TOLO.RO
Nu doar că nu avem un stadion, dar nici nu vom avea. Pentru că, după reconstrucţie, fostul „Naţional” va deveni exclusiv o arenă pentru fotbal. Primăria, condusă pe atunci de Adriean Videanu, şi FRF au crezut că păcălesc atletismul, dar, de fapt, au executat o comunitate de 2 milioane de oameni, răpindu-i un stadion fără s-o consulte. Greu de crezut că Sorin Oprescu va avea voinţa şi puterea de a schimba ceva!
luni, 29 septembrie 2008, 8:39
Nu doar că nu avem un stadion, dar nici nu vom avea. Pentru că, după reconstrucţie, fostul „Naţional” va deveni exclusiv o arenă pentru fotbal. Primăria, condusă pe atunci de Adriean Videanu, şi FRF au crezut că păcălesc atletismul, dar, de fapt, au executat o comunitate de 2 milioane de oameni, răpindu-i un stadion fără s-o consulte. Greu de crezut că Sorin Oprescu va avea voinţa şi puterea de a schimba ceva!
După o documentare care a durat mai bine de două luni, Gazeta lansează astăzi primul episod al unui serial despre potenţialul sportului românesc. Am început cu stadioanele şi vom merge mai departe.
Este o ofensă la adresa civilizaţiei româneşti şi un atentat la sănătatea publică. Sportul ca temă de interes naţional este ignorat de politicieni, complici cu dezvoltatorii imobiliari.
Acum o săptămînă, un mare muzician concerta la Bucureşti. Iată ce spunea Leonard Cohen pentru Jurnalul Naţional: „În anii ‘60, muzica era la modă, fiind cea mai importantă metodă de comunicare. Cred că, în prezent, locul acesteia a fost luat de sport. Figurile sportivilor sînt mai atractive şi mai interesante, iar vieţile lor mai palpitante decît cele ale vedetelor rock. Ei reprezintă modelul eroului modern”.
În privinţa României, lucrurile sînt simple: liderii de la Cotroceni, din Parlament şi din Guvern au decis că trebuie să murim mai repede şi să îmbătrînim neputincioşi, fiind singurul popor din cele 27 ale UE fără un stadion-magnet, care să tragă înainte povestea sportului.
„Sportul este cea mai importantă metodă de comunicare a lumii moderne”
Leonard Cohen
Dynamite • 29 septembrie 2008, 20:51
Sper ca noul stadion sa fie FARA pista de atletism. Am indurat destul pe vechiul „23” unde atmosfera era jenanta din cauza distantei prea mare dintre tribune si gazon. ANTI pista de atletism pe „23”.
Reddog • 29 septembrie 2008, 20:52
oare cine se mai duce la atletism?! pai din cate am inteles stadionul dinamo este unul dintre cele mai bune din europa. de ce nu merg acolo?
fan fotbal • 29 septembrie 2008, 20:53
E bine ca se fac macar arene de fotbal (decat nimic), dar nici celelalte sporturi nu trebuie lasate sa moara, chiar daca nu sunt atat de atractive financiar si nu te fac vedeta peste noapte.
sorin • 29 septembrie 2008, 21:02
Si daca ar fi doar atletismul sau alte sporturi… Sa fim seriosi.. nici fotbalul care are totusi investitorii cei mai instariti, nu se poate lauda cu o situatie prea fericita. Cu chiu cu vai am reusit sa ne bucuram de ‘luxul’ ca Steaua si CFR sa si poata desfasura meciurile din UCL pe propriile arene. Pana acum 6 luni nici acest aspect nu era posibil. Concluzionand.. daca in fotbal avem aceasta situatie, in restul sporturilor… cu o mahnire profunda spun ca nu vom face nimic in urmatorii 10 ani. Ne vor mai prinde cel putin 2 olimpiade de vara cu sportivi de la sarituri in apa care se duc acolo cu antrenamente in saltea si nu in bazin. Si mai avem si pretentii pe deasupra….
