TOLO.RO
Şefii FRF şi antrenorul Piţurcă au ocazia să arate că au învăţat ceva din Euro 2008
duminică, 22 iunie 2008, 5:52
Şefii FRF şi antrenorul Piţurcă au ocazia să arate că au învăţat ceva din Euro 2008
Niciodată n-au fost atît de mulţi şi de duri. Niciodată nu au criticat feroce echipa naţională după un turneu onorabil, dacă ne uităm strict la rezultate şi la adversari.
Să fie un tsunami monomaniacal al suporterilor? Sau, mai cald şi mai uman, să fie acel „românii sînt greu de înţeles”, exprimat civilizat şi ferm de Paul Codrea. Băiatul ştie ce vorbeşte, pentru că a mărturisit ieri, într-un interviu în ProSport, că „pînă şi bunica de 80 de ani mi-a zis că dădea gol în locul meu în meciul cu Olanda”. 🙂
Dar mai e ceva. Jucătorii, antrenorii şi oficialii FRF s-au bucurat atunci cînd au văzut cei 15.000 de români care au însoţit echipa în Elveţia. De fapt, au fost mai mulţi, pentru că unii n-au asistat decît la un meci şi au fost schimbaţi de alţii. Ei bine. Galeria civilizată, tînără şi prosperă a „naţionalei”, „i-a impresionat şi pe elveţieni” ( Lupescu), e compusă din oameni exigenţi. În primul rînd cu ei. Sînt români care muncesc mult, în ţară şi în străinătate, oameni cu şcoli, joburi şi răspunderi. Oameni care înţeleg nu doar ofsaidul, ci şi valoarea banilor şi oameni care acceptă regulile lumii în care trăiesc. Una dintre reguli: fotbalul nu e doar rezultat, ci şi spectacol, participare şi o bucurie. Cînd îţi iei soţia şi copiii şi dai mii de Euro pentru un meci asta nu mai e o treabă de „cunoscători” sau de „specialişti”. Devine o chestiune simplă, frumoasă, pe care trebuie să o joci pentru familiile din tribună.
Să nu înceapă iar Piţurcă sau Naşul cu teoria că i-a trimis cineva acolo pe suporteri şi apoi i-a pus să posteze criticile pe siteuri! Să nu apară iar pe la emisiuni cu figurile acelea acrite de „nerecunoştinţa pe care o arată fanii”! Ştiţi cine i-a trimis? Fotbalul! Ca să spună, cînd încă mai e timp, „Faceţi ceva!”. Faceţi ceva pentru că nu ne mai interesează doar tabela de marcaj, ci şi posibilitatea de a-ţi cumpăra un tricou al naţionalei tale înainte de meci, ceea ce nu s-a putut la Zurich!, şi mîndria de a nu fi arătat cu degetul la final pentru că echipa ta a jucat meschin.
S-au schimbat suporterii, trebuie să ne schimbăm şi stilul. Altfel, vorba unui suporter pe blog, „cînd va cădea zidul înălţat de Piţurcă, veţi vedea că n-a mai rămas nimeni în jur”.
john • 22 iunie 2008, 22:35
S-a terminat si prima repriza Spania – Italia, si ce-am vazut? Un mare „fis”. Poate cine stie o sa vedem ceva la reluare, dar sutn pesimist.
Ady • 22 iunie 2008, 22:39
P.S. Si cind il vad pe Tontolan ca isi afiseaza premiile ca pe Oscaruri…decernate de cine? imi vine sa vars !
Si voua, cititori?
JIJINIO • 22 iunie 2008, 22:56
Bai nene…eu am fost in Elvetia la Zurich si Berna…si tricouri cu Romanica aveau numai dintralea oficiale…nici un steag, nici un fular, sau alt tricou sau insemn cu Romanica…De ce ? Pentru ca au considerat ca Romanii nu vin prea multi,si nu au produs si nu au scos la vanzare…RUSINE pentru UEFA ca nu a comandat si pentru fanii Romani….Cu Olanda, Italia , Franta, gaseai la orice magazin,dar cu Romanica..pl…
manneken • 22 iunie 2008, 23:10
@JIJINIO pai asa am fost tratati in toata Europa,pe toate canalele de televiziune, in comentariile reporterilor, articolele ziaristilor, etc….lucru care m-a scos din sarite inainte, in timpul si dupa ce Romania a iesit din „cursa”(cursa-vezi dex:))…acum sant si mai suparat pentru ca aveau, si au dreptate…asta este Romania…dai cu bere dai cu vin…
CFR • 22 iunie 2008, 23:38
Cat timp la carma fotbalului romanesc sunt mafioti precum Mircea Sandu si Mitica Dragomir, nu ne putem astepta sa facem performanta.
