iar ptr acuzatiile aduse lui rednic…..nu uitatzi ca tot el a dus echipa la distanta asta in clasament,asa ca lasatzi-l sa faca treaba cum vrea el ptr ca intr-un final el raspunde nu altcineva,….parerea mea persoanala daca ar conta in cazul asta e ca face foarte bine

un_dinamovist_tare  •  19 decembrie 2006, 18:09

bafta miercea rednic

DCNU  •  19 decembrie 2006, 18:10

Rednic a invatat foarte mult de la LUCESCU ! Oricum este un profesionist si a gandit mutarile ca un sahist ! DINAMO se va intari si va creste in exprimare. Oricum Ganea a avut multe meciuri fara stralucire, iar C Munteanu nu avea vlaga. Cei 2 care vin sunt tari si inlocuiesc jucatori cu stil apropiat de exprimare, sarbul fiind fortos si mai tehnic decat Ganea, iar Balace, mai vioi ca Munteanu si la fel de tehnic. Asa incat DOMNULE TOLONTAN , nu va impartasesc pesimismul !

cap de zmeu(RA)  •  19 decembrie 2006, 18:10

Dinamo va avea mari probleme din retur (primavara)! Lipsa de bani e evidenta dar mai ales lipsa de management e si mai evidenta! E prea de tot – fara Ganea si Munteanu din primavara?! Se intampla ceva … Cel mai prost din afacerea asta iese Steaua? De ce? Dinamo va castiga totusi campionatul (blaturile sunt deja facute pentru retur) iar Rapidul s-a intarit suficient pentru a fi capabila sa depaseasca Steaua – in lupta pentru locul 2!

EyesOnly  •  19 decembrie 2006, 18:13

De ganea shtiam sigur ca se va ajunge aci,shi acu o luna le spuneam prietenilor mei ca din iarna ganea va fi in giuleshti; Dinamo a fo pentru un el un fel de sala de ashteptare, din cauza ca nu a ajuns din prima la rapid asta vara. Ii multumesc pentru tot ce a facut bun la Dinamo , cu exceptia vorbelor aruncate dupa stilul sau caracteristic. Cu atitudinea asta nu avea cum sa continue linishtit la Dinamo shi cred ca e mai bine ca s0a ajuns aci.
De Cap de Zmeu nush ce sa zic, am fost cam suprins azi cand am auzit la conferinta de presa despre el , dar la cum nu ne dadea nimeni nici o shansa la inceput de sezon , eu zic sa ii dam crezare lui Rednic daca el a decis asta.
Fortza Dinamo.
Sarba’u’tori fericite tuturor!

P.S. fara toate gagicile alea de pe site nu se mai vinde ziaru’ nu ? halal analiza shi presa sportiva , poate cu meciurile astea din Europa ale Stelei, Rapidului shi Dianamo va mai ganditi shi voi mai mult la ce inseamna ziarist sportiv shi ziar de sport.

i`ve been away too long….  •  19 decembrie 2006, 18:13

🙂

Pruteanu  •  19 decembrie 2006, 18:13

Pentru Radu_C:
Este foarte bine că ştii să foloseşti tehnica modernă, dar cred că ar fi trebuit să dedici puţin din timpul tău preţios consultării GRAMATICII ACADEMIEI. Despre Rednic nu pot să spun decât un lucru: este un foarte bun manager.

grasu 76  •  19 decembrie 2006, 18:14

pai nu presa zicea despre intelegerea poli-dinamo-rapid pt a opri steaua?
iata ca se intampla si asta ii numai injceputul…de ce credeti ca steaua vrea numai jucatori de afara?

daca esti Daffy Duck cel de fcsteaua.ro te salut, batrane!

al_bundy  •  19 decembrie 2006, 18:16

Cu Ganea mai intelegem…..are gura mare,asta e.Dar cu Munteanu,ceva pute:nu exista ca nu mai are nevoie de el,doar a fost printre cei mai buni,ceva pute.si pute rau,doar borcea stie ce.borceo,roaga-te sa-ti iasa,ca daca nu…..toti o sa dam acatiste sa crapi.Cred ca e vorba totusi de salarii,asa cum a fost si cu Petre;s-au chitrosit la 50.000$.Si mai spuneti ca vreti performanta……poate era mai bine pt. Dinamo sa aibe doar un punct-2 avans,ca asa e clar ca se destrama echpa.Sau poate o semna Rednic cu rapid