YO_STELIST • 29 septembrie 2008, 21:15
Tolo ce ai vrut sa spui prin „Nu doar că nu avem un stadion, dar nici nu vom avea” ?
sa nu-mi spui ca in locul stadionului s-au gandit aia sa faca un mall…
red baron • 29 septembrie 2008, 21:16
asa e,aproape toate tarile din lume,chiar si cele africane,au un stadion national in capitala,acoperit cu o capacitate de peste 50000 de locuri,tari precum Macedonia,Bulgaria, Letonia au inceput sa construiasca stadioane de 30 de mii de locuri pt fotbal,numai la noi nu se face nimic
fotbalistu • 29 septembrie 2008, 21:17
sa se duca sa alerge pe dinamo(ca nu e departe),sau prin parcuri,ca oricum singura medalie (la olimpiada)daca nu ma insel ,la atletism,a fost castigata la maraton.era mai frumos „oribilitatea”,aia de stadion (lia manoliu)?dupa ce ca in sfarsit,vom avea si noi un stadion european ,incepem sa criticam.si d-le tolontan,cati din cei 2 mil. de locuitori(in afara de sportivi) aveau voie sa alerge pe stadion(daca era cu pista);mai ales ca era si nou,raspunsul este,nici unul.noi dinamovistii am da orice sa darame,groteasca noastra arena,si tu ce faci?
malasuerte • 29 septembrie 2008, 21:31
dar titlul e …mortal
k si realitatea de altfel
criticul • 29 septembrie 2008, 21:33
Asta e, ce sa-i faceti,ati votat portocale, portocale ati avut, nici sali de sport n-au construit, aialalti, de bine de rau, asa ,,rosii” cum erau ,au facut vreo 400 ,astialalti 0! Cat desptre demolarea vechiului stadion ,,Lia Manoliu”(ex-,,23 August”), normal ca nu v-a consultat nea Vidanja defel, din moment ce multi dintre bucuresteni erau cu P.D.-L.,asa ca el a crezut ca nu mai trebuie sa va consulte, logic, nu? 🙂 🙂
ciprian • 29 septembrie 2008, 21:34
spuneti-mi va rog cate persoane au acces pe stadion pentru a face miscare ?
cate persoane au voie sa alerge pe o pista de atletism ? cate persoane sunt lasate sa faca miscare in interiorul unei baze sportive ? daca vrei sa faci o miscare la o scoala sau pe un teren al unei scoli stiti ce se intampla ?
cheama jandarmii si amendeaza cei care vor sa faca o miuta ………sa joace un baschet ceva ……… In fine : sa faca ce o face la olimpiada de la beijing s-au luat cam ultimele medalii pentru Romania asta pentru ca fara o buna selectie si fara o baza de masa a sportului de performanta ….degeaba construim stadioane ……….. Trebuie in scolile din Romania 3 ore pe saptaman de educatie fizica si sport, trebuie angajati in scoli kinetoterapeuti care sa lucreze cu copiii care au deficinete cel mai adesea din cauza rahitismului ,din cauza alimentatiei care este cum este , trebuie lectorate cu parintii care indoapa copiii sa manance ………trebuie o gramada de lucruri…..deocamdata ma opresc la astea ……….
affu • 29 septembrie 2008, 21:35
Pai fotbal ati vrut,fotbal avem.Mi se pare o mare nesimtire sa plangi de mila sportului romanesc-in genera-cand voi incepeti ziarul cu gigi becali!Asta promovati asta veti obtine,e simplu.Oierul este un subiect atat de „plin” pt.ziarele din Romania incat nu mai aveti loc de ratiune.Ci doar de articole atat de ipocrite ca acesta.Ca sa vedem insa partea plina a paharului trebuie sa ne rugam ca pe locul fostului ” 23 august” chiar sa se construiasca un stadion,ca poate ne trezim cu vreo imobiliara de-a oierului vostru sau cu vreun mall super smecher.