john • 23 iunie 2008, 0:29
Ce va agitati, ma, ce, ati vazut un mare meci Spania-Italia ? A fost un „fis”.Bine ca a cistigat Spania, ca iar ii vedeam pe plictisitorii aia de „macaronari”, pe sticla.
Astept mai mult de la Spania – Rusia. Traiasca fotbalul frumos.
adi m • 23 iunie 2008, 0:45
mda,
destul de aproape….
mutu • 23 iunie 2008, 0:47
stau si ma uit in momentul asta la bucuria spaniei si adevaru e ca o merita noi nu o meritam oare?noi toti romanii care ne hranim cu sportul asta asa de frumos .ce bine ar fi sa putem schimba si noi mentalitatea si sa incepem sa credem ca se poate precum spania .asta e
tevez • 23 iunie 2008, 0:52
primul tau articol bun dupa multa vreme
john • 23 iunie 2008, 1:15
@ di stefano: Ba, daca nu-ti place Romania de ce esti ipocrit si intrii pe site-rile romanesti. Si oricum pe mine Spania nu m-a impresionat niciodata decit la nivel de cluburi unnde cei mai buni sunt jucatorii straini. Cu Italia s-au chinui mai mult sa ii bata decit Romania.
Nick (Nicu) • 23 iunie 2008, 1:25
@John (sau Ioane !!!)…..In primul rand, Romania nu a batut Italia, a fost REMIZA….sa fie clar pentru tine…
amdathlon • 23 iunie 2008, 1:34
Decat sa schimbe stilul mai bine ar schimba antrenorul, si presedintii aia… de la Federatie adica Mircea Sandu si care mai e pe acolo, ca aia fac rau. Ce-l tot tin atata pe Piturca in brate? Sa le fie rusine ca nu au nici un respect fata de milioanele de suporteri romani care ii urmaresc cu atatea sperante. La mondiale o sa faca o lae iar Piturca,… o sa faca la fel,…selectia pe „ochi frumosi” si greseli cat cuprinde. Dati-l afara si aduceti un antrenor capabil sa lege o echipa asa cum trebuie.
john • 23 iunie 2008, 1:34
Lasa ba vrajeala, ca Romania, de bine de rau ar fi meritat victoria cu Italia, dar Spania, a cam „frecat-o”, 120 de minute. M-am chinuit sa ma uit la meci.Noroc cu penaltiurile. Spania desi imi place ca joc, nu a rupt gura tirgului niciodata la competiitile mari. La ei jucatorii mari din afara au facut mereu legea. Real, Barca,Valencia, Atletico, toate traiesc din „globalizare” depe timpul lui DI STEFANO care bineinteles ca nu era Spaniol.
adrian • 23 iunie 2008, 1:37
Nu am inteles cine ce a vandut. Campioana mondiala si cultura care i-a modelat cariera lui Platini facandu-l practic dintr-un pusti talentat un sfant consacrat, a batut la usa fostului star al Sportului? Iar dupa ce tranzactia s-a perfectat, Romania a obtinut un penalty in minutul 81? Ce au cumparat italienii? Egalul?
iaka • 23 iunie 2008, 1:46
Da Tolo,de acord cu tine,dar lasa subtilitatile,trebuie schimbat STILUL PITURCA,punct!!!
geo • 23 iunie 2008, 3:35
seful tau Tolontane, e de cacao ! Numai comentarii pe linga face ! Se vede ca e scolit la vechea scoala de partid ! Nu prea vrea sa-si supere tovarasii cu comentarii reale ! Il tot perie pe Piturca ! Inca odata …jucatorii au jucat ce le-a dictat Piturca !