edyedmond  •  19 decembrie 2006, 18:16

cand ii vad pe unii ca vor vedete mor….investiti ma desteptilor voi si luati vedete cum a luat copos…cate tepe a luat dinamo cu jucatori umflati?…pai pt ce vedete cand s-a demonstrat ca se face treaba cu jucatori care-si doresc sa ajunga ceva in fotbal….ba voi sunteti de-a dreptul cretini…ii mai vad pe unii de se bucura ca a plecat munteanu, marele fotbalist, regizorul…aiurea era un simplu pieton care stie sa dea mingea unde trebuia…dar in meciurile cu echipe slabe…pai de jucatori d-astia avem noi nevoie…daca era scula se bateau echipele pe el..asa l-a dus ganea la rapid…

Enot  •  19 decembrie 2006, 18:16

Cine il regreta pe C.Munteanu habar nu are de fotbal!?!
EU de cand a venit la Dinamo nu l-am placut ,nu am nimic cu el saracu ca om. dar ca fotbalist DA !
ACEST cap de zmeu este foarte lent pentru fotbalul actulal (mare} iar jocul lui este numai LATERAL !?! NICIODATA NU VERTICALIZEAZA! urmariti-l si imi veti da dreptate. in loc sa atace poarta ,el prefera sa paseze in lateral ,s-au in tuse (adica acolo unde pericolul pentru poarta adversa este mai putin)
Azi am sarit in sus de bucurie cand am auzit ca este liber sa plece ,nu-mi ramane decat sa stig BRAVO REDNIC,PENTRU CA GANDESTI!

Daffy Duck  •  19 decembrie 2006, 18:17

Salut grasu 76 😉

pt EyesOnly  •  19 decembrie 2006, 18:20

Ganea pleaca sigur la Pitesti-primeste 100 de mii PLUS!

VASILE  •  19 decembrie 2006, 18:20

http://blogoll.jurnalweb.net/
http://blogoll.jurnalweb.net/

VASILE  •  19 decembrie 2006, 18:21

nu mai stergeti raspunsurile GENZURA

Adr|an`  •  19 decembrie 2006, 18:21

@grasu
Vreau sa stiu si eu unde a zis Karamian ca vine la Dinamo . Daca Dinamo ramane doar cu astia 2 dati si cu inca 5-6 jucatori piesa o sa faca fata in CL si zdiaua o sa iasa pe 3 sa se uite la T.v. 😀 .

Jan  •  19 decembrie 2006, 18:22

Nu, eu zic ca e bine. Un mare antrenor tot timpul schimba, e in miscare (imi aduc aminte de Lippi, care anticipa declinul cate unui jucator cu 5-6 luni inainte). Rdnic e mare, ma (la fel ca si Oli, ca si Razvan, nu ma luati gresit).

TZUYK  •  19 decembrie 2006, 18:22

Incepe exact ceea ce se preconiza…
Doi dintre cei mai buni fotbalisti ai lui Dinamo la Rapid…
Ganea poate era cel mai bun, fara el nu stiu ce vor face N&D…
URMEAZA:
-Pulhac in Spania, Radu Stefan in Italia, Moti prin Grecia…altii imprumutati- vezi Predescu…
SE ASTEAPTA: Cristea, ca a avut un tur bun,trebuie scosi banii pe el cat e cald..REDNIC OUT CA E PRINCIPALUL VINOVAT PENTRU TRASEUL LUI DINAMO:::))
Vor veni bineinteles vechii investitori, amalgamare de „personalitati”, caci au venit si banii de pe respectivii vanduti mai sus, DECI 13 PUNCTE SUNT UN FLEAC PENTRU STEAUA IN RETUR IN ACESTE CONDITII>>>
MULTUMIRI BORCEA PENTRU INCA UN TITLU.. (dar serios nu-l lasa pe Rednic in Giulesti ca dupa aia ia Rapidul campionatul, sa plece si el afara..)
FoRZA STEAUA, rabdare, stelisti, Dinamo se dezbina iar, incet, incet, dar sigur, ca intotdeauna::))

florin  •  19 decembrie 2006, 18:23

RUSINE sa va fie CA CENZURATI

i`ve been away too long….  •  19 decembrie 2006, 18:23

adr…@tu chiar nu ai imaginatie deloc ,sa scrii o idee de la tine?

Comentează