Tolo,pacat, ca esti talentat!Dar cu lacrimogene ca cele de mai sus nu atingi la publicul care te reprezinta.Iar ceilalti oricum il voteaza pe „limaxul” din Pipera.
matelito • 29 septembrie 2008, 21:39
ei 50 de ani au fost invatati si incurajati de sistem sa faca ceva singuri.
noi 50 de ani am fost invatati sa nu gandim si ca nu putem face nimic.
de aproape 20 de ani cei care ne-au invatat si-au lasat rudele sa ne invete,si ne-au invatat, si ne-au aratat. ca nu putem face nimic.
nu m-ar mira ca in 2-3 ani sa asistam si la noi la executii, cum se intampla acum in rusia si bulgaria.oare de ce moscova este cel mai scump oras din europa?
mai vrea cineva sa traiasca aici?eu nu.
oltean • 29 septembrie 2008, 21:44
felicitari pt articol.din pacate guvernul a considerat ca sportul nu este o prioritate pt romania,dar stiu sa se pozeze cu ei dupa medaliile cucerite.de parca in europa sau america ,asia,africa stie cineva de tariceanu,olteanu,videanu.tot prin sportivi ne-am facut si ne facem cunoscuti.cine nu stie de nadia comaneci,hagi,ilie nastase,mutu,chivu etc.rusine guvernantilor.
Razvan • 29 septembrie 2008, 21:45
Eu nu te inteleg Cataline. Compari industria fotbalului cu cea din atletism? Ne plangeam ca se „pierd” strigatele din tribuna, pana ajung la jucatorii de pe gazon, si acum vrem pista de atletism?
Unde in Romania vin 50.000 de oameni ca sa priveasca niste „alergatori” pe o pista de zgura? Se poate face stadion separat pentru atletism, cu 5.000 de locuri in tribuna. Nu este suficient?
Jelly • 29 septembrie 2008, 21:47
Sportul atrage in general voturi si de asta si mai marii partidelor se grabesc sa atraga ptr alegerile viitoare figuri cunoscute si aducatoare de locuri in parlament.In media cand dau declaratii sunt de partea sportului,dar cand au plecat din fata microfonului si a camerei de luat vederi,in acel moment,au uitat si de nevoile pe care le are acest ambasador al Romaniei peste hotare In orice tara te ai duce oamenii isi amintesc de Nastase,Nadia,Hagi si Ceausescu!!! Sa le fie rusine ca si pun interesele lor deasupra necesitatii poporului roman iar singura modalitate de a le arata cartonasul rosu o avem din pacate doar 1 la 4 ani.
Mihai • 29 septembrie 2008, 21:51
Cataline depinde pt ce construim stadionul.. daca e pt echipa nationala de fotbal, e super.. nu se va compara atmosfera.. cat despre sanatataea publica mai usor, ca doar nu o sa alergam noi vreodata pe acolo.. cat despre celelalte sporturi, eu zic sa mai dai o raita .. nu se mai intampla nimic..
riciu • 29 septembrie 2008, 21:52
sunt stadioane cu piste de atletism in multe orase din romania, asa ca aceasta este o falsa problema. se poate alerga oriunde, nu numai in bucuresti.cu stima, riciu.
Catalin • 29 septembrie 2008, 22:03
Aceleasi articole de ani de zile…aceleasi rezultate 🙂
stadion • 29 septembrie 2008, 22:06
macar o sa avem si noi un stadion dar voi reporteri trebuie sa invetati ceva de ce nu se mai face alt stadion pentru acletism haide lasati rautatile si macar sa vedem si noi o finala de cupa europeana la bucuresti gata acum nea venit de atletism ce naiba dar pina acum de ce nu sa vb de el
uncas • 29 septembrie 2008, 22:11
nu-i nimic.important e sa facem puncte in uefa , sa avem 12 echipe in cupele europene si-n toate sa joace vreo 2 romani. da-l dreaq de sport, parcuri si stadioane. in sibiu, mare capitala culturala tot ce inseamna stadion e o paragina pastorita de marele nostru primar. si nu cred ca e singurul oras in starea asta.
serghey • 29 septembrie 2008, 22:11
Incet, incet, acesti indivizi sedentari ne iau totul. Pe langa bani, pe langa conditii de viata, ne iau sportul. Ne cenzureaza dorinta de miscare! Ce mai urmeaza?
rushdie • 29 septembrie 2008, 22:17
Au stadioane si de fapt au si multe alte lucruri pe care noi nu le avem.