Valeriu. • 23 iunie 2008, 5:54
Zecile de mii d spectatori,noi milioanele de te-
lespectatori suntem de vina.La fel de vinovati
sunt Danciulescu, Bratu,,Trica,Ogararu,Szekely
siCostea pentru ca au valoare si au fost in varf
de forma in returul campionatului;impreuna cu Lobont,Mutu,Chivu,Goian,Tamas,Rat,Ghionea,A.Cris-
tea,Moti,Stancioiu si Radu Stefan ar fi interpretat alta partitura decat hidosenia „mae-
strului”.Cei nevinovati ca Lupescu, Prunea,Piturca sau Dragomir vor trebui chiar premiati pentru incompetenta.Prof. Valeriu.
vocea americii • 23 iunie 2008, 5:58
Ce surprinsa pare presa ca suporterii romani s-au comportat civilizat! Ce surprinsa e presa ca suporterii romani cred si vor mai mult!
Pentru noi nu e o realizare ca au fost zeci de mii de romani pe stadioane. Pentru noi nu e o realizare ca romanii au fost civilizati. E o REALITATE.
Numai voi presa va minunati intr-una. Obisnuiti-va cu asta! V-au luat-o timpurile inainte.
Traim in prezent si in viitor. Durerea noastra e ce urmeaza de-acum in colo. Nu vrem continuitate. Vrem sa ne rupem de mediocritate.
Vad ca s-au scris si continua sa se scrie sute de articole pe bloguri in urma esecului de la Euro 2008. Toata lumea vrea sa nu ne mai multumim cu putin. Toata lumea cere mai mult de la fotbal, de la viata. Nici o data nu am vazut atita coerenta si unitate spontana in idei ca acum. Asta inseamna ca exista un substrat comun, profund si adevarat.
ozzy osbourne • 23 iunie 2008, 6:17
‘neata
Asa cum am sperat, „grupa mortii”…a murit! Nici una dintre „marile”echipe nu a ajuns macar in semifinale, daramite sa castige trofeul! Pe baza rezultatelor si nu a palavragelii, se vede ca ultima grupa, cea cu Spania si Rusia a fost cea mai buna, dand doua echipe in semifinale, dintre care una sigur va accede si in marea finala.
Restul sunt palavre de federatie si de baieti care se pricep la orice, numai la fotbal nu.
Din pacate…
Salutare taica si noroc
ioan plischi • 23 iunie 2008, 6:50
se pare ca acesta a fost si singurul cistig pentru fotbalul nostru ciuntit: evolutia pozitiva a suporterilor, care nu mai sunt interesati de rezultate, ci de felul in care „tocam varza”.
ioan plischi • 23 iunie 2008, 6:55
vizavi de sfertul de aseara, cel mai prapadit dpdv al spectacolului, faptul ca niciuna dintre echipele din grupa mortilor n-a ajuns in cvartetul de aur ne spune mai mult decit indrazneste cineva sa scrie. am vazut o partida disputata intre doua echipe smechere, cu dinti falsi, si aia pusi strimb, care jucau mai mult la alibi, in speranta ca oamenii au uitat prestatia ciolovecilor, care il asteapta acum pe aragones si compania ca pe o placinta cazuta din copac. casillas-buffon 2-1, acesta ar fi scorul corect.
arh. Gheorghe Petresciu • 23 iunie 2008, 7:14
Bun articol.
Buba este in mentalitatea jucatorului Roman. Ce a jucat Piturca cu Olanda? Au jucat cele doua fosile italiene, Mutu si Chivu, ca daca nu erau ei, treceam de grupe. Cat ptiveste de Piturca, hai sa fim cu picioarele pe pamant. Dupa 8 ani, ne-a adus in Europa, publicul a fost fantastic, dar loazele de Chivu si Mutu, au stricat totul in angrenajul echipei. Deci, astept o noua Romanie in Fotbalul Romanesc.
teka • 23 iunie 2008, 7:21
Tolo, vezi ca degeaba-i platiti deplasarea lui Daniel Scorpie ! In doua articole pe care le scrie si el azi se contrazice flagrant ! Intr-unul zice ca italienii au fost de doua ori mai multi pe stadion, in altul invers, ca ibericii au dominat numeric stadionul. Intreaba-l si tu de sanatate, poate se hotaraste sa fie consecvent !?
radu-ilarion munteanu • 23 iunie 2008, 7:39
D-le Tolontan, analiza dv e, ca de cele mai multe ori, pertinenta. ati observat un fenomen obiectiv, de care stafful fotbalului national nu pare sa fie constient. pun doar o intrebare, cu rugamintea sa nu fiu interpretat neaosit: vedeti vreo conexiune intre contraperformanta, mai ales ca atitudine, a echipei nationale si faptul ca echipa campioana a romaniei are abia 2-3 jucatori romani?
Bartis Silviu • 23 iunie 2008, 8:13
Judecand la „rece”, pe caldura asta prinde bine, la inceput de euro, grupa noastra era cea mai grea din punct de vedere al componentei (Italia, Franta, Olanda,Romania)si se anuntau meciuri „unu si unu”, dar a fost altceva, calculul hartiei a fost dat peste cap. Franta nu a fost Franta, Italia nu a fost Campioana Mondiala, Olanda a fost peste echipa din preliminari, iar noi am fost ceea ce ne am inchipuit o echipa mica fara pretentii, fara sa deranjam. Ne-am bucurat de egalul cu Franta, eram bucurosi dupa meciul cu Italia si speram ca in meciul cu Olanda sa facem ce nu am fcaut in 2 meciuri unde nu prea am aratat nimic,in afara de 20 minute de fotbal in meciul cu Italia. Piturca a fost cum il stiam…previzibil cu tactica jocului, echipa parca era formatai de la „Euro 84” la fel stilul de joc. Dupa faza grupelelor si dupa urmatorul meci de calificare grupa noastra nu a fost chiar asa de valorica, mai ales ca nu am intrat cu nici una in semifinale. Olanda si Italia au cazut la datorie si atat Rusia cat si Spania ne-au demonstrat ca se poate juca fotbal cu echipe mari dupa cum vor ele. In meciuri amicale am batut si Rusia si Spania, deci pana la urma ele au in fata ceva din infrangeri, acum este timpul sa invatam si noi…
pappy • 23 iunie 2008, 8:55
pitzi este spiritul malefic din staful nationalei …este un EMO!…dupa prestatiile jenante de la euro ,trebuie taiat in carne vie si construita o nationala tanara ,nu uitati cum pitzi zicea ca nu se bazeaza pe tineri ,ci pe aia consacrati,i-o fi fost frica ca i se maculeaza CV-ul???
pappy • 23 iunie 2008, 9:03
citeam printre postari acuzatii la adresa ziaristilor ca au ramas in urma vremurilor cu ale lor articole….PERFECT ADEVARAT!…ceea nu se spune este modul in care sint comandate aceste articole de janel ,jijel ,porcel ,si altii …modul in care sint plasati euroii pe sub mana acestor gazetari ca sa scrie la comanda…..comentariile sint de prisos..
baltagul • 23 iunie 2008, 9:34
Tolo fi serios voi aveti ce aveti cu piti din orgoliu ,dar nu cred ca suporteri de care spuneti voi gsp trebuie sa se ia numai de piti ,pot face f bine o petitie si impotriva nesimtitilor de :mutu,chivu,contra si codrea.Chiar si liderul de echipa trebuie schimbat,iar capitan trebuie pus un alt jucator nu mutu ori chivu.
GILOS • 23 iunie 2008, 9:38
Tot aceiasi suporteri nu va mai inghit nici pe voi. A-ti impanzit redactia de jurnalisti scoliti la ff sau care au facut politehnica si care nu au nimic in comun cu sportul sau talentul. Articole petarde, jigniri si insinuari, discutii i**** despre blaturi sau arbitraje, becali si mitica. Asta e reteta voastra. Credeti-ne ca ne-am saturat de voi ca de mere acre.
lica birzoi • 23 iunie 2008, 9:39
domnule tolontan chiar va rog sa cititi ce va scriu si in acelasi timp sa le trimitte-ti si celor din federatie si lui piturca si echipei nationale.