In 18 ani,condusi de oameni de nimic si in cel mai bun caz cu cultura facuta la televizor, cu singurul ideal familia Ewing romanii n-au fost in stare sa-si faca o autostrada, un stadion, un parcaj in Bucuresti.
Multe borduri.
Nu e vorba de stinga, dreapta,centrul etc. daca facem bilantul e dramatic.
Si depaseste de departe sportul.
Usual Suspect • 29 septembrie 2008, 22:26
Nu inteleg de ce nu se poate construi un stadion de atletism separat de acest nou complex, pentru atletism nu e nevoie unu’ mai mare de 15 mii de locuri, sa se construiasca si un complex acoperit pentru hanbal, basket, etc. Daca ne uitam la Londra o sa vedem ca au vreo 10-11 echipa profesioniste de fotbal in primele 4 ligi nationale si pentu fiecare club exista cate un stadion si nici un stadion nu are sub 20 de mii de locuri, ca sa nu mai vorbim de Emirates Stadium, New Wembley, Stamford Bridge sau White Hart Lane si pentru nationala de rugby exista un stadion de 87 de mii de locuri, iar cu ocazia olimpiadei se construieste un stadion olimic de 60 de mii de locuri.
In concluzie in Romania e nevoie de infrastructura serioasa nu de un stadion de 50 de mii de locuri multifunctional la care sa ne adunam ca satenii la balciul de weekend
razvan • 29 septembrie 2008, 22:27
Daca nu ma inseala memoria, in presa, poate si in GSP, la momentul lansarii proiectului noului stadion, s-a enuntat clar ca stadionul Lia Manoliu se va transforma in doua stadioane, unul de fotbal si unul de atletism, ceea ce mie mi se parea OK. A cui este vina daca cei de la FRA au dormit in bocanci si nu si-au urmarit obiectul muncii ? Cei de la FRF au fost persuasivi si l-au convins repede pe primar sa dea bani pentru fotbal. Bravo lor !. Primarul a dat verde, fotbalul aduce voturi. Cine trebuia sa faca scandal pana la COSR si presedintie ca problema atletismului a fost ocolita in cele din urma si ca primaria nu s-a angajat cu nimic pentru atletism : FRA. De fapt se pare ca in afara de bani, cam 70 mil euro(enorm pt. 12.000 locuri), pe care nu se stie cine ii da, chiar si amplasamentul-la turnul de parasutism ,nu este disponibil, pt. ca nu vrea Min. Transporturilor. Deci Intrebarea este de pus la FRA si apoi la primarie, etc. Succes !
redd • 29 septembrie 2008, 22:28
daca sunt bani si oameni putini sa hotarasca asta se pot face stadioane……Arpi a facut treaba buna la CFR….si va fi acolo un stadion adevarat….
Ovidiu Miron • 29 septembrie 2008, 22:32
Tolo, va felicit pentru eforturile voastre!
Este rusinos ceea ce se intampla. Dar si societatea civila are o vina aici. E pasiva.
Ionescu Marius • 29 septembrie 2008, 22:38
Bai, nene, de ce sa construiasca guvernul stadioane pentru FRF???!!! FRF este o societate privata, deci daca vor stadioane, sa isi construiasca din banii lor! Guvernul ar trebui sa faca baze sportive in cartiere si pe langa scoli!