-in primul rind ,a gresit piturca la toate cele trei meciuri ,apogeul greselii fiind cu olanda,in afara de asezare sa tii pe banca un atacant (marica)si sa insisti cu anonimii niculae ,sa joci cu banel care in afara de devotamentul pe teren nu stie nimic cu mingea
lica birzoi • 23 iunie 2008, 9:50
continuare.mutu a doua greseala,baiatul asta inca nu stie ca fotbalul este un joc colectiv,nu joaca numai el ,de ce trebuie sa foloseaca el toate mingile?.
noi nu avem mentalitate de invingatori,daruinta pe teren pina in ultimul minut,de ce nu luam ex.turciei (felicitari ptr.aceasta echipa)putere, curaj si demnitate dar noi nu o avem ,greu revenim daca suntem condusi,dar asta este (cred sper sa ma insel si sa imi arate contrariul)natia noastra a romanilor cum este si balada noastra miorita,sa stam sa murim poate isi da olanda singura autogol si poate vine oaia cu vesti mai bune si sa castigam meciul, multumesc
asa e • 23 iunie 2008, 9:55
ne-am schimbat. Dar nu in sensul ca am acceptat reguli si alte baiguieli de genul asta. Nimeni nu poate accepta regulile lumii in care traim, in care zmecherii eludeaza legile, iar fraierii muncesc ca vitele pe nimic. Asta nu, in veci. Dar ca nu mai acceptam mediocritatea si atitudinea asta de tarla a lui Piturca si Sandu, care cred ca sunt ciobani intr-o stana, asta da.
Asa ca ar trebui sa se inceapa cu sanctionarea lor pe linie profesionala. Corul broastelor care explica suporterilor romani ca la cretini ca echipa asa si asa si ca de fapt noi am invins ca americanii in Vietnam trebuie sa dispara. Nu le e rusine? Unii muncesc pe branci pentru o bucata neagra de paine, si latraii astia inhata mii de euro pentru a debita ineptiile lor?
Da, e timpul pentru o schimbare a nationalei. Vremea lui „lasa ba ca e buna asa” a trecut. Daca Nasu si Piti nu inteleg, asa cum ei nu inteleg ca atunci cand Rusia si Turcia pot si noi ne asteptam ca ai nostri sa poata si nimic mai putin, daca nu inteleg, asadar, ca noi vrem performanta, nu e nimic. Sunt si alte nationale cu care noi putem tine. Nu? Ca doar suntem in Europa unita.
Grupa Mortilor • 23 iunie 2008, 10:06
“Specialistilor”!! S-a ales prafu’ de “Grupa Mortii”… Toate echipele eliminate inca din sferturi… De cine trebuia sa ne fie frica? De Franta? De Italia? De Olanda? Toate sunt acasa, in fatza televizorului, sa vada semifinalele Rusia – Spania si Germania – Turcia… Suntem niste carpe de sters prafu’… Singurul specialist pe care l-am auzit la acest campionat este Boloni! El e singurul care a prezis realitatea. Si l-ati injurat toti.
Horia • 23 iunie 2008, 10:08
Sincer, mi-e rusine sa spun ca fotbalul din Romania ma dezgusta. Poate daca m-ar fi intrebat cineva acum 2 ani ce parere as fi spus ca-mi place. Si, cumlea sunt suporter de vreo 16 ani din 22. Blaturi, interese, gainarii, mentalitati comuniste, oameni fara caracter, jigodii, scursuri, nimicuri, ultrasi, comisii de disciplina vandute etc. Toate acestea caracterizeaza fotbalul nostru. Euro trece, Rusia si Turcia raman in istorie, iar noi, ca la fiecare turneu final, ne gandaim ca „poate daca…”. Noi Franta, Austria si Grecia am avut cate un singur gol dat, ca sa nu mai spun ca al nostru a fost intamplator.
Oricum am ajuns la concluzia ca si jucatorii nostri sunt prosti. De ce?! Foarte simplu: nu poti juca o repriza cu „mingi in adancime” si sa tot repeti la infinit aceasta tactica fara sa-ti dai seama ca e imposibil.
Nascuti talente, muriti sperante.