Iar faptul ca bucurestenii mor mai repede si mai bolnavi, li se datoreaza si lor! Ca poate in loc sa isi miste fundurile spre munca in masina, ar putea lua bicicleta sau merge pe jos daca stau aproape! Si poate daca nu ar mai fuma ca turcii si nu ar mai bea atat de mult si ar alerga prin parcuri sau s-ar duce la sala de gimnastica, nu ar mai muri asa de bolnavi!
QFWFQ • 29 septembrie 2008, 22:48
Cite pagini din GSP alocati pentru atletism? Nu vi se pare ca aveti si voi o mare contributie exact la ceea ce criticati acum?
d.. • 29 septembrie 2008, 22:49
mare pacat!suntem inca o data primii intr-un top al rusinii!
Bogdan • 29 septembrie 2008, 22:54
Nu cred ca disparitia pistei de atletism de pe 23 August reprezinta o pierdere, ci mai degraba o oportunitate de a face o baza doar pentru atletism, fara a-l trata ca pe un apendice al fotbalului.
andrei • 29 septembrie 2008, 22:55
nu-mi plac stadioanele cu pista de altetism!!! foarte bine a facut videanu.
adi • 29 septembrie 2008, 23:02
SI noi avem stadioane mari si bune(multifunctionale) numai ca sunt in paragina. Sa luam exemplul complexului sportiv de la Medgidia care are un stadion de 40.000 de locuri sala de sport(cateva mii de locuri), piscina olimpica, carca de sali, pationar…in paragina totala. Eu cred ca la romani le trebuie nitica mentalitate de sportiv si apoi „baza sportiva”. De exemplu, uitati-va pe strazile din romania. Cati alearga pe strazi, parcuri. Vizitati o tara vestica si o sa vedeti diferenta. Duceti-va intr-un weekend intr-un parc dintr-un oras din vest. E plin de oamni care fac sport…
Este adevarat ca „guvernul nu ne ajuta”, deja e laitmotiv, dar eu zic sa ne ajutam si noi cat putem. Cred ca nu e absolut nici o surpriza pentru nimeni ca guvernantii don’t give a shit. Este adevarat 100% ce zici tu dar eu zic ca articolul ar fi rebuit sa aiba si nuanta enuntata de mine mai sus.
Adi
razvan • 29 septembrie 2008, 23:05
FRF e OK. FRA ce face, asteapta sa-i faca presa si opinia publica treaba? Ori nu-i intereseaza, ori au fost fraieriti. In ambele cazuri, sa-i lase pe altii mai interesati si mai destepti si sa se intoarca la antrenorat. Succes !
swim.ro • 29 septembrie 2008, 23:11
Ma bucura aceasta ancheta. Timisoara va asteapta. Aici bazinele de inot nu sunt pentru inot !
Alex • 29 septembrie 2008, 23:16
Bun titlu…noi avem vise,ei au trecut demult de ele…ei au fotbal spectacol noi avem doar vorbe…ar fi mai bine sa vorbim mai putin si sa lasam sa vb faptele!!!
Alex • 29 septembrie 2008, 23:17
Mi se pare pur si simplu o rautate din partea FRF, sa construiesti un stadion (bineinteles din banii nostri) si sa nu vrei sa faci o pista de atletism. Ma gandesc cate meciuri se vor desfasura pe acel stadion in cursul unui an, poate 7-8, poate 10 si in rest liniste si pace.
Ca de obicei lucruri facute fara cap…..
Doctorul • 29 septembrie 2008, 23:33
Sportul este singura cale de a muri sanatos.
Asa, o sa murim de infart in timp ce ne numaram banii. Mancam prost, traim prost si nu facem sport. Eu daca alerg, toti ciudatii intorc capul pe strada. Foarte tare nu?