Ne dam mari ca luam campionate, cupe, trofee, pierdem lamentabil si apoi ne gandim „ce-ar fi fost daca…”
OLE!!! OLE!!! OLE!!!
marius din iasi • 23 iunie 2008, 10:09
excelent, tolo!
piti, demisia!
Mosu’ • 23 iunie 2008, 10:13
Excelent titlu !Reprezinta una dintre esentele fenomenului fotbalistic in Romania.
Cornel • 23 iunie 2008, 10:19
Normal un antrenor cu caracter si-ar fi dat demisia dupa meciul cu Olanda,dar la noi nu e cazul.Ce zici domnule Piturca? Ce sa mai zicem de domnul Dragomir care se bate cu pumnul in pipt ca el face ca el drege, dar ore ce?
NELU • 23 iunie 2008, 10:22
Suporterii nu s-au schimbat! Suporterii inteleg ca fotbalul este un sport angrenat intr-o competitie in care trebuie sa fie invinsi si invingatori! Supoterii inteleg si constientizeaza ca Romania nu avea forta necesara de a juca finala! SUPORTERII NU S-AU SCHIMBAT IN DORINTA DE A VEDEA FOTBAL SI DE A CERE FOTBAL DE LA ECHIPA NATIONALA! ORI ECHIPA ROMANIEI A FOST PENIBILA PRACTICAND UN ANTIFOTBAL TOTAL IAR IN ACEASTA PRIVINTA SUPORTERII ISI CER DREPTUL! Suporterii platitori de bilete, supusi la umilinta de a fi romani, au dreptul de a da in judecata echipa nationala si FRF pentru a-si recupera banii pe bilete! SUPORTERII NU S-AU SCHIMBAT, VOR FI ALATURI DE ECHIPA NATIONALA MEREU DAR ACEAA NATIONALA TREBUIE SA DEMONSTREZE CA ESTE NATIONALA CARE MERITA!
eeugenus • 23 iunie 2008, 10:29
diferentele mai sunt si in alta parte:
o caracteristica a lotului – suficienta
o caracteristica a suporterilor – a castiga
nu poti sa ai rezultate in momentul in care mergi la un campionat pentru A INCERCA SA TE CALIFICI DIN GRUPE
suporterii au inteles deja ca atunci cand mergi la un campionat mergi pentru A CASTIGA
intr-un fel este ca la 6/49, si cel care joaca de 10 lei si cel care joaca de 1000 lei vor sa castige potul cel mare
sansele sunt mai mici pentru unul si mai mari pentru celalat, dar sunt
de ce sa consideram „o extraordinara performanta” calificarea la un turneu final ?
cand fotbalistii si toti oamenii din fotbal vor accepta o calificare ca ceva normal atunci vor aparea si rezultatele
catu liviu • 23 iunie 2008, 10:31
mutu a jucat ptr italia nu ptr multimea de oameni care l-au adorat si l-au ridicat la statutul de nr 1 al romaniei parerea mea a fost dintotdeauna ca nu este un jucator de valoarea la care l-am ridicat noi si nu numai noi ci si presa din tara.toti care vin la nationala o fac din interes nu ptr milioanele de oameni doar cativa jucatori mai vin si cu sufletul restul poate prinde vreun transfer afara.RUSINE
BDY • 23 iunie 2008, 10:35
BINE LE ZICI DAR TREBUIE SA LE REAMINTESTI CONDUCATORILOR DE FRF ,ANTRENORULUI,CA FOTBALUL SI SCAUNELE NU SUNT ALE LOR TOT TIMPUL..TREBUIE SA INTELEAGA PENTRU TOTDEAUNA CA NOI NE DORIM ALTCEVA …MULTUMIM TOLO!
Cristi • 23 iunie 2008, 10:38
Iata ca s-au terminat si sferturile de finala.
Si…, din „grupa mortii” nu merge nici o echipa in semifinale.
Iata ca ambitia, tenacitatea, curajul si mobilizarea au invins.
Nu a contat nici trecutul, nici palmaresul,nici numele ci doar dorinta de a juca si de a invinge.
Am spus ce era de spus despre echipa noastra , a Romaniei la acest Campionat European. Incercam sa gasim vinovati, dar asta doar pentru a fi mai buni la mondiale.Cu siguranta Piturca a invatat ceva din aceasta participare la Campionatul European, poate nu e suficient doar sa califici echipa si sa participi, cu siguranta, noi, suporterii romani, ne dorim mai mult. Ne dorim performanta asa cum unii dintre noi o demonstram atat in tara cat si in strainatate, asa cum o dovedim in lume prin realizarile noastre.
Antrenorul echipei nationale ar fi trebuit sa organizeze el singur o conferinta de presa in care sa explice ziaristilor si suporterilor ce s-a intamplat. Sa recunoasca ce si unde a gresit, sa vedem ca este constient de jocul slab al echipei si de tactica ciudata pe care el a impus-o.Dar presiunea a fost prea mare, curajul raspunderii nu a existat si Piturca a acceptat sa fie lovit din toate partile.Este vorba de caracter, de personalitate si de educatie in general, nu numai in cazul lui. Sa poti sa ai o atitudine pozitiva dupa un esec este caracteristic oamenilor puternici.Cu siguranta nici lui nu ii place aceasta situatie conflictuala si delicata in care a ajuns, insa nu e tarziu nici acum sa vorbeasca cu presa si suporterii. Hai Romania!
Mark • 23 iunie 2008, 11:15
D-le Tolontan,cred ca ati glumit cand ati cerut „federalilor” sa-si aplece urechea la ce spune „talpa tarii”.Pai cititi declaratiile d-lui Rat care spune cam asa:
-Doleantele suporterilor sunt niste tampenii;
-FRF nu trebuie sa asculte ce spun suporterii;
-Or fi ei importanti dar nu ei decid soarta antrenorilor
Nu cred ca Rat ar fi iesit cu declaratia asta daca astfel de discutie n-ar fi avut loc in interiorul gastii din care fac
parte conducatorii fotbalului romanesc,antrenorul dar si componentii lotului national.
Si atunci,daca aceasta gasca gandeste asa,la ce schimbari va puteti astepta?
PENIONARUL • 23 iunie 2008, 11:16
Nu poti castiga meciuri fara sa ataci.
P.S.poate sa-mi spuna cineva dece nu avem conditie fizica?
Nelu • 23 iunie 2008, 11:22
HAI ROMANIA !!
Mai multe generatii au tot strigat asa pe stadioanele de fotbal…si nimic, inafara STELEI 1986.Cateva sclipiri si licariri pe ici, pe colo.Si acelea fiind slefuite(conduse si indrumate,puse la treaba acolo unde le era locul)de altii, de straini.Ca in mai toate domeniile si in fotbal nu stim sa ne conducem,sa ne organizam, sa punem oamenii la treaba acolo unde le e locul.De aici porneste si risipa de resurse umane si materiale si ca urmare se genereaza lipsurile.
In rest avem de toate. HAI ROMANIA !!!!
FLIX • 23 iunie 2008, 11:23
catre toti componentii echipei nationale-va rog sa nu mai apareti la nici o emisiune tv de fotbal,pe perioada campionatului european,atit cit a mai ramas din el! CIND VA VAD IMI CREATI UN IMENS DISCONFORT!
DeMeserie Roman • 23 iunie 2008, 11:23
BALADA TRICOLORILOR
Pe-un picior de plai
Unde habar n-ai
Iată vin cu tot
La aeroport
Jucători – vedete
Cu cercei şi plete,
Ghiuluri, celulare,
Şi cu girofare
Se vor îmbarca
Cu toţi vor pleca
Spre un campionat
De toţi aşteptat
Cam de vreo opt ani
Speranţe şi bani,
Ni s-a împlinit
Pohta ce-am pohtit
Ne-au aruncat sorţii
Într-o grupă a morţii,
Cu dârzi olandezi,
Cu cocoşi francezi
Şi italieni
Iuţi şi cam vicleni.