Peace
groparu • 29 septembrie 2008, 23:34
Mai multe amanunte Tolo.Ca le stii.Ar trebui intii o poveste(reala) a fostului 23 August,apoi ce factori au contribuit la darimarea lui( eu banuiesc ca cineva a incasat comisioane grase de tot ca 23 august sa fie darimat si un alt stadion sa fie reconstruit pe acelasi loc,deoarece amplasarea pe o alta locatie in afara Bucurestilor ar fi fost facuta cu mai putini bani)Ce stiu de la tatal meu e ca la momentul constructiei , dupa terminarea programului mii de oameni au fost nevoiti sa presteze munca voluntara pentru ridicarea stadionului.De la bun inceput comunistii l-au facut cu piste de atletism.Da , ei s-au gindit si la un sport care in timp a adus satisfactii mai mari si mai numeroase decit fotbalul.In timp zgura neagra a fost inlocuita cu zgura rosie si apoi tartan.Cel putin la fete Romania ajungea in elita mondiala.Aici si-au bagat coada maharul al mare din fotbal si coruptii din primarie.Stadionul putea sa ramina asa cum era respectind atletismul dar si dezvoltind fotbalul juvenil,putind deveni cea mai mare baza din lume pentru cresterea micilor fotblisti.Iar nasu’ Sandu putea sa -si traga stadion pe orice tarla agricola .Pamintul ar fi fost mai ieftin si ar fi fost cumparat la ha.Dar omul asta care in anii de dupa revolutie incasa bani de la copii ce prestau pe la gruparile Sportului Studentesc prin intermediul antrenorilor si instructorilor(il mai tii minte pe Racanel de la SS-6 ,Nasule? In echipa aia juca cine platea nu cine stia fotbal)nu are limita. Poate se va gasi cineva sa-i vina de hac.
Florin • 30 septembrie 2008, 0:00
Destul de dur articolul dar cred perfect adevarat. D-le Tolontan propun sa faceti numai o comparatie in ceea ce priveste bazele sportive, de care dispune un oras de circa 300 – 500 de mii de locuitori(nu 2 milioane, din Germania, Franta, Olanda etc. si Bucuresti(sa nu mai vorbim de provincie unde e si mai grav)si in mod sigur vom avea toti o foarte mare surpriza. Cum credeti ca apar in Germania de exemplu in ultimii ani 2 fotbalisti cu origini romanesti si cu o valoare recunoscuta in 1-Bundesliga (Albert Streit si Max Nicu)si din Romania abia de gasim 1-2 fotbalisti de valoarea celor doi in ultimii 10-15 ani!!?? ..totul tine de faptul ca fiecare cartier are cate o echipa de fotbal si pe langa ea cateva echipe de copii si juniori..si bineinteles terenurile necesare.
Sorin-stelist • 30 septembrie 2008, 0:05
lasa-i, ba, sa-l faca fara pista numai sa-l faca!iti dau un pont: stai la cotitura si dupa ce e gata asta, faci o campanie ca sa se construiasca si un stadion pentru atletism. nu fi slab!
.
nu mai fiti, bai, asa de ipocriti! plangeti de 15 ani ca n-are Nationala un stadion de fotbal, european, si acum daca-l fac tot nu e bine.** , sa vad stadionul chiar daca le mai iese si lor de niste mall-uri.