Cu toţi am crezut
De la început,
Biata Mioriţă
Va fi chisăliţă,
Vom fi nişte miei
În groapa cu lei,
Cu toţi ne gândeam
Şi ne plănuiam
De la început
Nu-i nimic pierdut,
Să jucăm frumos
Şi spectaculos,
Orice gol marcat
Sau punct câştigat
Va fi preţuit
Şi sărbătorit…
Umpluţi de emoţii,
Am înfruntat sorţii
Jucând primul meci
C-o echipă – terci,
De cocoşi francezi
Ce ai noştri iezi
De se-nvârtoşau,
Sigur o bateau.
Dar am remizat
C-un zero barat
Într-un meci închis
De mare plictis…
Apoi a urmat,
Meciul aşteptat,
Mare tevatură
Cu echipa azură,
Ce fusese încinsă,
Umilită, învinsă,
De nişte batavi
Aprigi rău şi bravi.
Dumnezeu din cer
Şi c-un tuşier
Mult ne-au ajutat,
Gol le-au anulat,
Şi-un italian
Puţin cam plăvan,
S-a cam bâlbâit,
Direct l-a servit
Pe al nostru Mutu,
Care a dat cu şutu’
Le-a băgat-o în plasă
Şi mortul în casă.
Dar nu a ţinut
Decât un minut,
Că ne-au egalat
Dintr-un gol ciudat,
Căci un brav fundaş
Zis Gabi Tamaş,
Dă pe lângă minge
Şi meciul se-ncinge.
Nenea flueraş
Cu capul golaş,
Ne face cadou
Ca la anul nou,
Un pinalti mare
De calificare,
Numa’ gol să dai,
Că noroc tot ai…
Intră iar în scenă,
Vedeta eternă
Tot Mutu şutează
Şi normal, ratează!
În toată splendoarea
Şi calificarea…
Acum olandezii
Au bătut francezii,
Făcând cu ei borş
Zeamă de cocoş.
Bieţii noştri iezi
Spun la olandezi
S-o lase mai moale,
Capul nu-i mai doare
Sunt calificaţi
Şi-ar fi câştigaţi,
Meciul lor să-l dea,
Atunci ar scăpa
De italieni
Care sunt vicleni,
Sărmanii francezi
Văd doar stele verzi,
Sunt împrăştiaţi,
Descalificaţi.
În al treilea joc,
Nu mai era loc
Să se speculeze,
Să se parieze,
Mioriţa laie
Iese la bătaie,
Că e favorită
De lume iubită,
Temuţii batavi
Nu mai sunt chiar bravi,
Vor să se conserve
Au băgat rezerve,
Sunt buni de bătut
De la început.
Joacă relaxat,
Ratează distrat,
Ai noştri stresaţi
Cad ca seceraţi,
Cu fundul pe jos
Şi joacă fricos.
Dică parcă doarme,
Mutu are toane,
Contra are treabă
Tot cade prin iarbă,
Bănel tot aleargă
Mingea s-o culeagă,
Şi face marcaj
La kilometraj,
Iar bietul Piţurcă
E sătul de ţurcă,
Schimbă disperat
Dar s-a terminat!
Meciul s-a sfârşit,
Rău ne-au umilit,
Jucând cu rezerve
Iar noi cu conserve.
Vor veni în ţară ,
Pentru a câta oară?
Spunând răspicat:
IARĂŞI AM RATAT!
dorizo • 23 iunie 2008, 11:43
in tribuna a fost mult spectacol,a fost multa emotie , poate noi , spectatorii am fost mult peste evolutia adevaratilor eroi. va reamintesc un episod plin de ncarcatura emotionala , dupa inscrierea golului olandez toi spectatorii romani s au ridicat in picioare si au cantat imnul romanesc…
Un suporter-Parerea mea ! • 23 iunie 2008, 11:47
Mesaj pentru ultrasii din Romania ( si aici ma refer in special : la Dinamo, Rapid, Steaua, CFR, Poli, Craiova ) : formati oficial o organizatie a suporterilor echipei Nationale care sa fie portavocea tuturor suporterilor din Romania ! Nu trebuie sa mai lasam la mina a citorva oameni interesele echipei Nationale !
antiOIER • 23 iunie 2008, 11:53
in elvetia daca ,cautai sa cumperi „ceva” cu ROMANIA nu EXISTA! M-AM SIMTIT UMILIT! FEDERATIA DE 2 LEI!