stelica • 30 septembrie 2008, 0:19
are stadionul dinamo pista de atletism, se poate concura si antrena acolo; noi ne mutam pe noul stadion ca de trei ani o bricheta nu pot arunca si io macar pana-n tusa:))
pete • 30 septembrie 2008, 0:27
avand in vedere mediatizarea extrem de insuficienta altor sporturi GSP ar trebui sa taca din gura;oricum nu v-asculta nimeni;acest subiect trebuie dezbatut in talk-show-uri in direct cu acei ilustrii politicieni in discutie cu omul de rand;ATI VAZUT VREO EMISIUNE CARE SA-I PUNA FATA-N FATA PE CONDUCATORI CU CONTRIBUABILUL DE RAND?NU!DE CE?PANA SI PATRICIU ,CU TOTI BANII LUI AR AVEA UNELE INCONVENENTE DARAMITA AL MURITOR DE FOAME…fiti seriosi!voi vota cu ultimul cu sanse la alegerile din noiembrie,sa fie clar!numai stolojelu’,bombonelu’ si toti eruditii astia…
Vlad • 30 septembrie 2008, 0:29
Mda, ce e nebunia asta??? Ce legatura are stadionul ala cu sanatatea nationala??? Oricum niciun om de rand nu ar avea acces pe pista stadionului nou, asa cum nu aveam acces nici pe pista fostului Lia Manoliu!!! Atletismul nu atrage oameni, asa ca din punctul meu de vedere nici nu are de ce sa existe pista. Cand o sa se umple stadionul Dinamo la un campionat national de atletism putem discuta ca avem o problema. Mult mai grav e ce se intampla langa stadionul actual!!! De ce nu mai avem acces, noi, locuitorii din zona, la pistele de atletism de la intrarea dinspre Muncii??? Pista de zgura apartine atletilor, care nu mai au rezultate de 10 ani! iar pista de bitum, dumnezeu stie cui. Cluburilor de fotbal si box!! O vreme am putut alerga in jurul stadionului dar acum e in constructie si nici macar acolo nu se mai poate!! Sunt obligat sa fac alerg pe strada, sau sa fac slalom pe trotuare printre masini, pietoni si mai ales CAINI!!!!
Maccarone • 30 septembrie 2008, 0:51
Sa fac ceva pe el de atletism, pentru ca din cauza nenorocitei aleia de piste de atletism nu poate fi daramat stadionul lui Dinamo (bine, si din cauza actionarilor care nu fac nimic in acest sens)!!! S-a gasit ministerul lu’ peste sa investeasca 2 mil de euro intr-o pista care nu intereseaza aproape pe nimeni!! Sufera o gramada de suporteri pentru cativa „impatimiti” ai atletismului!! Pistele de atletism nu au ce cauta pe un stadion de fotbal!!!
Maccarone • 30 septembrie 2008, 0:53
Si apropo de acest subiect domnule Tolontan, daca tot va intereseaza atat de mult atletismul , de ce nu umpleti jumatate din paginile ziarului la care scrieti cu subiecte din atletism?!!!!!
cic • 30 septembrie 2008, 0:54
Avem nevoie de un stadion exclusiv de fotbal. La ce ne trebuie pista de atletism cand abia se strang 200 de spectatori la mitinguri atletice? Sa ma uit cu binoclul din tribuna la meci?
Marius • 30 septembrie 2008, 1:13
NU PISTA E PROBLEMA TOLONTANE, CI LIPSA CELORLALTE BAZE SPORTIVE, ATLETISMUL NU E SPORT SA ATRAGA LUMEA.
Daca se va construi pista pe stadionul national nu va veni nimeni pe el cum nu venea nici pe vechiul 23 august ….
Marius • 30 septembrie 2008, 1:13
Daca se va construi pista pe stadionul national nu va veni nimeni pe el cum nu venea nici pe vechiul 23 august ….
Yang-ze • 30 septembrie 2008, 1:18
Tolo’
De cand asteptam momentu’ ! Si sa nu uitati sa treceti pe la bazinu’ de inot , ca-i aproape ! Da acu’ ! Sa vedeti si voi cum se antreneaza sportivii . Ca saptamana trecuta , de cand cu ploile si cu temperaturile scazute , inotatorii se pregateau ca si hocheistii … adica nu ! Noroc cu publicu’ ca si-au cerut banii inapoi si in felul asta apa s-a-incalzit si pregatirea s-a pornit . Ca de era dupa Federatie …vai s’amar .
Si da tare’n ei ca acolo’s bani publici si tre’ sa fie transparenta .
Mihai • 30 septembrie 2008, 1:33
Lasati stadionul fost „23 August” numai pt fotbal si faceti o pista de atletism la stadionul tineretului, sau refaceti stadionul „REPUBLICI”. Ce spuneti ?
Comentariile sunt închise.